Harmonogram rejestracji (wyższe semestry) – semestr letni 2024/2025
- Pierwszy etap - deklarowanie preferencji
Pierwszy etap - deklarowanie preferencji
od 2.11.2024 r. (sobota), godz. 10:00 do 6.11.2024 r. (środa), godz. 10:00
I etap deklaracji ma na celu zebranie informacji dotyczących liczby chętnych na poszczególne zajęcia. Zgromadzone dane stanowią podstawę decyzji o uruchomieniu poszczególnych przedmiotów. Prosimy o rozsądne i racjonalne wybory. Zajęcia uruchamiane są tylko po osiągnięciu minimalnej liczby zgłoszeń określonej w Zarządzeniu Rektora.
UWAGA 1: Studenci, którzy otrzymają przydział do uruchomionych przedmiotów, zostaną na nie zapisani automatycznie w drugim etapie deklaracji. Nie ma znaczenia termin wypełnienia deklaracji, gdyż przy przydziale obowiązuje kryterium rankingowe. Deklaracje złożone w pierwszym etapie nie są wiążące dla przedmiotów nieobowiązkowych. Można zrezygnować z automatycznie przydzielonego miejsca z przedmiotów nieobowiązkowych i kolidujących.
UWAGA 2: Studenci, którzy nie wezmą udziału w pierwszym etapie deklaracji, będą dopuszczeni do tworzenia swojego planu zajęć dopiero w trzeciej turze drugiego etapu, a tym samym będą mieli bardzo ograniczony wybór. Nieprzystąpienie do pierwszego etapu nie stanowi żadnej podstawy do ubiegania się o zapisanie na zajęcia poza systemem deklaracji.
UWAGA 3: Studenci, którzy nie wezmą udziału w pierwszym etapie deklaracji, nie będą, poza uzasadnionymi przypadkami (np. studenci ostatniego semestru), otrzymywać zgody na zajęcia w trybie indywidualnym.
UWAGA 4: Studenci, którzy nie dokonają wyboru przedmiotów obowiązkowych przypisanych do danego semestru zostaną na nie dopisani decyzją dziekańską, w szczególności studenci ostatniego semestru studiów, zostaną dopisani do niezbędnych do realizacji programu studiów przedmiotów, których nie zrealizowali na poprzednich semestrach.
Publikacja wstępnego planu zajęć na semestr letni 2024/2025
do 8.01.2025 r. (środa)
- Drugi etap - wybór przedmiotów (trzy tury)
Studenci zapisują się na przedmioty na podstawie harmonogramu zajęć do konkretnych grup zajęć. Etap ten składa się z trzech tur.
Pierwsza tura - usuwanie kolizji oraz wypisywanie się z przedmiotów nieobowiązkowych
od 11.01.2025 r. (sobota), godz. 10:00 do 14.01.2025 r. (wtorek), godz. 10:00
W pierwszej turze możliwe jest usuwanie przedmiotów kolizyjnych oraz wypisanie się z przedmiotów nieobowiązkowych.
UWAGA: Nieusunięcie przedmiotów kolizyjnych spowoduje wykasowanie z deklaracji wszystkich kolidujących ze sobą przedmiotów.
Podczas tej tury będzie odbywała się giełda przedmiotów.
UWAGA: Wypisanie się z przedmiotów nieobowiązkowych jest możliwe tylko i wyłącznie w tej turze deklaracji studenckich. Przedmioty, które pozostaną w koszyku po tej turze, będą przedmiotami, które będą obowiązkowe do realizacji w przyszłym semestrze. Dokonane zapisy na przedmioty pozostaną wiążące w kolejnych turach i nie będzie możliwości wypisania się z nich. Osoby, które zostały zapisane na dany przedmiot po preferencjach, mają zagwarantowane miejsce w grupie, również w późniejszych etapach i turach tej rejestracji.
W czasie trwania tej tury nie ma możliwości zapisu na żadne zajęcia. Dopisywanie do zajęć będzie miało miejsce w kolejnych turach.
Przerwa techniczna - automatyczne usuwanie wszystkich kolizji.
od 15.01.2025 r. (środa) do 16.01.2025 r. (czwartek)
Druga tura - dopisywanie do uruchomionych zajęć przez studentów, którzy uczestniczyli w pierwszym etapie rejestracji
od 17.01.2025 r. (piątek), godz. 10:00 do 21.01.2025 r. (wtorek), godz. 10:00
W tej turze należy zapisać się na wybrane przez siebie przedmioty na podstawie udostępnionego harmonogramu zajęć. W przypadku zapisania się na określone przedmioty liczby studentów przekraczającej limit miejsc zostanie zastosowany ranking, w wyniku którego zapisy studentów z najniższym miejscem w rankingu zostaną anulowane. Dlatego warto przemyśleć wybór grup – czasem lepiej zapisać się do grupy z mniejszą liczbą chętnych i mieć pewność, że po rankingach zapis nie zostanie anulowany.
UWAGA: Do czasu zamknięcia tury jest możliwość zapisania i wypisania z przedmiotów zadeklarowanych w tej turze, po zamknięciu tury nie ma możliwości wypisania się z zadeklarowanych przedmiotów.
Przerwa techniczna - ranking i przydział na zajęcia
od 22.01.2025 r. (środa) do 24.01.2025 r. (piątek)
Trzecia tura - dopisywanie do uruchomionych zajęć w miarę wolnych miejsc
od 25.01.2025 r. (sobota), godz. 10:00 do 29.01.2025 r. (środa), godz. 10:00
Dopisywanie się na zajęcia przez wszystkich studentów (wszystkie tryby). W trakcie tej tury dopisanie się do uruchomionych zajęć jest możliwe w miarę wolnych miejsc (zasada „kto pierwszy ten lepszy”).
Podczas tej tury będzie odbywała się giełda przedmiotów.
Do czasu zamknięcia tury jest możliwość zapisania i wypisania z przedmiotów zadeklarowanych w tej turze. Po zamknięciu tury nie ma możliwości wypisania się z zadeklarowanych w ramach tej tury przedmiotów.
- Zapis za zgodą
Zapis za zgodą - etap uzupełniający wyłącznie dla tych studentów, którzy z istotnych powodów muszą uzupełnić deklarację
od 14.02.2025 r. (piątek), godz. 10:00 do 19.02.2025 r. (środa), godz. 10:00
W uzasadnionych przypadkach (rozwiązanie grupy, konieczność powtarzania przedmiotu) studenci mogą się dopisywać w miarę wolnych miejsc oraz ponad limit za zgodą wykładowcy, wyrażaną za pośrednictwem USOSweb.
UWAGA: Wpisanie na listę danego przedmiotu ponad limit będzie obowiązujące dopiero po zaakceptowaniu zgłoszenia w USOSweb przez dydaktyka. W przypadku braku takiej akceptacji zgłoszenie zostaje anulowane.
Akceptacja zgłoszeń
do 20.02.2025 r. (czwartek, do końca dnia)
- Jednorazowe kasowanie
Jednorazowe kasowanie
od 28.02.2025 r. (piątek), godz. 10:00 do 17.03.2025 r. (poniedziałek), godz. 10:00
Rezygnacja z wybranego przedmiotu zgodnie z paragrafem 23 p.12 Regulaminu studiów. Przy zgłaszaniu przedmiotu należy zwrócić uwagę na to, czy:
- jest to przedmiot obowiązkowy (kasowanie przedmiotów kierunkowych jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy jest to przedmiot alternatywny do już zrealizowanego),
- po skasowaniu przedmiotu student ma wystarczającą do zaliczenia semestru liczbę ECTS.
Weryfikacja
do 19.03.2025 r. (środa)
- Wybór seminarium
Wybór seminarium
od 2.11.2024 r. (sobota), godz. 10:00 do 14.02.2025 r. (piątek), godz. 10:00
Zgłoszenia przez USOSweb seminarium magisterskiego (dla studentów rozpoczynających seminarium w semestrze letnim 2024/2025). Zgodnie z Regulaminem studiów ostateczny termin zgłoszenia seminarium upływa z końcem II semestru studiów.
- Instrukcja dziekana dotycząca rejestracji na przedmioty
- Przed każdym kolejnym semestrem student jest zobowiązany dokonać zapisów na zajęcia, składając deklarację semestralną w terminie określonym w harmonogramie deklaracji. Obowiązek złożenia deklaracji studenckiej wynika z par. 12 ust. 1 pkt 1 Regulaminu studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz studiów jednolitych.
- Zgodnie z par. 34 Regulaminu studiów: „Dziekan skreśla studenta z listy studentów w przypadku niepodjęcia studiów w wymaganym terminie (za niepodjęcie studiów uważa się w szczególności nieuzasadnione niezłożenie deklaracji semestralnej)”.
- W przypadku niezłożenia deklaracji studenckiej w terminie lub złożenia niekompletnej deklaracji studenckiej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, student może zostać wpisany decyzją dziekana na zajęcia dydaktyczne odpowiadające wymogom wynikającym z programu studiów.
- Studenci wnioskujący o zmianę kierunku powinni dochować szczególnej staranności przy wyborze przedmiotów.
- Deklaracje można składać wyłącznie za pośrednictwem USOSweb.
- Łączna liczba punktów ECTS deklarowanych na dany semestr studiów magisterskich nie może być niższa niż 30, chyba że student posiada nadwyżkę ECTS z poprzednich semestrów.
- Przed ułożeniem indywidualnego planu studiów należy zapoznać się z ramową strukturą programu studiów obowiązującą w roku akademickim, w którym student rozpoczął studia, zwrócić uwagę na wszystkie wymogi dotyczące realizowanego kierunku studiów, w tym na sugerowaną kolejność realizacji przedmiotów kierunkowych i związanych z kierunkiem oraz prerekwizyty wpisane w sylabusach niektórych przedmiotów, praktyki zawodowe i szkolenia.
- Studentów obowiązuje plan i program studiów właściwy dla roku akademickiego, w którym je rozpoczęli, dostępny w Wirtualnym Dziekanacie w zakładce Programy i plany studiów I i II stopnia.
- Studenci II semestru studiów magisterskich zobowiązani są do wyboru promotora pracy dyplomowej do końca trwania semestru. Wybór dokonywany jest przez USOSweb we wskazanych w harmonogramie deklaracji terminach.
- Zgodnie z Regulaminem studiów (par. 12 ust. 4) istnieje możliwość realizowania zajęć w trybie indywidualnym - wzór podania dostępny jest na stronie DSM.
- Przedmioty wskazane przez studenta stają się dla niego wiążącym indywidualnym semestralnym planem studiów i podlegają obligatoryjnej realizacji w danym semestrze. Zmiany deklaracji możliwe są jedynie w USOSweb w zakresie i terminach określonych w harmonogramie deklaracji.
- Informacje ogólne
Zgodnie z paragrafem 34 Regulaminu studiów: „Dziekan skreśla studenta z listy studentów w przypadku niepodjęcia studiów w wymaganym terminie (za niepodjęcie studiów uważa się w szczególności nieuzasadnione niezłożenie deklaracji semestralnej).”
- Przed każdym kolejnym semestrem student jest zobowiązany dokonać zapisów na zajęcia, składając deklarację semestralną w terminie określonym w instrukcji dziekańskiej.
- Studenci wnioskujący o zmianę kierunku powinni dochować szczególnej staranności przy wyborze przedmiotów.
- Deklaracje można składać wyłącznie za pośrednictwem USOSweb w terminach, które są podane na stronie DSM oraz w USOSweb. Łączna liczba punktów ECTS deklarowanych na dany semestr studiów magisterskich nie może być niższa niż 30, chyba że student posiada nadwyżkę ECTS z poprzednich semestrów.
- Przed ułożeniem indywidualnego planu studiów na najbliższy semestr należy sprawdzić dokładnie, jakie przedmioty są niezbędne do ukończenia realizowanego kierunku. W deklaracji semestralnej w pierwszym rzędzie należy wskazać przedmioty obowiązkowe na danym semestrze danego kierunku, a następnie przedmioty do wyboru (z listy przedmiotów związanych z kierunkiem i oferty przedmiotów do wyboru). Ponadto należy zapoznać się z ramową strukturą programu studiów obowiązującą w danym roku akademickim i zwrócić uwagę na wszystkie wymogi dotyczące realizowanego kierunku studiów, w tym na prerekwizyty wpisane w sylabusach niektórych przedmiotów oraz praktyki zawodowe.
- Studentów obowiązuje plan i program studiów właściwy dla roku akademickiego, w którym je rozpoczęli, dodatkowe informacje dotyczące zmian programowych, sugerowanej sekwencji realizacji przedmiotów lub ograniczeń odnośnie do uruchomień przedmiotów w danym semestrze są zamieszczane na stronie DSM w zakładce Plan Studiów. Informacje należy śledzić przed rozpoczęciem każdego etapu zapisów.
- Harmonogram zajęć na dany semestr jest publikowany na stronie DSM, w zakładce Harmonogramy.
- Warto też wiedzieć, że zgodnie z Regulaminem studiów (par. 12 ust. 4) istnieje możliwość realizowania niektórych zajęć w trybie indywidualnym. W tym celu należy wypełnić podanie dostępne na stronie DSM.
Prosimy o rozważne decyzje. Przedmioty wskazane przez studenta stają się dla niego wiążącym indywidualnym semestralnym planem studiów i podlegają obligatoryjnej realizacji w danym semestrze. Nie ma możliwości wykreślenia, dopisania ani zamiany zadeklarowanych przez studenta przedmiotów poza systemem deklaracji w USOSweb.
- Zasady przydziału na zajęcia
Przydział na zajęcia następuje z uwzględnieniem pozycji rankingowej wynikającej z tabeli z bonusami i w sytuacji, kiedy jest to możliwe do wyznaczenia, ze skumulowanej średniej ocen ze studiów lub punktów rekrutacyjnych. Rankingi tworzone są niezależnie dla każdego przedmiotu. Przydziały są dokonywane w kolejności od przedmiotów podstawowych, przez kierunkowe i związane z kierunkiem, a na przedmiotach wolnego wyboru skończywszy. W przypadku wystąpienia kolizji przedmiotów preferowanych przez studenta, wybierana jest inna grupa zajęciowa (identyfikowana na podstawie zagregowanych preferencji wszystkich studentów) z dostępnymi miejscami.
Bonusy:
- przedmiot angielski, student studiów angielskojęzycznych - 10,0
- student podwójnego dyplomu - 20,0
- student wymiany studenckiej - 18,0
- przedmiot obowiązkowy na zakładanym etapie studenta - 10,0
- przedmiot obowiązkowy na cyklu późniejszym niż zakładany etap studenta - 5,0
- przedmiot obowiązkowy na cyklu wcześniejszym niż zakładany etap studenta - 10,0
- zakładany etap studenta to semestr pierwszy - 1,0
- zakładany etap studenta to semestr drugi - 2,0
- zakładany etap studenta to semestr trzeci - 4,0
- zakładany etap studenta to semestr czwarty - 6,0
- losowa liczba różnicująca studentów o tej samej charakterystyce na liście rankingowej (per przedmiot) - (0,0;1,0>
- Zasady jednokrotnego wypisania się z przedmiotu
Zgodnie z regulaminem studiów student raz w czasie trwania studiów, najpóźniej na miesiąc po rozpoczęciu zajęć, może wskazać przedmiot, którego niezaliczenie nie będzie miało wpływu na zaliczenie semestru lub roku studiów. Nie dotyczy to przedmiotów określonych w programie studiów jako obowiązkowe.
Zasady wypisywania się z zajęć:
- Można wypisać się jedynie z przedmiotów, które nie są obowiązkowe, co oznacza, że nie można wypisywać się z przedmiotów podstawowych, obowiązkowych przedmiotów kierunkowych, lektoratów oraz WF-u w przypadku studiów licencjackich i konwersatorium z ekonomii w przypadku studiów magisterskich. Ponadto, nie można wypisywać się z przedmiotów powtarzanych. Wypisanie się z przedmiotu powtarzanego skutkowało będzie brakiem możliwości zaliczenia semestru.
- Każdy z przedmiotów dostępnych w formularzu jest opisany w sposób sugerujący, czy wypisanie z niego jest możliwe czy też nie. Niemniej z uwagi na różny status tych samych przedmiotów dla poszczególnych studentów (związany z różnymi kierunkami studiów, etc.), ww. informację należy traktować jedynie jako wskazówkę wymagającą weryfikacji (tj. sprawdzenia z indywidualnym programem i planem studiów).
- W formularzu student ma możliwość wyboru tylko jednego przedmiotu.
- Wybór przedmiotu dokonany przez studenta jest zapisywany w bazie danych. Niemniej w okresie udostępnienia formularza istnieje możliwość zmiany decyzji i wybrania innego przedmiotu z listy.
- W przypadku przedmiotów rozpoczynających się w połowie semestru nie będzie można się wypisać elektronicznie (tj. trzeba będzie złożyć podanie z prośbą o wypisanie; w podaniu należy się powołać na § 23 pkt 12 Regulaminu Studiów).
- Jeżeli decyzja dot. wypisania z danego przedmiotu będzie pozytywna, wówczas w kolumnie „Decyzja” pojawi się adnotacja „Przedmiot skasowany” (w przeciwnym razie pojawi się adnotacja „Wniosek odrzucony”).
Dziekanat Studium Magisterskiego – Sekretariat
al. Niepodległości 162
tel.: 22 564 94 83, 22 564 94 80
e-mail: dsm@sgh.waw.pl
Obsługa studentów – Studium Magisterskie