pesi2024

II Konferencja Prakseologiczna: Prakseologia, etyka, sztuczna inteligencja

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w II Konferencji Prakseologicznej pod tytułem: "Prakseologia, etyka, sztuczna inteligencja", organizowanej przez Katedrę Filozofii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 3 grudnia 2024 r. w budynku głównym uczelni, w sali 152.

W ciągu ostatnich kilku lat miał miejsce znaczący rozwój sztucznej inteligencji (SI) i gwałtowny wzrost jej zastosowania w życiu codziennym. W coraz większym stopniu wpływa ona na procesy podejmowania przez nas decyzji i na nasze działania, co rodzi pytania o granice naszej podmiotowości w zetknięciu z techniką. Zagadnienie to podejmuje m.in. profesor Wojciech Gasparski w jednym ze swoich ostatnich artykułów pt. „AI przedsiębiorczość: sztuczna inteligencja jako wyzwanie dla prakseologii i etyki biznesu”, opublikowanym w „Prakseologii” (nr 161/2). Zauważa on, że w poszukiwaniu odpowiedzi na owe pytania pomóc powinny nie tylko rozwiązania z zakresu ergonomii, ale także etyka. Chcielibyśmy za sprawą naszej konferencji stworzyć przestrzeń do dyskusji nad tą problematyką pomiędzy etykami, prakseologami oraz specjalistami zajmującymi się sztuczną inteligencją. Proponowany zakres tematyczny referatów obejmuje (choć się do nich nie ogranicza) następujące zagadnienia:

  • Jakie etyczne, społeczne i gospodarcze wyzwania generuje rozwój SI? 
  • Czy posługiwanie się pojęciem świadomości w odniesieniu do SI może mieć sens? Jeśli tak, to jak należałoby je wówczas rozumieć?
  • Czy istnienie możliwość stworzenia sztucznego podmiotu moralnego?
  • Etyczne systemy normatywne oraz ich możliwe zastosowanie we wspieraniu, a także regulacji warunków rozwoju i zastosowania SI
  • Prakseologia a w ocena skutków zastosowania SI

Uczestnictwo w naszej konferencji nie wymaga opłat. Osoby, które chciałyby wziąć w niej udział, uprzejmie prosimy o przesłanie zgłoszenia do dnia 31.10.2024 r. na adres: konferencja-zf@sgh.waw.pl. Powinno ono zawierać imię i nazwisko, tytuł/stopień naukowy, afiliację, proponowany tytuł wystąpienia i jego abstrakt (max. 500 znaków wraz ze spacjami). Poniżej zamieszczamy informację o zasadach przetwarzania danych osobowych uczestników:

Po konferencji planowana jest publikacja w czasopiśmie „Prakseologia” (40 pkt wg. listy MNiSW) wybranych artykułów, które pomyślnie przejdą procedurę recenzyjną.

Komitet organizacyjny:

dr hab. Grzegorz Szulczewski, prof. SGH (przewodniczący)
dr Ewa Rosiak-Zięba (wiceprzewodnicząca)
mgr Czesława Kliszko (sekretarz)