Życie codzienne w czasach koronawirusa
Rozpoczęto projekt badawczy, którego celem jest uchwycenie tego, jak zmieniło się życie Polaków na skutek pandemii koronawirusa. W tym celu zorganizowano konkurs, którego uczestnicy dokumentują swoje doświadczenia związane z sytuacją w pracy, w rodzinie i najbliższym otoczeniu począwszy od momentu, gdy pandemia dotarła do Polski.
Analizowane są zapiski przybierające dowolną formę – pamiętnika, bloga czy relacji – ewentualnie uzupełnione o materiały graficzne. Stanowią one źródło informacji o życiu zawodowym, rodzinnym i towarzyskim uczestników badania. Dostarczają też wiedzy o głównych problemach ludzi i sposobach radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych wywołanych pandemią. Przewidziano również publikację najciekawszych prac.
W ramach projektu prowadzone są ponadto pogłębione wywiady ustrukturyzowane z wybranymi uczestnikami konkursu oraz przedstawicielami instytucji zaangażowanych w łagodzenie skutków pandemii, których celem jest ocena długookresowych konsekwencji pandemii dla gospodarstw domowych.
Konkurs został zorganizowany przez Instytut Gospodarstwa Społecznego SGH oraz Katedrę Badania Jakości Życia i Socjologii Stosowanej z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu.
Badania są finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach projektu badawczego pod kierownictwem Prof. dr hab. Piotra Błędowskiego „Gospodarstwa domowe w czasach koronawirusa. Praca zawodowa, edukacja i wsparcie w warunkach niepewności” (2020/39/B/HS5/03121).
„INFLACJA W ŻYCIU CODZIENNYM POLAKÓW - KONKURS NA DZIENNIKI I PAMIĘTNIKI”
Po wielu latach przerwy w Polsce pojawiła się dwucyfrowa inflacja. Badania prowadzone metodą biograficzną mają na celu zobrazowanie jak Polacy radzą sobie w tej sytuacji, jakie stosują strategie i jak zmienia się ich codzienność. W tym celu zorganizowano konkurs na pamiętniki i dzienniki z okresu listopad 2022 - kwiecień 2023. Analiza nadesłanych prac umożliwia uchwycenie obrazu społeczeństwa tego burzliwego okresu.
- ZESPÓŁ
-
Zespół SGH
dr Joanna Felczak - (kierowniczka konkursu) ekonomistka i absolwentka resocjalizacji specjalizująca się w zagadnieniach związanych z wykluczeniem społecznym i przestępczością.
prof. dr hab. Piotr Błędowski - polityk społeczny i gerontolog, profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, autor około 200 publikacji z zakresu polityki społecznej i gerontologii.
dr hab. Paweł Kubicki, prof. SGH - badacz jakościowy i ilościowy specjalizujący się w analizach polityki publicznej, (współ)autor publikacji poświęconych problematyce wykluczenia społecznego, rynku pracy czy niepełnosprawności. To on odbiera projektowy telefon.
Max Planck Partner Group IFiS PANdr hab. Marta Olcoń-Kubicka, prof. IFiS PAN - badaczka jakościowa. W swojej pracy naukowej zajmuje się socjologią ekonomiczną, w szczególności kulturowymi znaczeniami pieniędzy. Specjalizuje się w etnograficznych badaniach praktyk pieniężnych w gospodarstwach domowych.
dr Marcin Serafin - Socjolog ekonomiczny, adiunkt w IFiS PAN. W swojej pracy zajmuje się polityczno-kulturowymi aspektami procesów gospodarczych, w szczególności platform cyfrowych.
Pamiętniki bezrobotnych
Doświadczenie bezrobocia i trajektorie wykluczenia z perspektywy polityki społecznej i socjologii
Głównym elementem wygranego projektu jest ogólnopolski konkurs na pamiętniki osób bezrobotnych. Na ich podstawie uczeni przeprowadzą badania mające na celu analizę trajektorii bezrobocia w Polsce w latach 2016–2017. Sytuacja bezrobotnych będzie analizowana w czterech kontekstach:
(1) rodzinnym,
(2) społecznym,
(3) instytucjonalnym oraz
(4) politycznym.
Wybór tych kontekstów pozwoli na uzyskanie pełnego obrazu bezrobocia dzięki wykorzystaniu zarówno instrumentarium nauki o polityce publicznej, a zwłaszcza nauki o polityce społecznej, jak i socjologii. Ważną częścią projektu jest próba odpowiedzi na pytanie o nowe rozumienie bezrobocia i identyfikację jego nowych cech społecznych, które dawnej nie odgrywały istotnej roli w charakterystyce bezrobocia.
-
Zespół
-
- prof. dr hab. Piotr Błędowski (Kierownik Zespołu SGH) Profesor n. ekon., polityk społeczny i gerontolog, profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, autor około 200 publikacji z zakresu polityki społecznej i gerontologii. Kierownik badania i przewodniczący Rady Naukowej konsorcjum projektu PolSenior; główny badacz w zespole Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH w projekcie Kalkulator Kosztów Zaniechania
- dr Paweł Kubicki (Koordynator projektu ze strony SGH) dr n. ekon., adiunkt w Instytucie Gospodarstwa Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i specjalista ds. badań w Instytucie Badań Edukacyjnych; badacz jakościowy i ilościowy specjalizujący się w analizach polityki publicznej
- Czesława Kliszko (Badacz) Profil badacza.
- Łukasz Posłuszny (Badacz) Doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Otrzymał tytuł magistra z Filozofii (2010), Filologii Polskiej (2011) oraz Socjologii (2012) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wielu artykułów poświęconych problematyce pamięci społecznej oraz dwóch książek - Przestrzenne formy upamiętniania Zagłady (2014) oraz Pytanie o pamięć. Relacje autobiograficzne więźniów obozów koncentracyjnych (2012). Jego zainteresowania koncentrują się w obszarze badań nad pamięcią , ze szczególnym naciskiem na socjologię przedmiotów i codzienności, a także studiów miejskich, nad pejzażem dźwiękowym oraz materialnością. Więcej informacji: https://amu.academia.edu/poslusznylukasz
Governance of Educational Trajectories in Europe (GOETE)
Projekt GOETE (Governance of Educational Trajectories in Europe. Access, coping and relevance of education for young people in European knowledge societies in comparative perspective) został zrealizowany w latach 2010-2013.
Kalkulator Kosztów Zaniechania (KKZ)
Głównym celem projektu było stworzenie warunków do zwiększenia efektywności i spójności polityki społecznej dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego województwa mazowieckiego poprzez wypracowanie i przetestowanie w 25 samorządach innowacyjnego modelu do prowadzenia aktywnej polityki społecznej.
- Więcej o projekcie
-
Kalkulator Kosztów Zaniechania - wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań na Mazowszu w zakresie polityki społecznej w obszarze analizy kosztów braku podejmowania działań aktywizująco-wpierających.
Głównym celem projektu było stworzenie warunków do zwiększenia efektywności i spójności polityki społecznej dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego województwa mazowieckiego do końca 2014 roku poprzez wypracowanie i przetestowanie w 25 samorządach innowacyjnego modelu do prowadzenia aktywnej polityki społecznej. Celem przedsięwzięcia było stworzenie dostępnego dla wszystkich samorządów województwa mazowieckiego użytkowego modelu KKZ - narzędzia wspomagającego prowadzenie aktywnej polityki społecznej dla decydentów i realizatorów lokalnej polityki społecznej.
Problem, na który odpowiada Projekt.
Projekt odnosi się do problemu braku narzędzi do prowadzenia aktywnej polityki społecznej dla decydentów i realizatorów lokalnej polityki społecznej. Prawie 100 samorządów gminnych i powiatowych w województwie mazowieckim nie realizuje aktywnej polityki społecznej, pomimo przeznaczonych na to działanie funduszy Unii Europejskiej. Wyniki badań dotyczących oceny sposobu prowadzenia lokalnej polityki społecznej, realizowane w 60 gminach i 12 powiatach województwa mazowieckiego w I etapie projektu, wskazują na wiele dysfunkcji w obecnym systemie pomocy społecznej. Dysfunkcje bardzo istotnie utrudniają prowadzenie długofalowej, spójnej i efektywnej polityki społecznej przez samorządy gminne i powiatowe. Obecny system postrzegany jest jako interwencyjny. Przypisywane są mu takie cechy jak: zachowawczość, pasywność, bierność, reaktywność i akcyjność. Brakuje koordynacji pionowej i poziomej w zakresie działań pomocowych. Tworzenie planów działań pomocowych w gminach i powiatach odbywa się w sposób rutynowy, typowy dla corocznie powtarzanych działań. Brakuje narzędzi do szacowania kosztów przedsięwzięć w polityce społecznej. Utrudnia to planowanie działań pomocowych oraz analizę ich konsekwencji.
Zaangażowanie Zespołu SGHZespół SGH był odpowiedzialny za stronę naukowo-badawczą Kalkulatora Społecznego (który jest jednym z produktów stworzonych w ramach projektu). Podstawowym zadaniem Zespołu było opracowanie kosztów zaniechania od strony teoretycznej. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce (i jedno z niewielu na świecie).
Do najważniejszych efektów pracy członków Zespołu należy zaliczyć przede wszystkim stworzenie definicji i ram koncepcyjnych kosztów zaniechania, opracowanie unikalnego algorytmu identyfikowania działań i konsekwencji wynikających z zaniechania tychże działań, przygotowanie podbudowy matematycznej kosztów zaniechania oraz wskazania potencjalnych źródeł danych (i zapotrzebowanie na nowe informacje), które mogą być wykorzystywane w Kalkulatorze Społecznym. Prace Zespołu oparte zostały zarówno na opracowaniach naukowych, jak i na konsultacjach z ekspertami oraz wynikami badań terenowych.
Na bazie przeprowadzonych analiz powstał szereg publikacji naukowych.
Dodatkowe informacje
Więcej informacji oraz opis produktów powstałych w ramach projektu można znaleźć na Stronie KKZ.
Projekt był finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (UMO-2012/07/D/HS4/01778) i współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Struktura organizacyjna Projektu KKZ:
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej (lider)
Instytut Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (partner naukowy)
Stowarzyszenie Radomskie Centrum Przedsiębiorczości (partner)
- Zespół
-
Zespół realizujący projekt z ramienia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
- prof. dr hab. Piotr Błędowski (Kierownik Zespołu SGH), Profesor n. ekon., polityk społeczny i gerontolog, profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, autor około 200 publikacji z zakresu polityki społecznej i gerontologii. Kierownik badania i przewodniczący Rady Naukowej konsorcjum projektu PolSenior; główny badacz w zespole Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH w projekcie Kalkulator Kosztów Zaniechania
- dr Paweł Kubicki (Koordynator projektu ze strony SGH) dr n. ekon., adiunkt w Instytucie Gospodarstwa Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i specjalista ds. badań w Instytucie Badań Edukacyjnych; badacz jakościowy i ilościowy specjalizujący się w analizach polityki publicznej
- dr Joanna Felczak (Badacz), dr n. ekon., pracownik naukowy w Instytucie Gospodarstwa Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Zakładu Polityki Publicznej Wyższej Szkoły Biznesu im. bp. Jana Chrapka. Główne zainteresowania: probacja, polityka społeczna, ekonomizacja wykonania kar, pomoc społeczna wobec osób opuszczających więzienia.
- dr Benedykt Opałka (Badacz) dr n. ekon., adiunkt w Katedrze Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zajmuje się zagadnieniami strategicznego planowania rozwoju lokalnego, zarządzania finansami w samorządzie terytorialnym oraz projektami inwestycyjnymi w sektorze publicznym. Autor ponad 30 publikacji dotyczących finansów samorządu terytorialnego oraz rozwoju regionalnego i lokalnego.
- dr Ewa Gałecka-Burdziak (Badacz) dr n. ekon., adiunkt w Katedrze Ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zajmuje się ekonomią pracy, zwłaszcza mechanizmami łączenia osób poszukujących zatrudnienia i wolnych miejsc pracy oraz determinantami zniechęcenia bezskutecznym poszukiwaniem zatrudnienia. Autorka około 20 publikacji w języku polskim oraz angielskim.
- dr Anna Ruzik-Sierdzińska (Badacz) dr n. ekon., adiunkt w Katedrze Ekonomii I w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jej główne zainteresowania naukowe to ekonomia rynku pracy oraz systemy zabezpieczenia społecznego.
- dr Anita Abramowska-Kmon (Badacz) dr n. ekon., adiunkt w Instytucie Statystyki i Demografii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze obejmują m.in. proces starzenia się ludności i jego społeczno-ekonomiczne konsekwencje, stan zdrowia i sytuację rodzinną osób starszych oraz zadowolenie z życia osób w wieku 50 lat i więcej.
- dr Jacek Szczepkowski (Badacz) Terapeuta i trener TSR, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, adiunkt na Wydziale Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu, Kierownik Całodobowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Toruniu, członek European Brief Therapy Assocciation, autor artykułów i opracowań dotyczących metodyki terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.
- mgr Justyna Gać (Badacz) mgr socjologii, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas kilkuletniej pracy, m.in. w CASE-Doradcy Sp. z o.o., prowadziła projekty badawcze i ewaluacyjne. Obecnie pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
- mgr Magdalena Maciejasz (Badacz) mgr zarządzania, doktorantka w Instytucie Gospodarstwa Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Przygotowuje pracę doktorską z zakresu opieki długoterminowej nad osobami starszymi oraz usług wspierających opiekunów nieformalnych.
- mgr Karolina Majdzińska (Badacz) Absolwentka kierunków: prawo (UJ), administracja (PW) oraz Szkoły Prawa Niemieckiego UJ i uniwersytetów w Heidelbergu oraz w Moguncji, doktorantka w Instytucie Gospodarstwa Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Główne obszary zainteresowań: problematyka uchodźców i pomocy społecznej im przysługującej; ekonomia i przedsiębiorczość społeczna, w tym szczególnie działalność spółdzielni socjalnych.
- mgr Marta Styrc (Badacz) Mgr ekonomii, badacz w Centre for Population Change na uniwersytecie w Southampton, wcześniej w Instytucie Statystyki i Demografii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Interesuje się procesami formowania i rozpadu związków, ich współzależnością z płodnością oraz konsekwencjami dla dobrostanu jednostek.
- mgr Sylwia Timoszuk (Badacz) mgr ekonomii, absolwentka SGH w Warszawie, doktorantka w Instytucie Gospodarstwa Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Interesuje się demograficznym starzeniem się ludności oraz gerontologią w powiązaniu z lokalną polityką społeczną. Przygotowuje dysertację doktorską na temat sytuacji finansowej wdów w starszym wieku oraz przyjmowanych przez nie strategii gospodarowania środkami budżetu domowego.
- mgr Magdalena Szostakowska mgr socjologii, absolwentka Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, trener umiejętności interpersonalnych. Od 10 lat badacz i kierownik w projektach ewaluacyjnych głownie dotyczących edukacji i rozwoju społeczności lokalnych. Wiceprezes Ośrodka Ewalu
- prof. dr hab. Piotr Błędowski (Kierownik Zespołu SGH), Profesor n. ekon., polityk społeczny i gerontolog, profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, autor około 200 publikacji z zakresu polityki społecznej i gerontologii. Kierownik badania i przewodniczący Rady Naukowej konsorcjum projektu PolSenior; główny badacz w zespole Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH w projekcie Kalkulator Kosztów Zaniechania
-
Badania statutowe, Badania Młodych Naukowców oraz inne badania
-
2015- Model wsparcia opiekunów rodzinnych osób starszych, Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: mgr Magdalena Maciejasz
- Postawy zdrowotne młodzieży szkół ponadpodstawowych w Warszawie SGH 12/11/2015 - rządowy projekt badawczy. Kierownik Badania: dr hab. Violetta Korporowicz, prof. SGH
2014
- Władze lokalne jako organizator i koordynator działań pomocowych skierowanych do osób starszych, Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: mgr Sylwia Timoszuk
- Wsparcie spółdzielni socjalnych w województwie mazowieckim na tle Polski, Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: mgr Karolina Majdzińska
- Wybrane obszary polityki społecznej – ciągłość i zmiana”, część: „Polityka społeczna w systemie polityki publicznej – poziomy, zadania, środki finansowe, Badanie Statutowe. Kierownik badań: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH
2013
- Koszty leczenia chorób cywilizacyjnych - SGH 12/11/2013 - rządowy projekt badawczy. Kierownik Badania: dr hab. Violetta Korporowicz, prof. SGH
- Reintegracja społeczna i zawodowa w województwie mazowieckim, Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: mgr Karolina Majdzińska
- Skuteczność działań podejmowanych przez gminy w ramach zadań własnych w systemie, Badanie Statutowe. Kierownik badań: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH
2012
- Funkcje pełnione przez rodzinę w świetle procesu kształtowania jej w ramach kapitału ludzkiego (Badanie zakończone w 2013 r.). Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Ewa Cichowicz
- Pięć lat spółdzielni socjalnych w Polsce pod rządami ustawy z dn. 27.04.2006 r., Badania Młodych Naukowców, Kierownik Badania: mgr Karolina Majdzińska
- Społeczna i ekonomiczna nierówność płci w zdrowiu - SGH 11/10/2012 - rządowy projekt badawczy. Kierownik Badania: dr hab. Violetta Korporowicz, prof. SGH
2010
- Proces kształtowania kapitału ludzkiego w rodzinnych gospodarstwach domowych na przykładzie pracowników naukowych wyższych uczelni w Polsce. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Ewa Cichowicz
- Szanse i bariery aktywizacji zawodowej osób chronicznie bezrobotnych - projekt badawczy finansowany ze środków EFS w ramach POKL, Priorytet VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”, Poddziałanie 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy”. Kierownik Badania: dr Paweł Kubicki
- Zarządzanie wiekiem w administracji publicznej – przypadki dyskryminacji, Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Paweł Kubicki
2009
- Finansowanie ochrony zdrowia w Polsce wobec przemian demograficznych i zmian systemowych, Badanie Statutowe. Kierownik badań: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH
- Diagnoza Społeczna 2009 - przygotowanie części pytań kwestionariuszowych, Kierownik zespołu SGH: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH
- Odwrócona hipoteka w opinii polskich seniorów Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Paweł Kubicki
- Zadania sektora ochrony zdrowia a funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej w Polsce – SGH – 03/09/2009 – rządowy projekt badawczy. Kierownik Badania: dr hab. Violetta Korporowicz, prof. SGH
2008
- Ekonomia środowiska - kluczowe pojęcia i terminy - 30/10/2008 - rządowy projekt badawczy. Kierownik Badania: dr hab. Violetta Korporowicz, prof. SGH
- Kariera rodzinna a zawodowa – problem ich równoległego realizowania. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Ewa Cichowicz
- Kategoria kapitału ludzkiego w systemie społeczno-ekonomicznym opartym na wiedzy. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Ewa Cichowicz
- Sytuacja społeczna i bytowa osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej”, Badanie Statutowe. Kierownik badań: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH
- Rozpoznanie barier i czynników sprzyjających braniu tzw. urlopów tacierzyńskich (ojcowskich) przez ojców. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Paweł Kubicki
2007
- Dziecko jako szczególny przykład inwestycji w kapitał ludzki w rodzinnym gospodarstwie domowym. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Ewa Cichowicz
- Edukacyjne aspekty promocji zdrowia - rządowy projekt badawczy. Kierownik Badania: dr hab. Violetta Korporowicz, prof. SGH
- Nowy model ojcostwa w Polsce. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Paweł Kubicki
- Projektowanie programów zdrowotnych, 30/09/2007 - rządowy projekt badawczy. Kierownik Badania: dr hab. Violetta Korporowicz, prof. SGH
2006
- Efektywność usług i instrumentów rynku pracy służących podnoszeniu kwalifikacji bezrobotnych; grant zamawiany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach działania 1.1 SPO RZL. Kierownictwo badań: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH, Koordynator: dr Paweł Kubicki
- Muzułmanie w Polsce. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Paweł Kubicki
- Systemy wsparcia dla starszych osób niepełnosprawnych i ich rodzin w lokalnej polityce społecznej, Badanie Statutowe. Kierownik badań: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH
- Zależność procesu kreowania kapitału ludzkiego w gospodarstwie domowym od faz cyklu rozwoju rodziny i postaw jej członków. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Ewa Cichowicz
2005
- Samorząd terytorialny wobec problemu wykluczenia społecznego, Badanie Statutowe. Kierownik badań: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH
- Polityka społeczna w gminie (na przykładzie gmin Długosiadło, Michałowice, Wyszogród), Badanie Statutowe. Kierownik badań: prof. dr hab. A. Kurzynowski
- Zapobieganie i zwalczanie wykluczenia społecznego w ramach lokalnej polityki samorządowej – teoria i praktyka. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Paweł Kubicki
- Zwalczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego w ramach polityki realizowanej na szczeblach samorządu terytorialnego, Badanie Statutowe. Kierownik zespołu SGH: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH, w ramach projektu badawczego: „Ubóstwo i wykluczenie społeczne oraz metody jego zwalczania” PBZ-MIN-006/H02/2003; kierownik badań prof. S. Golinowska
2004
- Niepełnosprawność osób starszych jako problem polityki społecznej. Badanie Statutowe. Kierownik badań: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH
- Polityka społeczna w gminie. Realizacja II fazy badania i opracowanie raportu obejmującego lata 1999-2004, Badanie Statutowe. Kierownik badań: prof. dr hab. Adam Kurzynowski
- Seniorzy w społeczności lokalnej - analiza zróżnicowania aktywności społecznej osób starszych na przykładzie wybranych gmin Wielkopolski. Badania Młodych Naukowców. Kierownik Badania: dr Paweł Kubicki
2003
- Polityka społeczna w gminie, Badanie Statutowe. Kierownik badań: prof. dr hab. Adam Kurzynowski
- Szacunek zapotrzebowania na usługi opiekuńcze w Polsce - zagadnienia metodologiczne i praktyczne”, Badanie Statutowe. Kierownik badań: dr hab. Piotr Błędowski, prof. SGH