Publikacje pracowników Instytut Rachunkowości

Publikacje pracowników Instytut Rachunkowości

Pracownicy Instytutu Rachunkowości są aktywnymi uczestnikami życia naukowego w środowisku akademickim i na innych forach. Potwierdza to przede wszystkim liczba publikacji książkowych, opublikowanych artykułów naukowych oraz wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych.

Publikacje książkowe (przegląd od 2000 roku)​
  • E. Łazarowicz, Sprawozdanie finansowe jako narzędzie efektywnej komunikacji spółki publicznej, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2022
  • A. Karmańska (red.), Rachunkowość zarządcza i rachunek kosztów w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2022
  • S. Sojak (red.), Słownik biograficzny rachunkowości w Polsce - kontynuacja, SKwP, Warszawa 2022
    ISBN 978-83-7228-541-6

Słownik  biograficzny rachunkowości w Polsce został przygotowany z inicjatywy Komisji Historii, Teorii i Praktyki Rachunkowości Rady Naukowej SKwP. Stanowi dopełnienie Słownika biograficznego wydanego w 2007 r. Oba opracowania zrodziły się z zamysłu upamiętnienia osób szczególnie zasłużonych dla rachunkowości o udokumentowanym dorobku naukowym i organizacyjnym. 
Abramowicz Zbigniew, Stefan - Ewa Hellich
Aseńko Józef- Edyta Jezierska
Bieniek Andrzej - Edyta Łazarowicz (Jezierska)
Bień Witold Józef- Anna Karmańska
Kossut Zygmunt Stefan- Maria Gmytrasiewicz.

  • M. Łada, Rachunkowość jako produkt i narzędzie legitymizacji

    Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2021

    Rachunkowość jako produkt i narzędzie legitymizacji jest pierwszą monografią, która systematyzuje dotychczasowy dorobek naukowy na temat związków rachunkowości i legitymizacji. Książka prezentuje wyniki oryginalnych badań teoretycznych i empirycznych, które wyjaśniają dlaczego i w jaki sposób legitymizacja kształtuje rachunkowość. 
    Rozważania zawarte w opracowaniu zostały ulokowane w neoinstytucjonalnej szkole myślenia o rachunkowości. Tym samym wpisują się w nurt dyskusji na temat społecznych mechanizmów determinujących ewolucję myśli i praktyk rachunkowości. Wnioski z badań pozwalają spojrzeć na rachunkowość jako produkt dążeń do utrzymania legitymizacji przez uczestników życia gospodarczego oraz narzędzie aktywnego manipulowania ich społecznym odbiorem.

  • K. Kobiela-Pionnier, Sprawozdanie zintegrowane: teoria, makropolityka, praktyka

     Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2021

     ISBN 978-83-8030-459-8

    Do niedawna temat raportowania zintegrowanego znajdował się raczej na marginesie zainteresowania badaczy, ewentualnie pojawiał się w rozważaniach na temat szeroko pojętej sprawozdawczości niefinansowej przedsiębiorstw. Niniejsza publikacja wyróżnia się na tym tle, gdyż została ona w całości poświęcona zagadnieniu sprawozdawczości zintegrowanej. Monografia omawia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty raportowania zintegrowanego, a także oferuje czytelnikowi szersze spojrzenie na skomplikowany układ zależności instytucjonalnych związanych z kształtowaniem globalnego środowiska dla regulacji rachunkowości (makropolitykę rachunkowości). W efekcie publikacja stanowi próbę syntezy nauki o rachunkowości z elementami pokrewnych nauk społecznych: ekonomii, socjologii i politologii, co jest pewnym novum w tej dziedzinie. 
    Z recenzji dr hab. Mirosławy Kwiecień, prof. UEW:
    „Cenne i w pewnym stopniu pionierskie jest dogłębne i analityczne przedstawienie w recenzowanej publikacji najważniejszych teoretycznych, metodycznych i praktycznych aspektów sprawozdawczości zintegrowanej. Sprawozdawczość zintegrowana to współczesne „narzędzie” niezbędne do tłumaczenia i opisywania nowego pragmatyzmu ekonomii, czyli zrównoważonego rozwoju: ekonomicznego, społecznego i ekologicznego”.

  • A. Karmańska, Etyka zawodowa w rachunkowości

    Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2020

  • A. Karmańska (red.), Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym, Złota księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia  dyplomu doktora nauk ekonomicznych, 
                                        
    Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2020
  • Hejduk I., Karmańska A. Chapter 4. Corporate Performance Reporting within Sustainability Concepts: Hybrid Performance. 
    [w:] Hybridization in Network Management, Adam Jabłoński (Editor) 

    Nova Science Publishers,  2019

    BISAC: BUS000000 

  • A. Karmańska, Zarządzanie w warunkach ryzyka i kwestia hazardu w ubezpieczeniach
    [w:] Zarządzanie w warunkach ryzyka, red. Adam Śliwiński, 

    Oficyna Wydawnicza SGH, 2019, s. 69-96.

  • M. Giedroyć, E. Hellich, Wzorcowy plan kont w kontekście polityki rachunkowości. Aktualne zasady prowadzenia ewidencji księgowej dla jednostek sfery budżetowej

    Infor, Warszawa 2018

    ISBN: 978-83-65947-74-1

  • A. Karmańska (red.), Nauka o rachunkowości na progu gospodarki opartej na wiedzy. Polski sondaż środowiskowy. Wydanie II

    Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2017

  •  M. Kaczmarski, Przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Krytyczne spojrzenie na taktyczne i prawne aspekty zwalczania prania pieniędzy w Polsce

     Difin, Warszawa 2016

     ISBN: 978-83-8085-064-4

     Z recenzji…..

    Książka została poświęcona przedstawieniu kryminalistycznej, a także w dużym zakresie prawnokarnej, karnoprocesowej i kryminalistycznej problematyki przestępstwa prania pieniędzy i jego zwalczania. Zagadnienia prania pieniędzy  doczekało się już wprawdzie wielu opracowań w światowej i polskiej literaturze, jednak Autorowi udało się zaprezentować nowe i oryginalne podejście do tego problemu. W ramach swoich badań przeprowadził bowiem wieloaspektową analizę tego zagadnienia, nie ograniczając się jedynie do przedstawienia typowych założeń metodyki zwalczania wybranego rodzaju przestępstwa, ale badał tę kwestię z perspektywy kwalifikacji prawnej czynu i - co w tym przypadku jest szczególnie istotne i trudne - możliwości dowodzenia jego znamion w postępowaniu karnym. Przedstawił przy tym własne, odmienne od dotychczas spotykanego w polskiej literaturze spojrzenie na kryminalizację prania pieniędzy w Polsce, biorąc pod uwagę prawne i taktyczne rozwiązania przyjęte w tym zakresie w innych krajach oraz efektywność prowadzonych śledztw. Jednocześnie zaproponował nowe rozwiązania prawne, organizacyjne i taktyczne, które mogą być użyteczne w praktyce wymiaru sprawiedliwości.
    prof. dr. hab. Tadeusz Tomaszewski

  • A. Karmańska, Etyka zawodowa w rachunkowości

    Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2016

    ISBN: 978-83-7228-372-6

    W książce zostały przedstawione krótkie teksty tematycznie związane z różnymi aspektami etyki autorstwa prof. dr hab. Anny Karmańskiej (Część 1. Eseje wokół zagadnień etyki) oraz wybrane opracowania na temat zachowań etycznych przesłane na konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (Część 2. Dylematy etyczne). Książkę uzupełniono o noty odnoszące się do wybranych publikacji polskich autorów podejmujących odważnie problem etyki zawodowej w rachunkowości oraz o rekomendowany schemat postępowania w sytuacji dylematu etycznego (Część 3. Użyteczne materiały). Wszystkie części łącznie tworzą doskonałą platformę dydaktyczną w obszarze etyki zawodowej w rachunkowości. Książkę tę powinna przeczytać każda osoba przekazująca wiedzę z rachunkowości, uczestnicy różnego rodzaju zajęć, w celu refleksji i zapamiętania kwestii etycznych, z którymi spotkają się w praktyce zawodowej, a także osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, do których z całą pewnością należą zawody związane z rachunkowością. 

  • A. Wachowicz, Rachunkowość w ujęciu metanaukowym

    Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2016

    ISBN: 978-83-8030-048-4

    Z recenzji…..

    Przygotowaną monografię uważam za pionierską na krajowym rynku wydawniczym. Jest to monografia pierwsza po dziesięcioleciach całościowo i kompleksowo traktująca o naukowym charakterze rachunkowości.
    Konstrukcja monografii, tok wywodów i rozważań, odwoływanie się do źródeł w literaturze krajowej i zagranicznej dowodzą przeprowadzenia rozległych i dogłębnych studiów, których wynikiem postanowiła podzielić się Autorka. Wnioski, jakimi kończy się ta monografia, są niezwykle cenne i inspirujące poznawczo, metodycznie i badawczo.
    Wywód Autorki jest w pełni przekonujący, jest on nie tylko metodycznym wzorcem, lecz równocześnie inspiracją i uzasadnieniem celowości prowadzenia studiów istoty zjawisk, w tym przypadku, dziedziny intelektualnej aktywności człowieka, jaką jest rachunkowość.
    Monografia ta, o wybitnie interdyscyplinarnym naukowym charakterze, jest wyjątkowo przystępna w odbiorze, mimo że odwołuje się do narracji dyscyplin innych niż rachunkowość. Lektura jej wywołuje bardzo pozytywną reakcję i refleksję nad tym, co chciała pokazać i wyjaśnić Autorka.
    Powstałe dzieło powinno znaleźć się w kanonie lektur podstawowych studentów studiów doktoranckich, powinno ono zajmować trwałe miejsce w księgozbiorze wszystkich, którzy prowadzą badania z zakresu rachunkowości.
    dr hab. Andrzej Kardasz
    Emerytowany Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

  • K. Klimczak (red.), Historia rozwoju teoretycznej myśli rachunkowości - przegląd wybranych teorii, modeli i koncepcji
    Skład zespołu autorskiego K. Bareja, M. Gawart, K. Klimczak, E. Łazarowicz

    Difin, Warszawa 2015

    ISBN: 978-83-8085-018-7

    Książka ukazuje historię teoretycznej myśli rachunkowości od początku jej rozwoju do czasów współczesnych. Ogromny obszar badawczy, na który składa się wielowiekowy dorobek naukowców z całego świata, wymusił skupienie się na wybranych teoriach, modelach i koncepcjach. O wyborze szczegółowych obszarów badawczych decydowały m.in. następujące kryteria: historia i tradycje rachunkowości w poszczególnych państwach, doniosłość i znaczenie analizowanych koncepcji, a także ich wydźwięk międzynarodowy. W monografii skoncentrowano się przede wszystkim na analizie osiągnięć naukowców z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Stanów Zjednoczonych oraz Japonii.

  • R. Grabowski, Fundamentals of Financial Accounting  

    Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2015

    ISBN: 978-83-65416-07-0

  • A. Karmańska, R. Grabowski (red.), Rachunkowość w praktyce. Studia przypadków. Edycja pierwsza: studenci – studentom.
                         
    Difin, Warszawa 2015

    eISBN: 978-83-7930-992-4

  • T. Cicirko, A. Karmańska, P. Russel​, Determinanty rozwoju transakcji leasingowych w Polsce

    Oficyna Wydawnicza. Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2014

    ISBN: 978-83-7378-892-3​​

    Ze wstępu:
    „Podstawowym celem niniejszej monografii jest zaprezentowanie głównych czynników rozwoju transakcji leasingowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem cywilnoprawnych, podatkowych oraz bilansowych uregulowań dotyczących umowy leasingu. Autorzy zamierzają również przedstawić perspektywy rozwoju leasingu konsumenckiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem dokonanych w 2011 r. zmian przepisów prawnych dotyczących oferowania tej formy finansowania osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Efektem przeprowadzonych analiz powinno być znalezienie odpowiedzi na pytanie o to, czy stworzone w Polsce regulacje prawne sprzyjają rozwojowi rynku usług leasingowych, czy go hamują. Szczególnej analizie zostanie poddany leasing samochodów osobowych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz leasing konsumencki, jako specyficzny segment rynku usług leasingowych. Zamierzeniem autorów jest również wskazanie pożądanych kierunków zmian przepisów prawnych, które stymulowałyby dalszy rozwój leasingu w Polsce.”

  • E. Łazarowicz, Podstawy rachunkowości w świetle polskiego prawa bilansowego. Ujęcie dydaktyczne

    Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2013

    ISBN: ​978-83-7378-846-6​

    W podręczniku przedstawiono podstawowe zagadnienia z zakresu rachunkowości niezbędne do jej zrozumienia. Z jednej strony opisano trwałe i uniwersalne elementy rachunkowości, stanowiące istotę tego systemu informacyjnego. Z drugiej strony zaprezentowano zmienne elementy rachunkowości, w dużym stopniu zależne od unormowań prawnych danego kraju oraz od podmiotu rachunkowości.
    Podręcznik jest przeznaczony dla osób rozpoczynających naukę rachunkowości, w szczególności studentów uczelni ekonomicznych, jak również uczestników kursów, w programie których znajdują się podstawy rachunkowości.

  • K. Zasiewska, Ewolucja metod alokacji podatku dochodowego w rachunkowości

    Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa, Warszawa 2013

    ISBN: 978-83-7378-787-2

    Za główny cel opracowania przyjęto zaprezentowanie najważniejszych obszarów rozbieżności prawa bilansowego i prawa podatkowego, omówienie stosowanych dotychczas w rachunkowości podejść do rozliczania podatku dochodowego w czasie oraz przedstawienie autorskiej, bezpośredniej metody ustalania wartości podatkowej składników bilansowych.

  • Rachunkowość finansowa z elementami rachunku kosztów i sprawozdawczości finansowej, pod redakcją naukową A. Cichej

    Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2012

    ISBN: 978-83-7228-311-5​​​

    Niniejsza praca ma na celu dostarczenie możliwie wszechstronnych informacji o rachunkowości finansowej, podstawach rachunku kosztów i seminariów z zakresu rachunkowości. Książka jest adresowana głównie do praktyków rachunkowości, którzy chcą doskonalić i rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie. Autorzy przyjęli założenie, że Czytelnik książki dysponuje już wiedzą z zakresu tzw. podstaw rachunkowości. Książka polecana do II stopnia ścieżki certyfikacji zawodowej SKwP.

  • Zbiór zadań i pytań testowych z rachunkowości. Stopień II, pod redakcją naukową A. Cichej

    Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2012

    ISBN: 978-83-7228-310-8​

    Niniejsze opracowanie jest adresowane przede wszystkim do uczestników kursu dla specjalistów do spraw rachunkowości (samodzielnych księgowych) stanowiąc uzupełnienie materiału teoretycznego przeznaczonego tego kursu. Zadania prezentowane w niniejszym zbiorze są skorelowane, w zakresie doboru treści merytorycznych oraz uporządkowania prezentowanych zagadnień, z opracowaniami teoretycznymi. Książka polecana do II stopnia ścieżki certyfikacji zawodowej SKwP.

  • A. Cicha, J. Dębska, A. Kęsik, B. Kęsik, M. Łyżwa, M. Renda, K. Zasiewska, Zbiór przykładowych zadań na egzamin potwierdzający posiadanie kwalifikacji zawodowych w obrębie zawodu specjalista ds. rachunkowości

    Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2012

    ISBN: 978-83-7228-292-7

    Zbiór obejmuje kilkadziesiąt całościowych zadań z zakresu rachunkowości finansowej, rachunku kosztów, sprawozdawczości finansowej, które przedstawiają sposób rozwiązania zadań na egzaminie kończącym kurs dla kandydatów na specjalistę ds. rachunkowości prowadzony na ścieżce certyfikacji SKwP. Podręcznik polecany do wykorzystania na II stopniu ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. 

  • M. Chodoń, K. Zasiewska, Podstawy rachunkowości

    Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2012

    ISBN: 978-83-7228-294-1

    Zakres tematyczny opracowania obejmuje podstawy rachunkowości i jest adresowany do Czytelników, którzy rozpoczynają naukę rachunkowości, jak i tych , którzy chcą zaktualizować swoją wiedzę z tej dziedziny. Prezentowana problematyka zgodna jest z krajowymi normami prawa bilansowego i obejmuje m.in.: istotę i metodologię rachunkowości, formalne, prawne i organizacyjne aspekty prowadzenia ksiąg rachunkowych, rozróżnianie i klasyfikację składników majątku i kapitałów , podstawowe operacje gospodarcze , ustalanie wyniku finansowego. Książka polecana na I stopień ścieżki certyfikacji zawodowej SKwP.

  • M. Chodoń, K. Zasiewska, Zbiór zadań z podstaw rachunkowości

    Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2012

    ISBN: 978-83-7228-296-5

    Książka ma służyć jako pomoc dydaktyczna, ułatwiająca zrozumienie zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych. W niniejszej publikacji został przedstawiony proces dokumentowania i ewidencjonowania podstawowych operacji gospodarczych, zasady prowadzenia ksiąg, w tym. m.in. funkcjonowanie kont bilansowych i wynikowych, poprawiania błędów księgowych. Zaprezentowano także zagadnienia związane z wynikiem finansowych oraz sporządzaniem uproszczonych jednostkowych sprawozdań finansowych. Zbiór jest adresowany przede wszystkim dla słuchaczy kursu „Podstawy rachunkowości” SKwP. Książka polecana na I stopień ścieżki certyfikacji zawodowej SKwP.

  • M. Chodoń, B. Kęsik, K. Zasiewska, Zbiór przykładowych zadań na egzamin potwierdzający posiadanie kwalifikacji zawodowych w obrębie zawodu księgowy

    Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2012

     ISBN: 978-83-7228-297-2

    Zbiór obejmuje kilka całościowych zadań wraz z rozwiązaniami, które przedstawiają sposób rozwiązania zadań na egzaminie kończącym kurs podstaw rachunkowości prowadzony na ścieżce certyfikacji SKwP. Podręcznik polecany do wykorzystania na I stopniu ścieżki edukacyjnej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

  • K. Bareja, T. Boroch, M. Gawart, M. Giedroyć, K. Klimczak, E. Łazarowicz, K. Zasiewska, Zaawansowana rachunkowość finansowa

    Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2012.

    ISBN: 978-83-7378-716-2

    Niniejszy podręcznik prezentuje różne zagadnienia z zakresu rachunkowości  finansowej, a mianowicie: tradycyjny a współczesny system rachunkowości, pomiar wartości w rachunkowości, utrata wartości aktywów, problemy identyfikacji i wyceny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, leasing, nieruchomości inwestycyjne, instrumenty finansowe, umowy długoterminowe, rezerwy, odroczony podatek dochodowy, kapitał intelektualny. Poruszane zagadnienia są zilustrowane licznymi przykładami z rozwiązaniami. Ponadto, na końcu każdego rozdziału została zamieszczona literatura dotycząca opisywanego zagadnienia.

  • K. Zasiewska, VAT. Podstawowe zasady i ujęcie w rachunkowości

    Wolters Kluwer Polska - LEX, Warszawa 2012

    ISBN: 978-83-264-3877-6

    W książce omówiono w sposób przejrzysty i zrozumiały zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji w obrocie krajowym i międzynarodowym. Przedstawiono również zasady dokumentowania i ewidencjonowania w księgach rachunkowych operacji gospodarczych obciążonych VAT. Praca zawiera wyjaśnienie takich zagadnień jak: wewnatrzwspólnotowe transakcje towarowe, zasady rozliczania VAT w związku z usługami zagranicznymi, odliczenie podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, korekta wartości obrotu z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług. W opracowaniu znajdują się liczne przykłady i schematy ułatwiające zrozumienie omawianej problematyki.

  • E. Łazarowicz, Historia powstania księgowości podwójnej i rachunku kosztów

    Monografie i Opracowania 579, Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2011.

    ISBN: 978-83-7378-611-0

     W książce tej przedstawiono fragment historii rachunkowości – historii powstania księgowości podwójnej oraz rachunku kosztów. Opisano ewidencję gospodarczą w starożytności na przykładzie Bliskiego wschodu, Grecji i Rzymu. Scharakteryzowano przesłanki powstania i etapy kształtowania się księgowości podwójnej w średniowieczu. Przeanalizowano metody i zasady stosowane w starożytnej i średniowiecznej księgowości. Przedstawiono historię powstania rachunku kosztów oraz jego rozwój do początku XX wieku. 

  • A. Cicha, K. Zasiewska, Podatki w rachunkowości. Zbiór zadań z rozwiązaniami według stanu prawnego na 1.01.2011

     Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2011

     ISBN: 978-83-8668-605-9 

     W zbiorze prezentowane są - w podziale na bloki tematyczne, praktyczne zadania wraz z ich szczegółowymi rozwiązaniami sporządzonymi według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2011 r. Prezentowana w zbiorze problematyka obejmuje zasady ustalania i ujmowania w księgach rachunkowych: podatku dochodowego od dochodów osobistych, bieżącego podatku dochodowego z działalności gospodarczej, różnic kursowych w prawie bilansowym i prawie podatkowym, odroczonego podatku dochodowego, podatku od towarów i usług, podatków i opłat kosztowych. Publikacja jest unikatowym połączeniem wiedzy z rachunkowości i podatków. Jest ona adresowana do szerokiego kręgu odbiorców, obejmującego zarówno studentów szkół wyższych o profilu ekonomicznym, jak i uczestników różnych form szkolenia zawodowego, których program obejmuje rachunkowość, finanse i podatki. Może także funkcjonować jako kompendium umożliwiające pogłębienie, uporządkowanie i zaktualizowanie wiedzy osób zajmujących się zawodowo rachunkowością i podatkami. 

  • M. Gmytrasiewicz, Rachunkowość. Podstawowe założenia i zasady. Wydanie 2

    Difin, Warszawa 2011
    Obraz (35).jpg

    ISBN: 978-83-7641-532-1

    Publikacja stanowi studium podstawowej wiedzy z zakresu rachunkowości. Jej dydaktyczne walory sprawiają, że można ją polecić jako podręcznik akademicki, powinna także funkcjonować jako kompendium umożliwiające samodzielne studia podstaw rachunkowości. Książka obejmuje przede wszystkim opis podstawowych założeń systemu rachunkowości ze szczególnym uwypukleniem roli i znaczenia metody bilansowej w całym procesie ewidencji gospodarczej. Najistotniejsze jest ujęcie metody bilansowej i innych podstawowych zasad rachunkowości nie jako praktycznego fundamentu procedur księgowych, ale jako metody myślenia podporządkowującej sobie cały system rachunkowości. 

    Wydanie pierwsze
    z roku 2008 

  • A. Karmańska, Gospodarka finansowa zakładów ubezpieczeń gospodarczych, [w:] Ubezpieczenia non-life, pod redakcją naukową E. Wierzbickiej

    CeDeWu Sp. z o.o., Warszawa 2010

    ISBN: 978-83-7556-317-7

    Książka stanowi kompleksowe ujęcie integrujące wiedzę teoretyczną z aktualną problematyką ubezpieczeń non-life w polskiej praktyce gospodarczej. Autorami jej poszczególnych rozdziałów są pracownicy naukowi uczelni a także praktycy, pracownicy zakładów ubezpieczeń oraz prawnik. W rozdziale drugim autorka - Anna Karmańska - zaprezentowała kluczowe zagadnienia z zakresu finansów i rachunkowości zakładów ubezpieczeń, zwracając uwagę na takie zagadnienia ich gospodarki finansowej jak: wypłacalność zakładów ubezpieczeń, rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, działalność lokacyjna zakładów ubezpieczeń, procedura określania wyniku finansowego, konstrukcja informacji o majątku zakładu ubezpieczeń i źródłach jego pochodzenia, rola kategorii finansowych w procedurze ustalania środków własnych, marginesu wypłacalności i kapitału gwarancyjnego, obszary analizy finansowej.

  • A. Karmańska, Wartość ekonomiczna w systemie informacyjnym rachunkowości finansowej

    Difin, Warszawa 2009

    ISBN: 978-83-7251-948-1

    Mając na uwadze zmiany w zarządzaniu przedsiębiorstwem i wynikające z nich konieczne weryfikacje stosowanych systemów pomiaru dokonań przedsiębiorstwa, zaprezentowano syntetyczne mierniki dokonań i kreowania wartości przedsiębiorstwa, które stanowią wyzwanie dla systemu informacyjnego rachunkowości finansowej w zakresie generowania informacji użytecznych przy ich ustalaniu. Przedstawiono pogląd, że pomiar wartości ekonomicznej ma szansę stać się w rachunkowości nowym paradygmatem.

  • Ryzyko w rachunkowości, pod redakcją naukową A. Karmańskiej

    Difin, Warszawa 2008

    ISBN: 978-83-7251-907-8

    Publikacja zawiera istotne uporządkowanie problematyki zarządzania ryzykiem i jego pomiaru. Głównym celem jest prezentacja obszarów ryzykogennych w działalności przedsiębiorstwa i ich oddziaływania na rachunkowość. Rozpoznanie tytułowego problemu podzielono na trzy etapy. Po pierwsze, prześledzono ewolucję deniowania ryzyka w różnych nurtach myśli ekonomicznej, przeanalizowano klasykacje ryzyka oraz podjęto próbę selekcji płaszczyzn ryzyka w wybranych obszarach rachunkowości. Po drugie, rozważono możliwości pomiaru ryzyka związanego z rachunkowością rozumianą jako cało­ściowy system informacyjny. W części trzeciej skoncentrowano się na zagadnieniu tworzenia specjalnego sprawozdania z ryzyka, uznając przy tym wstępnie, że spra­wozdanie takie może być w przyszłości elementem sprawozdawczości nansowej generowanej przez system rachunkowości przedsiębiorstwa. Książka prezentuje oryginalne, kompleksowe podejście do ustalania relacji pomiędzy ryzykiem gospo­darczym a rachunkowością finansową oraz zarządczą. 

  • A. Karmańska, Financial and reporting aspects of creating reserves for catastrophic risk, [w:] The insurance of catastrophic risk in The European Union and the global changes, edited by I. Jędrzejczyk, S. Bożek-Węglarz

Publisher of The Karol Adamiecki University of Economics in Katowice, Katowice 2007

ISBN: 978-83-7246-815-4

  • M. Paszula,  Koszty w układzie rodzajowym. Zużycie materiałów i energii

    Difin, Warszawa 2007

    ISBN: 978-83-7251-748-7

    Punktem wyjścia prezentowanych w książce rozważań jest dokładne zdeniowanie materiałów jako zasobów niezbędnych w każdym przedsiębiorstwie i zwrócenie uwagi na obowiązujące w rachunkowości zasady organizacji ewidencji tej grupy zapasów. W kolejnych rozdziałach zaprezentowano szczegółowe rozwiązania w zakresie wyceny i rejestracji w księgach rachunkowych operacji zużycia materiałów i energii, wynikające z regulacji obowiązującego prawa bilansowego. Omówiono zasady gromadzenia informacji o tych zasobach w sposób niezbędny do rozliczenia z tytułu podatku dochodowego. Zwrócono także uwagę na procedury analizy kosztów zużycia materiałów i energii oraz ukazano narzędzia rachunkowości zarządczej, których zastosowanie umożliwia optymalizację kosztów zużycia materiałów.

  • Zarządzanie kosztami jakości, logistyki innowacji, ochrony środowiska, a rachunkowość finansowa, pod redakcją naukową A. Karmańskiej 

    Difin, Warszawa 2007

    ISBN: 978-83-7251-783-8

    Publikacja jest poświęcona zarządzaniu kosztami, stanowiącemu poważne wyzwanie dla zespołu menedżerskiego w każdym przedsiębiorstwie. Rozważania ogniskują się na kosztach jakości, logistyki, innowacji i ochrony środowiska, których właściwe rozpoznanie i ciągłe monitorowanie jest nieodzownym warunkiem funkcjonowania współczesnego przedsiębiorstwa. Efektem przeprowadzonych analiz jest projekt struktury ewidencyjnej kosztów wspomagającej zarządzanie kosztami jakości, logistyki, innowacji, ochrony środowiska wyrażony w postaci propozycji rozbudowy zakładowych planów kont, dzięki której można wzbogacić strukturę ewidencyjną kosztów o nowe podejścia klasykacyjne i generować raporty dostarczające jakościowo nowej informacji o wybranych klasach kosztów i powodach ich powstawania w przedsiębiorstwie. Projekt może być bezpośrednio stosowany w praktyce. 

  • A. Karmańska, Ocena działalności konglomeratów finansowych na podstawie sprawozdań finansowych, [w:] Konglomeraty finansowe, pod redakcją naukową M. Iwanicz-Drozdowskiej

    Polskie Wydawnictwa Ekonomiczne, Warszawa 2007

    ISBN: 978-83-208-1708-9

    W książce przedstawiono całokształt problematyki dotyczącej działania konglomeratów finansowych mających znaczenie dla funkcjonowania jednolitego europejskiego rynku finansowego. W rozdziale siódmym - autorstwa Anny Karmańskiej - zaprezentowano możliwości oceny działania tych skomplikowanych organizacji gospodarczych na podstawie sprawozdań finansowych.

  • M. Gmytrasiewicz, U. Kierczyńska, Rezerwy w rachunkowości i podatkach

    Difin, Warszawa 2007

    ISBN: 978-83-7251-750-0

    Autorki podjęły w publikacji próbę uporządkowania pewnego „chaosu interpretacyjnego”, prezentując w sposób przystępny i uporządkowany podstawowe zagadnienia dotyczące rezerw w rachunkowości w świetle nowego spojrzenia. Jest to ciekawa propozycja intelektualna, która z pewnością zainteresuje nie tylko księgowych, ale także pracowników naukowych i studentów studiów ekonomicznych nowego kierunku finanse i rachunkowość.

  • M. Gmytrasiewicz, A. Karmańska, Rachunkowość finansowa, Wydanie drugie zaktualizowane i rozszerzone

    Difin, Warszawa 2006
    Obraz (13).jpg

    ISBN: 83-7251-614-6                            

    W prezentowanym opracowaniu można wyodrębnić dwie części. Część pierwsza poświęcona jest głównie zagadnieniom rachunkowości finansowej, takim np. jak zasady wyceny majątku przedsiębiorstwa, aktywa operacyjne i aktywa inwestycyjne, metody amortyzacji, leasing, kapitały własne i kapitały obce itp. Druga część opisuje sprawozdania finansowe przedsiębiorstw i ich podstawowe cechy jakościowe. Książka zawiera wiele przykładów liczbowych ilustrujących wybrane problemy, które ułatwiają czytelnikowi zrozumienie przedstawianych zagadnień. Przykłady te podsumowywane są z reguły rejestracją na kontach.

  • Rachunkowość zarządcza i rachunek kosztów w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa, pod redakcją naukową A. Karmańskiej

    Difin, Warszawa 2006

    ISBN: 83-7251-618-9

    Z recenzji prof. dr hab. Marii Romanowskiej:

    … Zaletą książki jest sposób prezentacji różnych metod i podejść z zakresu rachunkowości zarządczej i rachunku kosztów, bardzo kompetentny, oparty na studiach literatury i własnych badaniach autorów, z zarazem poglądowy, z wykorzystaniem licznych przykładów, co pozwala praktykom nauczyć się stosowania ich w swoim przedsiębiorstwie.

  • A. Karmańska, Informacyjne atrybuty rachunkowości finansowej oraz System kontroli i audytu wewnętrznego w przedsiębiorstwie [w:] Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej, pod redakcją naukową P. Wachowiaka

    Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2006

    ISBN: 83-7228-181-5

    Publikacja polecana na szkolenia dla kandydatów na biegłych rewidentów oraz inne szkolenia. Jej podstawowym celem jest więc przystępne przedstawienie wiedzy wymaganej na egzaminie z ekonomii i zarządzania dla kandydatów na biegłych rewidentów oraz próba stworzenia praktycznego powiązania wszystkich obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa w jeden spójny model. Rozdział 11 oraz 15 tej książki - autorstwa A. Karmańskiej - omawiają odpowiednio rolę rachunkowości w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa oraz problematykę monitorowania działalności przedsiębiorstwa, organizacji systemów nadzorowania operacji gospodarczych, Wewnętrznego Systemu Nadzorowania przedsiębiorstwa, audytów wewnętrznych i nadzoru korporacyjnego.

  • Podstawy rachunkowości. Zbiór zadań, pod redakcją naukową M. Paszuli, wydanie 3 (poprawione)

    Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2005

    ISBN: 83-7378-137-4

    Zbiór zadań opracowany przez szerokie grono pracowników Katedry Rachunkowości. W pełni dostosowany jest do autorskich wykładów przedmiotu Rachunkowość, który realizowany jest na studiach licencjackich w SGH. Zgodnie z zamysłem autorek może być on stosowany zarówno na studiach stacjonarnych jak i studiach niestacjonarnych.

  • A. Cicha, Podatek VAT w rachunkowości

    Difin, Warszawa 2005

    ISBN: 83-7251-516-6

    W opracowaniu tym skoncentrowano się na wymaganiach wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jakim musi sprostać rachunkowość w zakresie ewidencji i rozliczenia tego podatku. Problemy te zostały przedstawione na tle różnic w zasadach prawa bilansowego i podatkowego, zwłaszcza różnic czasowych dotyczących momentu zaliczenia przychodów księgowych oraz obrotu dla celów VAT.

  • M. Gmytrasiewicz, A. Karmańska, Rachunkowość finansowa. Zbiór zadań

    Difin, Warszawa 2003

    ISBN: 83-7251-377-5

    Książka jest dopełnieniem i praktyczną ilustracją zagadnień przedstawionych w publikacji „Rachunkowość finansowa”, wydanej przez Difin i cieszącej się dużą popularnością jako podręcznik akademicki. Składają się na nią następujące grupy tematyczne zadań: amortyzowane aktywa trwałe, pozostałe aktywa operacyjne, instrumenty finansowe i pozostałe aktywa inwestycyjne, operacje wynikowe, procedury ustalania i podziału wyniku finansowego, sprawozdawczość finansowa.

  • A. Karmańska, Utrata wartości aktywów według prawa bilansowego

    Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, Warszawa 2003

    ISBN: 83-89255-05-7

    Publikacja porusza niesłychanie ważny aspekt prowadzenia ksiąg rachunkowych. Utrata wartośc aktywów to zagadnienie nowe w polskim prawie bilansowym, co za tym idzie słabo opisane w literaturze przedmiotu. Książka Anny Karmańskiej uzupełnia więc lukę w tym temacie w sposób precyzyjny określając parametry istotne dla tworzenia odpisów z tytułu utraty wartości aktywów, jak też zasady ich ujmowania w księgach rachunkowych.

  • M. Gmytrasiewicz, Aktywa inwestycyjne przedsiębiorstw

    Difin, Warszawa 2002

    ISBN: 83-7251-286-8

    Książka jest teoretyczną i praktyczną monografią inwestycji w księgach rachunkowych, jakiej w krajowej literaturze do tej pory brakowało. Jej zaletą jest przede wszystkim aktualność opisywanych zagadnień. Zawiera ona definicje, opis zasad wyceny i księgowej kwalifikacji aktywów inwestycyjnych zgodnie z założeniami aktualnie obowiązującego prawa bilansowego i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Ten najnowszy obszar normatywnych przekształceń polskiego prawa bilansowego na tle praktyki światowej i globalizacji rynków finansowych przedstawiony jest w sposób jasny, zwięzły ale zarazem wszechstronny.

  • M. Gmytrasiewicz, Rezerwy w księgach rachunkowych. Tworzenie, wykorzystywanie, rozwiązywanie

    Difin, Warszawa 2002

    ISBN: 83-7251-293-0

    Książka porusza zagadnienie ujmowania ryzyka w rachunkowości. Opisano w niej zasady identyfikacji, klasyfikacji, wyceny i ewidencji rezerw związanych z przewidywanym ryzykiem w działalności przedsiębiorstwa uwzględniając rozwiązania wynikające z Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz polskiego prawa bilansowego. Zaletą publikacji jest jej oryginalność i aktualność. W jasny i przystępny sposób przybliża ona czytelnikowi kompleksową charakterystykę nowego i skomplikowanego zagadnienia księgowego, jakim są rezerwy na ryzyko gospodarcze.

  • A. Karmańska, Ocena wyników ekonomiczno-finansowych organizacji wielopodmiotowych oraz ich wpływu na potencjał gospodarczy jednostek powiązanych kapitałowo, [w:] S. Wiankowski, Z. Bogusławski, J. Borzęcki, A. Karmańska, Praktyka funkcjonowania krajowych grup kapitałowych

    Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ”, Warszawa 2000

    ISBN: 83-86929-74-X

    Publikacja prezentuje wyniki projektu badawczego KBN realizowanego w okresie czerwiec 1997 - marzec 1999, którego głównym celem było rozpoznanie krajowych doświadczeń dotyczących tworzenia i funkcjonowania holdingów i koncernów, umożliwiające ocenę przydatności stosowanych rozwiązań dla potrzeb restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstw. Rozdział 4 tego opracowania - autorstwa A. Karmańskiej - poświęcony został ocenie wyników finansowych badanej reprezentacji zgrupowań sporządzających skonsolidowana sprawozdawczość finansową.

     

AKTYWNOŚĆ NAUKOWA PRACOWNIKÓW KATEDRY RACHUNKOWOŚCI SGH NA FORUM AKADEMICKIM I INNYM ŚRODOWISKOWYM (przegląd od roku 2000)

ROK 2022

On the Application of Multidimensional LSTM Networks to Forecast Quarterly Reports Financial Statements (współautorzy  K. Klimczak, A. Gałuszka, A. Nawrat, E. Probierz, K. Jędrasiak, T. Wiśniewski)
[w:]
Proceedings of the Future Technologies Conference (FTC), red. K. Arai, 2022, Volume 1, s. 615-624.

The Application of SISO LSTM Networks to Forecast Selected Items in Financial Quarterly Reports – Case Study (współautorzy K. Klimczak, A. Gałuszka, E. Probierz, A. Olczyk, J. Kocerka, T. Wiśniewski)
[w:]
Computational Science and Its Applications – ICCSA 2022 Workshops, red. O. Gervasi, B. Murgante, S. Misra, A. Maria Rocha, Ch. Garau, 2022, s. 605-616.

Przewodniczenie sesji IV - Problemy współczesnego raportowania i ujawniania i ewidencji (cd.) (E. Hellich)
podczas:
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości „Quo vadis rachunkowość? Historia – Teoria - Praktyka - Wyzwania”, Toruń 21-23.09.2022 r.

Wpływ pandemii Covid-19 na wyniki bilansowe i podatkowe przedsiębiorstw z wybranych branż (M. Mierzejewska)
Referat wygłoszony na:
XXVI konferencji Rachunkowość a Controlling, Polanica-Zdrój,10 - 12 października 2022 r.​, publikacja w trakcie przygotowania

Wyzwania dla spółek w zakresie efektywnego komunikowania informacji w sprawozdaniach finansowych (E. Łazarowicz)
Artykuł opublikowany w:
Teoretyczne i praktyczne aspekty w naukach ekonomicznych, (red.) J. Wielgórska-Leszczyńska, M. Matusewicz, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2022.

Market liberalization’s impact on management accounting: a case study focused on a regional trade unit of the Polish gas company  (M. Łada, A. Kozarkiewicz, B. Bartnik, J. Haslam)
Artykuł opublikowany w:
Journal of Accounting in Emerging Economies (przyjęty do druku), 2022.

Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) a raportowanie zintegrowane (K. Kobiela-Pionnier)
Referat wygłoszony podczas:
IX Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Finanse i rachunkowość na rzecz zrównoważonego rozwoju – człowiek, odpowiedzialność, środowisko”, 20-21 kwietnia 2022.

Znakowanie raportów w formacie ESEF – wnioski z przeglądu pierwszych sprawozdań finansowych emitentów giełdowych (K. Kobiela-Pionnier)
Artykuł opublikowany w:
Rachunkowość, 4(2022), s. 3-15.


ROK 2021

Uwarunkowania rewizji sprawozdań finansowych jednostek samorządowych w Polsce (E. Hellich, J. Wielgórska-Leszczyńska)
Referat opublikowany w:
Kierunki rozwoju rachunkowości, red. nauk. J. Gierusz, Wydawnictwo IUS PUBLICUM, Katowice 2021.

Robotyzacja procesów podatkowych w przedsiębiorstwie (M. Łada, M. Mierzejewska)
Artykuł opublikowany w :
Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie/Cracow Review of Economics and Management, (3 (993)), 109-120.

Rozwarstwienie praktyk szczupłej rachunkowości zarządczej (M. Łada)
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, (111), 75-92.

Financial Sentiment on Twitter’s Community and it’s Connection to Polish Stock Market Movements in Context of Behavior Modelling (K. Klimczak, E. Probierz, A. Gałuszka, K. Jędrasiak, T. Wiśniewski, T. Dzida)
Artykuł opublikowany w: 
European Research Studies Journal, Vol. 24, Issue 4B, 2021, pp. 56-65.

Organizational Discontiniuity Theory jako koncepcja badań wirtualnych (K. Klimczak, E. Łazarowicz)
Artykuł opublikowany w: 
Nauki ekonomiczne przed, w czasie i po pandemii, (red.)  J. Wielgórska-Leszczyńska, M. Matusewicz, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 2021.

Wdrożenie technologii raportowania InlineXBRL w polskich spółkach giełdowych – badanie pilotażowe (K. Kobiela-Pionnier, K. Gierczak)
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 45(3), SKwP, Warszawa 2021, s. 69–92.

Zintegrowany raport o finansowych i niefinansowych czynnikach tworzenia wartości (K. Kobiela-Pionnier)
Artykuł opublikowany w:
Rachunkowość, Nr 8(2021), s. 19-32

Koncepcja indeksu dojrzałości narracyjnych ujawnień obszarów i czynników ryzyka ​(A. Karmańska, M. Łada) 
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, 2021, vol. 45, nr 3, s. 153-169.

Świadomość etyczna młodzieży studenckiej w uczelni ekonomicznej. Wyniki sondażu (A. Karmańska, A. Obrębska)
w:
e-mentor, 1(88), 2021, s: 4–18.


ROK 2020

Wystąpienie w sesji panelowej: Miejsce  rachunkowości w naukach ekonomicznych (E. Hellich)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości 2020 - Egzogeniczne i endogeniczne uwarunkowania rachunkowości, Kraków, 23-25.09.2020, online

Contending institutional logics, illegitimacy risk and management accounting: A case study analysis of study programme calculations in a Polish public university (M. Łada, A. Kozarkiewicz, J. Haslam)
Artykuł opublikowany w:
Accounting, Auditing & Accountability Journal, Vol. 33, No. 4, 2020, pp. 795-824.

LSTM Network with Reinforced Learning in Short and Medium Term Warsaw Stock Market Index Forecast (K. Klimczak, A. Galuszka, T. Dzida, K. Jedrasiak, T. Wisniewski)
Artykuł zaprezentowany oraz opublikowany w ramach 34European Simulation Multiconference [ESM] (The 34th annual European Simulation and Modelling Conference, 2020, Toulouse, France)

Short Time Series of Share Prices with Financial Results in Day-Ahead Forecast –The Warsaw Stock Exchange Main Market Example (K. Klimczak, A. Galuszka, T. Dzida, K. Jedrasiak, T. Wisniewski)
Artykuł zaprezentowany oraz opublikowany w ramach 34European Simulation Multiconference [ESM] (The 34th annual European Simulation and Modelling Conference, 2020, Toulouse, France)

Raportowanie okresowe spółek notowanych na alternatywnym rynku kapitałowym w Polsce (K. Klimczak)
Artykuł opublikowany w:
Nowe wyzwania w naukach o gospodarce, (red.) R. Bartkowiak, M. Matusewicz,  Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 2020.

Porównywalność sprawozdań finansowych sporządzanych według MSSF w praktyce spółek z Europy Środkowo-Wschodniej (E. Łazarowicz)
Artykuł opublikowany w:
Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym: złota księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych, red. nauk. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2020.

Utrata wartości firmy w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych polskich spółek giełdowych (K. Bareja)
Artykuł opublikowany w:
Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym. Złota Księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych, red. nauk. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2020, s. 443-470.

Makropolityka rachunkowości w służbie interesu publicznego: standaryzacja sprawozdawczości finansowej w Japonii (K. Kobiela-Pionnier)
Referat opublikowany w:
Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym. Złota Księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych, red. nauk. A. Karmańska, Warszawa, Oficyna Wydawnicza SGH 2020.

Jednolity europejski format raportowania ESEF− nowe wyzwanie dla spółek stosujących MSSF (K. Kobiela-Pionnier)
Artykuł opublikowany w:
Rachunkowość, Nr 7 (2020), s. 3-17.

Obszary zmian Założeń koncepcyjnych sprawozdawczości zintegrowanej w kontekście zasadniczych zmian w podejściu inwestorów do kwestii zrównoważonego rozwoju (K. Kobiela-Pionnier)
Artykuł opublikowany w: 
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 108(164), SKwP, Warszawa 2020, s. 89-114.

Wielowymiarowość ryzyka obecności produktów nielegalnych w legalnym łańcuchu dostaw leków, wyzwania globalne dla rachunkowości zarządczej (M. Kaczmarski)
Referat opublikowany w:
Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym. Złota Księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych, red. nauk. A. Karmańska, Warszawa, Oficyna Wydawnicza SGH 2020.

Robotic Process Automation, czyli automatyzacja modeli decyzyjnych z wykorzystaniem botów. Perspektywy i obawy na przykładzie zastosowań w branży farmaceutycznej (M. Kaczmarski)
Referat opublikowany w:
Studia i Prace Kolegium Zarządzania I Finansów, 2020 (179).

The concept of a ratio analysis of consolidated financial statements applied to listed capital groups on the example of the Deutsche Börse Group (A. Karmańska, D. Wiśniewska) 
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości 110 (166), 2020.

KL-ARK: koncepcja pomiaru ekonomicznej jakości zasobów kompetencji pracowniczych (A. Karmańska)
w:
Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym. Złota Księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych, red. nauk. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2020.

Pomiar dokonań organizacji wirtualnych: koncepcja badania naukowego i jej ewolucja (A. Karmańska, S. Gregorczyk, R. Bartkowiak, P. Wachowiak)
w:
Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym. Złota Księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych, red. nauk. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2020.

Prewencja, czy detekcja problemów w grupie kapitałowej - analiza dyskryminacyjna w wydłużonym horyzoncie czasowym (A. Karmańska, M. Indyk) 
w:
Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym. Złota Księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych, red. nauk. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2020.

Rachunkowość w Polsce w okresie gospodarki centralnie planowanej - komentarze z autopsji (A. Karmańska, Z. Fedak) 
w:
Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym. Złota Księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych, red. nauk. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2020.

Ujawnienia narracyjne ryzyka w sprawozdawczości rocznej: propozycja mapy ryzyka w ujęciu ex post i ex ante (A. Karmańska, M. Łada)
w:
Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym. Złota Księga dla dr. Zdzisława Fedaka z okazji odnowienia dyplomu doktora nauk ekonomicznych, red. nauk. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2020.

W kierunku ram koncepcyjnych określania poziomów dojrzałości ujawnień w zakresie obszarów i czynników ryzyka (A. Karmańska, M. Łada)
w:
Nowe wyzwania w naukach o gospodarce, red. nauk. R. Bartkowiak, M. Matusewicz, 2020, s. 135-152.


ROK 2019

Student perspective on skills needed in the accounting profession: a review of studies (R. Grabowski)
Artykuł opublikowany w:
Journal of Management and Financial Sciences – JMFS, Vol.: 12, Issue 36, Warszawa 2019, s. 123-138.

Can we make references to Catholic social teaching (CST) when expanding scientific knowledge in accounting? Research problem statement (R. Grabowski)
Artykuł opublikowany w:
Journal of Management and Financial Sciences – JMFS, Vol.: 12 Issue 39, Warszawa 2019, s. 9-16.

XBRL jako standard sprawozdawczości finansowej (K. Klimczak)
Artykuł opublikowany w:
Ekonomia i finanse oraz nauki o zarządzaniu i jakości: wyzwania, dylematy i praktyczne zastosowania, (red.) R. Bartkowiak, M. Matusewicz, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 2019.

Europejskie rynki kapitałowe u progu raportowania w standardzie XBRL – przegląd prac instytucji Unii Europejskiej nad jednolitym formatem sprawozdawczym (K. Klimczak)
Artykuł opublikowany w:
Rachunkowość finansowa w zarządzaniu jednostkami gospodarczym, (red.) S. Hońko, A. Lulek, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2019.

The use of XBRL (Extensible Business Reporting Language) for the needs of financial reporting on capital markets - benefits, costs, and determinants of application (K. Klimczak)
Artykuł zaprezentowany podczas Thirty-First Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues Virtual Solutions for Digital Economy: Accounting&Beyond, 2019, Warsaw, Poland.

The predictive power of comprehensive income in Polish companies listed on the Warsaw Stock Exchange (K. Bareja, M. Giedroyć, M. Wrzosek)
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t.105 (161), SKwP, Warszawa 2019, s. 113-136.

Zarządzanie w warunkach ryzyka i kwestia hazardu w ubezpieczeniach (A. Karmańska)
w:
Zarządzanie w warunkach ryzyka, (red. A. Śliwiński), Oficyna Wydawnicza SGH, 2019, s. 69-96.

Corporate Performance Reporting within Sustainability Concepts: Hybrid Performance (I. Hejduk, A. Karmańska)
w:
Hybridization in Network Management, Adam Jabłoński (Editor), Nova Science Publishers, January 2019.

Ujawnianie obszarów i czynników ryzyka w sprawozdaniach z działalności spółek giełdowych – obserwacje wobec zmian regulacji prawnych (​A. Karmańska, M. Łada)
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 103 (159), SKwP, Warszawa 2019, s. 39-62.

Definiowanie tworzenia wartości w raporcie zintegrowanym według Założeń koncepcyjnych IIRC – analiza krytyczna (K. Kobiela-Pionnier)
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t.103 (159), SKwP, Warszawa 2019, s. 81-98.
Niektóre wnioski z referatu zaprezentowano podczas udziału w dyskusji panelowej podczas sesji zatytułowanej „Sprawozdawczość niefinansowa” na ogólnopolskim Zjeździe Katedr Rachunkowości w Szczecinie.

Narrative Risk Disclosures in Annual Reports: Proposal of Risk Map (​A. Karmańska, M. Łada)
Referat opublikowany w:
Thirty First Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues, Program & Proceedings, October 13-16, 2019, Warsaw, California, (Online), number of pagers 34.

Prevention or Detection of Problems in Capital Groups. Discriminatory Analysis in the Extended Time Horizon (A. Karmańska, M. Indyk)
Referat opublikowany w:
Thirty First Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues, Program & Proceedings, October 13-16, 2019, Warsaw, California, (Online), number of pagers 32.

Value Creation in Integrated Reports. Framework versus Practice (A. Karmańska, K. Kobiela-Pionnier)
Referat zaprezentowany podczas The 9th International Conference „Financial Reporting and Auditing: Meeting the Information Users’ Needs” w Krakowie.

Rachunkowość 2019 - tygiel wyzwań i szans (A. Karmańska)
Gazeta SGH Wydanie specjalne (352)
Insight 2019, s. 31-35.

Wystąpienie nt.: Przystąpienie do zawodu biegłego rewidenta (A. Karmańska)
XIX Doroczny Zjazd Prezesów Izb Biegłych Rewidentów z Krajów Wyszehradzkich (V-4); 16-17 maja 2019, Warszawa, PIBR.

Wystąpienie nt.: O kontekstach dla etyki biegłego rewidenta w sposób niekonwencjonalny oraz o ESA (A. Karmańska)
Wykład wprowadzający do sesji plenarnej nt. Etyka w zawodzie biegłego rewidenta – jej znaczenie dla interesariuszy. Doroczna Konferencja Auditingu. PIBR, 25-27 listopada 2019 r.

The comparability of IFRS statements of cash flows in Poland. The influence of national regulations (E. Łazarowicz)
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 101 (157), 2019.

Porównywalność sprawozdań ze zmian w kapitale własnym na przykładzie spółek notowanych na GPW w Warszawie (E. Łazarowicz)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości 2018, Zintegrowany system informacyjny rachunkowości - teoria i praktyka, 19-21.09.2018, Uniwersytet Łódzki, Łódź
Referat opublikowany w:
Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica, t. 2(341), 2019.

Porównywalność struktury informacji dodatkowych w sprawozdaniach finansowych spółek giełdowych WIG30 (E. Łazarowicz)
Referat zaprezentowany na konferencji: Nadzór Korporacyjny – Instytucje, Standardy, Raporty, zorganizowanej przez Uniwersytet Łódzki i SGH w Warszawie, 7-8.05.2018, Łódź.
Referat opublikowany w:
Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nr 380, 2019.

Risk Management Challenge in Multi-Stakeholder Decentralized Risk Environment. FMD - a pioneer European private-public managed big data project in healthcare sector (M. Kaczmarski)
Wyniki badania zaprezentowane podczas 31st Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues, Warszawa, Polska, 13-16.11.2019.

Definiowanie tworzenia wartości w raporcie zintegrowanym według Założeń koncepcyjnych IIRC – analiza krytyczna (K. Kobiela-Pionnier)​
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t.103 (159), SKwP, Warszawa 2019, s. 81-98.
Niektóre wnioski z referatu zaprezentowano podczas udziału w dyskusji panelowej podczas sesji zatytułowanej „Sprawozdawczość niefinansowa” na ogólnopolskim Zjeździe Katedr Rachunkowości w Szczecinie.

The International Integrated Reporting Council (IIRC) - A New Emerging Epistemic Community? (K. Kobiela-Pionnier)
Poster zaprezentowany podczas The 31st Asian Pacific Conference on International Accounting Issues 2019. “Virtual Solutions for Digital Economy: Accounting&Beyond”.

Konwergencja rachunkowości finansowej i zarządczej w raportowaniu zintegrowanym (K. Kobiela-Pionnier​)
Referat zaprezentowany podczas XXVI Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów pt.: Ekonomia i finanse oraz nauki o zarządzaniu i jakości. Wyzwania dylematy i praktyczne zastosowania, czerwiec 2019.

Raport zintegrowany - istota i cele (K. Kobiela-Pionnier​)
Miesięcznik „Rachunkowość” nr 5/2019, s. 14-20.


ROK 2018

Accountancy in Poland in the period of the centrally planned economy. A few comments from experience (Z. Fedak, A.Karmańska)
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, tom 99 (153), 2018, s. 9-24.

The predictive power of comprehensive income in Poland (K. Bareja, M. Giedroyć, M. Wrzosek) 
Wyniki badania zaprezentowane na 30th Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues, San Francisco, U.S.A., 11-14.11.2018​

Odpisy z tytułu utraty wartości niefinansowych aktywów trwałych w praktyce sprawozdawczej wybranych spółek giełdowych (K. Bareja)
Referat zaprezentowany na konferencji NO-RA 2018 „Koszty w działalności gospodarczej” zorganizowanej przez Katedrę Rachunkowości Finansowej i Kontroli Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 5.11.2018
Referat opublikowany w: 
Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Nr 524, Wrocław 2018

​Koszty działalności handlowej (E. Hellich, M. Paszula)
Konferencja jubileuszowa prof. dr hab. Janiny Ickiewicz i prof. dr hab. Ireny Olchowicz, Podatki i rachunkowość. Teoria​ i praktyka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Instytut Finansów, Warszawa, 28. września 2018
Referat opublikowany w:
Eseje o podatkach i rachunkowości. Monografia dedykowana Profesor Irenie Olchowicz, redakcja naukowa J. Ostaszewski, M. Jamroży, A. Tłaczała, Oficyna Wydawnicza SGH Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2018

Założenia i cele polityki redakcyjnej a rzeczywisty profil naukowy wiodących czasopism poświęconych rachunkowości (K. Klimczak)
Konferencja jubileuszowa prof. dr hab. Janiny Ickiewicz i prof. dr hab. Ireny Olchowicz, Podatki i rachunkowość. Teoria​ i praktyka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Instytut Finansów, Warszawa, 28. września 2018
Referat opublikowany w:
Eseje o podatkach i rachunkowości. Monografia dedykowana Profesor Irenie Olchowicz, redakcja naukowa J. Ostaszewski, M. Jamroży, A. Tłaczała, Oficyna Wydawnicza SGH Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2018​

Międzynarodowe Założenia Koncepcyjne Sprawozdawczości Zintegrowanej w świetle pozytywnych i normatywnych podejść w teorii rachunkowości - zarys problemu (K. Kobiela-Pionnier)
Konferencja jubileuszowa prof. dr hab. Janiny Ickiewicz i prof. dr hab. Ireny Olchowicz, Podatki i rachunkowość. Teoria​ i praktyka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Instytut Finansów, Warszawa, 28. września 2018
Referat opublikowany w:
Eseje o podatkach i rachunkowości. Monografia dedykowana Profesor Irenie Olchowicz, redakcja naukowa J. Ostaszewski, M. Jamroży, A. Tłaczała, Oficyna Wydawnicza SGH Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2018

Porównywalność sprawozdań z wyniku na przykładzie spółek objętych indeksem sWIG80 (E. Łazarowicz)
Konferencja jubileuszowa prof. dr hab. Janiny Ickiewicz i prof. dr hab. Ireny Olchowicz, Podatki i rachunkowość. Teoria​ i praktyka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Instytut Finansów, Warszawa, 28. września 2018
Referat opublikowany w:
Eseje o podatkach i rachunkowości. Monografia dedykowana Profesor Irenie Olchowicz, redakcja naukowa J. Ostaszewski, M. Jamroży, A. Tłaczała, Oficyna Wydawnicza SGH Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2018

Ocena porównywalności informacji w sprawozdaniach z wyniku i pozostałych całkowitych dochodów na przykładzie spółek objętych indeksem WIG30 (E. Łazarowicz)
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 97 (153), 2018

Koncepcja automatycznej kontroli podatków na podstawie Jednolitego Pliku Kontrolnego (M. Mierzejewska)
Konferencja jubileuszowa prof. dr hab. Janiny Ickiewicz i prof. dr hab. Ireny Olchowicz, Podatki i rachunkowość. Teoria​ i praktyka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Instytut Finansów, Warszawa, 28. września 2018
Referat opublikowany w:
Eseje o podatkach i rachunkowości. Monografia dedykowana Profesor Irenie Olchowicz, redakcja naukowa J. Ostaszewski, M. Jamroży, A. Tłaczała, Oficyna Wydawnicza SGH Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2018

Użyteczność informacji w sprawozdaniach finansowych (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Konferencja jubileuszowa prof. dr hab. Janiny Ickiewicz i prof. dr hab. Ireny Olchowicz, Podatki i rachunkowość. Teoria​ i praktyka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Instytut Finansów, Warszawa, 28. września 2018
Referat opublikowany w:
Eseje o podatkach i rachunkowości. Monografia dedykowana Profesor Irenie Olchowicz, redakcja naukowa J. Ostaszewski, M. Jamroży, A. Tłaczała, Oficyna Wydawnicza SGH Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2018

Koszty oraz uwarunkowania implementacji XBRL jako standardu raportowania finansowego na rynkach kapitałowych (K. Klimczak) 
Artykuł opublikowany w: 
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, tom 98 (154), 2018.

Od interesariusza do inwestora – ewolucja pojęcia głównego użytkownika raportu zintegrowanego według wytycznych IIRC i jego znaczenie dla globalnej akceptacji koncepcji <IR> (K. Kobiela-Pionnier)
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 98 (154), SKwP, Warszawa 2018

The Information Content and Quality of Quarterly Reports on Alternative Markets: The Case of NewConnect (K. Klimczak) 
Artykuł zaprezentowany na 17th Global Business Research Conference, Tokio, Japonia, 05-06.04.2018

Opowiedzieć historię. Rola narracji w sprawozdaniu zintegrowanym – studium przypadku Novo Nordisk A/S (K. Kobiela-Pionnier)
Referat opublikowany w:
Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, Nr 163, Warszawa 2018

Domesday Book: Wilhelm Zdobywca, Normanowie i dziewięć stuleci angielskiej rachunkowości (K. Kobiela-Pionnier)
Referat zaprezentowany podczas III Ogólnopolskiej Konferencji z Zakresu Historii Rachunkowości Abacus 2018, organizowanej przez Katedrę Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, 07.06.2018
Referat opublikowany w: 
Abacus – od Richarda fitz Nigela do Jana Falewicza, S. Sojak (red.), Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2018

Ostrożność w rachunkowości – zasada czy cecha jakościowa (K. Bareja)
Referat opublikowany w: 
Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Nr 503, Wrocław 2018

Uznawanie kosztów badań i rozwoju w rachunkowości (M. Giedroyć)
Referat opublikowany w: 
Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Nr 503, Wrocław 2018

Marka w rachunkowości – historia, stan obecny i perspektywy (K. Bareja)
Referat opublikowany w: 
Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Nr 522, Wrocław 2018


ROK 2017

Virtual Enterprise and Performance Measurement Systems: New Challenges for Management Accounting: a Research Proposal (A. Karmańska)
w:
Management, Knowledge and Learning International Conference, 2017

Insurance Innovation Assessment Model: Reference  Object. Application Techniques (Part III) (A. Śliwiński, A. Karmańska, T. Michalski)
w:
Management, Knowledge and Learning International Conference (2012), 2017

Etyczny rollercoaster – wyniki pewnego badania (A. Karmańska)
Artykuł opublikowany w:
Etyka i ekonomia. W stronę nowego paradygmatu (red. nauk. E. Mączyńska, J. Sójka), PTE, 2017, s. 237-251.

Benefits and costs of IFRS implementation in the opinion of Polish certified auditors (A. Karmańska)
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości nr 95 (151)/2017, s. 147-162.

European Insurance Markets in Face of Financial Crisis: Application of Learning Curve Concept as a Tool of Insurance Products Innovation – Discussion (A. Śliwński, A. Karmańska, T. Michalski)
Artykuł opublikowany w:
Journal of Reviews on Global Economics, Open Access, 2017, 6, 404-419.

KL-ARK. Concept of Measurement of Economic Quality of Staff Competences (A. Karmańska)
w:
The Global Science and Technology Forum – GSTF, Journal on Business Review – GBR, 2017

Paradygmaty, zmierzch homo economicus, rachunkowość i sprawozdawczość przedsiębiorstwa. Spojrzenie holistyczne (A. Karmańska)
w:
Rachunkowość. Dokonania i przyszłość (red. nauk. Z. Luty), SKwP, 2. Kongres Polskiej Rachunkowości, 5-6 czerwca 2017, Warszawa, s.: 38-57.

Wrażliwość systemu pomiaru dokonań na imperatyw kreowania wartości. Wyzwanie dla strategicznej rachunkowości zarządczej (A. Karmańska)
w: 
Wyzwania współczesnego zarządzania strategicznego (red. A. Sopińska, P. Wachowiak), Oficyna Wydawnicza SGH Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2017, s. 479-492.

​Impairment of nonfinancial fixed assets in Polish biggest companies listed on Warsaw Stock Exchange (K. Bareja, M. Giedroyć)
Referat zaprezentowany na: 
29th Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues: Disruptive Innovation/Technologies: Accounting & Beyond, Kuala Lumpur, Malezja, 05-08.11.2017

Wpływ standardu XBRL na asymetrię informacyjną na rynku kapitałowym (K. Klimczak) 
Artykuł opublikowany w: 
Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, Nr 4/2017 (88), 2017

Cross-country Differences in Reporting Practices – the Case of Provisions for Liabilities (K. Klimczak) 
Artykuł opublikowany w: 
Management and Business Administration. Central Europe, Volume 25, Issue 3, 2017

The Benefits and Costs of IFRS Implementation in Poland - the Investors» Perspective (K. Klimczak, A. Wachowicz) 
Artykuł zaprezentowany na międzynarodowej konferencji Financial Reporting and Auditing Challenges and Opportunities for Accounting Researches and Educators, Kraków, Polska, 26-27.09.2017 
Artykuł opublikowany w: 
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, tom 95 (151), 2017

XBRL jako narzędzie raportowania finansowego- główne nurty badań empirycznych (K. Klimczak) 
Artykuł zaprezentowany na międzynarodowej konferencji Wyzwania rachunkowości i finansów w procesach biznesowych, Katowice, Polska, 2017-10-26 
Artykuł opublikowany w: 
Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Nr 333, 2017

Irregularities in Fulfillment of Quarterly Reporting Requirements on New Connect (K. Klimczak),
Artykuł zaprezentowany na 29th Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues: Disruptive Innovation/Technologies: Accounting & Beyond, Kuala Lumpur, Malezja, 05-08.11.2017


ROK 2016

Dyskusja wokół celu sprawozdawczości finansowej opartej na Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (E. Łazarowicz)
Referat opublikowany w: 
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 87(143), SKwP, Warszawa 2016.

The purpose and status of the conceptual framework for financial reporting (E. Łazarowicz)
Referat opublikowany w: 
Rachunkowość warta poznania: współczesna rachunkowość - zagadnienia wybrane, red. A. Kamela-Sowińska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań 2016.

The Effects of IFRS Implementation in Poland: Pilot Research (M. Giedroyć, E. Łazarowicz)
Referat wygłoszony na konferencji Managing Innovation and Diversity in Knowledge Society Through Turbulent Time, Rumunia, Timisoara, 25-27.05.2016.

Porównywalność sprawozdań finansowych według Dyrektywy 2013/34/EU i MSSF (M. Giedroyć, E. Łazarowicz)
Referat opublikowany w:
Wyzwania integracji gospodarczej w Unii Europejskiej, red. K. Opolski, J. Górski, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2016.

Zabytki rachunkowości w zbiorach w archiwum w Łowiczu – księgi ekspens i percept łowickich cechów (K. Klimczak, A. Wachowicz)
Referat zaprezentowany na II Ogólnopolskiej konferencji z zakresu historii rachunkowości - Abacus, Toruń, 09.06.2016.
Referat opublikowany w: 
Abacus: od instruktarzy gospodarczych po współczesne podręczniki rachunkowości, red. S. Sojak, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2016.

Motywy wyboru wartości godziwej do wyceny środków trwałych w świetle pozytywnej teorii rachunkowości (K. Bareja, M. Giedroyć)
Referat opublikowany w: 
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 87(143), SKwP, Warszawa 2016.

Sprawozdawczość klubów piłkarskich: społeczna czy finansowa? (K. Bareja)
STUDIA OECONOMICA POSNANIENSIA, 2016 
Referat wygłoszony na konferencji Rachunkowość Warta Poznania 2016.

An Implementation of an innovative Human Capital Tool to the Polish Legal System - Exploration of Possibilities (K. Bareja, A. Karmańska, M. Mierzejewska)
[w:] Proceedings of the MakeLearn and TIIM Joint International Conference 2016, Timisoara, Romania   
ToKnowPress; ISBN 978-961-6914-16-1; 273-275

Accounting and Ethics: Pressure Experienced by the Professional Accountant (A. Karmańska, M. Lang, R. Jarvis)
Raport of European Federation of Accountants and Auditors, 2016.

Professional Ethics in Accounting: Case Studies in Lifewide Lifelong Learning Programmes (A. Karmańska)
[w:] Proceedings of 5th International Conference on Accounting, Auditing, and Taxation (ICAAT 2016), Tallinn, Estonia, Publication: part of series Advances in Economics, Business and Management Research, 2016.

Corporate Performance Reporting within Sustainability Concepts (A. Karmańska, I. Hejduk)
[w:] Proceedings of The Twenty-Eighth Asian-Pacific Conference on International Accounting Issues 2016, Maui, Hawaii, U.S.A.

Czy teoria może być paradygmatem? Rozważania na przykładzie rachunkowości (A. Karmańska)
Referat opublikowany w:
Nowe paradygmaty w naukach ekonomicznych, red. R. Bartkowiak, M. Matusewicz, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2016.

An implementation of an innovative human capital tool to the polish legal system – exploration of possibilities (K.Bareja, A. Karmańska, M.Mierzejewska)
[w:] Proceedings of the MakeLearn and TIIM Joint International Conference 2016, Timisoara, Romania.

An Insurer’s Innovation Aprraisal Model – Processes Approach (PART II) (Extended abstract: A. Karmańska, A.Śliwiński, T. Michalski)
[w:] Proceedings of the MakeLearn and TIIM Joint International Conference 2016, Timisoara, Romania.

Odpowiedzialność za słowa: informacje niefinansowe w sprawozdawczości finansowej. Nowe wyzwanie dla nauk ekonomicznych (A. Karmańska)
[w:] Przełamywanie dysonansów poznawczych jako czynnik stymulowania rozwoju nauk o finansach, red. A. Karmańska, J. Ostaszewski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie-Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2016.

Model biznesowy w zintegrowanym sprawozdaniu organizacji inteligentnej (A. Karmańska)
[w:] Zarządzanie przedsiębiorstwem inteligentnym. Wybrane zagadnienia, red. S. Gregorczyk, W. Mierzejewska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2016.

Użyteczność teorii jako cecha sine qua non paradygmatu w nauce (A. Karmańska)
[w:] Nowe paradygmaty w naukach ekonomicznych, red. R.Bartkowiak, P. Wachowiak, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2016.

Międzynarodowe Standardy Edukacyjne 1-8 (zaktualizowane) (A. Karmańska) 
redakcja merytoryczna polskiego tłumaczenia, IFAC, SKwP, 2016.

Analysis of the Efficiency of the Tax Settlements System for Companies in Poland (M. Mierzejewska)
[w:] Proceedings of the MakeLearn and TIIM Joint International Conference 2016, Timisoara, Romania   ​
ToKnowPress; ISBN 978-961-6914-16-1; 285

Taxation System in Poland: Ways of Reducing the Tax Gap (M. Mierzejewska)
[w:] Proceedings of 5th International Conference on Accounting, Auditing, and Taxation (ICAAT 2016), Tallinn, Estonia
Publication: part of series Advances in Economics, Business and Management Research, 2016.​ Atlantis Press; ISBN 978-94-6252-261-9; ISSN 2352-5428; 354-365

Sprawozdawcze ujęcie rezerw na zobowiązania w praktyce spółek giełdowych (K. Klimczak)
Referat zaprezentowany na II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „RACHUNKOWOŚĆ WARTA POZNANIA”, Poznań, 16-18.03.2016
Referat opublikowany w: 
STUDIA OECONOMICA POSNANIENSIA, Nr 11, 2016

Reporting Obligations of Companies Listed on Newconnect – Scope, Irregularities in Completion and Their Consequences (K. Klimczak)
Referat zaprezentowany na International Conference on Accounting, Auditing and Taxation (ICAAT 2016), Tallin, 08 - 09.12.2016
Referat opublikowany w: 
Proceedings of 5th International Conference on Accounting, Auditing, and Taxation (ICAAT 2016), Atlantis Press, 2016

Cross-country differences in reporting practices – the case of provisions for liabilities (K. Klimczak)
Referat zaprezentowany na 14th Annual International Conference on Accounting & Finance, Ateny, Grecja, 04.07 -07.07.2016

Prezentacja informacji o założeniach, osądach i szacunkach w sprawozdaniach finansowych – przegląd i ocena rozwiązań stosowanych przez największe spółki giełdowe (K. Klimczak)
Referat zaprezentowany na X Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Nadzór korporacyjny – perspektywa inwestorów instytucjonalnych, Łódź, 04.04. - 05.04.2016
Referat opublikowany w: 
Studia Prawno-Ekonomiczne, Tom CI, 2016

Financial Reporting of Provisions under IAS 37: Cross Country Study (K. Klimczak)
Rerefat zaprezentowany na: Management, Knowledge and Learning and Technology, Innovation and Industrial Management MakeLearn and TIIM Joint International Conference 2016, Timisoara, Rumunia, 25.05. -27.05. 2016

Teoria rachunkowości w kształtowaniu struktury podmiotowej administracji publicznej (E. Hellich)
[w:] Standardy rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych – wyzwania dla praktyki, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, 2016; ISBN 978-83-7875-322-3; 51-60


ROK 2015

Upadłość banku a rachunkowość gminy (E. Hellich)
Dziennik Gazeta prawna, 11.12.2015, s. 26, Samorząd i Administracja. Trzy pytania do eksperta​

Nauka rachunkowości a praktyka gospodarcza na przykładzie dorobku Luca Pacioliego. Lekcja z historii nie tylko rachunkowości (A. Karmańska)
Referat opublikowany w:
Nauki ekonomiczne a praktyka gospodarcza. Wzajemna zależność, red. R. Bartkowiak, P. Wachowiak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2015.

Użyteczność współczesnej sprawozdawczości finansowej (M. Giedroyć)
Referat opublikowany w:
Nauki ekonomiczne a praktyka gospodarcza. Wzajemna zależność, red. R. Bartkowiak, P. Wachowiak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2015.

Zmiany Założeń koncepcyjnych sprawozdawczości finansowej (E. Łazarowicz)
Referat opublikowany w:
Nauki ekonomiczne a praktyka gospodarcza. Wzajemna zależność, red. R. Bartkowiak, P. Wachowiak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2015.

Standaryzacja wartości godziwej jako wyraz wprowadzania ładu w języku ekonomii, finansów, zarządzania i rachunkowości (A. Karmańska)
Referat opublikowany w:
O nowy ład finansowy w Polsce. Rekomendacje dla animatorów życia gospodarczego, red. J. Ostaszewski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2015, ISBN 978-83-7378-975-3​

Rozdzielanie i łączenie umów o usługi budowlane jako instrument manipulowania wynikiem finansowym (R. Grabowski)
Referat opublikowany w:
O nowy ład finansowy w Polsce. Rekomendacje dla animatorów życia gospodarczego, red. J. Ostaszewski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2015, ISBN 978-83-7378-975-3

Problem szczególny w kontekście Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Analiza ekspercka – premia inwestycyjna (A. Karmańska)
Referat opublikowany w:
Rachunkowość Warta Poznania,Teoria i historia rachunkowości, red. A.Kamela-Sowińska, UE w Poznaniu, Poznań 2015.

Dyskusje o metodach rachunkowości w literaturze polskiej (E. Łazarowicz)
Prezentacja referatu na konferencji “Rachunkowość Warta Poznania”, Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, 19-20.03.2015
Referat opublikowany w:
Rachunkowość Warta Poznania,Teoria i historia rachunkowości, red. A.Kamela-Sowińska, UE w Poznaniu, Poznań 2015.

Przyczynek do teorii ugruntowanej rozwoju rachunkowości. Analiza przypadku Armenii (A. Karmańska)
Teoretyczne Zeszyty Rachunkowości 2015  Nr 82 (138).

Economic quality of human capital in companies listed on the stock exchange. Verification of KL-ARK Model (A. Karmańska, K.Bareja)
MakeLearn 2015: Managing Intellectual Capital and Innovation for Sustainable and Inclusive Society. Proceedings of the MakeLearn and TIIM Joint International Conference 27–29 May 2015, Bari, Italy. Organized by International School for Social and Business Studies, Slovenia University of Bari Aldo Moro, Italy.
Referat opublikowany w:
http://www.toknowpress.net/ISBN/978-961-6914-13-0/papers/ML15-061.pdf.

Insurance innovation assessment model – process based approach (part I) (A. Karmańska, A. Śliwiński, T. Michalski)
MakeLearn 2015: Managing Intellectual Capital and Innovation for Sustainable and Inclusive Society. Proceedings of the MakeLearn and TIIM Joint International Conference 27–29 May 2015, Bari, Italy. http://www.toknowpress.net/ISBN/978-961-6914-13-0/papers/ML15-233.pdf.

Wrażliwość przedsiębiorstw na zmiany w prawie bilansowym. Wywód w kontekście organizacji uczącej się  (A. Karmańska, A. Wachowicz). 
Referat opublikowany w:
Współczesne uwarunkowania sprawozdawczości i rewizji finansowej, Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 2015, ISBN: 978-83-65173-24-9 (PAMIĘĆ USB), 978-83-65173-25-6 (ONLINE).

Sprawozdawcza „wartość firmy” przez pryzmat jednej dekady z historii polskiego prawa bilansowego (A. Karmańska, E. Łazarowicz)
Tryptyk: Część 1 – Kontekst zmian w prawie bilansowym (s. 289-300). Część 2 – Okres wartości księgowej (s. 301-312). Część 3 – okres wartości rynkowej i godziwej (313-328).
Referat opublikowany w:
Współczesne uwarunkowania sprawozdawczości i rewizji finansowej, Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 2015, ISBN: 978-83-65173-24-9 (PAMIĘĆ USB), 978-83-65173-25-6 (ONLINE)

Wysokie standardy rachunkowości siłą wspomagającą innowacyjność w sektorze MŚP (A. Karmańska) 
V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw pod hasłem: Nauka-Biznes-Samorząd Razem dla gospodarki,  Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Katowice, 12-14 października 2015. 
Rola: inicjatorka wydarzenia, jego programu i moderatorka. Biznesowy Partner Główny sesji: SKwP​.

E.G. Folsom – pionier naukowego podejścia do rachunkowości (K. Klimczak, A. Wachowicz)
Referat opublikowany w:
Rachunkowość Warta Poznania, Teoria i historia rachunkowości, red. A. Kamela-Sowińska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań 2015.

Studium przypadku jako metoda badawcza w nauce rachunkowości - analiza metodologiczna przykładowych zastosowań (K. Klimczak, A. Wachowicz), 
Referat opublikowany w:
Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu nr 388, Wrocław 2015.

Naruszenia obowiązków informacyjnych przez spółki notowane na NewConnect (K. Klimczak)
Referat opublikowany w:
Współczesne uwarunkowania sprawozdawczości i rewizji finansowej, red. J. Krasodomska, K. Świetla, Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2015.

Porównywalność sprawozdań finansowych w przestrzeni (M. Giedroyć)
Referat opublikowany w:
Współczesne uwarunkowania sprawozdawczości i rewizji finansowej, red. J. Krasodomska, K. Świetla, Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2015, http://rachfin.uek.krakow.pl/publikacja/pdf/11.pdf

Relewantność informacji sprawozdawczych (M. Giedroyć)
Referat opublikowany w:
Rachunkowość - polityka makroekonomiczna – globalizacja, red. Z. Luty, M. Chmielowiec-Lewczuk, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2015.

Znaczenie i przyszłość zasady ostrożności (E. Łazarowicz)
Referat opublikowany w:
Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Nr 390, 2015.

Strategia Unii Europejskiej w zakresie sprawozdawczości finansowej spółek giełdowych na tle globalizacji rynków finansowych (E. Łazarowicz)
Prezentacja referatu ​na konferencji “Strategie gospodarcze i społeczne Unii Europejskiej”, Wydział Nauk Ekonomicznych UW i NBP, 28-29.09.2015
Referat opublikowany w:
Strategie gospodarcze i społeczne Unii Europejskiej, red. K. Opolski, J. Górski, Wydział Nauk Ekonomicznych UW, NBP, Warszawa 2015

Piłkarz jako składnik aktywów - specyfika rachunkowości klubów piłkarskich (K. Bareja)
Referat opublikowany w:
Rachunkowość Warta Poznania. Teoria, praktyka, polityka rachunkowości, redakcja naukowa M. Remlein, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, 2015.

Aktywa niematerialne a priorytet w sprawozdawczości finansowej (K. Bareja)
Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2015

Pomiar i raportowanie kapitału ludzkiego z perspektywy rachunkowości – analiza potencjału dotychczas stosowanych rozwiązań, ich barier i ograniczeń oraz możliwości wprowadzania nowych narzędzi (K. Bareja, A. Karmańska)
[w:] Pomiar kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwie: perspektywy badawcze, red. naukowa Ł. Sienkiewicz, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, 2015

Ujęcie sprawozdawcze inwestycji w jednostkach stowarzyszonych (K. Bareja, M.Gawart)
[w:] Współczesne uwarunkowania sprawozdawczości i rewizji finansowej, Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 2015

Economic quality of human capital in companies listed on the stock exchange. Verification of KL-ARK Model (K. Bareja,  A.Karmańska)
[w:] Proceedings of the MakeLearn and TIIM Joint International Conference 2015, Bari, Italy.

Przyczynek do teorii ugruntowanej rozwoju rachunkowości. Analiza przypadku Armenii (A. Karmańska)
Teoretyczne Zeszyty Rachunkowości, Nr 82 (138), 2015

Gospodarstwo domowe - rozważania o składkach i podatkach (M. Mierzejewska)
[w:] Doubezpieczenie społeczne: idea i kontynuacja, red. M. Kawiński, 2015


ROK 2014

O granicach i nauce. O zarządzaniu i rachunkowości w kontekście imperatywu wartości ekonomicznej (A. Karmańska)
Rozdział 26 w: Granice zarządzania, red. M. Romanowska, J. Cygler, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2014, s. 311- 324.

W kierunku paradygmatu wartości ekonomicznej – wspólne wyzwanie dla nauk ekonomicznych? (A. Karmańska)
Rozdział w: Rozwój nauki o finansach. Stan obecny i pożądane kierunki jej ewolucji, red. naukowy: J. Ostaszewski, E. Kosyczarz, opracowanie naukowe z serii „Przedsiębiorczość”, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2014, s. 41-56.

The imperative of sustainable growth and reporting integration. Three eras in the corporate reporting development (A. Karmańska)
Copernican Journal of Finance & Accounting.Volume 3 Issue 1 2014 biannual (e-ISSN 2300-3065; p-ISSN 2300-1240), pp.73-82.

The imperative of sustainable growth and reporting integration. The fourth era in the corporate reporting development (A. Karmańska)
Copernican Journal of Finance & Accounting.Volume 3 Issue 2 2014, pp. 49-66.

Wpływ statystyki publicznej na politykę rachunkowości (E. Hellich)
I ogólnopolska konferencja nt. Polityka rachunkowości a kształtowanie wyniku finansowego, Katowice 2014
Wygłoszenie referatu w sesji:  Katowice
Referat opublikowany w:
Polityka rachunkowości a kształtowanie wyniku finansowego, red. A. Kostur, J. Pfaff, Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Wydziałowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,  nr 201, Katowice 2014.

Code of Professional Ethics in Accounting. Polish perspective (A. Karmańska)
Business and Law. No 4 August-September 2014. The Federation of Auditors, Accountants and Financial Managers. Tbilisi, Georgia.

Evaluation of human capital economic quality on the basis of financial categories. KL-ARK model (A. Karmańska)
Management, Knowledge and Learning (MakeLearn) International Conference 2014. Human Capital without Borders: Knowledge and Learning for Quality of Life, Portorož, Slovenia, 25-27 June 2014.
Referat opublikowany w postaci elektronicznej CD: ISSN: 1906-7631.

Nauka normalna w rozumieniu Tomasa S. Kuhna a współczesna nauka o rachunkowości. Komunikat problemu badawczego (A. Karmańska)
XXI Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów nt. Nauki społeczne w XXI wieku. Stan obecny i perspektywy rozwoju, Sopot, 16-18 czerwca 2014.
Referat opublikowany w:
Nauki społeczne w XXI wieku. Stan obecny i perspektywy rozwoju, red. R. Bartkowiak, P. Wachowiak, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2014.

Współczesne badania naukowe w rachunkowości - obszary i metody badawcze (K. Klimczak)
XXI Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów nt. Nauki społeczne w XXI wieku. Stan obecny i perspektywy rozwoju, Sopot, 16-18 czerwca 2014.
Referat opublikowany w:
Nauki społeczne w XXI wieku. Stan obecny i perspektywy rozwoju, red. R. Bartkowiak, P. Wachowiak, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2014.

Zmiany w otwartych funduszach emerytalnych a rachunkowość (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XXI Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów nt. Nauki społeczne w XXI wieku. Stan obecny i perspektywy rozwoju, Sopot, 16-18 czerwca 2014.
Referat opublikowany w:
Nauki społeczne w XXI wieku. Stan obecny i perspektywy rozwoju, red. R. Bartkowiak, P. Wachowiak, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2014.

​​Powrót do przeszłości: Rok 1929. Marceli Scheffs i księgowość naukowo pojęta (A. Karmańska)
Abakus - Ogólnopolska konferencja  z zakresu historii rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz  Komisja Historii Teorii i Praktyki Rachunkowości Rady Naukowej Zarządu Głównego  Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Toruń, 10 czerwca 2014.
Referat opublikowany w: 
Abacus – od źródeł rachunkowości po współczesność,  red. S. Sojak, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2014.

Teoretyczny model ewidencyjny Marii Gmytrasiewicz (K. Klimczak)
Abakus - Ogólnopolska konferencja  z zakresu historii rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz  Komisja Historii Teorii i Praktyki Rachunkowości Rady Naukowej Zarządu Głównego  Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Toruń, 10 czerwca 2014.
Referat opublikowany w:
Abacus – od źródeł rachunkowości po współczesność,  red. S. Sojak, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2014.

Co wiemy o rachunku zysków i strat w czasach II Rzeczpospolitej? (M. Paszula)
Abacus​ - Ogólnopolska konferencja  z zakresu historii rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz  Komisja Historii Teorii i Praktyki Rachunkowości Rady Naukowej Zarządu Głównego  Stowarzyszenia Księgowych w Polsce​, Toruń, 10 czerwca 2014.
Referat opublikowany w:
Abacus – od źródeł rachunkowości po współczesność,  red. S. Sojak, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2014.

Insurance Products Innovations based on Management Accounting (A. Karmańska, T. Michalski, A. Śliwiński)
Konferencja: Technology Innovation and Industrial Management (TIIM 2014), Seul, South Korea, 28-30 maja 2014 r. Organizator:  Ohio University, USA i Seoul National University of Science and Technology, Korea.
Referat opublikowany w postaci elektronicznej CD: ISSN: 1906-7631.

Standard XBRL jako koncepcja wspomagająca raportowanie finansowe (K. Klimczak)
Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. Nadzór korporacyjny w dobie przemian modelu sprawozdawczego, Katedra Ekonomii Instytucjonalnej, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego oraz Katedra Rachunkowości, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź,  5-6 maja 2014
Referat opublikowany w:
Studia Prawno-Ekonomiczne, Tom XCI/2, 2014, Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Łódź 2014.

Etyczny wymiar rachunkowości (E. Hellich)
Konferencja naukowa nt. Finanse i rachunkowość na rzecz zrównoważonego rozwoju, Toruń, 10 kwietnia 2014
Referat wygłoszony na konferencji i opublikowany w:
Rachunkowość na rzecz zrównoważonego rozwoju. Gospodarka - Etyka – Środowisko,  red. D. Dziawgo, G. Borys; Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; Wrocław 2014.

​​Challenges Faced by Polish Lifewide Lifelong Learning (LLL) Educators as Exemplified by Accounting (R. Grabowski, A. Karmańska)
Referat opublikowany w:
Lifelong Learning Continuous Education for Sustainable Development Part I,  praca zbiorowa pod red. N.A. Lobanov, V.N. Skvortsov, Pushkin Leningrad State University, 2014 (ISBN 978-5-8290-1396-7).

Polish Lifewide Lifelong Learning (LLL) in the Field of Business as exemplified by Accounting (R. Grabowski, A. Karmańska)
Referat opublikowany w:
Lifelong Learning Continuous Education for Sustainable Development Part II,  praca zbiorowa pod red. N.A. Lobanov, V.N. Skvortsov, Pushkin Lyeningrad State University, 2014 (ISBN 978-5-8290-1398-1).

Czy istnienie rachunkowości jest zagrożone? (A. Karmańska)
Artykuł opublikowany w:
Rachunkowość nr 4/2014.

Challenges Faced by Modern Accounting as a Scientific Discipline. Four Plane Reflections (A. Karmańska) 
Olsztyn Economic Journal 9 (2/2014).

Spór o priorytet w sprawozdawczości finansowej (K. Bareja)
Artykuł opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, Tom 77 (133), SKwP, Warszawa 2014.


ROK 2013

Uczestnictwo w panelu nt. Wycena aktywów niematerialnych w ramach alokacji ceny nabycia (PPA) oraz fairness opinion z wystąpieniem nt. Ujawnianie aktywów niematerialnych w sprawozdaniach finansowych – oczekiwania inwestorów a rzeczywistość (J. Wielgórska-Leszczyńska) 
I Forum Wyceny Przedsiębiorstwa nt.: Wycena spółki w procesie fuzji i przejęć, SGH w Warszawie i GPW w Warszawie, Warszawa, 2 grudnia 2013 r.

Metodyka oceny kontynuacji działania (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XIV Doroczna Konferencja Audytingu nt.: Usługi biegłego rewidenta w warunkach kryzysu finansowego, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2013.
Referat wygłoszony i przekazany do publikacji.

Współpraca audytora wewnętrznego z audytorem zewnętrznym (J. Wielgórska-Leszczyńska)
III Konferencja IIA Polska dla sektora finansowego nt. Nowe wyzwania dla audytu wewnętrznego w instytucjach finansowych, Stowarzyszenie Audytorów Wewnętrznych IIA Polska, Warszawa 8 października 2013 r.

Główne wątki dyskusji nad stanem badań naukowych w rachunkowości w Stanach Zjednoczonych (K. Bareja)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość jako nauka społeczna, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23-25 września 2013.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości 71 (127), Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Warszawa 2013.

Droga do konwergencji krajowych systemów rachunkowości i MSSF w Chinach (H. Bystrzycka, M. Kubas)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość jako nauka społeczna, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23-25 września 2013.
Referat opublikowany w:
Nauka o rachunkowości na progu gospodarki opartej na wiedzy. Polski sondaż środowiskowy, red. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2013.

Wartość w rachunkowości w perspektywie aksjologicznej (M. Gawart)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość jako nauka społeczna, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23-25 września 2013.
Referat opublikowany w:
Nauka o rachunkowości na progu gospodarki opartej na wiedzy. Polski sondaż środowiskowy, red. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2013.

Tożsamość nauki rachunkowości​ (R. Grabowski)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość jako nauka społeczna, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23-25 września 2013.
Referat opublikowany w:
Studia i prace Kolegium Zarządzania i Finansów, Zeszyt Naukowy 129, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2013.​

Kształtowanie kompetencji twórczych - imperatyw dla rachunkowości (A. Karmańska, T. Boroch)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość jako nauka społeczna, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23-25 września 2013.
Referat opublikowany w:
Nauka o rachunkowości na progu gospodarki opartej na wiedzy. Polski sondaż środowiskowy, red. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2013

Wartości kulturowe a rachunkowość – przegląd empirycznych weryfikacji teorii wartości subkultury rachunkowości (K. Klimczak)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość jako nauka społeczna, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23-25 września 2013.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości 71(127), Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Warszawa 2013.

O klasyfikacji zasad rachunkowości (E. Łazarowicz)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość jako nauka społeczna, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23-25 września 2013.
Referat opublikowany w:
Nauka o rachunkowości na progu gospodarki opartej na wiedzy. Polski sondaż środowiskowy, red. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2013.

Rachunkowość jako samodzielna dyscyplina naukowa wśród nauk społecznych (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość jako nauka społeczna, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23-25 września 2013.
Referat opublikowany w:
Studia i prace Kolegium Zarządzania i Finansów, Zeszyt Naukowy 130, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2013.

Wycena dla celów bilansowych i podatkowych transakcji wyrażonych w walutach obcych – podejście modelowe (K. Zasiewska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość jako nauka społeczna, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23-25 września 2013.
Referat opublikowany w:
Nauka o rachunkowości na progu gospodarki opartej na wiedzy. Polski sondaż środowiskowy, red. A. Karmańska, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2013.

Udział w charakterze uczestnika warsztatów (A. Karmańska)
Warsztaty pt.: Światowej klasy działania edukacyjne w zakresie stosowania globalnych standardów sprawozdawczości finansowej na polskich uniwersytetach i placówkach oświatowych SKwP. Organizator: Bank Światowy i Fundacja MSSF, SKwP, 2013.09.18, Centrum Nauki „Kopernik”.

Udział w charakterze uczestnika warsztatów (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Warsztaty pt.: Światowej klasy działania edukacyjne w zakresie stosowania globalnych standardów sprawozdawczości finansowej na polskich uniwersytetach i placówkach oświatowych SKwP. Organizator: Bank Światowy i Fundacja MSSF, SKwP, 2013.09.18, Centrum Nauki „Kopernik”.

Udział w charakterze uczestnika konferencji (J. Wielgórska-Leszczyńska, M. Paszula, E. Hellich)
Konferencja międzynarodowa nt. Rachunkowość szyta na miarę MŚP. Punkt widzenia interesariuszy, zorganizowana przez SKwP przy współudziale Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów (EFAA) pod patronatami honorowymi Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów, Warszawa, 28 czerwca 2013.

Uczestnictwo jako: (1) Przewodnicząca Rady programowej Konferencji (2) Prowadząca Konferencję, (3) Prowadząca panel I – Małe i średnie przedsiębiorstwa: spiritus movens gospodarki światowej, krajowej i regionalnej (A. Karmańska)
Konferencja międzynarodowa nt. Rachunkowość szyta na miarę MŚP. Punkt widzenia interesariuszy, zorganizowana przez SKwP przy współudziale Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów (EFAA) pod patronatami honorowymi Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów, Warszawa, 28 czerwca 2013.

Rachunkowość dopasowana (A. Karmańska)
Polskie Radio Info 24 – 28 czerwca 2013 r.
Audio:  http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/876270,Rachunkowosc-dopasowana

Wywiad nt. Kodeks zawodowej etyki w rachunkowości (A. Karmańska)
Radio Infor – 21 czerwca 2013.
Audio: http://radioinfor.pl/

Wywiad nt. Rachunkowość szyta na miarę MŚP. Punkt widzenia interesariuszy (A. Karmańska)
Radio Infor – 19 czerwca 2013.
Audio: http://radioinfor.pl/

Wkład organizacji księgowych w rozwój rachunkowości i sprawozdawczości finansowej (K. Klimczak)
XX Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów nt. Wiedza i bogactwo narodów. Kapitał ludzki, globalizacja i regulacja w skali światowej, Kraków, 3-5 czerwca 2013.
Referat opublikowany w:
Wiedza i bogactwo narodów, Kapitał ludzki, globalizacji i regulacja w skali światowej, red. R. Bartkowiak, P. Wachowiak, Ekonomia i Finanse, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2013.

Wiara w liczby. 8-3-6-4-7 – kontekst sprawozdawczości przedsiębiorstwa. Spojrzenie holistyczne (A. Karmańska)
XX Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów nt. Wiedza i bogactwo narodów. Kapitał ludzki, globalizacja i regulacja w skali światowej, Kraków, 3-5 czerwca 2013.
Referat opublikowany w:
Wiedza i bogactwo narodów, Kapitał ludzki, globalizacji i regulacja w skali światowej, red. R. Bartkowiak, P. Wachowiak, Ekonomia i Finanse, Oficyna Wydawnicza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2013.

Innovations in the context of the risk management (A. Karmańska, T. Michalski, A. Śliwiński)
Publikacja i prezentacja na corocznej konferencji: Technology Innovation and Industrial Management, 29-31 May 2013, Phuket, Thailand. ISSN: 1906-7631.

Innovations in Risk Management as exemplified by the Polish Insurance Market (A. Karmańska, A. Śliwiński, T. Michalski)
Journal of Reviews on Global Economics, 2013, vol. 2.

Nauka rachunkowości, proces poznawczy, paradygmaty i prawda w rachunkowości – garść ustaleń i refleksji (A. Karmańska)
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 71(127), Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2013.

Wieczór odkrywców-Kopiuj-wklej​ (A. Karmańska)
Polskie Radio Jedynka,  28 maja 2013 r.
Audio: http://www.polskieradio.pl/7/179/Artykul/854773/
​​
Wpływ kultury na harmonizację rachunkowości na świecie (K. Klimczak)
Konferencja naukowa nt. Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi, Uniwersytet Szczeciński – Instytut Rachunkowości, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – Pracownia Rachunkowości, Kołobrzeg, 20-22 maja 2013
Publikacja w przygotowaniu

Udział w charakterze uczestnika konferencji (J. Wielgórska-Leszczyńska)
II Ogólnopolska Konferencja „Audyt dla bezpieczeństwa i rozwoju biznesu” nt. Biegły rewident – Akcjonariat – Zarząd, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Warszawa, 9 maja 2013 r.

Tone to the top (A. Karmańska)
Udział w dyskusji w czasie Annual Conference of European Federation of Accountants and Auditors. Amsterdam 17-19.04.2013 r.

Udział na zaproszenie CIMA Poland (A. Karmańska)
Achieving business success through risk aware innovation. Meeting with all of the chief executives of CIMA and the AICPA, Warsaw 27.03.2013. Intercontinental Hotel, Warszawa; First anniversary of joint venture and CGMA designation, all of the chief executives of CIMA and the American Institute of Certified Public Accountant (AICPA).

Etyka w księgowości uwiarygodnia obrót gospodarczy (A. Karmańska) 
Portal Księgowi Przyszłości – Wywiad prowadzony przez W. Moczydłowską z dnia 2013-03-05. 
Tekst: http://www.ksiegowiprzyszlosci.pl/bazawiedzy/id/22​​

Główne wątki dyskusji nad stanem badań naukowych w rachunkowości w Stanach Zjednoczonych (K. Bareja)
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, t. 71 (127), SKwP, Warszawa 2013

Rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw: tło dla zmian (A. Karmańska)
Rachunkowość, 6/2013


ROK 2012

Ocena wiarygodności przedsiębiorstwa w kontekście jakości danych ze sprawozdań finansowych (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Konferencja Naukowa nt.: Audyt zewnętrzny sprawozdania finansowego a wiarygodność przedsiębiorstwa, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów Oddział Regionalny w Lublinie i Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin, listopad 2012.
Referat wygłoszony i opublikowany w:
Audyt zewnętrzny sprawozdania finansowego a wiarygodność przedsiębiorstwa, red. H. Żukowska, W. Janik, Wydawnictwo KUL, Lublin 2012.

Etyka a jakość świadczonych usług rewizji finansowej – wybrane problemy (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XIII Doroczna Konferencja Audytingu nt.: Stan i perspektywy rewizji finansowej, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2012.
Referat wygłoszony i opublikowany w:
Stan i perspektywy rewizji finansowej, KIBR, Warszawa 2012.

Informowanie o kontynuowaniu działalności (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt. Rachunkowość – nauka, praktyka, dydaktyka, Katedra Rachunkowości, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Toruń, 24-26 września 2012.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość. Dylematy praktyki gospodarczej, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2012.

Wartość godziwa – nowa zasada wyceny? (M. Gawart)
Konferencja naukowa nt.: Za i przeciw wartości godziwej, Katedra Rachunkowości, Wydział Finansów i Ubezpieczeń, Uniwersytet Ekonomiczny im. K. Adamieckiego w Katowicach, Szczyrk, 18-19 czerwca 2012.
Referat opublikowany w:
Za i przeciw wartości godziwej w rachunkowości. Teoretyczne aspekty wartości godziwej, red. H. Buk, A. Kostur, Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Wydziałowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nr 125, Katowice 2012.

Determinanty wartości godziwej (Kiedy wartość jest godziwa?) (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Konferencja naukowa nt.: Za i przeciw wartości godziwej, Katedra Rachunkowości, Wydział Finansów i Ubezpieczeń, Uniwersytet Ekonomiczny im. K. Adamieckiego w Katowicach, Szczyrk, 18-19 czerwca 2012.
Referat opublikowany w:
Za i przeciw wartości godziwej w rachunkowości. Teoretyczne aspekty wartości godziwej, red. H. Buk, A. Kostur, Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Wydziałowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nr 125, Katowice 2012.

Wkład warszawskiej szkoły rachunkowości w kształtowanie poglądów na temat metod poznawczych rachunkowości (M. Paszula)
XIX Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów nt.: Dorobek Ekonomii, Finansów i Nauk o Zarządzaniu oraz jego praktyczne wykorzystanie na przełomie XX i XXI wieku, Olsztyn, 4-6 czerwiec 2012.
Referat opublikowany w:
Dorobek Ekonomii, Finansów i Nauk o Zarządzaniu oraz jego praktyczne wykorzystanie na przełomie XX i XXI wieku, red. R. Bartkowiak, J. Ostaszewski, Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Warszawa 2012.

Koncepcja i sprawozdawcze ujęcie wyniku całościowego w rachunkowości (K. Klimczak)
XIX Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów nt.: Dorobek Ekonomii, Finansów i Nauk o Zarządzaniu oraz jego praktyczne wykorzystanie na przełomie XX i XXI wieku, Olsztyn, 4-6 czerwiec 2012.
Referat opublikowany w:
Dorobek Ekonomii, Finansów i Nauk o Zarządzaniu oraz jego praktyczne wykorzystanie na przełomie XX i XXI wieku, red. R. Bartkowiak, J. Ostaszewski, Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Warszawa 2012.

Code of Professional Ethics in Accounting. Polish perspective (A. Karmańska)
Międzynarodowa konferencja nt.: Exploring Business and Professional Ethics for SMEs and SMEs, European Federation of Accountants and Auditors, Rzym, 10 maja 2012.

Zarządzanie środkami publicznymi – budżet zadaniowy (głos w dyskusji panelowej) (E. Hellich)
Konferencja nt.: Budżet zadaniowy metodą racjonalizacji wydatków, Katedra Skarbowości SGH oraz Ministerstwo Finansów, Departament Reformy Finansów Publicznych, 20 kwietnia 2012.
Referat opublikowany w:
Koszty zadań publicznych miernikiem oceny alokacji środków publicznych [w:] Budżet zadaniowy metodą racjonalizacji wydatków, pod redakcją B. Wożniak, M. Postuła, CEDEWU, SGH, Warszawa 2012.


ROK 2011

Kodeks zawodowej etyki w rachunkowości, jego sygnatariusze i dylematy etyczne (A. Karmańska)
Międzynarodowa konferencja nt.: Rachunkowość w dziele integracji Unii Europejskiej, 29 listopada 2011 r.; Konferencja pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, zorganizowana przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w okresie polskiego przewodnictwa w radzie Unii Europejskiej.

Wybrane problemy badania według MSRF w instytucjach finansowych (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XII Doroczna Konferencja Audytingu nt.: Wpływ Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej na praktykę Rewizji Finansowej w Polsce, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2011.
Referat opublikowany w:
Wpływ Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej na praktykę Rewizji Finansowej w Polsce, KIBR, Warszawa 2012.

Systematyka metod i zasad rachunkowości – głos w dyskusji (M. Paszula)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Kluczowe problemy teorii i praktyki rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Uniwersytet Gdański, Sopot, 21 – 23 września 2011 r.
Referat opublikowany w:
Kluczowe problemy teorii i praktyki rachunkowości, pod red. J. Gierusza i T. Martyniuk, tom I, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Sopot 2011.

Rachunkowość jako nauka – głos w dyskusji panelowej (A. Karmańska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt: Kluczowe problemy teorii i praktyki rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Uniwersytet Gdański, Sopot, 21 – 23 września 2011 r.

Reforma systemów rachunkowości w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (H. Bystrzycka)
XVIII Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów nt: Ekonomia, nauki o zarządzaniu, finanse i nauki prawne wobec światowych przemian kulturowych, społecznych, gospodarczych i politycznych, Augustów, 6-8 czerwca 2011.
Referat opublikowany w:
Ekonomia, nauki o zarządzaniu, finanse i nauki prawne wobec światowych przemian kulturowych, społecznych, gospodarczych i politycznych, red. R. Bartkowiak, J. Ostaszewski, Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Warszawa 2011.

Wartość bilansowa i wartość podatkowa w procedurze ustalania odroczonego podatku dochodowego (K. Zasiewska)
Konferencja naukowa nt: Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 14 kwietnia 2011.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, praca zbiorowa pod redakcją pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2011.

Klasyfikacja działań rejestrowanych w systemie rachunkowości (artykuł dyskusyjny) (M. Paszula)
Konferencja naukowa nt: Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 14 kwietnia 2011.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, praca zbiorowa pod redakcją pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2011.

Sprawozdanie z sytuacji finansowej – projekt IASB i FASB (E. Łazarowicz)
Konferencja naukowa nt: Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 14 kwietnia 2011.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, praca zbiorowa pod redakcją pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2011.

Rezerwy we współczesnej rachunkowości (K. Klimczak)
Konferencja naukowa nt: Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 14 kwietnia 2011.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, praca zbiorowa pod redakcją pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2011.

Wyzwania rachunkowości banków centralnych (M. Gawart, A. Wójtowicz)
Konferencja naukowa nt: Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 14 kwietnia 2011.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, praca zbiorowa pod redakcją pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2011.

Wartość godziwa – panaceum na całe zło w rachunkowości? (M. Gawart)
Konferencja naukowa nt: Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 14 kwietnia 2011.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, praca zbiorowa pod redakcją pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2011.

Wpływ zasad wyceny aktywów na wynik finansowy (K. Bareja)
Konferencja naukowa nt: Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 14 kwietnia 2011.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość – sztuka pomiaru i komunikowania, praca zbiorowa pod redakcją pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Oficyna Wydawnicza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2011.

Obowiązki sprawozdawcze banków (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Konferencja nt.: Nowe wymogi raportowania COREP i FINREP w sektorze bankowym, Stowarzyszenie XBRL, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Związek Banków Polskich, Warszawa, marzec 2011.
Wygłoszenie referatu.


ROK 2010

​​Odpowiedzialność biegłego rewidenta i formy audytorskiej za jakość czynności rewizji finansowej (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XI Doroczna Konferencja Audytingu nt: Rewizja finansowa w warunkach nadzoru publicznego, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2010.
Referat opublikowany w:
Rewizja finansowa w warunkach nadzoru publicznego, KIBR, Warszawa 2011.

Rachunkowość jest jedna – problem do dyskusji (M. Paszula)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt: Perspektywy rozwoju rachunkowości, analizy i rewizji finansowej w teorii i praktyce, Katedra Rachunkowości Finansowej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Zakopane, 22-24 września 2010 r.
Referat opublikowany w:
Perspektywy rozwoju rachunkowości, analizy i rewizji finansowej w teorii i praktyce, pod red. B. Micherdy, Tom II, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2010.

Wybrane problemy wyceny składników aktywów i ich ujęcie w sprawozdaniach finansowych banków (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt: Perspektywy rozwoju rachunkowości, analizy i rewizji finansowej w teorii i praktyce, Katedra Rachunkowości Finansowej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Zakopane, 22-24 września 2010 r.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, tom 56, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Rada Naukowa, Warszawa 2010.

Wielowymiarowość polityki rachunkowości i etyki z nią związanej (artykuł dyskusyjny) (A. Karmańska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt: Perspektywy rozwoju rachunkowości, analizy i rewizji finansowej w teorii i praktyce, Katedra Rachunkowości Finansowej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Zakopane, 22-24 września 2010 r.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, tom 56, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Rada Naukowa, Warszawa 2010.

Czynniki rozwoju rachunkowości (E. Łazarowicz)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt: Perspektywy rozwoju rachunkowości, analizy i rewizji finansowej w teorii i praktyce, Katedra Rachunkowości Finansowej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Zakopane, 22-24 września 2010 r.
Referat opublikowany w:
Perspektywy rozwoju rachunkowości, analizy i rewizji finansowej w teorii i praktyce, pod red. B. Micherdy, Tom II, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2010.

Rachunkowość w świetle nowych wyzwań gospodarczych (J. Wielgórska – Leszczyńska)
XVII Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt: Nauki ekonomiczne w świetle nowych wyzwań gospodarczych, Ryn, 7-9 czerwca 2010.
Referat opublikowany w:
Nauki ekonomiczne w świetle nowych wyzwań gospodarczych, red. B. Bartkowiak i J. Ostaszewski, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2010.

Kapitał intelektualny – wyzwanie dla rachunkowości (E. Łazarowicz)
XVII Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt: Nauki ekonomiczne w świetle nowych wyzwań gospodarczych, Ryn, 7-9 czerwca 2010.
Referat opublikowany w:
Nauki ekonomiczne w świetle nowych wyzwań gospodarczych, red. B. Bartkowiak i J. Ostaszewski, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2010.

Wartość godziwa - przełom w sprawozdawczej wycenie dokonań przedsiębiorstw (?). Komunikat (A. Karmańska)
Konferencja naukowa nt.: Przełomy strategiczne w przedsiębiorstwie, Katedra Zarządzania w Gospodarce, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, pod patronatem naukowym Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, Kazimierz Dolny 19-21 maja 2010.
Referat opublikowany w:
Studia i prace Kolegium Zarządzania i Finansów, Zeszyt Naukowy nr 101, 2010.


ROK 2009

Ocena pracy biegłego rewidenta i oczekiwania wobec jej efektów (J. Wielgórska – Leszczyńska)
Konferencja naukowa nt.: Sprawozdawczość i rewizja finansowa wobec kryzysu ekonomicznego, Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków grudzień 2009.
Referat opublikowany w:
Sprawozdawczość i rewizja finansowa wobec kryzysu ekonomicznego, praca zbiorowa pod red. B. Micherdy i M. Stępień, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kraków 2009.

Przydatność efektów badania sprawozdań finansowych (J. Wielgórska-Leszczyńska)
X Doroczna Konferencja Audytingu nt.: Rewizja finansowa w obrocie gospodarczym, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2009.
Referat opublikowany w:
Rewizja finansowa w obrocie gospodarczym, KIBR, Warszawa 2010.

Bilans podatkowy – założenia koncepcyjne i zawartość informacyjna (K. Zasiewska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości – Letnia Szkoła Rachunkowości. Konferencja pt.: Rachunkowość we współczesnej gospodarce, Instytut Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego, Kołobrzeg, 23-25 września 2009.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, tom 49 (105), SKwP, Warszawa 2009.

Znaczenie informacji dostarczanych przez rachunkowość w dobie globalizacji procesów ekonomicznych (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XVI Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt: Gospodarka Polski: system funkcjonowania i zarządzania w dobie globalizacji i internacjonalizacji procesów ekonomicznych, Olsztyn, 8-10 czerwca 2009.
Referat opublikowany w:
Gospodarka Polski: system funkcjonowania i zarządzania w dobie globalizacji i internacjonalizacji procesów ekonomicznych, pod red. naukową R. Bartkowiaka i J. Ostaszewskiego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2009.

Polska rachunkowość w dobie globalizacji gospodarki światowej (E. Jezierska)
XVI Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt: Gospodarka Polski: system funkcjonowania i zarządzania w dobie globalizacji i internacjonalizacji procesów ekonomicznych, Olsztyn, 8-10 czerwca 2009.
Referat opublikowany w:
Gospodarka Polski: system funkcjonowania i zarządzania w dobie globalizacji i internacjonalizacji procesów ekonomicznych, pod red. naukową R. Bartkowiaka i J. Ostaszewskiego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2009.

Wpływ regulacji bankowych na sprawozdanie finansowe banku (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Konferencja naukowa pt.: Problemy współczesnej rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23 kwietnia 2009.
Referat opublikowany w:
Problemy współczesnej rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją naukową pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2009.

Problematyka użyteczności współczesnej informacji sprawozdawczej (K. Zasiewska)
Konferencja naukowa pt.: Problemy współczesnej rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23 kwietnia 2009.
Referat opublikowany w:
Problemy współczesnej rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją naukową pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2009.

Wynik finansowy miarą działań przeszłych czy przyszłych? (M. Paszula)
Konferencja naukowa pt.: Problemy współczesnej rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23 kwietnia 2009.
Referat opublikowany w:
Problemy współczesnej rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją naukową pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2009.

Rezerwy w historycznym rozwoju systemu rachunkowości (K. Klimczak)
Konferencja naukowa pt.: Problemy współczesnej rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23 kwietnia 2009.
Referat opublikowany w:
Problemy współczesnej rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją naukową pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2009.

Nadrzędne zasady rachunkowości w teorii i praktyce rachunkowości (E. Jezierska)
Konferencja naukowa pt.: Problemy współczesnej rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23 kwietnia 2009.
Referat opublikowany w:
Problemy współczesnej rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją naukową pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2009.

Uwarunkowania skuteczności polityki bilansu handlowego (R. Grabowski)
Konferencja naukowa pt.: Problemy współczesnej rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23 kwietnia 2009.
Referat opublikowany w:
Problemy współczesnej rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją naukową pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2009.

Obszary zainteresowań rachunkowości międzynarodowej (H. Bystrzycka)
Konferencja naukowa pt.: Problemy współczesnej rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa, 23 kwietnia 2009.
Referat opublikowany w:
Problemy współczesnej rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją naukową pracowników Katedry Rachunkowości SGH, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2009.

Rachunkowość a zmiany w zarządzaniu (A. Karmańska)
Konferencja naukowa nt.: Zagrożenia w działalności gospodarczej a prawo bilansowe, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, marzec 2009 r.
Referat opublikowany w:
Zagrożenia w działalności gospodarczej a prawo bilansowe, red. nauk. E. Mączyńska, Z. Messner, PTE, SKwP, Warszawa 2010.


ROK 2008

​​Wpływ zmian w pomiarze dokonań przedsiębiorstwa na system informacyjny rachunkowości finansowej (A. Karmańska)
Konferencja międzynarodowa nt.: Przedsiębiorstwo wobec wyzwań globalnych, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 4-5 grudnia 2008.
Referat opublikowany w:
Przedsiębiorstwo wobec wyzwań globalnych, praca zbiorowa pod red. naukową A. Hermana, K. Poznańskiej. Tom 3 SGH w Warszawie, 2008.

Regulacje bankowe i ich wpływ na przygotowanie i badanie sprawozdania finansowego banków – wybrane problemy (J. Wielgórska-Leszczyńska)
IX Doroczna Konferencja Audytingu nt.: Standaryzacja usług biegłego rewidenta, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2008.
Referat opublikowany w:
Standaryzacja usług biegłego rewidenta, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Warszawa 2008.

Kierunki zmian w pomiarze dokonań przedsiębiorstwa a wyzwania dla współczesnej rachunkowości (A. Karmańska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość XXI wieku – system czy proces, Katedra Rachunkowości, Wydział Zarządzania UŁ, 25-26 września 2008 r.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości nr 44 (100), Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Warszawa 2008.

Rachunkowość w jednostkach finansowych w XXI wieku (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość XXI wieku – system czy proces, Katedra Rachunkowości, Wydział Zarządzania UŁ, 25-26 września 2008 r.
Referat opublikowany w:
System rachunkowości w nurcie wyzwań XXI wieku, red. Ewa Śnieżek, ODDK, Gdańsk 2008.

Makroekonomiczna polityka rachunkowości i jej rola w tworzeniu ładu gospodarczego (A. Karmańska, R. Grabowski)
XV Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów nt.: O nowy ład gospodarczy w Polsce, Mikołajki, 09-11 czerwca 2008 r.
Referat opublikowany w:
O nowy ład gospodarczy w Polsce, red. R. Bartkowiak i J. Ostaszewski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2008.

Wpływ dobrych praktyk na ład gospodarczy w Polsce (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XV  Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: O nowy ład gospodarczy w Polsce, Mikołajki 9-11 czerwca 2008 r.
Referat opublikowany w:
O nowy ład gospodarczy w Polsce, red. R. Bartkowiak, J. Ostaszewski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2008.

Ujawnianie informacji o ryzyku (J. Wielgórska – Leszczyńska)
Międzynarodowa konferencja naukowa nt.: Wpływ systemu podatkowego na działalność przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała, maj 2008.
Referat opublikowany w:
Firmy i rynki finansowe – wybrane zagadnienia, red. H. Kuzińska, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2008.

Wartość ekonomiczna. Komunikat problemu w kontekście systemu informacyjnego rachunkowości finansowej (A. Karmańska)
Konferencja naukowa nt.: Wartość i wycena w ekonomii i rachunkowości, Katedra Rachunkowości Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Kocierz, 28-30 maja 2008 r.
Referat opublikowany w:
Wartość i wycena w ekonomii i rachunkowości, Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Katowice 2008.

Etyka w rachunkowości a gospodarka w obszarze finansów publicznych (A. Karmańska)
Wydarzenie środowiskowe zorganizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, 16 kwietnia 2008.

Analiza opinii biegłych rewidentów z badania sprawozdań finansowych spółek giełdowych (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Konferencja naukowa nt.: Sprawozdania finansowe i ich ocena przez biegłych rewidentów, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Warszawie, marzec 2008.
Referat opublikowany w:
Sprawozdania finansowe i ich ocena przez biegłych rewidentów, SKwP Oddział Okręgowy w Warszawie, Warszawa 2008.


ROK 2007

​​Zmierzch tradycyjnego budżetowania a wiarygodność informacji ekonomicznej (A. Karmańska)
Konferencja naukowa nt.: Sprawozdawczość i rewizja finansowa w kształtowaniu wiarygodności informacji ekonomicznej, Katedra Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 10-11 grudnia 2007 r.
Referat opublikowany w:
Sprawozdawczość i rewizja finansowa w kształtowaniu wiarygodności informacji ekonomicznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Okręgowy w Krakowie, Kraków, 2007.

Jakość informacji sprawozdawczej a etyka zawodowa w rachunkowości (A. Karmańska)
XV Konferencja nt.: Standaryzacja rachunkowości i rewizji (wymiana doświadczeń zawodowych – biegłych rewidentów i pracowników naukowych), Wrocław, 5 grudnia 2007.

Analiza wskaźnikowa w ocenie działalności konglomeratów finansowych (A. Karmańska)
Konferencja Międzynarodowa – Finansowe Uwarunkowania Rozwoju Organizacji Gospodarczych, nt.: Informacja finansowa i jej wykorzystanie w warunkach stosowania MSR/MSSF, Uniwersytet Warszawski, Wydział Zarządzania oraz SKwP, 19-20 października 2007.

Wartość ekonomiczna a paradygmat metody bilansowej (artykuł dyskusyjny) (A. Karmańska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość w teorii i praktyce, Katedra Rachunkowości Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań, wrzesień 2007 r.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości nr 38 (94), Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Warszawa 2007.

Wycena w wartości godziwej na tle zasad rachunkowości – teoria i praktyka (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość w teorii i praktyce, Katedra Rachunkowości Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań, wrzesień 2007 r.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość w teorii i praktyce. Tom 1, Rachunkowość finansowa, red. nauk. Wiktor Gabrusewicz, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Poznań 2007.

Profesjonalny osąd w szacowaniu korzyści ekonomicznych dla celów sprawozdawczości finansowej (A. Karmańska)
XIV Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: Ekonomiczne i finansowe uwarunkowania procesów w gospodarce, Mikołajki, 21-22 czerwca 2007 r.
Referat opublikowany w:
Ekonomiczne i finansowe uwarunkowania procesów w gospodarce, praca zbiorowa pod redakcją naukową R. Bartkowiaka, J. Ostaszewskiego, M. Zaleskiej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2007.

Rola rachunkowości w procesie finansowania i zarządzania (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XIV Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: Ekonomiczne i finansowe uwarunkowania procesów w gospodarce, Mikołajki, 21-22 czerwca 2007 r.
Referat opublikowany w:
Ekonomiczne i finansowe uwarunkowania procesów w gospodarce, praca zbiorowa pod redakcją naukową R. Bartkowiaka, J. Ostaszewskiego, M. Zaleskiej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2007.

Rezerwy w rachunkowości jako narzędzie zabezpieczania jednostek przed ryzykiem gospodarczym (K. Klimczak)
XIV Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: Ekonomiczne i finansowe uwarunkowania procesów w gospodarce, Mikołajki, 21-22 czerwca 2007 r.
Referat opublikowany w:
Ekonomiczne i finansowe uwarunkowania procesów w gospodarce, praca zbiorowa pod redakcją naukową R. Bartkowiaka, J. Ostaszewskiego, M. Zaleskiej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2007.

Bezpieczeństwo biznesu, dylematy etyczne i profesjonalizm zawodu księgowego (A. Karmańska)
Kongres Polskiej Rachunkowości z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Rachunkowość wczoraj dziś i jutro, Warszawa, 28-29 maja 2007 r.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość wczoraj dziś i jutro, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, 2007.

Rachunkowość w bankach w dobie globalizacji – stan, potrzeby i możliwości ujednolicenia (J. Wielgórska – Leszczyńska)
Kongres Polskiej Rachunkowości z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Rachunkowość wczoraj dziś i jutro, Warszawa, 28-29 maja 2007 r.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość wczoraj dziś i jutro, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, 2007.

Rola biegłego rewidenta w tworzeniu wartości badanej jednostki oraz w wykrywaniu oszustw finansowych (J. Wielgórska – Leszczyńska)
VIII Doroczna Konferencja Audytingu nt.: Jakość usług biegłego rewidenta,  Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2007.
Referat opublikowany w:
Jakość usług biegłego rewidenta, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Warszawa 2007.


ROK 2006

​Ewolucja rachunku kosztów działań w kierunku oparcia na czasie a analiza wartości działań (A. Karmańska)
XI Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt.: Tendencje rozwojowe współczesnej rachunkowości zarządczej, Wydział Zarządzania i Informatyki, Katedra Rachunku Kosztów i Rachunkowości Zarządczej w Instytucie Rachunkowości w Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, październik 2006.
Referat opublikowany w materiałach konferencyjnych.

Refleksje na temat tworzenia i przestrzegania zasad etyki biegłego rewidenta (J. Wielgórska-Leszczyńska)
VII Doroczna Konferencja Audytingu nt.: Etyka biegłego rewidenta w teorii, prawie i praktyce, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2006.
Referat opublikowany w:
Etyka biegłego rewidenta w teorii, prawie i praktyce, KIBR, Warszawa 2007.

Granice dążenia do dokładności informacyjnej sprawozdania finansowego. Komunikat problemu na przykładzie odwracania dyskonta (A. Karmańska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Standardy rachunkowości wobec wyzwań współczesnej gospodarki, Katedra Rachunkowości Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach, 19-21 września 2006.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Warszawa 2006, Numer specjalny.

Standardy rachunkowości w bankach w kontekście wymagań kapitałowych wynikających z Nowej Umowy Kapitałowej (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Standardy rachunkowości wobec wyzwań współczesnej gospodarki, Katedra Rachunkowości Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego w Katowicach, Wisła, wrzesień 2006.
Referat opublikowany w:
Standardy rachunkowości wobec wyzwań współczesnej gospodarki, tom II Analiza standardów rachunkowości, praca zbiorowa pod red. Z. Messnera, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Katowice 2006.

Zarządzanie przedsiębiorstwem a atrybuty współczesnej rachunkowość ośrodków odpowiedzialności (A. Karmańska)
Letnia Szkoła Zarządzania nt.: Koncepcje i narzędzia zarządzania strategicznego, Katedra Zarządzania Przedsiębiorstwem, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jachranka, 27-29 czerwca 2006.
Referat opublikowany w:
Koncepcje i narzędzia zarządzania strategicznego, praca zbiorowa pod redakcją naukową M. Romanowskiej i P. Wachowiaka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2006.

Etyka w rachunkowości w kontekście praktyki zarządzania przedsiębiorstwem (A. Karmańska)
XIII Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: W stronę teorii i praktyki zarządzania i finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Stare Jabłonki, czerwiec 2006.
Referat opublikowany w:
W stronę teorii i praktyki zarządzania i finansów, pod red. J. Ostaszewskiego i M. Zaleskiej, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2006.

Wartość godziwa – jej stosowanie, ujawnianie i badanie (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XIII Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: W stronę teorii i praktyki zarządzania i finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Stare Jabłonki, czerwiec 2006.
Referat opublikowany w:
W stronę teorii i praktyki zarządzania i finansów, praca zbiorowa pod red. J. Ostaszewskiego, M. Zalewskiej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Kolegium Zarządzania i Finansów, Warszawa 2006.

Ceny transferowe jako szczególny obszar decyzji przedsiębiorstwa i controllingu działalności jego ośrodków odpowiedzialności (A. Karmańska)
Konferencja naukowa nt.: Budżetowanie działalności jednostek gospodarczych – teoria i praktyka, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Krakowie, czerwiec 2006.
Referat opublikowany w:
Budżetowanie działalności jednostek gospodarczych – teoria i praktyka cz. VII, praca zbiorowa pod redakcją W. Krawczyka. Agencja Wydawniczo-Poligraficzna Art.-Tekst, Kraków – Zakopane 2006.

Innowacyjność pomiaru dokonań przedsiębiorstwa (A. Karmańska) współautor: K. Karpiesiuk
VI Międzynarodowa konferencja naukowa nt.: Zarządzanie przedsiębiorstwem w warunkach konkurencji, Katedra Ekonomiki Przedsiębiorstw, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 13-15 czerwiec 2005.
Referat opublikowany w:
Determinanty konkurencyjności przedsiębiorstw, pod red. M.Juchniewicz. Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, cz. 1. 2006.

Dylematy współczesnego systemu informacyjnego rachunkowości (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Międzynarodowa konferencja naukowa nt.: Informacja ekonomiczno- finansowa jako podstawa efektywnego zarządzania podmiotami gospodarczymi, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku – Białej,  Bielsko-Biała, maj 2006.
Referat opublikowany w:
Informacja ekonomiczno- finansowa jako podstawa efektywnego zarządzania podmiotami gospodarczymi, praca zbiorowa pod red. J. Czekaja, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Finansów w Bielsku Białej, Bielsko-Biała 2006.

Podstawy kompetencji i etyki w rachunkowości zarządczej (A. Karmańska)
XIV edycja Konferencji nt.: Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi, Uniwersytet Szczeciński, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Katedra Rachunkowości, 24-26 maja 2006.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi, pod red. T. Kiziukiewicz, Uniwersytet Szczeciński, Katedra Rachunkowości, Akademia Rolnicza, Katedra Rachunkowości, Szczecin 2006.

Sprawozdania finansowe w świetle prawa bilansowego i podatkowego (K. Zasiewska)
VI Ogólnopolskie Seminarium Doktorskie Rachunkowości i Finansów, Wyższa Szkoła Finansów i Rachunkowości z siedzibą w Sopocie oraz Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, 19-21 kwietnia 2006.
Referat opublikowany w:
VI Ogólnopolskie Seminarium Doktorskie Rachunkowości i Finansów, Wyższa Szkoła Finansów i Rachunkowości, Sopot 2006.

Problemy wyceny w rachunkowości (M. Gawart)
VI Ogólnopolskie Seminarium Doktorskie Rachunkowości i Finansów, Wyższa Szkoła Finansów i Rachunkowości z siedzibą w Sopocie oraz Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, 19-21 kwietnia 2006.
Referat opublikowany w:
VI Ogólnopolskie Seminarium Doktorskie Rachunkowości i Finansów, Wyższa Szkoła Finansów i Rachunkowości, Sopot 2006.

Międzynarodowa standaryzacja rachunkowości a jej nadrzędne zasady (E. Jezierska)
VI Ogólnopolskie Seminarium Doktorskie Rachunkowości i Finansów, Wyższa Szkoła Finansów i Rachunkowości z siedzibą w Sopocie oraz Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 19-21 kwietnia 2006.
Referat opublikowany w:VI Ogólnopolskie Seminarium Doktorskie Rachunkowości i Finansów, Wyższa Szkoła Finansów i Rachunkowości, Sopot 2006.


ROK 2005

Adekwatność systemu budżetowego przedsiębiorstwa do wymagań wynikających z oceny utraty wartości jego aktywów (A. Karmańska)
XIII Konferencja naukowa Biegłych Rewidentów nt.: Standaryzacja rachunkowości i rewizji finansowej (wymiana doświadczeń zawodowych – biegłych rewidentów i pracowników naukowych), Katedra Teorii Rachunkowości AE we Wrocławiu i Regionalny Oddział KIBR, grudzień 2005.
Referat  zamieszczony w materiałach konferencyjnych.

Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego a odpowiedzialność karna podmiotów za sprawozdawczość (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Konferencja naukowa nt.: Sprawozdawczość i rewizja finansowa w procesie poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, Katedra Rachunkowości Finansowej Akademii Ekonomicznej w Krakowie, grudzień 2005.
Referat opublikowany w:
Sprawozdawczość i rewizja finansowa w procesie poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, praca zbiorowa pod red. B. Micherdy, Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Kraków 2005.

Restrukturyzacja zadłużenia jednostki gospodarczej wobec banku z powodu złej sytuacji finansowej (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Międzynarodowa konferencja naukowa nt.: Rachunkowość połączeń, podziałów i sanacji spółek w Unii Europejskiej (regulacje krajowe i unijne), Katedra Rachunkowości Finansowej i Kontroli Akademii Ekonomicznej im. O. Langego we Wrocławiu, Wrocław, listopad 2005.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, Tom 28, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Rada Naukowa, Warszawa 2005.

Controlling jako wsparcie nadzoru korporacyjnego w grupie kapitałowej (A. Karmańska)
X Jubileuszowa konferencja naukowa nt: Rachunkowość zarządcza i controlling a strategie przedsiębiorstw i instytucji, Wydział Zarządzania i Informatyki, Katedra Rachunku Kosztów i Rachunkowości Zarządczej w Instytucie Rachunkowości Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, 16-18 października 2005.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość zarządcza i controlling a strategie przedsiębiorstw i instytucji, red. nauk. E. Nowak, Prace Naukowe Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, Wydawnictwo AE im. Oskara Langego we Wrocławiu, Wrocław 2005.

Znaczenie historii rachunkowości w dydaktyce (E. Jezierska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt. Międzynarodowe Standardy Edukacyjne Rachunkowości, Wrocław-Piechowice 19-21 września 2005r.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości, Numer specjalny. Tom 26 (82), Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Rada Naukowa, Warszawa 2005.

Rezerwy i ich odzwierciedlenie w rachunkowości (K. Klimczak)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Standardy edukacyjne rachunkowości. Praktyka i stań badań, Instytut Rachunkowości Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, Wrocław, wrzesień 2005.
Referat opublikowany w:
Teoria, praktyka i dydaktyka rachunkowości – zagadnienia dyskusyjne, praca zbiorowa pod redakcją naukową A. Kardasza, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, Wrocław 2005.

Budżetowanie w grupie kapitałowej jako element wdrażania jej strategii (A. Karmańska)
VI Konferencja Naukowa organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne nt.: Budżetowanie działalności jednostek gospodarczych – teoria i praktyka, 13-15 czerwiec 2005.
Referat opublikowany w:
Budżetowanie działalności jednostek gospodarczych – teoria i praktyka (współautor: W. Szumielewicz) pod red. W. Krawczyka, PTE, Kraków 2005.

Stan unormowań Nowej Strategii Rachunkowości w UE i ich wpływ na polskie prawo bilansowe (A. Karmańska)
XI Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: Polska w Unii Europejskiej – strategie rozwoju, perspektywy i problemy, Pułtusk, 6-8 czerwca 2005.
Referat opublikowany w:
Polska w Unii Europejskiej – strategie rozwoju, perspektywy i problemy, pod red.: J. Nowakowskiego, A. Skowronek-Mielczarek, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa, Warszawa 2005.

Wymagania informacyjne banków polskich po akcesji do Unii Europejskiej (J. Wielgórska-Leszczyńska)
XI Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: Polska w Unii Europejskiej – strategie rozwoju, perspektywy i problemy, Pułtusk, 6-8 czerwca 2005.
Referat opublikowany w:
Polska w Unii Europejskiej – strategie rozwoju, perspektywy i problemy, pod red.: J. Nowakowskiego, A. Skowronek – Mielczanek, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa, Warszawa 2005.

Rozważania na temat etyki i raportowania dokonań przedsiębiorstwa w aspekcie bezpieczeństwa działalności gospodarczej (A. Karmańska)
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt.: Bezpieczeństwo, administracja, biznes w kontekście członkostwa w Unii Europejskiej, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz European Association for Security, Jurata, 11-12 maja 2005.
Referat opublikowany w:
Bezpieczeństwo, administracja i biznes w kontekście członkostwa w Unii Europejskiej, red. nauk.: B. Nogalski, J. Tomaszewski, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, Gdynia 2005.

Wycena i prezentacja należności banku – wybrane problemy (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt.: Kapitał i źródła jego pozyskiwania dla przedsiębiorstw i regionów, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku – Białej, Bielsko-Biała, maj 2005.
Referat  opublikowany w:
Kapitał i źródła jego pozyskiwania dla przedsiębiorstw i regionów, praca zbiorowa pod redakcją naukową J. Czekaja, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej, Bielsko Biała 2005.

Wyzwania stojące przed badaniami naukowymi w dziedzinie rachunkowości (A. Karmańska)
V Ogólnopolskie Seminarium Doktorskie Rachunkowości i Finansów, WSRiF w Sopocie, kwiecień 2005.
Referat opublikowany:
V Ogólnopolskie Seminarium Doktorskie Rachunkowości i Finansów, WSRiF w Sopocie, 2005.

Rachunkowość w teorii i praktyce (A. Cicha)
Konferencja naukowa organizowana przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce nt: 55-lecie Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP , Siedlce 2005.

Specyficzne problemy badania sprawozdań finansowych banków w świetle Międzynarodowych Wskazówek dotyczących Praktyki Rewizji Finansowej (J. Wielgórska-Leszczyńska)
VI Doroczna Konferencja Audytingu nt.: Standaryzacja rachunkowości i rewizji finansowej według MSSF i MSRF, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2005.
Referat opublikowany w:
Standaryzacja rachunkowości i rewizji finansowej według MSSF i MSRF, KIBR, Warszawa 2005.


ROK 2004

Diagnozowanie utraty wartości aktywów w kontekście rachunkowości odpowiedzialności opartej na działaniach – komunikat problemu (A. Karmańska)
V Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt.: Rachunkowość krajów w drodze do Unii Europejskiej – Utrata wartości aktywów, Katedra Rachunkowości Finansowej i Kontroli AE im. O. Langego we Wrocławiu, Wrocław, 7-9 listopada 2004.

Wybrane obszary badań w rachunkowości w globalnych uwarunkowaniach działalności gospodarczej (A. Karmańska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Polska Szkoła Rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa, Pułtusku 15-17 września 2004.
Referat opublikowany w:
Polska Szkoła Rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją M. Gmytrasiewicz i A. Karmańskiej, SGH, Warszawa 2004.

Szkic cech rozwoju rachunku kosztów i ich analizy w polskiej literaturze w okresie gospodarki centralnie sterowanej (A. Karmańska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Polska Szkoła Rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa, Pułtusku 15-17 września 2004.
Referat opublikowany w:
Polska Szkoła Rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją M. Gmytrasiewicz i A. Karmańskiej, SGH, Warszawa 2004.

Pozycje pozabilansowe w banku, a kompletność zapisów w księgach rachunkowych (J. Wielgórska-Leszczyńska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Polska Szkoła Rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa, Pułtusku 15-17 września 2004.
Referat opublikowany w:
Polska Szkoła Rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją M. Gmytrasiewicz i A. Karmańskiej, SGH, Warszawa 2004.

Warszawska szkoła dydaktyki w zakresie rachunkowości (K. Cicha, K. Klimczak)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Polska Szkoła Rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa, Pułtusku 15-17 września 2004.
Referat opublikowany w:
Polska Szkoła Rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją M. Gmytrasiewicz i A. Karmańskiej, SGH, Warszawa 2004. 

Metodologia rachunkowości według Józefa Górskiego (K. Bareja)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Polska Szkoła Rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa, Pułtusku 15-17 września 2004.
Referat opublikowany w:
Polska Szkoła Rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją M. Gmytrasiewicz i A. Karmańskiej, SGH, Warszawa 2004.

Problemy pomiaru wartości w rachunkowości (M. Gawart, E. Jezierska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Polska Szkoła Rachunkowości, Katedra Rachunkowości, Szkoła Główna Handlowa, Pułtusku 15-17 września 2004.
Referat opublikowany w:
Polska Szkoła Rachunkowości, praca zbiorowa pod redakcją M. Gmytrasiewicz i A. Karmańskiej, SGH, Warszawa 2004.

Uwarunkowania i specyfika analizy wskaźnikowej sprawozdań grup kapitałowych (A. Karmańska)
I Międzynarodowa Konferencja Naukowa  nt.: Zarządzanie w grupach kapitałowych. Aspekty prawne, organizacyjne, finansowe i właścicielskie, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, Rumia, 14-15 czerwca 2004.
Referat opublikowany w:
Zarządzanie w grupach kapitałowych. Aspekty prawne, organizacyjne, finansowe i właścicielskie, pod red. naukową B. Nogalskiego i P. Waletynowicza, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, Gdynia 2004. 

Związek systemu budżetowania w przedsiębiorstwie z oceną utraty wartości jego aktywów (A. Karmańska)
Konferencja naukowa nt.: Budżetowanie działalności jednostek gospodarczych. Teoria i praktyka, Krakowska Szkoła Wyższa im. Frycza Modrzewskiego, Zakopane, czerwiec 2004.
Referat opublikowany w:
Budżetowanie działalności jednostek gospodarczych. Teoria i praktyka, praca zbiorowa pod redakcją W. Krawczyka, Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne Sp. z.o.o., Kraków 2004.  

Zarządcze przesłanki imperatywu wyceny bilansowej (A. Karmańska)
Konferencja naukowa zorganizowana przez Katedrę Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego i Katedrę Finansów i Rachunkowości Akademii Rolniczej w Szczecinie nt.: Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi, Kołobrzeg, 24-26 maja 2004.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi, pod red naukową T. Kiziukiewicz, PPH ZAPOL, 2004 r. 

Polish Experience in the Implementation of International Accounting Standards (A. Karmańska)
Central and Eastern European Regional Seminar of Insurance Supervisors, Budapest, 31 marca-02 kwietnia 2004.


ROK 2003

​​Wycena bilansowa składników majątku w ośrodkach generujących korzyści ekonomiczne (A. Karmańska)
IV Doroczna Konferencja Audytingu, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka, 19-21 listopada 2003. 

Rezerwy jako warunek sine qua non zasadniczej działalności operacyjnej zakładów ubezpieczeń (A. Karmańska)
IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt.: Rachunkowość krajów w drodze do Unii Europejskiej – Rezerwy, Katedra Rachunkowości Finansowej i Kontroli AE im. O. Langego we Wrocławiu, Wrocław, 3-5 listopada 2003.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość krajów w drodze do Unii Europejskiej. Rezerwy w rachunkowości, prace Naukowe Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu Nr 992, Redaktorzy naukowi: T. Cebrowska, W. Dotkuś. 

Relacje pomiędzy polityką bilansową, a systemem informacyjnym rachunkowości (A. Karmańska)
Konferencja naukowa nt.: Finansowe uwarunkowania rozwoju organizacji gospodarczych – FUROG, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Rachunkowości, Kazimierz Dolny, 18-19 września 2003.
Referat opublikowany w materiałach konferencyjnych. 

Rachunkowość zarządcza grup kapitałowych – nowe wyzwanie (A. Karmańska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Historia, współczesność i perspektywy rachunkowości w Polsce, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Ciechocinek 7-9 września 2003.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości nr 13(69), Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Warszawa 2003, Numer specjalny. 

Wiarygodność informacji w rachunkowości (M. Gawart, E. Jezierska)
X Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH
Referat opublikowany w:
Ekonomiczne instrumenty wsparcia ożywienia gospodarki w Polsce, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2003. 

Refleksje na temat etyki w rachunkowości i rachunkowości kreatywnej (A. Karmańska)
Konferencja poświęcona pamięci prof. zw. dr hab. Stanisława Skrzywana, Zarząd Główny i Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, 23 maja 2003 r.
Referat opublikowany w materiałach konferencyjnych. 


ROK 2002

​​Koncepcje ustawicznego doskonalenia przedsiębiorstwa oparte na działaniach (A. Karmańska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Rachunkowość wobec procesów globalizacji, Katedra Rachunkowości, Uniwersytet Gdanski, wrzesień 2002, Gdańsk.
Referat opublikowany w:
Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości nr 8(64), Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Warszawa 2002. Numer Specjalny. 

Problemy wyceny w rachunkowości (M. Chodoń, M. Gawart)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt. Rachunkowość wobec procesów globalizacji, Katedra Rachunkowości, Uniwersytet Gdański, wrzesień 2002, Gdańsk.
Referat opublikowany w:
Rachunkowość wobec procesów globalizacji, pod redakcją. J. Gierusza, M. Jerzemowskiej, T. Martyniuk, Uniwersytet Gdański, Gdańsk 2002. 

Cechy jakościowe sprawozdań finansowych (M. Chodoń, M. Gawart)
IX Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie nt. Wpływ otoczenia na zarządzanie i finansowanie przedsiębiorstw, czerwiec 2002, Jachranka.
Referat opublikowany w:
Wpływ otoczenia na zarządzanie i finansowanie przedsiębiorstw, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2002. 

Aktywa przedsiębiorstwa według znowelizowanego prawa bilansowego (K. Bareja, K. Klimczak)
IX Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: Wpływ otoczenia  na zarządzanie i finansowanie przedsiębiorstw, czerwiec 2002, Jachranka.
Referat opublikowany w:
Wpływ otoczenia na zarządzanie i finansowanie przedsiębiorstw, cz. III: Finansowo-bankowe aspekty działalności podmiotów gospodarczych, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2002. 

Rachunkowość wobec procesów globalizacji (M. Giedroyć, E. Jezierska)
IX Sympozjum Naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH,  nt.: Wpływ otoczenia  na zarządzanie i finansowanie przedsiębiorstw, czerwiec 2002, Jachranka.
Referat opublikowany w:
Wpływ otoczenia na zarządzanie i finansowanie przedsiębiorstw, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Kolegium Zarządzania i Finansów, Warszawa 2002.


ROK 2001

Przesłanki audytu „wirtualnych” przychodów przedsiębiorstwa (na przykładzie kontraktów długoterminowych) (A. Karmańska)
II Doroczna Konferencję Audytingu nt.: Rewizja sprawozdań finansowych a rozwój podmiotów gospodarczych, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka  22-24 listopada 2001.
Referat opublikowany w:
Rewizja sprawozdań finansowych a rozwój podmiotów gospodarczych, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Warszawa 2001.

Nadzór bankowy a biegły rewident – wzajemne relacje (J. Wielgórska-Leszczyńska)
II Doroczna Konferencja Audytingu nt.: Rewizja sprawozdań finansowych a rozwój podmiotów gospodarczych, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Jachranka 2001.
Referat opublikowany w:
Rewizja sprawozdań finansowych a rozwój podmiotów gospodarczych, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Warszawa 2001.

Harmonizacja rachunkowości w Polsce (M. Giedroyć, E. Jezierska)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Ewolucja polskiej rachunkowości na tle rozwiązań światowych, Katedra Rachunkowości Finansowej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kraków, 12-14 września 2001 r.
Referat opublikowany w:
Ewolucja polskiej rachunkowości na tle rozwiązań światowych, red. B. Micherda, Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Kraków 2001. 

Koszty ochrony środowiska w systemie rachunku kosztów (E. Hellich, M. Paszula)
Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości nt.: Ewolucja polskiej rachunkowości na tle rozwiązań światowych, Katedra Rachunkowości Finansowej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kraków, 12-14 września 2001 r.
Referat opublikowany w:
Ewolucja polskiej rachunkowości na tle rozwiązań światowych, red. B. Micherda, Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Kraków 2001. 

Środowisko zamiast menedżera – aspekt kosztowy (E. Hellich, M. Paszula)
VIII Sympozjum naukowe Kolegium Zarządzania i Finansów SGH nt.: Wpływ otoczenia na zarządzanie i finansowanie przedsiębiorstw, część I, Kazimierz Dolny n. Wisłą, czerwiec 2001.
Referat opublikowany w:
Wpływ otoczenia na zarządzanie i finansowanie przedsiębiorstw, cz. II: Przedsiębiorstwo wobec wyzwań przyszłości, Materiały konferencyjne VIII Sympozjum Naukowego KZiF SGH.


ROK 2000

Model budżetowej analizy kosztów ubezpieczyciela na bazie rachunku kosztów działań (A. Karmańska)
Konferencja naukowa organizowana przez  Wydział Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, nt.: Budżetowanie działalności jednostek gospodarczych – teoria i praktyka, Zakopane, czerwiec 2000 r.
Referat opublikowany w: 
Budżetowanie działalności jednostek gospodarczych – teoria i praktyka cz. VII., praca zbiorowa pod redakcją W. Krawczyka, Katedra Zarządzania Finansami, Wydział Zarządzania AGH, Kraków – Zakopane 2000 r.

Koncepcja strategicznej zrównoważonej karty wyników w pomiarze długookresowych dokonań ubezpieczycieli (A. Karmańska)
VII Sympozjum Naukowe nt.: Nowoczesne przedsiębiorstwo – strategie działania, rozwoju i konkurencji, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa, 7-9 czerwca 2000 r.
Referat opublikowany w:
Nowoczesne przedsiębiorstwo – strategie działania, rozwoju i konkurencji, tom II, Kolegium Zarządzania i Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2000.

 

.