Pamiętniki strona konkursu Instytutu Gospodarstwa Społecznego

INFLACJA W ŻYCIU CODZIENNYM POLAKÓW


Protokół z posiedzenia Jury Konkursu „Inflacja w życiu codziennym Polaków” w dn. 15.06.2023

ZAKOŃCZONO PRZJMOWANIE PRAC - OGŁOSZENIE WYNIKÓW CZERWIEC/LIPIEC 2023


„INFLACJA W ŻYCIU CODZIENNYM POLAKÓW - KONKURS NA DZIENNIKI I PAMIĘTNIKI”

Po wielu latach przerwy w Polsce pojawiła się dwucyfrowa inflacja, a wzrost cen w ciągu roku wyniósł w październiku 17,9%. Chcielibyśmy się dowiedzieć, co to oznacza w Waszym życiu codziennym? Czy coś się zmieniło i w jakim stopniu? Z czego musieliście zrezygnować, a z czego zrezygnować absolutnie nie chcecie? A może należycie do tej grupy, która inflacji nie odczuwa i się nią specjalnie nie przejmuje? Jak walczycie z inflacją, a może zamiast walczyć staracie się ją oswoić? Czy macie kredyt, a jeśli tak to jak radzicie sobie z ratami? Co robicie z oszczędnościami? Czy inflacja skłania Was bardziej do oszczędzania czy wydawania pieniędzy? Co z waszymi wynagrodzeniami, dostaliście podwyżki czy też nie możecie się ich doczekać? Jeżeli prowadzicie firmę, to jak zmieniają się Wasze koszty i czy zmieniacie lub planujecie zmieniać ceny? Co z waszymi planami na przyszłość? Czy w związku z drożyzną się czegoś obawiacie, a jeśli tak to czego? Podsumowując: jak inflacja wpłynęła na Waszą codzienność? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.
 
Chcielibyśmy też dzięki Wam zobrazować inflację i to co o niej myślicie. Gdzie ją widzicie? Czy wzrost cen jest obecny w waszych rozmowach rodzinnych, w pracy, w waszych mediach społecznościowych? Czy kogoś  obwiniacie za wzrost cen? Czy waszym zdaniem ktoś korzysta na inflacji, a jeżeli tak to kto? A kto najwięcej traci? Wszystkie skojarzenia mile widziane.

Przewidujemy następujące nagrody za najlepsze prace (kwoty netto):

  • I nagroda – 5000 zł
  • II nagroda – 4000 zł
  • III nagroda – 3000 zł
  • Pięć wyróżnień – po 1500 zł
  • Nagroda Rektora SGH dla prowadzących własną działalność/właścicieli małych firm - 3000 zł

Zasady Konkursu są proste: prowadź notatki, rób zdjęcia i opisuj, jak wygląda Twoje życie codzienne. Wybierz dowolną formę, np. dziennika, relacji, pamiętnika, bloga lub inną; możesz też dołączyć zdjęcia, rysunki lub to, co uznasz za istotne. Objętość dokumentów nie jest z góry określona, ale prosimy o nie mniej niż kilkanaście stron pliku tekstowego lub analogiczną objętość wpisów na blogu. Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od tego, co się zmieniło w Twoim życiu wraz z inflacją. Zależy nam na szczerości. Gwarantujemy anonimowość, także w przypadku publikacji materiałów. Nie przejmuj się brakiem umiejętności pisarskich – nas interesują autentyczne doświadczenia, przeżycia i podejmowane działania. Każda informacja będzie dla nas ważna. Z jednostkowych losów i indywidualnych problemów oraz sukcesów odtworzymy obraz życia codziennego mieszkańców Polski i to jak radzą sobie z inflacją.

Wyślij pracę oraz dołącz skan podpisanego oświadczenia (poniżej) i wypełniony kwestionariusz (poniżej). Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na każde Twoje pytanie dotyczące konkursu zadane drogą mailową lub telefonicznie pod numerem 512 748 274. Komplet dokumentów prześlij do 16 kwietnia 2023 r.
Mailem: pamietniki@sgh.waw.pl (preferowana)
Pocztą tradycyjną: Instytut Gospodarstwa Społecznego, KES SGH, al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
O ostatecznym podziale nagród zadecyduje Jury powołane przez organizatorów. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w całości lub we fragmentach. Zastrzegamy sobie prawo do redakcji tekstów i ewentualnych skrótów. Autorzy mogą zastrzec swoje nazwiska do wiadomości organizatorów, a nadesłane prace opatrzyć godłem. Nadesłane prace nie będą zwracane, po zakończeniu konkursu zostaną zarchiwizowane. 

Poniżej znajdą Państwo dodatkowe odpowiedzi, na najczęściej pojawiające się w takich konkursach pytania.


Odpowiedzi na najczęstsze pytania:


Kto może wziąć udział w konkursie?
Osoba pełnoletnia lub osoba niepełnoletnia, jako członek rodziny, ale pracę konkursową zgłasza osoba pełnoletnia.

Jakie prace można zgłaszać do konkursu?
Pamiętniki, dzienniki i zapiski w innej formie (np. blog) pisane w języku polskim w okresie listopad 2022 – kwiecień 2023, które nie były zgłaszane do żadnego innego konkursu.

Jak zgłosić swój udział w konkursie?
Tekst wraz z oświadczeniem i kwestionariuszem należy przesłać na adres mailowy pamietniki@sgh.waw.pl (forma preferowana) lub na adres Instytut Gospodarstwa Społecznego, KES SGH, al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa z dopiskiem „Konkurs na pamiętniki”. 

Czy można dołączyć do konkursu w trakcie jego trwania?
Oczywiście, można dołączyć w każdym momencie. Tak samo tekst pamiętnika/dziennika nie musi obejmować całego okresu trwania konkursu. Ważne, by wysłać go do nas przed zakończeniem konkursu.

Czy udział w konkursie może być anonimowy?
Na potrzeby zgłoszenia uczestnictwa konieczne jest podanie imienia i nazwiska autora pamiętnika oraz danych kontaktowych np. maila czy telefonu na wypadek konieczności kontaktu z laureatami. Dane te podawane są jedynie zespołowi archiwizującemu prace konkursowe. Są one również konieczne do sporządzenia umów z ewentualnymi laureatami konkursu. Wszystkie pamiętniki są następnie opatrzone numerami i anonimizowane i w takiej formie przekazywane Jury. W przypadku publikacji istnieje możliwość opatrzenia pracy godłem lub opublikowania pod pseudonimem. Kwestie te są ustalane indywidualnie z autorami pamiętników. 

Jakie prace będą wysoko ocenione przez Jury?
Jury wysoko oceni prace zawierające informacje o zmianach, których doświadczył autor/ka pamiętnika i jego/jej rodzina. Zależy nam bardziej na osobistych doświadczeniach i spostrzeżeniach niż na podejściu kronikarskim opisującym zmiany w kraju/na świecie. Jak w tytule konkursu, szukamy przede wszystkim informacji o życiu codziennym autora/autorki.

Jaki będzie skład Jury?
Wstępny skład Jury, który może ulec jeszcze zmianie, liczy siedem osób: prof. dr hab. Piotr Błędowski, SGH; prof. dr hab. Jolanta Grotowska-Leder, SGGW; dr hab. Paweł Kubicki, prof. SGH; dr hab. Piotr Michoń, prof. UEP; dr hab. Marta Olcoń-Kubicka, prof. IFiS PAN; dr Marcin Serafin, IFiS PAN; Justyna Suchecka, dziennikarka.

Media o konkursie

Złapać moment kryzysu. Co nam powiedzą pamiętniki o inflacji  Gazeta Wyborcza 

„Rekordowa”, „galopująca”, „jak tsunami”. Inflacja wyniosła „paragony grozy” na nowy poziom. I pojawiły się dublony TVN24

Kochany pamiętniczku, wczoraj znów spotkałam inflację. Napisz i wygraj 5 tysięcy złotych TVN24

 

Pamiętniki inflacyjne - naukowcy chcą ukazać społeczne doświadczenie problemu TOK FM

Pamiętniki inflacyjne dokumentują życie w ciężkich czasach TVN24

Prezes Glapiński twarzą pamiętników inflacyjnych TOK FM


Gdzie można znaleźć pamiętniki z poprzednich konkursów?

Historycznie, najstarszy konkurs IGS z 1933 i pamiętniki bezrobotnych pod redakcją Krzywickiego

Życie codzienne w czasach koronawirusa (najnowszy konkurs z lat 2020 i 2021)

Pamiętniki bezrobotnych (konkurs z lata 2017-2018)

.