O świadczenie można ubiegać się, gdy od daty wystąpienia okoliczności, stanowiącej podstawę żądania zapomogi, nie upłynęło więcej niż 6 miesięcy.
Zapomoga może być przyznana nie częściej, niż dwa razy w roku akademickim. Z tytułu jednego zdarzenia, student może otrzymać tylko jedną zapomogę.
Maksymalna kwota zapomogi wynosi 4 000 zł.
wniosek wygenerowany w systemie USOS należy jeszcze złożyć: osobiście w DOS, przez ePUAP lub wysłać listem poleconym.
- Sposób generowania i składania wniosku
Zapomoga przyznawana jest na wniosek studenta.
Wniosek może być generowany wyłącznie w systemie USOSweb.
Należy zalogować się do centralnej wersji systemu przy pomocy loginu i hasła do sieci SGH (studenci I semestru otrzymują login i hasło do sieci SGH na adres mailowy podany w systemie rekrutacyjnym).
UWAGA:
Wypełniając wniosek w USOS należy podać wszystkie kierunki na wszystkich uczelniach poza SGH (również za granicą), na których kiedykolwiek się studiowało / posiadało status studenta, nawet jeśli okres studiowania trwał tylko kilka dni, tygodni, czy 1 miesiąc, nawet jeśli nie uczęszczało się na zajęcia i było się skreślonym.
Kierunki podane przez studenta będą weryfikowane z ogólnopolskim systemem POL-on. Osoby, które nie podadzą wszystkich kierunków we wniosku, będą miały wznowione postępowanie, a w przypadku przekroczenia okresu, o którym mowa w art. 93 ust. 4-5 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będzie odebrane stypendium.
Aby wygenerować wniosek, należy najpierw uzupełnić numer rachunku bankowego w zakładce: Dla studentów - Moje studia - Stypendia - Konto bankowe studenta. Następnie należy wygenerować wniosek: Dla wszystkich - wnioski - lista wniosków - wnioski, które można złożyć w Twojej jednostce - Wniosek o zapomogę.
Sama rejestracja wniosku w systemie USOSweb jest tylko czynnością techniczną. Niezłożenie papierowej wersji wniosku lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej jest równoznaczne z nieubieganiem się o stypendium.
Wniosek o zapomogę musi być złożony bez znaku wodnego „NIEZATWIERDZONE”, tzn. należy go wydrukować i podpisać bądź zapisać w formacie pliku PDF dopiero po kliknięciu przycisku „ZAREJESTRUJ”. Wnioski z napisem „NIEZATWIERDZONE” nie będą przyjmowane oraz rozpatrywane.
Wygenerowany w systemie informatycznym wniosek należy:
- w przypadku składania go za pośrednictwem poczty lub w Dziale Obsługi Studentów – wydrukować, a następnie podpisać własnoręcznym podpisem i dostarczyć w postaci papierowej,
- w przypadku składania go za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej SGH – pobrać, a następnie podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem złożonym za pośrednictwem profilu zaufanego (podpisu zaufanego) bądź podpisem osobistym oraz przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej SGH (ESP: /SGH/SkrytkaESP, jako załącznik do formularza „pismo ogólne do podmiotu publicznego”).
Załączniki można wgrać w systemie USOSweb podczas wypełniania wniosku, bądź wysłać pocztą w podanym terminie na adres Działu Obsługi Studentów, mailem z adresu studenckiego w domenie SGH na adres: stypendia@sgh.waw.pl, bądź za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej SGH.
Jeśli dokumenty wysłane zostaną za pośrednictwem Poczty Polskiej lub operatorów pocztowych świadczących pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, decyduje data stempla pocztowego. W przypadku listów wysłanych za pośrednictwem innych operatorów pocztowych (np. inPost, inni operatorzy zagraniczni, firmy kurierskie) - data faktycznego wpływu wniosku do Działu Obsługi Studentów.
Nie ma możliwości złożenia wniosku drogą mailową.
Po złożeniu wniosku w formie papierowej lub ePUAP należy regularnie śledzić jego stan w USOSweb. Wszelkie pisma Komisji Stypendialnej dotyczące wniosku (wezwania do uzupełnienia braków, decyzje, zawiadomienia o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania), będą wysyłane drogą elektroniczną w systemie USOSweb (zakładka: lista pism administracyjnych). Nie dotyczy dodatkowych wezwań/zawiadomień oraz pism od Odwoławczej Komisji Stypendialnej, które będą wysyłane pocztą tradycyjną.
- Wykaz dokumentów do wniosku o zapomogę
Dokumenty potwierdzające okoliczności, które stały się przyczyną trudnej sytuacji życiowej studenta w tym potwierdzające datę zaistnienia ww. okoliczności (w oryginale lub w kopii).
- Komisja Stypendialna i Odwoławcza Komisja Stypendialna
Komisja Stypendialna i Odwoławcza Komisja Stypendialna powoływane są przez rektora. Zgodnie z Regulaminem w skład komisji mogą wchodzić pracownicy uczelni oraz studenci. Większą część miejsc powinni zajmować studenci. Nadzór nad działalnością komisji sprawuje prorektor ds. dydaktyki i studentów.
KOMISJA STYPENDIALNA
Decyzje w sprawie stypendium socjalnego podejmuje Komisja Stypendialna.
Zgodnie z decyzją Rektora SGH nr 58 z dnia 20 października 2024 r. w skład Komisji Stypendialnej wchodzą:
- Pola Zając – przewodnicząca,
- mgr Michał Podobas – wiceprzewodniczący,
- mgr Katarzyna Eshun,
- Artur Partyński,
- Wiktor Zachwatowicz.
Raz do roku jest przeprowadzana rekrutacja do Komisji Stypendialnej. W rekrutacji może wziąć udział każdy student.
e-mail: komisja-stypendialna@sgh.waw.pl
ODWOŁAWCZA KOMISJA STYPENDIALNA
Odwołania od decyzji Komisji Stypendialnej należy składać do Odwoławczej Komisji Stypendialnej.
Zgodnie z Decyzją Rektora SGH nr 58 z dnia 20 października 2024 r. w skład Odwoławczej Komisji Stypendialnej wchodzą:
- Magdalena Kupis – przewodnicząca,
- mgr Adam Grajber – wiceprzewodniczący,
- Krzysztof Piecek.
e-mail: komisja-odwolawcza@sgh.waw.pl
- Akty prawne
REGULAMIN ŚWIADCZEŃ DLA STUDENTÓW
Ustawa z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Ustawa z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego
Dział Obsługi Studentów – Stypendia
al. Niepodległości 162, pok. 156 a
02-554 Warszawa
tel.: 22 564 66 17, 22 564 66 19
e-mail: stypendia@sgh.waw.pl
Godziny pracy:
poniedziałek/środa/piątek: 9:00-12:00
wtorek/czwartek: 12:00-15:00
Telefony odbierane są w godzinach pracy.