Medal oraz odznaka wyjątkowo mogą być przyznawane i nadawane pośmiertnie.
Medal „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”
Medal „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” przyznawany jest osobom lub instytucjom, które działając na rzecz SGH lub współpracując z SGH przyczyniły się do stworzenia lub wzmocnienia pozytywnego wizerunku SGH.
Medal wraz z dyplomem wręcza rektor podczas ważnych uroczystości SGH lub innych wydarzeń organizowanych przez uczelnię.
Kapituła medalu
Kapitułę, w tym jej przewodniczącego oraz zastępcę, powołuje Senat na wniosek Rektora. W skład kapituły wchodzi 9 osób, wśród nich z urzędu znajduje się przewodniczący Samorządu Studentów SGH i przewodniczący Samorządu Doktorantów SGH. Sekretarzem zostaje osoba wyznaczona przez Rektora.
Prawo do wystąpienia z wnioskiem o przyznanie medalu przysługuje: rektorowi, dziekanom kolegiów, kanclerzowi oraz Radzie Samorządu Studentów SGH i Radzie Samorządu Doktorantów SGH – w drodze uchwały. Wniosek kierowany do przewodniczącego Kapituły za pośrednictwem sekretarza Kapituły i musi zawierać: dane osobowe lub siedzibę i dane kontaktowe instytucji oraz prezentację działalności zawodowej i społecznej oraz zasług i dokonań na rzecz SGH, a w przypadku instytucji, przebieg współpracy i opis zasług dla SGH.
Kapituła rozstrzyga wniosek o przyznanie medalu bezwzględną większością głosów.
Laureaci
2024
W roku 2024 medal „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” otrzymali: b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, profesor Danuta Huebner i ambasador Jan Truszczyński.
Wręczenie medali odbyło się podczas Inauguracji roku akademickiego 2024/2025. Medale wręczali rektor SGH Piotr Wachowiak oraz przewodniczący Kapituły prof. Marek Rocki, rektor SGH w latach 1999–2005, 2016–2020, z towarzyszeniem Michała Śmierciaka, absolwenta SGH, który 20 lat temu jako przewodniczący Samorządu Studentów SGH wciągał flagę Unii Europejskiej na maszt na dziedzicu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
2023
W roku 2023 medal „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” otrzymali: Ewa Kłobukowska, Stefan Krebs, Grażyna Rabsztyn, profesor Stefan Rammert, profesor Daniel Schunk oraz Teresa Sukniewicz-Kleiber.
Wręczenie medali odbyło się podczas Inauguracji roku akademickiego 2023/2024. Z rąk przewodniczącego kapituły, profesora Marka Rockiego oraz rektora Piotra Wachowiaka, medale odebrali: Stefan Krebs, profesor Stefan Rammert, profesor Daniel Schunk oraz Teresa Sukniewicz-Kleiber. Uroczystość poprowadził prorektor ds. rozwoju Roman Sobiecki. Ewa Kłobukowska i Grażyna Rabsztyn odebrały medale podczas Inauguracji roku akademickiego 2024/2025.
Podczas Jubileuszu 25-lecia Klubu Partnerów SGH wręczono medale „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” przedstawicielom czterech firm i instytucji, które znalazły się wśród 12 podmiotów zakładających Klub Partnerów SGH: Banku Pekao S.A., firmy EY, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz firmy Procter&Gamble.
Firmy EY, Bank Pekao, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Procter&Gamble są założycielami Klubu Partnerów SGH i od 25 lat pozostają niezmiennie jej członkami. Naszych partnerów cechuje m.in. gotowość do współpracy, otwartość i zaangażowanie merytoryczne w nieustanne podnoszenie poziomu oferty edukacyjnej co stanowi istotny element budowania powszechnej świadomości wagi i znaczenia procesów ekonomicznych. Wymiana myśli, twórcze i racjonalne wykorzystanie doświadczeń czy umiejętności prowadzenia skomplikowanej gry rynkowej powoduje, że dzięki współpracy tworzymy nową jakość edukacji ekonomicznej a także realizujemy kluczowe cele naszej strategii działania uczelni.
Fot. Pat Mic
2022
W 2022 r. wręczenie medali za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się podczas Inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Uroczystość poprowadził prorektor ds. rozwoju prof. dr hab. Roman Sobiecki. Medale z rąk rektora dr. hab. Piotra Wachowiaka, prof. SGH, otrzymali Grażyna Żebrowska i Jerzy Koźmiński.
2020
Prorektor ds. rozwoju, prof. Roman Sobiecki, rektor Wachowiak i rektor Rocki wręczyli przewodniczącemu Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmuntowi Berdychowskiemu medal „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”.
„O Panu Zygmuncie Berdychowskim można powiedzieć, że jest człowiekiem-instytucją. Założony przez niego w 1991 roku Instytut Studiów Wschodnich jest najważniejszym ośrodkiem dialogu między Wschodem a Zachodem, organizowane przez ISW i pod jego przewodnictwem Forum Ekonomiczne, najpierw w Krynicy, a od dwóch lat w Karpaczu, nie przypadkowo nazywane jest +polskim Davos+; corocznie od 30 lat uczestniczy w nim kilka tysięcy najważniejszych przedstawicieli świata biznesu, polityki, a od czterech lat także nauki z krajów Europy Środkowo-Wschodniej” - powiedział w laudacji prorektor Sobiecki. I podkreślił, że zasługą laureata jest to, że od czterech lat SGH jest włączona we współorganizację tych Forum, a od tego roku ma status głównego partnera merytorycznego.
W roku 2020 medal „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” otrzymał również dr Marek Szmelter.
Pan doktor Marek Szmelter to długoletni pracownik SGH, zatrudniony od wielu lat w Kolegium Gospodarki Światowej, a wcześniej pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS/SGH. Prowadzi cenione przez studentów zajęcia z zakresu problematyki prawno-międzynarodowej. Jego niezaprzeczalne ogromne zasługi organizacyjne dla SGH w tworzeniu porządku prawnego uczelni i jego implementacji, nienaganna postawa etyczna i szacunek dla wartości i tradycji akademickich oraz osiągnięcia naukowo-dydaktyczne sprawiają, iż jest osobą wyróżniającą się w środowisku akademickim naszej uczelni.
2019
W roku 2019 medal „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” otrzymała profesor Janina Jóźwiak – pośmiertnie.
9 maja 2019 roku podczas uroczystego senatu z okazji Święta SGH po raz pierwszy odbyło się wręczenie medalu „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”, nadanego przez kapitułę pośmiertnie prof. Janinie Jóźwiak, rektor SGH w latach 1993–1999. Medal odebrała siostra profesor Janiny Jóźwiak. W laudacji wygłoszonej przez prof. Hannę Godlewską-Majkowską, prorektor ds. współpracy z otoczeniem mówił:
„Fundamentalnym osiągnięciem prof. Janiny Jóźwiak w zakresie działalności na rzecz SGH był Jej zasadniczy i istotny współudział w opracowaniu radykalnej reformy strukturalnej i programowej SGH jako przewodniczącej Komisji Reformy oraz wdrożenie tej reformy jako rektor w latach 1993-1999. Reforma ta spowodowała zdecydowaną przebudowę struktur organizacyjnych uczelni, ale przede wszystkim zdefiniowała w nowym kształcie strategię wszechstronnej edukacji ekonomicznej w uczelni”.
Odznaka „Zasłużeni dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”
Odznaka „Zasłużeni dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” przyznawana jest szczególnie zasłużonym pracownikom oraz emerytowanym pracownikom SGH.
Odznakę nadaje rektor na podstawie wniosków, z którymi mogą wystąpić: dziekani kolegiów, kanclerz, rady Samorządu Studentów i Samorządy Doktorantów – w drodze uchwały. Rektor może również przyznać odznakę z własnej inicjatywy.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać: imię i nazwisko pracownika albo emerytowanego pracownika SGH, oraz uzasadnienie nadania odznaki wraz z prezentacją działalności zawodowej, społecznej i zasług na rzecz SGH, a także staż pracy.
Odznakę wraz z certyfikatem jej nadania wręcza rektor podczas ważnych uroczystości SGH lub innych wydarzeń organizowanych przez uczelnię.
Laureaci
2024
W roku 2024 odznakę „Zasłużeni dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” otrzymali:
- prof. dr hab. Stanisław Kasiewicz
- prof. dr hab. Kazimierz Kuciński
- prof. dr hab. Bogusław Liberadzki
- prof. dr hab. Irena Olchowicz
- prof. dr hab. Andrzej Sławiński
- prof. dr hab. Honorata Sosnowska
- prof. dr hab. Anna Zorska
- dr hab. Piotr Jeżowski, prof. SGH
- dr hab. Mieczysław Puławski, prof. SGH
- dr Tomasz Hynek
Odznaka „Zasłużony dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” dla dr. Tomasza Hynka, dyrektora Chóru SGH - Piotr Militz
- Urszula Zwierz
2023
W roku 2023 odznakę „Zasłużeni dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” otrzymali:
- prof. dr hab. Zbigniew Dworzecki
- prof. dr hab. Maria Gmytrasiewicz
- prof. dr hab. Marta Juchnowicz
- prof. dr hab. Stefania Jurek-Stępień
- prof. dr hab. Janusz Kaliński
- prof. dr hab. Elżbieta Marciszewska
- prof. dr hab. Ryszard Rapacki
- prof. dr hab. Andrzej Sznajder
- prof. dr hab. Tadeusz Szumlicz
- prof. dr hab. Gertruda Świderska
- dr hab. Marian Geldner, prof. SGH
- dr hab. Ewa Chmielecka
- dr Jacek Kłopotowski
- dr Stanisław Macioł
- dr Maria Nykowska
- mgr Jolanta Ausz
- mgr Stanisław Bęza
- mgr Anna Markowska
- mgr Elżbieta Fonberg-Stokłuska
2022
W roku 2022 odznakę „Zasłużeni dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” otrzymali:
- prof. dr hab. Elżbieta Adamowicz,
- prof. dr hab. Marek Garbicz,
- prof. dr hab. Irena Kotowska,
- prof. dr hab. Adam Kurzynowski,
- prof. dr hab. Witold Rakowski,
- prof. dr hab. Jacek Szlachta,
- prof. Irena Fierla,
- dr hab. Ewa Lisowska, prof. SGH,
- dr hab. Piotr Płoszajski, prof. SGH,
- Maria Czerska,
- Bożena Gruca,
- Alicja Kenska,
- Andrzej Krzyżewski,
- Anna Stawiecka,
- Elżbieta Włodyka.
2021
W roku 2021 odznakę „Zasłużeni dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” otrzymali:
- prof. dr hab. Zygmunt Bosiakowski, rektor SGH w latach 1983/1990 – online,
- prof. dr hab. Adam Budnikowski, rektor SGH w latach 2005–2012,
- prof. dr hab. Maria Podgórska – nie było,
- prof. dr hab. Marek Rocki, rektor SGH w latach 1999–2006 i 2016–2020,
- prof. dr hab. Tomasz Szapiro, rektor SGH w latach 2012–2016,
- prof. dr hab. Maria Romanowska,
- prof. dr hab. Władysław Szymański – nie było,
- dr hab. Edward Golachowski, prof. SGH – nie było,
- dr hab. Aleksander Sulejewicz, prof. SGH,
- dr Elżbieta Majewska-Bartkowiak,
- mgr Anna Kęska,
- Bogumiła Lubaszewska.