Zgodnie ze Statutem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Kolegium jest zrzeszeniem jednostek organizacyjnych, powołanych do życia w celu współpracy w dziedzinie badań naukowych i rozwoju kadr. Obecnie składa się z 3 instytutów i 7 katedr.
Działalność naukowo-badawcza i dydaktyczna pracowników Kolegium Gospodarki Światowej koncentruje się na problematyce teorii ekonomii międzynarodowej, zagranicznej polityki gospodarczej, europejskiej integracji regionalnej i funkcjonowania organizacji międzyrządowych, finansów międzynarodowych, zarządzania biznesem międzynarodowym i umiędzynarodowienia działalności przedsiębiorstw, jak też międzynarodowego prawa prywatnego i publicznego.
Misją Kolegium Gospodarki Światowej jest nie tylko prowadzenie badań nad przemianami zachodzącymi we współczesnej gospodarce światowej i w dziedzinie międzynarodowej działalności przedsiębiorstw (ze szczególnym uwzględnieniem implikacji dla Polski), lecz także przekazywanie wiedzy z tego zakresu studentom i słuchaczom studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych. Do ważnych celów działalności Kolegium należy również rozwój własnej kadry nauczycieli akademickich.
- Książka Jubileuszowa
Publikacja monografii „Z dziejów Wydziału Handlu Zagranicznego i Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie: siedemdziesięciolecie 1949-2019”, pod redakcją naukową dr. Mieczysława Szostaka (Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2019) stanowi zwieńczenie obchodów jubileuszu 70-lecia Kolegium Gospodarki Światowej SGH, które jest - jak wiadomo - kontynuatorem działalności dawnego Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS. Przedstawiono w niej nie tylko zarys dziejów, lecz także osiągnięcia naukowe niektórych wybitnych profesorów, poczet wszystkich dziekanów oraz zdjęcia ilustrujące historię Kolegium i Wydziału.
- Relacja z obchodów 70-lecia
- DokumentDokumentDokument