Koszty utrzymania w Warszawie

Jeśli nie mieszkasz w Warszawie lub okolicy i chcesz posmakować życia studenckiego, warto rozważyć zakwaterowanie w akademiku SGH lub innej uczelni, jeśli zabraknie miejsc. Przeciętny koszt łóżka w warszawskim akademiku to 400-600 PLN.

Jeśli nie udało Ci się znaleźć miejsca w akademiku albo po prostu wolisz inne rozwiązanie, pozostaje Ci możliwość wynajmu pokoju w prywatnym mieszkaniu (od 900 PLN za miesiąc) lub też całego mieszkania (kawalerka od 1500 PLN za miesiąc). Pamiętaj, że ważnym czynnikiem wpływającym na cenę najmu jest lokalizacja mieszkania.

Wyżywienie

Koszty wyżywienia w Warszawie – tak samo jak i w każdym innym mieście – zależą od tego czy samodzielnie przygotowujesz posiłki dla siebie czy też „stołujesz się na mieście”. W pierwszej sytuacji miesięczne koszty żywieniowe powinny zamknąć się w granicy 500-700 PLN. Jeśli jednak nie planujesz w ogóle gotować, musisz się liczyć z tym, że wydasz na jedzenie co najmniej 1100 PLN.

Posiłek w restauracjach typu fast food oraz w barach mlecznych standardowo mieści się w przedziale 15-30 PLN. Wyjście do bardziej eleganckiego lokalu to już koszt powyżej 80 PLN za osobę. Naturalnie, im wyższy standard, tym wyższe ceny.

Transport na kieszeń studenta

Najtańszym rozwiązaniem, pomijając chodzenie na piechotę, jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Jeśli planujesz z niej korzystać sporadycznie, zapewne wystarczą Ci bilety jednorazowe. Jeśli jednak planujesz regularnie jeździć komunikacją miejską, to warto zainwestować w bilet długookresowy – im dłużej ważny jest bilet, tym mniej on kosztuje w przeliczeniu na dzień. Pamiętaj też, że dzięki legitymacji studenckiej możesz liczyć na zniżkę 50%: bilet 30-dniowy – od 55 PLN, 90-dniowy – od 140 PLN. Więcej informacji oraz aktualne ceny biletów znajdziesz na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Jeśli z jakiegoś powodu komunikacja miejska nie jest opcją dla Ciebie, to na szczęście masz jeszcze kilka alternatyw. Najpopularniejszą z nich są rowery miejskie, choć z reguły nie można ich wypożyczyć w okresie zimowym. W Warszawie działa kilku operatorów samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, warto więc porównać oferty i wybrać najlepszą dla siebie. Oprócz rowerów miejskich, możesz również korzystać z mobilnych wypożyczalni skuterów i samochodów, jeśli masz prawo jazdy. Podstawowym narzędziem obsługi takich wypożyczalni jest Twój smartfon z zainstalowaną aplikacją konkretnego operatora.

Założenie konta bankowego

Najłatwiej będzie Ci otworzyć konto w banku osobiście – możesz to zrobić w placówce jednego z naszych Partnerów. Pamiętaj, że oprócz dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego wydanego w UE), bank może wymagać od Ciebie dodatkowych dokumentów. 

Kliknij w nazwę banku aby dowiedzieć się więcej: