Nasi studenci i doktoranci mogą zrealizować dodatkowe mobilności międzynarodowe oraz skorzystać z zajęć i specjalnych projektów dydaktycznych prowadzonych wspólnie z uczelniami należącymi do sojuszu.
Jak to się zaczęło
Od momentu utworzenia konsorcjum w 2019 r. przez wiodące europejskie uniwersytety nauk społecznych, CIVICA pracuje nad stworzeniem prawdziwie europejskiego kampusu międzyuniwersyteckiego. CIVICA realizowała pilotażową fazę unijnej inicjatywy uniwersytetów europejskich, mającą na celu wzmacnianie partnerstw strategicznych w europejskim szkolnictwie wyższym i w obszarze badań naukowych. Członkowie CIVICA wykorzystali swoją wspólną wiedzę i wspólne europejskie wartości, by zaoferować studentom, doktorantom i pracownikom innowacyjne, ponadnarodowe możliwości w zakresie edukacji, badań i zaangażowania obywatelskiego, ze szczególnym naciskiem na innowacje cyfrowe i nadrzędną misję służenia społeczeństwom europejskim.
Wizja CIVICA
Wizja CIVICA na rok 2030 to pogłębienie i rozszerzenie działań w kluczowych obszarach, takich jak edukacja, badania naukowe, zaangażowanie na rzecz społeczeństwa, innowacje i uczenie się przez całe życie (ang. lifelong learning); rozwój zróżnicowanej i inkluzywnej społeczności CIVICA, dalszy globalny zasięg, ustanowienie wiodącej roli CIVICA w naukach społecznych oraz stworzenie ram trwałej współpracy instytucjonalnej.
Misja CIVICA
Zgodnie ze swoją misją, CIVICA będzie nadal służyć lokalnym i globalnym społecznościom bronić podstawowych wartości europejskich, wspierać zrównoważony rozwój środowiska oraz prowadzić badania w dziedzinach istotnych dla polityki nauk społecznych. Jednak CIVICA będzie w dalszym ciągu skupiać się również na wewnętrznych społecznościach sojuszu. Od jesieni 2022 r. do jesieni 2026 r. tysiące studentów i młodych naukowców ma uzyskać nowe możliwości realizacji mobilności międzynarodowych, skorzystać z nowej oferty edukacyjnej oraz ogólnoeuropejskich możliwości zaangażowania obywatelskiego.
Do aliansu należą:
- Bocconi University (Włochy)
- Central European University (Austria)
- European University Institute (międzyrządowy)
- Hertie School (Niemcy)
- IE University (Hiszpania)
- National University of Political Studies and Public Administration (Rumunia)
- Sciences Po (Francja)
- Stockholm School of Economics (Szwecja)
- Szkoła Główna handlowa w Warszawie (Polska)
- The London School of Economics and Political Sciences (Wielka Brytania)
Trwające nabory do projektów i inicjatyw CIVICA dla studentów, doktorantów i pracowników SGH
Nabór do programu CIVICA Ambassadors 2024/2025 [do 10 października 2024 r. do południa]
Nabór do programu CIVICA Student Engagement Fund [do 30 listopada 2024 r.]
Czytaj więcej o CIVICA, inicjatywach studenckich, mobilnościach, warsztatach i wykładach
zaloguj się do platformy MyCIVICA i bądź na bieżąco z aktualnymi projektami i incjatywami
- CIVICA Joint Course
Przedmiot Governance and Key Actors in Migration and Integration - a Multidisciplinary Perspective (CIVICA Joint Course) - sygnatura 13A0XC-1356 to pierwsza na poziomie studiów licencjackich w SGH oferta zajęć, które poprowadzą wspólnie dr Marta Pachocka z SGH i prof. Laurence Romani ze Stockholm School of Economics (SSE). Opis problematyki zajęć i plan semestralny można znaleźć w sylabusie dostępnym w Wirtualnym Dziekanacie (po zalogowaniu).
Zajęcia te zapewnią studentom studiów licencjackich możliwość zdobycia 3 pkt ECTS zaliczanych do puli przedmiotów swobodnego wyboru. Z uwagi na konieczność dostosowania się do różnic w organizacji semestru w SGH i SSE, zajęcia odbędą się on-line w trybie blokowym w okresie od 28 października do 16 grudnia br. (terminy zajęć można znaleźć w harmonogramie opublikowanym na stronie DSL).
Zachęcamy do zapisania się na zajęcia Governance and Key Actors in Migration and Integration – a Multidisciplinary Perspective (CIVICA Joint Course) w trakcie trwających deklaracji semestralnych na zimowy semestr 2024/2025.
Opis problematyki zajęć i plan semestralny w wirtualnym dziekanacie (po zalogowaniu)
HARMONOGRAM ZAJĘĆ W SEMESTRZE ZIMOWYM 2024/2025 – SEMESTR III I V
- Ambasadorzy CIVICA 2023/2024
Ambasadorzy CIVICA 2023/2024
Ambasadorami CIVICA są zarówno studenci studiów licencjackich, jak i badacze ze stopniem doktora, reprezentujący każdy uniwersytet w sojuszu. Są pierwszym punktem kontaktowym CIVICA dla swoich rówieśników w uczelniach. Ich rolą jest również promowanie interakcji i wymiany w społecznościach sojuszu.
Ambasadorzy CIVICA aktywnie kształtują Uniwersytet Europejski CIVICA poprzez inicjowanie oddolnych projektów. Uczestniczą w formalnych i nieformalnych działaniach całego aliansu.
Nabór do programu CIVICA Ambassadors 2024/2025 [do 10 października 2024 r. do południa]
Zostań Ambasadorem CIVICA w SGH – spotkanie informacyjne [3 października, godz. 15.30, online]
Poznaj Ambasadorów CIVICA w SGH
Karolina Grzeszczuk, bachelor student
“CIVICA in one word is „opportunity”. It’s a chance to grow personally and as a society, voice our views, and engage in civic education and innovation. CIVICA allows us to collectively shape the Europe we want to live in” - Karolina Grzeszczuk, bachelor student, SGH Warsaw School of Economics.
Aleks Pietrzak, bachelor student
“CIVICA is another part European integration in which we should all take part as active citizens. Democracy thrives with engaged people, and CIVICA aligns with my belief in civic engagement as the path to sustainable development” - Aleks Pietrzak, bachelor student, SGH Warsaw School of Economics.
Poznaj ambasadorów wszystkich uczelni CIVICA
- CIVICA Student Engagement Fund
Do 30 listopada trwa nabór do programu CIVICA Student Engagement Fund. Jest to program umożliwiający tworzenie wspólnych projektów przez studentów i doktorantów z uczelni należących do CIVICA.
Czytaj więcej o zasadach naboru
- Samorząd studentów CIVICA
CIVICA Student and Early-Stage Researcher Board
W 2023 r. powołany został samorząd studentów i początkujących badaczy CIVICA. Będzie on reprezentował głos studentów CIVICA i początkujących badaczy we wszystkich obszarach CIVICA. najistotniejsze z nich to: mobilność studentów, oferta kursów, inicjatywy badawcze, cyfrowy kampus (myCIVICA), usługi biblioteczne, działania popularyzatorskie i zajęcia pozalekcyjne.
Poznaj szczegóły i skład samorządu na rok akademicki 2022/2023
- Materiały informacyjne o sojuszu CIVICA
- O CIVICA w mediach SGH
SGH nowym członkiem sojuszu Uniwersytetu Europejskiego CIVICA
Konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego CIVICA z myślą o studentach SGH
Spotkanie szefów uczelni sojuszu CIVICA w Londynie
Sojusz CIVICA otrzymał unijne finansowanie na lata 2022-2027
CIVICA dostaje zgodę Komisji Europejskiej – sojusz uniwersytetów kontynuuje ekspansję
- PhD Clinic – The CIVICA Researcher Directory
PhD Clinic działa na platformie my.CIVICA i służy za swego rodzaju arenę, na której doktoranci mogą znaleźć wykładowców na uczelniach partnerskich CIVICA, których wiedza specjalistyczna jest odpowiednia dla ich tematów rozpraw doktorskich. To medium, które ułatwia komunikację między naukowcami a wykładowcami, dając naukowcom szansę na kontakt z profesorami za pośrednictwem wbudowanego systemu poczty elektronicznej.
Aby skorzystać z PhD Clinic wejdź na elektroniczny kampus CIVICA:
- Newsletter CIVICA
Zapisz się na newsletter CIVICA, który wychodzi co trzy miesiące. Będziesz na bieżąco z informacjami o najnowszych możliwościach, wiadomościami i wydarzeniami z uczelni należących do aliansu CIVICA.