Katedra Polityki Społecznej

Katedra Polityki Społecznej stanowi główną jednostkę naukową Instytutu Gospodarstwa Społecznego, a obszar zainteresowań jego pracowników pokrywa się z działalnością naukową całego IGS-u. W szczególności pracownicy Katedry interesują się zagadnieniami związanymi z lokalną polityką społeczną i integracją społeczną, a wśród polityk szczegółowych należy wymienić między innymi politykę senioralną, rynku pracy, zdrowotną czy mieszkaniową.

Skład osobowy

dr hab. Paweł Kubicki, prof. SGH. - Kierownik Katedry  Polityki Społecznej 
Obraz
Paweł Kubicki zdjęcie

Doktor nauk ekonomicznych (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) i magister socjologii (Uniwersytet Warszawski). Specjalizuje się w projektowaniu i realizacji badań społecznych, zarówno o charakterze jakościowym, jak i ilościowym.

Zrealizował kilkadziesiąt projektów badawczych. Współpracownik wielu organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Od kilku lat zajmuje się monitoringiem wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Główne obszary zainteresowań:

polityka publiczna wobec niepełnosprawności; gerontologia; metodologia badań społecznych; lokalna polityka społeczna; wykluczenie społeczne; prawa człowieka.

Kontakt: pkubick@sgh.waw.pl
Google Scholar

 

 

 

 

prof. dr hab. Piotr Błędowski 
Obraz
Wizerunek prof. dr hab. Piotra Błędowskiego, Dziekana Kolegium Ekonomiczno-Społecznego


 
Zainteresowania badawcze: 
zabezpieczenie społeczne, gerontologia, lokalna polityka społeczna, polityka społeczna w UE

Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego (www.gerontologia.org.pl) przez okres dwóch kadencji (2005-2013), następnie wiceprzewodniczący ZG PTG (2013-2017), a obecnie (od 2017) przewodniczący Komisji Rewizyjnej PTG; członek zespołu ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich ds. osób starszych; członek Rady Polityki Senioralnej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 2012 r.; członek Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN nieprzerwanie od 2008 r.
 

O SOBIE INACZEJ


Zainteresowania pozazawodowe:

Historia polskiego kabaretu (rozumianego dosłownie…) od początku XX wieku do lat 70., ze szczególnym uwzględnieniem wszystkiego, co dotyczy pośrednio lub bezpośrednio Kabaretu Starszych Panów i Dudka; znaczki pocztowe (naprawdę!!!), zwłaszcza z obszaru Generalnego Gubernatorstwa; kryminały i książki sensacyjne; muzyka pop z początku lat 50, zwłaszcza The Rat Pack, Dean Martin, Connie Francis, Nat King Cole, Brenda Lee i Bing Crosby).

wyszczególnienie

wartość

zmiana w ciągu ostatniego roku

Wiek

65

w ciągu ostatniego roku przybyło 1
Waga

97

w ciągu ostatniego roku przybyło…
Wzrost

180

bz.
Żona

1

bz.
Córka

1

bz.
Zięć

1

bz.
Wnuki

4

w tym roku przybył 1 😊
Pies

1

Ekler, szorstkowłosy jamnik przybył w czerwcu 

Razem

350

 

Kontakt: pbledo@sgh.waw.pl

prof. dr hab. Maciej Cesarski
Obraz
Maciej Cesarski zdjęcie

Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych (SGH – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) oraz magister ekonomii (Szkoła Główna Planowania i Statystyki – dawna i obecna SGH) o zainteresowaniach naukowych dotyczących roli i miejsca mieszkalnictwa i osadnictwa w zrównoważonym zagospodarowaniu przestrzeni zamieszkiwania. 

Uczestniczył w kilkudziesięciu przedsięwzięciach badawczych polskich i międzynarodowych. Członek oraz współpracownik wielu towarzystw i czasopism naukowych.

Obszary zainteresowań badawczych:

  • mieszkalnictwo, urbanistyka; 
  • polityka i procesy mieszkaniowe, urbanizacyjne, osadnicze i społeczne;
  • inwestycje, nieruchomości, majątek trwały i infrastruktura w zrównoważonym zagospodarowaniu przestrzeni zamieszkiwania.


Członkostwo w organizacjach i komitetach naukowych:

  • Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej –  członek od 2004 r.
  • Sieć Filozofii Ekonomii - członek od 2016 r.


Zainteresowania pozazawodowe: turystyka górska , rowerowa, wodna i piesza, teatr, poezja.
 

Kontakt: mcesars@sgh.waw.pl 

 

dr Joanna Felczak​
Obraz
Joanna Felczak zdjęcie

 

Zainteresowania naukowe dr Joanny Felczak koncentrują się na polityce społecznej i wykluczeniu społecznym przejawiających się w różnych obszarach funkcjonowania oraz na zagadnieniach związanych z przestępczością i ekonomią karania. Zagadnienia te podejmuje w sposób interdyscyplinarny, wykorzystując metodykę nauk społecznych, w tym psychologii oraz perspektywę polityki publicznej. 

W swoich dotychczasowych badaniach zajmowała się:

  • efektywnością wsparcia osób opuszczających zakłady karne; 
  • warunkami readaptacji społecznej osób wykluczonych;
  • szansami edukacyjnymi i zawodowymi młodzieży i dorosłych z grup wykluczonych;
  • zjawiskiem patologii społecznej zmieniającym się lokalnie wraz z procesami globalizacyjnymi i stanami kryzysowymi.
     

Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wieloletni wykładowca akademicki na kierunkach pedagogika, resocjalizacja, psychologia, ekonomia, socjologia, administracja.

Dr Joanna Felczak posiada również wieloletnie doświadczenie zarządcze w obszarze szkolnictwa wyższego.

Kontakt: jfelcz@sgh.waw.pl

dr Andrzej Klimczuk
Obraz
dr. Klimowicz

Doktor nauk społecznych w zakresie nauki o polityce publicznej oraz socjolog. Adiunkt w Katedrze Polityki Społecznej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2002-2009 redaktor i korespondent wydawnictw o grach komputerowych. W latach 2011-2013 wiceprezes Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”. Ekspert zewnętrzny m.in. Komisji Europejskiej, programu URBACT, programu Interreg CENTRAL EUROPE, Fondazione Cariplo, International Federation on Ageing. Członek m.in. European Sociological Association, International Sociological Association, European School of Social Innovation, International Political Science Association, European Citizen Science Association i Human Development & Capability Association. Autor prac naukowych z zakresu gerontologii, ekonomii pracy, zarządzania publicznego i polityki społecznej.

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE​

  • Starzenie się społeczeństw (gerontologia społeczna, polityka społeczna);
  • Polityka rozwoju;
  • Polityka regionalna;
  • Zarządzanie publiczne, współzarządzanie;
  • Koprodukcja usług publicznych;
  • Innowacje społeczne i techniczne.
dr Magdalena Kocejko
Obraz
dr M.Kocejko

Doktorka nauk o polityce i administracji, adiunkt w Katedrze Polityki Społecznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, absolwentka psychologii społecznej i socjologii, ewaluatorka z ponad 15-letnim doświadczeniem badawczym, naukowo i ekspercko zajmuje się analizami polityki wobec niepełnosprawności, w tym przede wszystkim w obszarze prawa do niezależnego życia i uwzględnienia w politykach publicznych sytuacji kobiet z niepełnosprawnościami. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji i raportów dotyczących polityki wobec niepełnosprawności, współpracowniczka i ekspertka w zakresie wielu organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. 

Zainteresowania naukowe i badawcze: polityka publiczna wobec osób z niepełnosprawnościami, podejście intersekcjonalne w analizach polityk publicznych, polityki równego traktowania i niedyskryminacji, prawa człowieka, przemoc ze względu na płeć i niepełnosprawność, metodologia badań jakościowych ze szczególnym uwzględnianiem badań wrażliwych i partycypacyjnych. 

Kontakt: mkocej@sgh.waw.pl

dr Zofia Szweda-Lewandowska

 

Obraz
Zofia Szweda-Lewandowska zdjęcie

Doktor​ nauk ekonomicznych, absolwentka Informatyki i Ekonometrii oraz Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Studiowała również na Uniwersytecie w Poczdamie i Magdeburgu. Odbyła praktykę w Max Planck Institute for Demographic Research (Rostock). Pracę magisterską obroniła w 2005 roku. Uczestniczka Oxford Ageing Spring School (warsztaty dotyczące procesu starzenia) organizowanej przez Uniwersytet w Oxfordzie. 

Ukończyła studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. 

Pracę doktorską w obszarze gerontologii obroniła w 2010 roku w Szkole Głównej Handlowej. Odbyła staż w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku oraz w Komisji Europejskiej (DG Employment, Social Affairs & Inclusion). Uczestniczka I edycji Prezydenckiego Programu Eksperckiego „Laboratorium Idei”.

 
Główne obszary zainteresowań: 

  • proces starzenia się ludności;
  • instytucjonalne formy pomocy osobom starszym;
  • domy pomocy społecznej;
  • dyskryminacja osób starszych;
  • aktywność zawodowa osób na przedpolu starości;
  • polityka ludnościowa;
  • polityka rodzinna.​

 

Kontakt: zszwed@sgh.waw.pl

 

Doktoranci:

  • mgr Agata Kozłowska
  • mgr Joanna Kuchta
  • mgr Justyna Kapturkiewicz
  • mgr Piotr Parjaszewski


Emerytowany pracownik Katedry:

prof. dr hab. Adam Kurzynowski 
Obraz
Adam Kurzynowski zdjęcie

Z Instytutem Gospodarstwa Społecznego​ stale współpracuje poprzedni dyrektor i wieloletni pracownik instytutu prof. zw. dr hab. Adam Kurzynowski. Obecnie prowadzi w ramach SGH seminarium doktoranckie i zajęcia na studiach podyplomowych.

Główne obszary zainteresowań:

  • teoria i praktyka polityki społecznej,
  • warunki bytu ludności,
  • aktywność zawodowa poszczególnych grup ludności, w tym osób niepełnosprawnych,
  • bezrobocie,
  • potrzeby społeczne,
  • lokalny i globalny rozwój zrównoważony,
  • polityka społeczna w UE.

Z tego zakresu prowadził kilka programów badawczych ze środków PHARE, EFS i KBN.

Pełnione funkcje:

  • Absolwent SGPiS/SGH.  Był  na kilku stażach zagranicznych, w tym Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Wisconsin w USA oraz wy­kładowcą socjologii na Uniwersytecie w Groningen w Holandii.
  • W latach 1975–2004 pełnił w SGPiS/SGH funkcje: prodziekana, dziekana Wydziału Eko­nomiczno-Społecznego, prorektora d/s badań naukowych, kierownika Katedry Socjo­logii Pra­cy Polityki Spo­łecznej i Zatrudnienia oraz dyrektora Instytutu Gospodarstwa Społecznego.
  • W latach 1993–1995 był członkiem Rady Polityki Społecznej przy Prezydencie RP.
  • Jest członkiem: Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, Rady Naukowej GUS, Rządowej Rady Ludnościowej, Rady Naukowej Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.


Zainteresowania: 

podróże krajoznawcze, turystyka rekreacyjna, sport.

.