O dyskontowaniu behawioralnym i równowagach Markowa w stochastycznych problemach decyzyjnych

Kwestia dyskontowania przy ocenie wartości przyszłych strumieni użyteczności odgrywa ważną rolę w wielu dziedzinach ekonomii. Dyskontowanie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na międzyokresowe relacje wymienne, a pozwalając wycenić odległą przyszłości, kwantyfikuje motywy związane ze zrównoważonym rozwojem, spadkami międzypokoleniowymi czy altruizmem.

Wiele modeli preferencji w czasie zakłada, że cel decydenta jest wyrażony separowalną i dyskontowaną wykładniczo użytecznością w czasie. Takie (racjonalne) modele są normatywne. Określają sposób podejmowania decyzji w celu uniknięcia m.in. niespójności lub nieoptymalnych rozwiązań. Modele behawioralne mają charakter opisowy. Starają się odzwierciedlić zachowania zgodne z obserwacjami empirycznymi lub eksperymentalnymi.

Z godnym uwagi wyjątkiem dyskontowania wykładniczego, oba rodzaje modeli preferencji w czasie (normatywne i behawioralne) prowadzą często do problemów ze spójnością czasową. Oznacza to, że optymalne plany w ramach analizowanych preferencji są niespójne czasowo, a osoba podejmująca decyzje nie ma motywacji, aby trzymać się optymalnego planu w przyszłości. Kwestia projektowania i obliczania optymalnych planów czasowo spójnych (a więc takich, które będą faktycznie realizowane) zyskała dużą uwagę w ekonomii.

Projekt stawia sobie za cel: identyfikację wpływu wybranych form dyskontowania behawioralnego na istnienie i charakterystykę optymalnych decyzji w dynamicznych gospodarkach stochastycznych oraz opracowanie narzędzi do ich konstruktywnej (i numerycznej) analizy, w tym czasowo-spójnych reguł decyzyjnych z zastosowaniami w obszarze ekonomii zrównoważonego wzrostu.

Kierownik projektu:
dr hab. Łukasz Woźny, prof. SGH
Wartość projektu:
291 960 PLN
Instytucja finansująca:
NCN
Data realizacji:
Lipiec 2020 - Lipiec 2023
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Analiz Ekonomicznych
.