Tematem XII webinarium z cyklu „SGH w UE, UE w SGH” będzie Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Spotkanie odbędzie się w piątek, 22 marca na platformie MS Teams.
1 stycznia 2025 roku Polska, po raz drugi w dwudziestoletniej historii członkostwa w UE, obejmie na sześć miesięcy prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Będzie zatem, jako pierwsze państwo z tria: Rzeczpospolita Polska – Królestwo Danii – Republika Cypryjska, przewodniczyć jej pracom.
Do zadań prezydencji należy przewodniczenie Radzie UE i jej organom przygotowawczym, kształtowanie agendy Rady UE na dany okres. Czas prezydencji wymaga zatem optymalnego przygotowania, zarówno merytorycznego, jak i logistycznego.
Gościnią spotkania będzie ministra Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, powołana 4 stycznia 2024 r. na funkcję podsekretarza stanu w pionie ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Pani Ministra nadzoruje przygotowania Polski do sprawowania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025.
Ministra Magdalena Sobkowiak-Czarnecka przedstawi program przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do objęcia i sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r., przedłożony przez ministra do spraw Unii Europejskiej i przyjęty przez Radę Ministrów.
Najważniejszymi elementami programu są:
- tryb pracy nad 6–miesięcznym programem prac Rady UE podczas polskiej prezydencji oraz 18–miesięcznym programem trio,
- zasady i harmonogram opracowania kalendarza prezydencji,
- zasady zarządzania korpusem prezydencji,
- konieczność wypracowania skutecznej strategii promocyjnej i komunikacyjnej polskiego przewodnictwa,
- zasady i struktura finansowania wydatków związanych z realizacją zadań wynikających z przygotowania i sprawowania prezydencji.
Działania wskazane w programie będą realizowane w 2023 i 2024 r. tak, aby możliwe było skutecznie przygotowanie się administracji do pełnienia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE.
Plan webinarium
- 12.00– powitanie uczestników i przedstawienie sylwetki ministry Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej – dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH
- 12.10– wprowadzenie do tematu webinarium – ministra Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w pionie ds. Unii Europejskiej, KPRM
- 12.30 – pytania od uczestniczek i uczestników spotkania
- 13.00 – zamknięcie webinarium – dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH
Gość spotkania
Gościnią spotkania będzie ministra Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w pionie ds. Unii Europejskiej, KPRM.
Absolwentka gospodarki światowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, studiów podyplomowych z dyplomacji w Collegium Civitas oraz studiów doktoranckich SGH. Ukończyła kurs dziennikarstwa multimedialnego agencji Reuters w Londynie, Szkołę Liderów Politycznych, Leadership Academy for Poland (program we współpracy z Harvard Kennedy School) oraz CEU Democracy Institute Leadership Academy w Budapeszcie.
Uznana przez German Marshall Fund za jedną z przyszłych liderek Europy w programie The German Marshall Fund Brussels Forum Young Professionals Summit. Prelegentka na takich konferencjach jak UCL Leaders Conference w Londynie czy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Członkini Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Ekspertka projektu Team Europe Direct, zajmującego się edukacją ekspercką dotyczącą Unii Europejskiej w Polsce. Założycielka promującego i wspierającego równouprawnienie ogólnopolskiego stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”.
W latach 2016–2018 pracowała w Komisji Europejskiej w Brukseli specjalizując się w tematach gospodarczych, polityce obronnej i kosmicznej. Wcześniej była korespondentką „Wiadomości” TVP w Brukseli, reporterką Panoramy TVP2 oraz „Wydarzeń” Polsatu. Relacjonowała politykę krajową i międzynarodową – m.in. wybory w USA, zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, unijne szczyty oraz Brexit.
W latach 2019–2023 była szefową zespołu doradców Władysława Kosiniaka-Kamysza, a w 2020 r. szefową sztabu w jego kampanii prezydenckiej.
4 stycznia 2024 r. została powołana na funkcję podsekretarza stanu w pionie ds. Unii Europejskiej.
Cykl webinariów „SGH w UE, UE w SGH” w roku akademickim 2023/2024 odbywa się pod honorowym patronatem JM rektora dr hab. Piotra Wachowiaka, prof. SGH.
Celem seminariów jest przybliżenie aktualnej problematyki europejskiej w interdyscyplinarnej perspektywie oraz zapoznanie z najnowszymi wynikami badań naukowych i inicjatywami naukowo-badawczymi.
SGH, jako wiodąca uczelnia ekonomiczna, kształci przyszłych liderów gospodarki, uczestniczy w debatach naukowych, promuje wyniki badań oraz coraz aktywniej uczestniczy w kształtowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych, pełnomocniczka Rektora ds. współpracy z UE, ekspertka sieci Team Europe Direct Polska