- PROF. DR HAB. PIOTR BŁĘDOWSKI P.O. KIEROWNIKA KATEDRY UNII EUROPEJSKIEJ im. J. MONNETA
Profesor nauk ekonomicznych, dziekan Kolegium Ekonomiczno-Społecznego, dyrektor Instytutu Gospodarstwa Społecznego; zatrudniony w SGPiS / SGH od 1979 r.; promotor ośmiu rozpraw doktorskich zakończonych nadaniem stopni doktora; recenzent 30 rozpraw doktorskich, 10 rozpraw habilitacyjnych i 6 wniosków o nadanie tytułu profesora; członek Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk od czterech kadencji; przewodniczący Rady Programowej Uniwersytetu III Wieku przy SGH; członek Rady Polityki Senioralnej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (kadencje 2016–2020 i 2020 –); doradca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej (2013–2015); doradca Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej (2019 –); zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Gerontologia Polska”, członek kolegiów redakcyjnych czasopism „Problemy Polityki Społecznej. Studia i dyskusje” oraz „Polityka Społeczna”; przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego (dwie kadencje, 2005–2013). Doświadczenie organizacyjne w SGH: Sekretarz Senatu SGH (1993-1996); Prodziekan Studium Podstawowego SGH (kadencje 1996–1999 i 1999–2002); Dyrektor Polsko-Niemieckiego Forum Akademickiego przy SGH (1993–2010); Kierownik Zakładu Polityki Społecznej w Instytucie Gospodarstwa Społecznego (2004–2019); Wicedyrektor Instytutu Gospodarstwa Społecznego (2002–2004); Dyrektor Instytutu Gospodarstwa Społecznego (2004 –); Członek Rady Uczelni (2019 –); Reprezentant profesorów i doktorów habilitowanych KES w Senacie SGH (2017 –).
Zainteresowania naukowe: polityka społeczna, gerontologia społeczna, organizacja i finansowanie opieki długoterminowej, polityka społeczna i polityka wewnętrzna Niemiec.
Nagrody i wyróżnienia: Medal Primus in Agendo, przyznany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej za zasługi na rzecz rynku pracy i polityki społecznej (2015 rok); Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec I Klasy za zasługi w rozwoju niemiecko-polskiej współpracy naukowej (2013 rok); Srebrny Krzyż Zasługi (2008 rok); Nagroda w Konkursie Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk na prace naukowe w zakresie nauk o polityce społecznej powstałe w latach 2001–2002 w kategorii monografie za pracę pt. Lokalna polityka społeczna wobec ludzi starych, 2003 rok.
dyżur: po uzgodnieniu
środa 13:00-14:00 pokój 66B II piętro
- prof. dr hab. Ewa Latoszek
Profesor dr hab. Ewa Latoszek jest profesorem zwyczajnym SGH, zatrudnionym w w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH, w Katedrze Unii Europejskiej im Jeana Monneta . Ponadto jest profesorem w Politechnice Warszawskiej, w Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych.
Głównym obszarem zainteresowań i prac badawczych są następujące zagadnienia: organizacje międzynarodowe i ich miejsce w świecie; integracja europejska, wspólne polityki UE, Polska w Unii Europejskiej. W czasie swojej kariery naukowej, koordynowała szereg projektów badawczych- zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w tym Jean Monnet Modules oraz projekt EUintegRATIO w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Dotyczyły one m.in. działaności organizacji międzynarodowych w zwalczaniu ubóstwa na świecie, proceu integracji europejskiej w nowych uwarunkowaniach regionalnych i globalnych, kosztów i korzyści przystąpienia Polski do UE.
Od maja 2013r. kieruje 11 osobowym zespołem w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki oraz dwoma projektami Jean Monnet realizowanymi przez zespół skladający się z członków PECSA, organizacji pozarządowej należącej do międzynarodowej sieci European Community Studies Association. Była inicjatorem współpracy SGH z firmą Ernst and Young w realizacji wspólnych programów dydaktycznych w Polsce. Ponadto była jednym z założycieli ścieżki nauczania w języku angielskim na SGH z zakresu Zarządzanie finansami w Biznesie, mającej akredytację międzynarodową ACCA. Pełniła m.in. funkcję Prodziekana w SGH , Prorektora w Szkole Wyższej im. R.Kudlińskiego w Warszawie, Wiceprzewodniczącego Komitetu Sterującego Research Alliance for Development, utworzonego przy Banku Światowym,. Od wielu lat jest Dyrektorem Studiów Podyplomowych realizowanych we współpracy SGH- Ernst & Young (kilkanaście edycji) , Przewodniczącym PECSA- Polskiego Stowarzyszenia Studiów Europejskich, należacego do sieci ECSA. Jest członkiem wielu organizacji krajowych i międzynarodowych, w tym m.in. w latach 2007-2010 była członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
Wielokrotnie nagradzana przez Rektora SGH nagrodami I stopnia. Za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Edukacji Narodowej i Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego I stopnia.
W roku 2013 otrzymała Jean Monnet Chair, a w latach 2013-2014 dwukrotnie powołana została przez Komisję Europejską na eksperta Advisory Group w programie Horyzont 2020. Od października 2014 roku Profesor Latoszek jest też wiceprzewodniczącą międzynarodowej sieci European Community Studies Association (ECSA).
- dr hab. Wanda Dugiel, prof. SGH
Profesor uczelni, dr hab. Wanda Dugiel jest profesorem uczelni w Katedrze Unii Europejskiej im. Jeana Monneta w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym.
Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Pracownik Instytutu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w Kolegium Gospodarki Światowej SGH (1995 – 1998), adiunkt w Katedrze Integracji Europejskiej im. Jeana Monneta w Kolegium Gospodarki Światowej SGH (1998-2016). Pracę naukową łączyła z praktyką gospodarczą jako pracownik Ministerstwa Skarbu Państwa (1997-2003) oraz członek Rady Nadzorczej spółki “AWNWIL” S.A. we Włocławku (2000-2002).
Od roku 2017 Kierownik Podyplomowych Studiów „Rynki w handlu międzynarodowym”.Odbyła staż zagraniczny w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji we Włoszech (jeden miesiąc w 2007 r.), staż doktorski na University of St. Gallen w Szwajcarii (jeden semestr 1998 r.), oraz staż naukowy z zakresu prawa europejskiego w Summer School Alpbach w Austrii (jeden miesiąc 1997 r.), organizowanej we współpracy z University of Innsbruck. W latach 1998 – 2000 uzyskała stypendium Komisji Europejskiej UE na realizację pracy pt. „Implications of the Adoption by Poland of Common Agricultural Policy (ACE Project)”.
Zajmuje się problematyką szeroko rozumianych międzynarodowych stosunków gospodarczych, w szczególności procesami integracyjnymi na kontynencie europejskim. Autorka książki pt. „Światowy system handlu - nowe wyzwania i próby reform”, nominowanej w 2014 r. do nagrody Fundacji Kronenberga za szczególny wkład w rozwój nauki w sferze ekonomii i finansów.Promotor ponad 140 prac dyplomowych. Otrzymała Nagrodę I stopnia Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie za osiągnięcia w roku 2014 w dziedzinie działalności naukowej za pracę habilitacyjną pt.: „Światowy system handlu – nowe wyzwania i próby reform”. Uzyskała również Nagrodę zespołową Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie stopnia pierwszego za osiągnięcia w dziedzinie działalności naukowej za współautorstwo książki pt.: „Gospodarka Polski w Unii Europejskiej w latach 2004-2006. Wybrane zagadnienia” (2008 r.); Nagrodę indywidualną Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie stopnia drugiego w dziedzinie działalności naukowej za prace doktorską (2003 r.); oraz zespołową Nagrodę Ministra Edukacji i Sportu, za wspólną publikację Okresy przejściowe w Traktacie Akcesyjnym (2004 r.).
- dr hab. Magdalena Proczek, prof. SGH
Zainteresowania badawcze obejmują studia nad ekonomią rozwoju i ekonomią międzynarodową, procesem integracji międzynarodowej oraz działalnością organizacji międzynarodowych. Pracownik badawczo-dydaktyczny SGH, a także Centrum Europejskiego UW, WNE UW i innych uczelni ekonomicznych oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, a także w ramach ERASMUS+. Absolwentka Podyplomowego Studium Doskonalenia Pedagogicznego i studiów podyplomowych Ochrona własności intelektualnej na UMCS. Wykonawca i współwykonawca badań w ramach podtrzymania potencjału badawczego jednostki, statutowych, własnych. Kierownik i koordynator oraz wykonawca projektów Jean Monnet „Permanent Course”, Jean Monnet „Modules, Chairs and Centers of Excellence”, Jean Monnet „Support to Associations”, „Strategic Partnership” ERASMUS +, KBN, MNiSW, NBP, MSZ, NCN, PECSA, Fundacji „Edukacja dla Nas”, opiekun Europejskiego Forum Studentów AEGEE w SGH, członek Rady Dyscypliny Ekonomia i Finanse, członek Rady Naukowej KGŚ i KES, sekretarz i członek w komisjach obron doktorskich, członek w komisjach egzaminacyjnych w przewodzie doktorskim, elektor, członek Komisji ds. Stypendiów Doktorskich, prelegent, autor materiałów e-learningowych, promotor ponad 250 prac dyplomowych, recenzent, autor i współautor publikacji, redaktor naukowy, koordynator przedmiotu Finanse międzynarodowe, autor i recenzent sylabusów do przedmiotów o tematyce ekonomicznej. Prowadzi wykłady, konwersatoria, seminaria i ćwiczenia. Uczestnik konferencji krajowych i zagranicznych, opiekun i doktorantów, promotor dysertacji doktorskich, członek komisji rekrutacyjnej do SGH, komitetu redakcyjnego The Review of European Affairs, członek PECSA, ZNP oraz PTE. Laureat licznych nagród Rektora SGH oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Podjęła współpracę m.in. z: Bankiem Światowym, UNDP, UNHCR, Amnesty International, Fundacją R. Schumana, Ambasadą Stanów Zjednoczonych, KSAP, NBP, Ministerstwem Finansów, Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN. Uczestnik licznych szkoleń zawodowych. Zarejestrowana w bazie kandydatów na członków organów nadzorczych oraz w bazie ekspertów NCBR.
Nagrody
Nagroda zespołowa I stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną – 2002 r.
Nagroda zespołowa Ministra Edukacji Narodowej i Sportu – 2004 r.
Nagroda zespołowa I stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną – 2004 r.
Nagroda indywidualna II stopnia Rektora SGH za pracę doktorską – 2005 r.
Nagroda zespołowa I stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną – 2008 r.
Nagroda zespołowa I stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną – 2014 r.
Nagroda zespołowa I stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną – 2015 r.
Nagroda zespołowa I stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną – 2016 r.
Nagroda indywidualna I stopnia Rektora SGH za rozprawę habilitacyjną – 2016 r.
Nagroda zespołowa I stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną – 2017 r.
Nagroda zespołowa I stopnia Rektora SGH za działalność naukową – 2018 r.
Nagroda zespołowa II stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną – 2018 r.
Nagroda indywidualna II stopnia Rektora SGH za działalność naukową – 2019 r.
Nagroda zespołowa III stopnia Rektora SGH za działalność naukową – 2019 r.
Nagroda zespołowa II stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną – 2019 r.
Nagroda zespołowa III stopnia Rektora SGH za działalność organizacyjną – 2019 r.
Nagroda zespołowa III stopnia Rektora SGH za działalność naukową – 2020 r.
Nagroda zespołowa III stopnia Rektora SGH za działalność organizacyjną – 2020 r.
Nagroda indywidualna III stopnia Rektora SGH za działalność dydaktyczną –2023 r.
Nagroda zespołowa II stopnia Rektora SGH za działalność organizacyjną – 2023 r.
Projekty
Jean Monnet Permanent Course, (1995-1998), kierownik prof. dr hab. K. Michałowska-Gorywoda, wykonawca.
Pogłębianie procesów integracyjnych w XXI w. Wyzwania dla Polski, Komitet Badań Naukowych, 10.2002-12.2003, kierownik prof. dr hab. E. Latoszek, wykonawca.
prelekcje na temat integracji europejskiej oraz opracowanie materiału edukacyjnego na stronę internetową, Fundacją R. Schumana, Edukacja ekonomiczna, 2005-2006, współpraca.
konferencja międzynarodowa „Europa +/– 50” w 50. rocznicę podpisania traktatów rzymskich, referat pt. Między Europą socjalną a liberalną.
Europejska integracja walutowa od A do Z, Edukacja ekonomiczna, NBP/SGH, 2008-2009, kierownik prof. dr hab. W. Pacho, wykonawca.
Przygotowanie oraz prowadzenie studiów podyplomowych Mechanizmy funkcjonowania strefy euro, WNE UW/NBP, Edukacja ekonomiczna, 2010-2014, kierownik prof. dr hab. K. Opolski, wykonawca.
Rola organizacji międzynarodowych w zwalczaniu ubóstwa na świecie w warunkach kryzysu finansowego i gospodarczego. Skutki dla Polski, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (nr 3246/B/H03/2010/38), 2010–2013, kierownik prof. dr hab. E. Latoszek, wykonawca i sekretarz.
Zrównoważony rozwój a globalne dobra publiczne w teorii i praktyce organizacji międzynarodowych, Opus 4, NCN (nr UMO – 2012/07/B/HS4/00309), 2013-2015, kierownik prof. dr hab. E. Latoszek, wykonawca.
Akademia Młodego Europejczyka, Jean Monnet - Lifelong Learnig Programm / PECSA, 1.09.2013-31.08.2014, kierownik prof. dr hab. E. Latoszek, wykonawca.
Akademia Młodego Europejczyka, Edukacja ekonomiczna; NBP/PECSA, 23.12.2013-18.01.2015, kierownik prof. dr hab. E. Latoszek, wykonawca.
Konferencja międzynarodowa 10 lat członkowstwa Polski w Unii, Edukacja ekonomiczna, KE/PECSA, 14 maj 2014, kierownik prof. dr hab. E. Latoszek, prowadzenie panelu oraz napisanie materiału do publikacji.
Facing the Challenges in European Union. Re-thinking of EU Education and Research for Smart and Inclusive Growth (EuInteg), Jean Monnet Programme, ERASMUS +/MSZ/PECSA, SGH, 1.07. 2014-31.08.2015, kierownik prof. dr hab. E. Latoszek, wykonawca, redaktor naukowy i autor publikacji.
Centre of Excellence at Warsaw School of Economics on European Union’s Security and Stability in a new Economic, Social&Geopolitical Settlement, Jean Monnet „Modules, Chairs and Centers of Excellence”, ERASMUS +/PECSA, SGH, 1.09. 2016-31.08.2019, kierownik prof. dr hab. E. Latoszek, wykonawca.
L’Académie du Jeune Européen 2, Jean Monnet „Policy Debate with academic world”, ERASMUS +/PECSA, SGH, 1.09.2016-28.02.2018, kierownik dr A. Szczerba-Zawada, wykonawca.
Connecting the European Union of Shared Aims, Freedoms, Values and Responsibilities (EUSHARE), Jean Monnet „Support to Associations”, ERASMUS +/PECSA, 1.09.2016-31.08.2019, kierownik dr M. Pachocka, wykonawca.
Advanced Learning and Inclusive Environment for Higher Education through greater knowledge and understanding of migration, Partnerstwa Strategiczne, ERASMUS +/PJATK, Aalto Univeristy (Finlandia), Technopolis City of Athens S.A. (Grecja), University of the West of Scotland (Wielka Brytania), Glyndwr University (Wielka Brytania), SGH, 1.09.2016-31.08.2019, kierownik i wykonawca.
Niemiecki na 5. Zajęcia wyrównawcze z języka niemieckiego dla dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, m. st. Warszawa, 2016–2017, wykonawca.
Różni i Równi. Warsztaty dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, 2016–2017, wykonawca.
Lokalnie-Niebanalnie. 100 projektów na 100-lecie Niepodległości, Program Wieloletni NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, 2018, wykonawca.
#Poznaj: Unia Europejska, m. st. Warszawa (Biuro Edukacji), 2018–2019, wykonawca.
Różni i Równi. Kurs e-learningowy dla nauczycieli i edukatorów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, 2018, wykonawca.
Jean Monnet Module on the European Union Multidimensional Strategy for Tackling Africa’s Challenges (EU4AFRI), Erasmus +, Jean Monnet Activities 2018, 1.09.2019-31.08.2022, kierownik i wykonawca.
Centre of Excellence at Warsaw School of Economics on “Global Public Goods Management and Sustainable Growth in the Policy and Practice of the EU” (CEWSE II), Erasmus+, Jean Monnet Activities 2024, 1.10.2024-30.09.2027; wykonawca.
Dorobek naukowy, stan na koniec 2023 r.
- E. Latoszek, M. Proczek, Organizacje międzynarodowe. Założenia, cele, działalność, D. W. Elipsa, Warszawa 2001, ss. 62–189.
- E. Latoszek, M. Proczek, Organizacje międzynarodowe. Założenia, cele, działalność, Wydanie drugie, D. W. Elipsa, Warszawa 2002, ss. 63–191.
- M. Proczek, Dochody i wydatki z budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich w: Integracja europejska w perspektywie XXI wieku. Wyzwania dla Polski, E. Latoszek (red.), D. W. Elipsa, Warszawa 2003, ss. 78–111.
- M. Proczek, Miejsce Polski w finansowaniu działalności oraz strukturze wydatków Wspólnot Europejskich w: Polska w Unii Europejskiej. Uwarunkowania i możliwości po 2004 roku, G. Wojtkowska-Łodej (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2003, ss. 83–106.
- M. Proczek, Miejsce Polski w finansowaniu działalności oraz strukturze wydatków Wspólnot Europejskich w: Polska w Unii Europejskiej. Uwarunkowania i możliwości po 2004 roku, G. Wojtkowska-Łodej (red.), Wydanie drugie, Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2004, ss. 89–112.
- M. Proczek, Republika Federalna Niemiec a budowa Unii Gospodarczej i Walutowej, Prace i Materiały, nr 258 IGŚ, Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2004.
- M. Proczek, Środki finansowe otrzymywane z budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich przez Polskę od 1 maja 2004 r. do końca 2006 r., Zeszyty Naukowe. Kolegium Gospodarki Światowej, nr 16, Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2004, ss. 39–56.
- M. Proczek, Pomoc finansowa z Funduszu Spójności dla Polski w ramach obecnej Perspektywy Finansowej w: Polska na rynku Wspólnoty Europejskiej. Gospodarka Światowa na progu XXI wieku, J. Bilski, A. Kłysik-Uryszek (red.), Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Łódź 2005, ss. 193–210.
- M. Proczek, Polska a Europejski Bank Inwestycyjny, Zeszyty Naukowe. Kolegium Gospodarki Światowej, nr 18, Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2005, ss. 81–97.
- E. Latoszek, M. Proczek, Organizacje międzynarodowe we współczesnym świecie, D. W. Elipsa, Warszawa 2006, ss. 82–279.
- M. Proczek, Polska a pozabudżetowe środki finansowe UE w latach 2004–2006 w: Gospodarka Polski w Unii Europejskiej w latach 2004–2006. Wybrane zagadnienia, H. Bąk, G. Wojtkowska-Łodej (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2007, ss. 237–262.
- E. Latoszek, M. Proczek, Specyfika biurokracji Unii Europejskiej w: Biurokracja. Fenomen władzy politycznej w strukturach administracyjnych, K. Zuba (red.), Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2007, ss. 151–166.
- M. Proczek, Fundusz Badawczy Węgla i Stali jako instrument finansowy WE, Seminaria naukowe – Rok akademicki 2006–2007 IHZiSE, Z. Marciniak (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2007, ss. 119–140.
- M. Proczek, Pakt Stabilności i Wzrostu a polityka budżetowa Niemiec w: Dokąd zmierzają Niemcy. Reformy polityczne, gospodarcze i społeczne, B. Brocka-Palacz (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2008, ss. 53–70.
- M. Proczek, Wsparcie finansowe dla sektora MSP w Polsce z funduszy strukturalnych w latach 2004–2006 w: Finansowanie MSP w Polsce ze środków finansowych UE jako czynnik wpływający na konkurencyjność przedsiębiorstw, E. Latoszek (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2008, ss. 139–171.
- M. Proczek, Polityka monetarna w strefie euro w: Europejska Integracja Monetarna od A do Z, Bank i Kredyt, nr 6/2008, NBP, Warszawa 2008, ss. 3–31.
- M. Proczek, M. Janczak, Przegląd budżetu ogólnego – stanowisko Polski w: Gospodarka Polski w Unii Europejskiej. Wybrane zagadnienia rynku wewnętrznego, H. Bąk, G. Wojtkowska-Łodej (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2009, ss. 71–100.
- M. Proczek, M. Janczak, Budżet Wspólnot Europejskich w nowej perspektywie w: Polska – Niemcy po rozszerzeniu Unii Europejskiej. Bilans i Perspektywy, W. Małachowski (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2009, ss. 65–82.
- M. Proczek, Polityka monetarna w strefie euro w: Europejska Integracja Monetarna od A do Z, W. Pacho (red.), NBP, Warszawa 2009, ss. 147–175.
- M. Proczek, Perspektywa finansowa UE ze szczególnym uwzględnieniem lat 2007–2013, Zeszyty Naukowe. Kolegium Gospodarki Światowej, nr 24, Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2009, ss. 78–110.
- M. Proczek, Polska pomoc rozwojowa w: Pomoc rozwojowa dla krajów rozwijających się na przełomie XX i XXI wieku, E. Latoszek (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2010, ss. 159–191.
- M. Proczek, Budżety organizacji międzynarodowych versus budżet ogólny Wspólnot Europejskich w: Seminaria Naukowe. Rok akademicki 2008–2009, Z. Marciniak (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2010, ss. 98–121.
- E. Latoszek, M. Proczek, Instrumenty wspierające wzrost innowacyjności polskich MSP na przykładzie PO Innowacyjna gospodarka, Problemy Zarządzania, nr 1(27), WZ UW, Warszawa 2010, ss. 136–158.
- M. Proczek, Europejski Fundusz Rozwoju jako instytucjonalna forma pomocy rozwojowej Unii Europejskiej, Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, nr 102, D. W. ELIPSA, Warszawa 2010, ss. 19–41.
- M. Proczek, M. Janczak, Niemieckie bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce na tle Europy Środkowej oraz polskie BIZ w RFN po 2000 r. w: Polska i Niemcy w Unii Europejskiej. Gospodarki i przedsiębiorstwa w procesie integracji, J. Olszyński (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2010, ss. 253–273.
- M. Proczek, M. Chrzanowska, E-book do studiów podyplomowych „Mechanizmy funkcjonowania strefy euro”, WNE Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010, http://piotr.wseip.edu.pl/pliki/ebook.pdf.
- M. Proczek, M. Czajkowska, Current Challenges in Refugees Protection, Zeszyty Naukowe Wydziału Socjologii, Uniwersytet Łódzki, Łódź 2010.
- M. Proczek, System Narodów Zjednoczonych w: Kompendium wiedzy o organizacjach międzynarodowych, E. Łaźniewska i P. Deszczyński (red.), Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2011, ss. 158–186.
- M. Proczek, Geneza procesów integracyjnych oraz pierwsza faza integracji w Ameryce Łacińskiej w: Teoretyczne koncepcje integracji regionalnej a efekty praktycznej działalności ugrupowań integracyjnych w Ameryce Łacińskiej, E. Latoszek, M. Proczek (red.), D. W. Elipsa, Warszawa 2012, ss. 35–58.
- M. Proczek, Międzyrządowe organizacje międzynarodowe. Finansowanie działalności – przykład ONZ i MFW, Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2013.
- M. Proczek, Polska pomoc na rzecz rozwoju w: Polityka rozwojowa. Rola organizacji międzynarodowych w zwalczaniu ubóstwa na świecie, E. Latoszek, M. Proczek (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2013, ss. 239–278.
- M. Proczek, Członkostwo Polski w Europejskim Banku Inwestycyjnym w: 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, E. Latoszek, A Stępniak, A. Kłos, M. Krzemiński (red.), Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2014, ss. 285–306.
- M. Proczek, E. Latoszek, Polityka współpracy rozwojowej UE po 1. maja 2004 r. – rola Polski w: Polska w procesie integracji europejskiej: dekada doświadczeń (2004–2014), K. A. Wojtaszczyk, M. Mizerska-Wrotkowska, W. Jakubowski (red.), Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski, Warszawa 2014, ss. 203–227.
- M. Proczek, Działalność Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rzecz równoważenia rozwoju państw członkowskich, Kwartalnik Kolegium Ekonomiczno-Społecznego. Studia i Prace, nr 2(18)/2014, Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2014, ss. 51–73.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, Kierunki rozwoju finansowania ekoinnowacji w Polsce – perspektywa na lata 2014–2020, Studia et Ecologiae et Bioethicae, nr 12(2014)2, Wyd. UKSW, Warszawa 2014, ss. 85–106.
- M. Proczek, The EU budget: the reform of own resources w: Facing the Challenges in the European Union. Re-thinking EU Education and Research for Smart and Inclusive Growth (EuInteg), E. Latoszek, M. Proczek, A. Kłos, M. Pachocka, E. Osuch-Rak (red.), D. W. Elipsa, Warszawa 2015, ss. 461–479.
- M. Proczek, A. Pałac, Waluty alternatywne – matrix czy rzeczywistość? w: Fikcja czy rzeczywistość, matrix w życiu gospodarczym, społecznym i politycznym, J. Osiński (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2015, ss. 171–191.
- M. Proczek, Wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2014–2020 – znaczenie dla Polski w: Kwartalnik Kolegium Ekonomiczno-Społecznego. Studia i Prace nr 2(22)/2015, Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2015, ss. 111–141.
- M. Proczek, Stara – nowa rola SDR w międzynarodowym systemie walutowym, Kwartalnik Naukowy Uczelni Vistula, nr 1(47)/2016, ss. 119–132.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, Monitorowanie zrównoważonego rozwoju w UE i w Polsce na przykładzie emisji „gazów cieplarnianych” w przemyśle chemicznym, Przemysł Chemiczny 2016, nr 95/7, ss. 1271–1276.
- M. Proczek, Działalność MFW na rzecz stabilności oraz równoważenia rozwoju państw członkowskich oraz gospodarki światowej w: Zrównoważony rozwój a globalne dobra publiczne w teorii i praktyce organizacji międzynarodowych, E. Latoszek, M. Proczek, M. Krukowska (red.), D. W. Elipsa, Warszawa 2016, ss. 101–130.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, Zrównoważony rozwój w działalności UE – na przykładzie realizacji i monitorowania środowiskowych priorytetów Strategii Zrównoważonego Rozwoju, Studia et Ecologiae et Bioethicae, nr 14(2016)3, Wyd. UKSW, Warszawa 2016, ss. 193–222.
- M. Proczek, P. Pajda, Mechanizmy korekcyjne w zasobach własnych budżetu Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem rabatu brytyjskiego, Studia Europejskie CE UW 2017, nr 1, ss. 119–136.
- M. Proczek, P. Szczepańska, Nadużycia i oszustwa finansowe a działalność Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Studia Ekonomiczne 2017, nr 319, ss. 214–223.
- M. Proczek, R. Michałkiewicz, Ochrona monopolowa w ramach polityki konkurencji Unii Europejskiej, The Review of European Affairs 2017, tom 1, nr 2, ss. 113–125.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, J. Surała, European Neighbourhood Instrument as a New Tool for the Implementation of the European Neighbourhood Policy w: European Security and Stability in a Complex Global Order – The Case of Neighbourhood Policy, E. Latoszek, M. Proczek, M. Dziembała, A. Masłoń-Oracz, A. Kłos (red.), D. W. Elipsa, Warszawa 2017, ss. 67–82.
- M. Proczek, A. Masłoń-Oracz, Klastry a zrównoważony rozwój Unii Europejskiej w świetle inteligentnej specjalizacji na przykładzie Mazowieckiego Klastra Chemicznego, Przemysł Chemiczny 2017, nr 96/8, ss. 1621–1624.
- M. Proczek, J. Surała, The Council of Europe Development Bank and its Activities in the Context of Global Public Goods, w: Yearbook of the Institute East-Central Europe 2017, nr (15)4, ss. 47–69.
- M. Proczek, Jeśli nie euro, to co? w: Unia Europejska. Istota. Szanse. Wyzwania, E. Latoszek, M. Proczek, A. Szczerba-Zawada, A. Masłoń-Oracz, K. Zajączkowski (red.), CeDeWu, Warszawa 2018, s. 161–182.
- M. Proczek, R. Michałkiewicz, Pozycja dominująca w UE a jej nadużywanie ze szczególnym uwzględnieniem spółek prawa brytyjskiego, Studia Europejskie, Nr 1(85)/2018, ss. 141–157.
- M. Proczek, The Eastern Caribbean Currency Union versus the optimal monetary area, Proceedings of 4th International Conference on European Integration 2018, VŠB – Technical University of Ostrava, Ostrawa 2018, ss. 1216–1224.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, P. Szczepańska, Od gospodarki opartej na wiedzy do gospodarki uczącej się – współczesna polityka innowacyjna UE a gospodarcze wyzwania globalne, Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Nr 372(2018), ss. 122–135.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, J. Surała, EU Budget Challenged by the Present Migration and Refugee Crises – External Dimension of Actions, Studia Europejskie, Nr 4/2018, ss. 183–197.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, Uwarunkowania instytucjonalne, społeczne i kulturowe systemów innowacji – przykład Kataru, Kwartalnik Kolegium Ekonomiczno-Sołecznego Studia i Prace, Nr 4(2018), ss. 199–219.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, EU development assistance instruments under the EU budget w: Promoting values, stability and economic prosperity of the EU in the changing world (in the global context), E. Latoszek, A. Szczerba-Zawada, A. Masłoń-Oracz, O. Barburska (red.), D. W. Elipsa, Warszawa 2019, ss. 116–133.
- M. Proczek, Carpathian Euroregion. The Specific Character of the Euroregion and the Financing of its Activities, based on the Example of Poland as a Party, Eurolimes 27–28 (2019), ss. 243–258.
- K. Skorupska, M. Proczek, M. Pachocka i in., Teaching textbook for educators: Understanding Migration Processes, Wyd. Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Warszawa 2019.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, Poznaj: Unia Europejska, Fundacja Edukacja dla Nas, Warszawa 2019.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, Design Thinking w edukacji, Fundacja Edukacja dla Nas, Warszawa 2019.
- M. Proczek, Poland and the EU Budget: what to make of it? w: Poland in the Single Market: Politics, Economics,mthe Euro, A. Visvizi, A. Matysek-Jędrych, K. Mroczek-Dąbrowska (red.), Routledge, Londyn 2020, ss. 183–198.
- M. Proczek, E. Osuch Rak, M. Pachocka, Design thinking as a framework for identifying, examining, and addressing wicked problems and challenges related to migration w: Right to the City, Performing Arts and Migration, R. Paltrinieri, P. Parmiggiani, M. Moralli (red.), Franko Angeli, Milan 2020, ss. 142–158.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, Relacje UE z Afryką ważniejsze niż kiedykolwiek, Gazeta SGH: dwutygodnik Szkoły Głównej Handlowej, Open Access 2020, ss. 1–3.
- M. Proczek, A. Balkiweicz-Żerek, Aktorzy instytucjonalni w procesach internacjonalizacji przedsiębiorstw w: Współczesna gospodarka w sieci międzynarodowych powiązań – aktorzy, rynki, współzależności i zagrożenia, J. Stryjek, M. Zajaczkowski (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2020, ss. 401–414.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, The Nature of Development Aid Effectiveness and the EU’s Approach Towards it, Proceedings of the 5th International Conference on European Integration 2020, VŠB – Technical University of Ostrava, Ostrawa 2020, ss. 713–722.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, The Effectiveness of Development Aid – EU as a Leader?, European Research Studies Journal 2021, Vol. 21, No 4, ss. 583–600.
- M. Proczek, Finansowanie działalności organizacji międzynarodowych w: Finanse miedzynarodowe. Kompendium wiedzy, M. Proczek, A. Kłos, E. Latoszek (red.), Oficyna Wyd. SGH, Warszawa 2021, ss. 221–237.
- M. Proczek, E. Osuch-Rak, Development Cooperation between the European Union and Africa – Dependence or Partnership?, Proceedings of the 6th International Conference on European Integration 2022, VŠB – Technical University of Ostrava, Ostrawa 2022, ss. 567–577.
- M. Proczek, M. Garbarczyk, EU Involvement in the Financing of the Blue Economy, Studies of European Affairs 2023, No. 1(27), ss. 100–115.
- M. Proczek, M. Garbarczyk, Wicked Problems and the Design Thinking Method as a Tool to Solve These Problems. The Case Alien Project, Eastern European Journal of Regional Studies 2023, Vol. 9, Iss. 1, ss. 21–31.
- M. Proczek, IMF Activity Supporting International Financial Stability and Sustainable Development w: Global Public Goods and Sustainable Development in the Practice of International Organizations. Responding to Challenges of Today’s World, E. Latoszek, A. Kłos (red.), Brill, Leiden 2023, ss. 211–231.
- dr Michał Jasiński
Michał Jasiński, dr nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent studiów doktoranckich, podyplomowych studiów doskonalenia pedagogicznego oraz podyplomowych studiów menedżerów turystyki SGH.
Jego zainteresowania naukowe obejmują trzy obszary z zakresu ekonomii międzynarodowej oraz ekonomii rozwoju. Pierwszy dotyczy międzynarodowego handlu usługami, w tym szczególnie usług turystycznych. Drugi pomocy rozwojowej, zwłaszcza polityki pomocowej Unii Europejskiej. Trzeci - małych gospodarek wyspiarskich (Small Island Developing States -SIDS).
W latach 2005-2011 asystent i doktorant w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dodatkowe doświadczenie zawodowe zdobył pracując m.in. w administracji publicznej (Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Zdrowia). Od 2016 r. adiunkt w Katedrze Unii Europejskiej im. Jeana Monneta.
- dr Agnieszka Kłos
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Unii Europejskiej im. Jean Monnet w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH w Warszawie. Specjalizuje się w obszarze polityki rozwoju regionalnego Unii Europejskiej, budżetu Unii Europejskiej, instrumentów finansowych oraz finansów publicznych. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe związane z zarządzaniem środkami publicznymi, wdrażaniem funduszy strukturalnych szczególnie w formie instrumentów finansowych oraz kontroli wydatkowania środków publicznych. Doświadczenie praktyczne zdobywała pracując w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwie Finansów, Banku Gospodarstwa Krajowego, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz podczas staży i wizyt studyjnych w instytucjach administracji rządowej Niemiec i Francji.
Z ramienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi była członkiem Regionalnego Komitetu Sterującego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w Województwie Zachodniopomorskim (2004-2006) oraz z ramienia Ministerstwa Finansów członkiem Międzyresortowego zespołu oceniającego wnioski o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa dla projektów realizowanych w ramach Funduszu Spójności.
W czasie swojej kariery naukowej, uczestniczyła w realizacji wielu projektów badawczych i dydaktyczno-badawczych - zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, finansowanych ze środków programu Erasmus+. Od września 2020 r. realizuje autorski projekt pt. „European financial security in a global, regional and national dimension” (EUSEC) w ramach programu Jean Monnet Modul, Erasmus+.
Autorka wielu publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych oraz integracji europejskiej. Wielokrotnie nagradzana przez Rektora SGH nagrodami I stopnia za osiągnięcia naukowe oraz organizacyjne.
- dr Anna Wójtowicz
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Europejskiej im. Jean Monnet w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH w Warszawie. Absolwentka studiów doktoranckich o specjalności: Ekonomia i stosunki międzynarodowe w SGH.
Główne zainteresowania naukowe skupiają się na obszarach z zakresu ekonomii rozwoju, ekonomii międzynarodowej, makroekonomii oraz integracji europejskiej, a w szczególności polityki energetycznej UE.Doświadczenie zawodowe zdobyła dzięki pracy w bankowości oraz prowadzeniu zajęć ze studentami na uczelniach wyższych. Autor i współautor licznych publikacji w języku polskim i angielskim, jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej (PECSA), organizacji należącej do międzynarodowej sieci European Community Studies Association oraz członkiem Polskiego Lobby Przemysłowego (PLP).Accordion content 1.
- dr Ewa Osuch-Rak
dr inż. Ewa Osuch-Rak – adiunkt w Katedrze Unii Europejskiej im. Jeana Monneta w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH. Do jej zainteresowań badawczych należą przede wszystkim innowacje, systemy innowacyjne, zarządzanie projektami oraz polityka kosmiczna. Jest laureatką programu MNiSW „Top 500 Innovators” z zakresu zarządzania innowacjami i komercjalizacji wyników badań naukowych, w ramach którego odbyła staż w Haas School of Business na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Związana z sektorem nowych technologii od ponad 10 lat, kierownik projektów badawczo-rozwojowych oraz specjalistka ds. pozyskiwania funduszy europejskich. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, a także w przedsiębiorstwach branży technologicznej. Jest autorką oraz współautorką publikacji z zakresu polityki innowacyjnej, transferu technologii, polityki kosmicznej oraz polityki rozwoju. Koordynator techniczny i asystent projektu EU4AFRI (Erasmus +), w ramach którego m.in. upowszechnia wiedzę na temat Design Thinking jako narzędzia w projektowaniu rozwiązań z zakresu polityki rozwoju.