Odnowienie dyplomu doktorskiego prof. Urszuli Grzelońskiej

Informacja
18 stycznia 2023 roku podczas uroczystego posiedzenia Senatu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie nastąpiło odnowienie dyplomu doktorskiego prof. Urszuli Grzelońskiej.

 

Obraz
Cztery osoby w togach. Profesor Urszula Grzelońska uroczyście odbiera dyplom z rąk rektora.

Uroczystość rozpoczął Chór SGH od zaintonowania hymnu SGH; następnie wykonał hymn państwowy i „Odę do radości”, hymn Unii Europejskiej.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 10 stycznia br. wybitnego ekonomisty prof. Jerzego Wilkina, recenzenta w postępowaniu dotyczącym odnowienia dyplomu doktorskiego prof. Grzelońskiej.

„Odnowienie doktoratu to piękna tradycja akademicka, jedna z najważniejszych form uznania dorobku naukowego badacza cenionego, znamienitego i wysoko poważanego w środowisku uczonego. Jest szczególnym dobitnym podkreśleniem wagi i znaczenia wkładu tej osoby w pracę na rzecz macierzystej uczelni. Ceremonię tę można jedynie porównać z inną najważniejszą ceremonią, a mianowicie doktoratem honoris causa” – mówił na uroczystości rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH.

– (…) Niewątpliwie tak właśnie jest w przypadku odnowienia doktoratu Pani Profesor. Zasłużyła Pani na to ogromną, wieloletnią pracą, będąc równocześnie osobowością niezwykłą. Swą zgodą na odnowienie doktoratu czyni nam Pani Profesor wielki zaszczyt. (…) dziś z szacunkiem obejmuję życzliwą myślą dokonania Pani Profesor dla polskiej ekonomii, dla nauk ekonomicznych, dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dla kadry naukowej, dla studentów, doktorantów i przedsiębiorców, dla całego społecznego otoczenia naszej uczelni.

Chciałbym także w tej podniosłej chwili złożyć Pani Profesor najserdeczniejsze gratulacje, życzyć poczucia dumy i satysfakcji z dokonań. Życzę Pani Profesor również w życiu osobistym i rodzinnym zadowolenia, pomyślności, dobrego zdrowia i samopoczucia”.

19 października 2022 roku Rada Naukowa dyscypliny ekonomia i finanse odnowiła dyplom doktorski prof. dr hab. Urszuli Grzelońskiej wydany w związku z nadaniem jej przez Radę Wydziału Handlu Szkoły Głównej Planowania i Statystki w dniu 16 czerwca 1966 r. stopnia doktora nauk ekonomicznych. Tak głosi uchwała nr 530, której treść odczytał prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk, wiceprzewodniczący Rady Naukowej dyscypliny ekonomia i finanse SGH. Rada podjęła uchwałę po rozpoznaniu wniosku z dnia 27 maja 2022 r. wystosowanego przez dziekan Kolegium Analiz Ekonomicznych dr hab. Beatę Czarnacką-Chrobot, prof. SGH.

„Prof. Urszula Grzelońska należy do najbardziej znanych polskich ekonomistek. Jest powszechnie szanowana i ceniona nie tylko za swoje osiągnięcia naukowe, ale też za postawę obywatelską i zaangażowanie w reformowanie systemu badań i dydaktyki w szkolnictwie wyższym” – napisał w swej opinii zmarły 10 stycznia br. prof. dr hab. Jerzy Wilkin, który był recenzentem w postępowaniu dotyczącym odnowienia dyplomu doktorskiego prof. Grzelońskiej.

Jego opinia została odczytana podczas uroczystości przez prof. Kowalczyka.

„Bardzo duże znaczenie w ukształtowaniu kierunku zainteresowań i warsztatu badawczego Profesor Urszuli Grzelońskiej miała współpraca z wybitnym polskim ekonomistą, jakim był prof. Aleksy Wakar. We współpracy z tym badaczem powstały pierwsze publikacje Profesor Urszuli Grzelońskiej, a co najważniejsze, ukształtowana została wysoka jakość warsztatu naukowego i determinacja w sprawie konieczności utrzymania niezależności intelektualnej i badawczej. Przez wiele lat Jej bliskim współpracownikiem był także prof. Janusz Beksiak, z którym opublikowała dużo wartościowych prac naukowych i dydaktycznych – wskazał w swej opinii prof. Wilkin. – Prof. Grzelońska rozwijała swą karierę naukową w trudnych czasach tzw. socjalizmu państwowego (PRL). Warunki systemowe, jakie dominowały w tamtym okresie, nie sprzyjały wolności badań naukowych i publikowaniu ich wyników, a w znacznym stopniu je ograniczały”.

Jak zaznaczył prof. Wilkin, profesor Grzelońska, „mając także wsparcie w swoim zespole badawczym, potrafiła jednak stworzyć relatywnie dużą enklawę wolności badań i publikowania, a także sposobów reformowania socjalistycznej gospodarki”. „Podejmowała tematy bardzo ważne z punktu widzenia teorii ekonomii, ale kontrowersyjne w świetle marksistowskiej ideologii i niechętnie widziane przez komunistyczne władze. Do takich tematów należały: równowaga i nierównowaga w gospodarce socjalistycznej, zjawisko inflacji, znaczenie konsumpcji dla wykorzystania możliwości produkcyjnych oraz konieczność głębokich reform tej gospodarki, w tym decentralizacji i powszechnego wykorzystania rachunku ekonomicznego. Kilka prac Prof. Grzelońskiej dotyczyło teorii pieniądza i roli pieniądza w gospodarce socjalistycznej” – napisał prof. Wilkin.

Jego zdaniem „nie jest łatwo scharakteryzować i podsumować tak wielkie osiągnięcia badawcze, dydaktyczne, organizacyjne i upowszechnieniowe Profesor Urszuli Grzelońskiej. Jest to imponujący dorobek, w większości osiągnięty w niełatwych czasach”.

Treść dyplomu odczytała dziekan KAE prof. Czarnacka-Chrobot. Dyplom Jubilatce wręczył rektor Piotr Wachowiak.

Uroczystość odnowienia doktoratu prof. Grzelońskiej uświetnił występ Chóru SGH.

Prof. dr hab. Urszula Grzelońska

Tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych otrzymała 12 maja 1992 r. Stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych uzyskała w 1977 r., a stopień doktora w roku 1966.

Prof. Grzelońska pełniła na naszej uczeni liczne funkcje:

  • p.o. Zastępcy Dyrektora Instytutu Funkcjonowania Gospodarki Narodowej w latach 1978-1981,
  • prodziekan Wydziału Handlu Wewnętrznego w latach 1981-1984,
  • członkini Komisji do spraw współpracy z zagranicą w latach 1981-1984,
  • członkini Rektorskiej komisji ds. kształcenia kadr naukowych w latach 1981-1984,
  • członkini Rektorskiej komisji ds. badań naukowych od roku 1982,
  • kierownik Katedry Zarządzania w Gospodarce w latach 1984-1990 oraz w latach 1991-1992,
  • kierownik Katedry Ekonomii I przy Wydziale Handlu Wewnętrznego w latach 1992-1993,
  • kierownik Katedry Ekonomii I przy Kolegium Analiz Ekonomicznych w latach 1993-1997, w roku 1998 i w roku 1999 oraz w latach 2001-2008.

Zatrudniona na uczelni w latach 1962-2010. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1979 r.) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1991 r.).
 

Obraz
Profesor Urszula Grzelońska odbiera statuetkę z rąk dziekan Kolegium Analiz Ekonomicznych.

Na zdjęciu powyżej: Prof. Urszula Grzelońska odbiera z rąk Dziekan KAE dr hab. Beaty Czarnackiej-Chrobot, prof. SGH statuetkę „za wyjątkowe zasługi w utworzeniu i rozwoju Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH” podczas uroczystości z okazji jubileuszu 30-lecia KAE w dniu 13 października 2022 r. 

.