- Publikacje uczestników programu
Zapraszamy do lektury monografii naukowych uczestników programu „Młody Naukowiec SGH”.
III edycja
Przegląd literatury naukowej w analizach współczesnych wyzwań gospodarczych
圖片II edycja
Współczesne wyzwania gospodarcze w analizach uczestników programu
圖片I edycja
Rozważania ekonomiczne Studentów SGH
圖片Rozważania ekonomiczne Studentów SGH, redakcja naukowa: Marcin Jamroży i Adam Karbowski
- Uczestnicy Szkoły Doktorskiej o programie Młody Naukowiec SGH
Program „Młody Naukowiec SGH” to najlepsza trampolina do rozwoju naukowego. Udział w tej inicjatywie już w trakcie studiów licencjackich/magisterskich pozwala zdobyć kompetencje niezbędne w pracy badawczej. W programie zaplanowane są 3 aktywności: napisanie artykułu, udział w projekcie badawczym oraz działalność w Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii. To pozwala na doskonalenie zdywersyfikowanych umiejętności. „Młody Naukowiec SGH” to również świetna forma przygotowania do Szkoły Doktorskiej. Udział w programie pozwala na zgłębienie swoich zainteresowań naukowych, które później można rozwijać w rozprawie doktorskiej.
Karolina Bolesta, doktorantka SGH, uczestniczka I edycji Programu „Młody Naukowiec SGH”
Udział w Programie „Młody Naukowiec SGH” stanowił dla mnie motywację do rozwijania swoich zainteresowań naukowo-badawczych. Pomógł mi w wyborze ścieżki naukowej, a także stanowił dla mnie inspirację do wyboru tematyki doktoratu. Praca naukowa pod okiem mojego opiekuna pozwoliła mi rozwinąć mój warsztat naukowo-badawczy, a opublikowany rozdział w monografii wieńczącej projekt stanowił dla mnie ważny element naukowego CV oraz procesu rekrutacji do Szkoły Doktorskiej. Dzięki udziałowi w Programie „Młody Naukowiec SGH” zrozumiałem, że wybór ścieżki naukowej jest dla mnie najlepszą decyzją.
Bartosz Sobik, doktorant SGH, uczestnik I edycji Programu „Młody Naukowiec SGH”
VI edycja programu
Ważne dokumenty
Warunki uczestnictwa
Jednym z koniecznych warunków przystąpienia do programu jest znalezienie/wybranie/wskazanie przez studenta osoby (nauczyciela akademickiego posiadającego stopień co najmniej doktora), która będzie pełniła funkcję opiekuna merytorycznego przez cały czas trwania programu. Do zadań opiekuna merytorycznego będę należeć m. in: przeprowadzanie cyklicznych spotkań z uczestnikiem programu, nadzór nad realizowanymi przez studenta zadaniami, czy konsultowanie treści przygotowywanej w czasie programu publikacji.
W przesyłanych aplikacjach studenci wskazują m.in. przebieg edukacji w SGH, ze szczególnym uwzględnieniem swoich osiągnięć, a także określają obszar zainteresowań badawczych. Jednym z wymogów jest także wskazanie przez kandydata, wybranego opiekuna merytorycznego – nauczyciela akademickiego, co najmniej ze stopniem doktora, z którym będzie współpracował w trakcie realizacji powierzonych zadań.
Specjalnie powołana komisja rekrutacyjna oceni aplikacje pod względem formalnym i merytorycznym. Punktacji podlega m.in. wysokość skumulowanej średniej ważonej, działalność publikacyjna, a także pozanaukowa oraz warsztat badawczy zaprezentowany na podstawie fragmentu lub całej pracy licencjackiej. Więcej informacji o warunkach uczestnictwa znajduje się w regulaminie programu.
Dlaczego warto?
Program „Młody Naukowiec SGH” to unikatowy w skali kraju, kompleksowy program rozwoju naukowego studentów, który umożliwia im podjęcie działalności naukowej już w trakcie studiów. Pozwala zdobyć wiedzę, wzmocnić kluczowe kompetencje niezbędne dla osób zainteresowanych karierą naukowo-badawczą oraz poznawać dobre praktyki pod okiem doświadczonych pracowników naukowych SGH.
Na uczestników czekają liczne warsztaty i seminaria na tematy takie jak m.in.: Jak napisać dobry artykuł naukowy? Struktura, rodzaje, udostępnianie?; Gdzie prezentować wyniki badań? Czasopisma, konferencje, portale naukowe.; Jak efektywnie przeprowadzić research naukowy?; Na co zwraca uwagę recenzent tekstu naukowego? Spotkanie z recenzentem.; Jakie studia doktoranckie wybrać? Prezentacja Szkoły Doktorskiej SGH.; Jak aplikować na stypendia i granty? Przegląd możliwości, pisanie wniosku.
Warto dodać, że za swoją pracę w poszczególnych obszarach zadaniowych, uczestnik programu otrzymuje wynagrodzenie na podstawie umowy cywilnoprawnej, zgodnie z określonymi w regulaminie zasadami.
Dział Nauki
al. Niepodległości 162
budynek G, p. 61 a
tel.: 22 564 9214
e-mail: dn@sgh.waw.pl