O Katedrze Unii Europejskiej im. J. Monneta

KATEDRA UNII EUROPEJSKIEJ IM. JEANA MONNETA

CEWSE II 

Projekt Centrum Doskonałości Jeana Monneta – CEWSE II (Centre of Excellence at Warsaw School of Economics on “Global Public Goods Management and Sustainable Growth in the Policy and Practice of the EU”) realizowany przy Katedrze Unii Europejskiej im. Jeana Monneta w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, otrzymał dofinansowanie ze środków UE w ramach programu Erasmus+. Przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2024–2027 i stanowi kontynuację projektu CEWSE, realizowanego w latach 2016–2019.

CELE PROJEKTU
Głównym celem projektu CEWSE II jest wspieranie współpracy naukowców zajmujących się zagadnieniami integracji europejskiej, zrównoważonego rozwoju oraz globalnych dóbr publicznych, a także promowanie badań i wiedzy na temat obecnych oraz przyszłych wyzwań Unii Europejskiej. 
Projekt skoncentrowany jest na polityce i praktyce zarządzania globalnymi dobrami publicznymi w UE, szczególnie w obszarach: 1) odporności w kontekście bezpieczeństwa wielonarodowego, 2) stabilności finansowej, 3) handlu, 4) zielonej energii i przeciwdziałania zmianom klimatu oraz 5) transformacji cyfrowej w gospodarce i społeczeństwie. Przez te działania CEWSE II dąży do pogłębiania wiedzy i rozwijania praktyk w zakresie zarządzania globalnymi dobrami publicznymi i zrównoważonego rozwoju, wzmacniając przy tym akademickie oraz badawcze kompetencje w dziedzinie polityk Unii Europejskiej.

ZESPÓŁ
Nowy projekt będzie realizowany przez interdyscyplinarny zespół CEWSE II, do którego należą m.in. pracownicy Katedry: dr inż. Ewa Osuch-Rak, dr Anna Wójtowicz oraz dr Michał Jasiński, przedstawicielki innych jednostek naukowych SGH, w tym dr Anna Masłoń-Oracz oraz dr Marta Pachocka, a także instytucji partnerskich, w tym dr Aleksandra Borowicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownikiem projektu (Academic Coordinator) jest prof. Ewa Latoszek, wchodząca w skład europejskiego grona profesorów Jeana Monneta. Do Zarządu projektu należą także dr inż. Ewa Osuch-Rak, dr Anna Masłoń-Oracz oraz dr Anna Wójtowicz.

REZULTATY
W ramach projektu CEWSE II zostaną przygotowane m.in. publikacje naukowe oraz raport ekspercki, a także odbędzie się konferencja międzynarodowa oraz cykl seminariów naukowych. Wiedza na temat Unii Europejskiej będzie popularyzowana za pośrednictwem różnych mediów społecznościowych, z przekazem skierowanym zarówno do profesjonalistów, jak i do młodzieży oraz studentów.

Zastrzeżenie: Centrum jest współfinansowane przez Komisję Europejską. Strona internetowa i publikacje Centrum odzwierciedlają jedynie poglądy autorów, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w nich zawartych.
 

 Centrum Doskonałości CEWSE - strona w budowie

Projekt CEWSE 2016-2019

Centrum Doskonałości Jeana Monneta (Jean Monnet Centre of Excellence at Warsaw School of Economics- CEWSE) przy Katedrze Unii Europejskiej im. J. Monneta (SGH) zostało powołane na mocy Decyzji Komisji Europejskiej na czas nieokreślony, a jego działalność w latach 2016-2019 będzie finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Wyróżnienie przyznane przez Komisję Europejską ma charakter niezwykle prestiżowy, jest ono bowiem częścią i najwyższym stopniem programu Jean Monnet, zapoczątkowanego w 1989 r. i mającego na celu stymulowanie nauczania, badań i debat w dziedzinie studiów nad integracją europejską na poziomie instytucji szkolnictwa wyższego nie tylko w ramach Unii Europejskiej, ale także globalnie, w państwach spoza UE. Obecnie na świecie działa blisko 200 Centrów Doskonałości, a utworzone przy Katedrze Unii Europejskiej im Jeana Monneta Centrum Doskonałości jest jednym z dwóch takich instytucji powołanych decyzją KE w 2016 r. w państwach członkowskich UE z Europy Środkowej i Wschodniej oraz jednym z 15 w całej Unii Europejskiej, Kanadzie, Japonii i Korei.

Decyzja o przyznaniu SGH Centrum Doskonałości  jest wyrazem uznania dla jakości kształcenia i badań prowadzonych przez pracowników Katedry Unii Europejskiej im. Jeana Monneta oraz innych pracowników naukowych współpracujących z Katedrą . W działalność CEWSE będą jako tzw. Key Staff włączone: dr Agnieszka Kłos, dr Anna Masłoń- Oracz, dr Marta Pachocka, dr hab. Magdalena Proczek oraz przedstawiciele tzw. instytucji partnerskich, czyli Centrum Europejskiego UW, ECSA (European Community Studies Association, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Akademii Ekonomicznej w Gorzowie Wielkopolskim, Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto we współpracę z CEWSE będą także włączeni przedstawiciele wielu znanych ośrodków zagranicznych.

Zgodnie z projektem i składem tzw. Key Staff,  kierownikiem  Centrum jest   prof. dr hab. Ewa Latoszek wchodząca w skład europejskiego grona profesorów Jeana Monneta. Na Sekretarza projektu wskazana została dr Anna Masłoń- Oracz.

Celem Centrum jest tworzenie bazy współpracy naukowców zajmujących się problematyką integracji europejskiej oraz propagowanie wiedzy i badań  w obszarze procesów integracyjnych w Unii Europejskiej – prawnych, ekonomicznych, politologicznych i historycznych. W szczególności ma ono służyć promowaniu współpracy Profesorów Jeana Monneta, kierowników Katedr Jeana Monneta, kadry uniwersyteckiej prowadzącej zajęcia w ramach modułów europejskich. Jest to wreszcie struktura otwarta na współpracę z otoczeniem uniwersyteckim, aspirująca do organizacji oraz współuczestnictwa w inicjatywach lokalnych i regionalnych propagujących integrację europejską. W ramach przyznanego projektu Komisji Europejskiej  przygotowanych zostanie m.in. szereg publikacji z zakresu integracji europejskiej, konferencji międzynarodowych, seminariów doktorskich oraz debat i dyskusji naukowych.

 


W lipcu 2013 roku Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA-Education, Audiovisual and Culture Executive Agency) Komisji Europejskiej przyznała prof. dr hab. Ewie Latoszek  Katedrę Unii Europejskiej im. Jeana Monneta - Jean Monnet Chair. Dzięki wysokiej ocenie zespołu międzynarodowych ekspertów, we wrześniu tego samego roku projekt został przyjęty przez EACEA  do realizacji. Na uwagę zasługuje fakt, że w wyniku tegorocznej selekcji tylko 1/3 złożonych projektów została zaopiniowania pozytywnie. 

Program Jeana Monneta (Lifelong Learning Programme) adresowany jest do uniwersytetów w krajach członkowskich Unii Europejskiej, krajach kandydujących oraz do uczelni wyższych z pozostałych krajów, które zainteresowane są rozwojem nowych działań edukacyjnych i badań naukowych w zakresie integracji europejskiej. Program wspomaga działania ekspertów zajmujących się tą problematyką, mających bogate doświadczenie dydaktyczne i naukowe w badaniach nad procesami integracji europejskiej, chcących podejmować dalsze inicjatywy dydaktyczne i naukowe. Głównym celem programu jest tworzenie trwałych struktur zajmujących się nauczaniem integracji europejskiej i wprowadzanie nowych przedmiotów z tego zakresu do oferty dydaktycznej i programów edukacji uniwersyteckiej. Projekt umożliwia wzmocnienie  SGH  w międzynarodowej sieci Jean Monnet Chair Holders. 

.