Dość powszechne jest przekonanie, że język ekonomii jest jedynym językiem pozwalającym adekwatnie opisać – a więc i zrozumieć – zglobalizowany i podlegający nieustannym wstrząsom współczesny świat. Rodzi się jednak pytanie: co robimy ze światem, gdy poddajemy go takiemu opisowi? A także – jak sami się w nim sytuujemy: jak wyobrażamy sobie nasze wzajemne relacje, jakie znaczenie im przypisujemy i jak to wszystko ma się do realnych zjawisk i procesów? Wreszcie – co język stosowany w ortodoksyjnych i heterodoksyjnych nurtach teorii ekonomii pozwala dostrzec, a co pozostawia poza swoim polem widzenia? Wspólnie z Autorem podejmiemy namysł nad tymi pytaniami.
Seminarium odbędzie się 12 marca 2024 r. o godzinie 13.00 w sali 152 w gmachu głównym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy al. Niepodległości 162.
Naszymi gośćmi będą:
Autor książki, dr hab. Andrzej Leder – profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, kieruje Zespołem Filozofii Kultury. Autor książek: Prześniona rewolucja, Rysa na tafli, Był kiedyś postmodernizm. Ponadto praktykuje psychoterapię.
Autor przedmowy do książki, prof. dr hab. Piotr Dominiak – profesor nauk ekonomicznych, w latach 1971–2022 pracownik Politechniki Gdańskiej, współtwórca i wieloletni dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii. Ponadto publicysta i felietonista ekonomiczny.
Wprowadzenie do dyskusji:
dr hab. Janusz Sidorek, prof. SGH, Zakład Filozofii
dr Adam Rogoda, Katedra Teorii Ekonomii