Inspiracją do realizacji projektu Welcoming Spaces była obserwacja, że wiele miast i wsi w państwach członkowskich Unii Europejskiej kurczy się pod względem ekonomicznym i demograficznym, a nowo przybyli migranci (dobrowolni i przymusowi) mogą odegrać ważną rolę w ożywieniu tych obszarów i przyczynić się do ich rozwoju. Warunkiem tego pozytywnego oddziaływania jest stworzenie przestrzeni przyjaznych migrantom pozwalających na ich skuteczną integrację w społecznościach przyjmujących. Inicjatywy takie są podejmowane zarówno oddolnie (przez lokalne wspólnoty i organizacje pozarządowe), jak i odgórnie (przez instytucje publiczne szczebla centralnego i samorządowego oraz sektor prywatny).
Celem projektu Welcoming Spaces jest wypracowanie nowych sposobów tworzenia przestrzeni przyjaznych migrantom, sprzyjających ich włączeniu społecznemu, tak aby jednocześnie umożliwić rewitalizację obszarów kurczących się w państwach Unii Europejskiej i integrację migrantów. W Polsce również można wskazać kilka miast i wsi w obszarach kurczących się, gdzie są podejmowane działania w celu stworzenia przestrzeni przyjaznych migrantom. Zespół badawczy KES SGH, mając na uwadze wspólne wytyczne dla konsorcjum, zidentyfikował cztery takie miejsca: Łomżę i Zambrów w województwie podlaskim oraz Wohyń i Zalesie w województwie lubelskim. To gminy, w których są (lub niegdyś były) zlokalizowane ośrodki dla cudzoziemców (przede wszystkim osób oczekujących na decyzję w sprawie wniosku o nadanie statusu uchodźcy), a w związku z obecnością migrantów często wywodzących się z innych kręgów kulturowych. Samorządy, lokalna społeczność, przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe podejmują wiele działań ułatwiających im integrację.
Przedsięwzięcie jest realizowane przez międzynarodowy zespół badawczy z Holandii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii. Polska jest reprezentowana przez interdyscyplinarny zespół badawczy z Kolegium Ekonomiczno-Społecznego. Projekt jest kierowany dwuosobowo przez Pawła Kubickiego (Katedra Polityki Społecznej, Instytut Gospodarstwa Społecznego, - IGS) oraz Martę Pachocką (Katedra Studiów Politycznych, Instytut Studiów Międzynarodowych, - ISM), a członkami zespołu są pracownicy Zakładu Socjologii Instytutu Filozofii, Socjologii i Socjologii Ekonomicznej (Joanna Zuzanna Popławska), Katedry Polityki Publicznej IGS (Ewa Jastrzębska, Paulina Legutko-Kobus) oraz Katedry Polityki Społecznej IGS (mgr Justyna Gać). Kluczową rolę w realizacji Welcoming Spaces pełni zatrudniona w ramach projektu doktorantka – Justyna Szałańska (Katedra Polityki Społecznej).