Przedstawiciele partnerów z międzynarodowego konsorcjum badawczego przedyskutowali wiele zagadnień, zarówno technicznych, jak i merytorycznych.
Przedstawiali sytuację w swoich państwach w zakresie tamtejszych debat na temat sztucznej inteligencji, a także zaangażowania rządów i partnerów społecznych w tworzenie regulacji w tym zakresie.
Chodziło zwłaszcza o działania partnerów społecznych (pracodawcy i związki zawodowe) w sprawie wdrożenia treści dwustronnego europejskiego porozumienia dotyczącego digitalizacji.
Zawiera ono podkreślenie zasady „kontroli systemów sztucznej inteligencji przez człowieka” w sferze pracy.
Wskazuje również na kwestie takiego wykorzystania sztucznej inteligencji, aby nie zagrażało to godności pracownika, jego prawom, czy środowisku pracy.
Definiowanie sztucznej inteligencji …
Ponadto przedstawiciele członków konsorcjum dyskutowali zagadnienie sposobu zdefiniowania zjawiska sztucznej inteligencji. To na potrzeby przyszłego raportu końcowego. Omawiali także metody badawcze, które zostaną wykorzystane, czy wybór sektorów gospodarki i sfery publicznej, które będą zbadane metodą studium przypadku.
Dr Anna Janowska, badaczka projektu i prof. Andrzej Zybała, koordynator projektu, zaprezentowali SGH jako partnera projektu oraz bieżący stan rzeczy w polskich dyskusjach i działaniach na rzecz wykorzystania i właściwego uregulowania systemów sztucznej inteligencji (SI).
Dyskutowano również kwestie techniczne dotyczące sposobu upowszechniania działań podejmowanych w projekcie (seminaria, okrągłe stoły) i wyników badań (każdy z partnerów ma wytworzyć stronę internetową na stronach swoich instytucji).
Działania w Polsce na rzecz sztucznej inteligencji
Przekazano informację, że w Polsce trwają pogłębione dyskusje o sztucznej inteligencji, w tym w zakresie jej wpływu na sferę pracy.
Wspomniano o strategii rządu „Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020” oraz o planach opublikowania nowej wersji, a także obecności problematyki SI w innych dokumentach strategicznych.
Ponadto szereg podmiotów publicznych angażuje się w analizy SI i możliwości jej wykorzystania w różnych sektorach gospodarki i państwa.
Przekazano także informację, że obecnie partnerzy społeczni pozostają zaangażowani w szereg debat w sprawie digitalizacji i sztucznej inteligencji, które toczą się w różnych ciałach, czy to w sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii czy w zespołach/podzespołach Komisji Dialogu Społecznego.
Związki zawodowe wnoszą postulat, aby uzyskały prawo do informacji o algorytmach stosowanych w zakładzie pracy.
Chcą aby zostało to uregulowane w potencjalnej nowelizacji ustawy o związkach zawodowych.
Dodatkowo eksperci NSZZ Solidarność oraz Konfederacji Pracodawców Lewiatan realizują międzynarodowy projekt, który służy m.in. wypracowaniu koncepcji Krajowego Planu Działań na rzecz wdrożenia w Polsce wspomnianego powyżej europejskiego porozumienia w sprawie digitalizacji.
Skip filters
Pierwsze spotkanie w ramach projektu TransFormWork2 o sztucznej inteligencji
Aktualności
Anna Janowska i Andrzej Zybała z Katedry Polityki Publicznej SGH uczestniczyli w pierwszym spotkaniu (24-25.04.2024) koordynatorów krajowych i badaczy zaangażowanych w realizację projektu pt. “Partnerzy społeczni wspólnie w kierunku lepszej i skutecznej regulacji sztucznej inteligencji na rzecz sprawiedliwego przejścia do pracy przyszłości”. Spotkanie było w Sofii.
.