Biogramy pracowników Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji

DR HAB. PAWEŁ DEC, PROF. SGH KIEROWNIK ZAKŁADU BADAŃ NAD BANKRUCTWAMI PRZEDSIĘBIORSTW

DR HAB. PAWEŁ DEC, PROF. SGH
KIEROWNIK ZAKŁADU BADAŃ NAD BANKRUCTWAMI PRZEDSIĘBIORSTW

pawel.dec@sgh.waw.pl
ORCID
RESEARCHGATE

Profesor SGH. Doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia.

Przewodniczący Rady Kierunku Zarządzanie Finansami Przedsiębiorstwa.

Kierownik Zakładu Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw.

Kierownik Podyplomowych Studiów Audytu Wewnętrznego i Kontroli Zarządczej w Jednostkach Sektora Finansów Publicznych w SGH.​

Zastępca Redaktora Naczelnego czasopism: Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie oraz Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa.

Członek Rady Naukowej Dyscypliny ekonomia i finanse w SGH.

Członek Rady Programowej Oficyny Wydawniczej SGH.

Członek komisji rewizyjnej Towarzystwa Naukowego Prakseologii.

W przeszłości dyrektor Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ”, dyrektor w Zarządzie Krajowym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, kierownik wielu projektów doradczych i szkoleniowych.  Praca doktorska pt. „Kompleksowy system wczesnego ostrzegania przedsiębiorstwa” obroniona w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej.

dr hab. Agnieszka Cenkier, prof. SGH

 

dr hab. Gabriel Główka, prof. SGH - dyrektor Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji

 

dr Bartosz Nieścior

ORCID
RESEARCHGATE
GOOGLE SCHOLAR
LINKEDIN

Adiunkt w Zakładzie Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw

bniesc@sgh.waw.pl

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku prawo, doktor nauk prawnych, rozprawa obroniona z wyróżnieniem. Absolwent Studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizacja: Administracja Rządowa i Samorządowa, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych; New York University, specjalizacja: International Business Program, Introduction to Global Business Leadership; London School of Economics, specjalizacja: Business Management, International Relations and the Political Economy Certificate Course. Członek The New York State Bar Association. Pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Zakładzie Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw.

Autor kilkudziesięciu prac badawczych; monografii, prac zbiorczych i artykułów naukowych. Prelegent, członek komitetów naukowych i współorganizator wielu konferencji o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Redaktor i recenzent w kilku czasopismach o zasięgu międzynarodowym.

Zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim aspekty prawne dotyczące restrukturyzacji przedsiębiorstw, procesu ogłaszania ich upadłości i bankructwa.

dr Izabela Rudzka

 

DR HAB. LECH KURKLIŃSKI, PROF. SGH
Kierownik Zakładu Finansów Cyfrowych FINTECH 

lech.kurklinski@sgh.waw.pl
ORCID  
RESEARCHGATE  
LINKEDIN   
GOOGLE SCHOLAR

Absolwent i wieloletni pracownik naukowy SGPiS/SGH, a w latach 1993-2003 Katedry Finansów i Bankowości Wydziału Nauk Ekonomicznych UW,  założyciel i dyrektor ALTERUM Ośrodka Badań i Analiz Systemu Finansowego w latach 2012-2023, od 1991 r. związany z bankowością m.in. dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Warszawie, prezes zarządu Polskiego Banku Inwestycyjnego SA, członek zarządu BIG Banku Gdańskiego SA, organizator i szef pionu bankowości detalicznej Millenni um - wiceprezes zarządu BIG Banku SA, dyrektor zarządzający Household International w Polsce, wiceprezes zarządu HSBC Bank Polska SA, członek rad  nadzorczych m.in. PolCard, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Toyota Bank Polska. Przewodniczący Komitetu Standardów Kwalifikacyjnych w Polskiej Bankowości.

Przewodniczący Senackiej Komisji ds Współpracy z Zagranicą i Otoczeniem, członek zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji Menedżerskiej SGH, Kierownik Studiów Podyplomowych SGH „FinTech - nowe zjawiska i technologie na rynku finansowym”. Autor ponad 100 zagranicznych i krajowych publikacji na temat bankowości, zarządzania, finansów cyfrowych, kultury ryzyka, oceny skutków regulacji.

Odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Medal Kopernika Związku Banków Polskich.

Staże

  • University of  Virginia,
  • University of Oklahoma City.
dr Agnieszka Butor-Keler

 

dr Kamil Gemra

Adiunkt w Zakładzie Cyfrowych Finansów FINTECH

kgemra@sgh.waw.pl

ORCID
RESEARCHGATE
LINKEDIN

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Adiunkt w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Niezależny doradca do spraw rynku kapitałowego oraz członek kilku rad nadzorczych. Wykładowca na studiach MBA. Zwycięzca studenckiego konkursu Inspiracja Roku 2022 oraz Inspiracja Roku 2023. Stypendysta Akademii Liderów Rynku Kapitałowego Fundacji im. Lesława A. Pagi. Na rynku kapitałowym od 2009 r. zarówno jako inwestor, jak i uczestnik wielu procesów po stronie emitentów.

Recenzent naukowy w kilku czasopismach naukowych. Autor ponad 60 publikacji naukowych, w tym autor lub współautor kilku monografii naukowych. W swojej pracy naukowej zajmuje się finansowaniem przedsiębiorstw, rynkiem obligacji, crowdfundingiem oraz komunikacją z inwestorami. Doradca największych firm notowanych na GPW. Był współtwórcą serwisu dla inwestorów indywidualnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu inwestowania i finansów osobistych. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Crowdfundingu.
 

dr hab. Piotr Staszkiewicz, prof. SGH

 

dr hab. Andrzej Fierla, prof. SGH - kierownik zakładu Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa

afierl@sgh.waw.pl
ORCID

Od 3 lat pracownik dydaktyczny. Skupia się na różnych formach zajęć i współpracy ze studentami wszystkich form studiów prowadzonych na uczelni. Nie angażuje się w opracowywanie kolejnych, jak najwyżej punktowanych, ale najczęściej niszowych artykułów określanych jako naukowe. Autor lub współautor ponad 20 książek /monografii naukowych, redaktor lub współredaktor naukowy 12 książek /monografii naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów.

Podejmuje zagadnienia związane z funkcjonowaniem rynków finansowych oraz zarządzaniem finansami przedsiębiorstw. Szczególny nacisk kładzie na tematy związane z klasycznym rynkiem kapitałowym, instrumentami pochodnymi (derywatami), spekulacją instrumentami finansowymi, ograniczaniem niektórych rodzajów ryzyka przedsiębiorstw, analityczną wyceną przedsiębiorstw, fiskalnymi obciążeniami inwestorów i przedsiębiorstw.

Jako kierownik Zakładu Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa stara się łączyć pozostawienie pracownikom swobody badawczej oraz w zakresie dydaktyki, z kreatywną pomocą tym, którzy tego oczekują.

 

dr hab. Agata Adamska, prof. SGH

ORCID
RESEARCHGATE
GOOGLE SCHOLAR

Jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, wcześniej ukończyła studia magisterskie w Szkole Głównej Handlowej, a także na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła staże naukowe w Thames Valley University oraz Stirling University.

Była wykładowcą na studiach MBA prowadzonych we współpracy z Oxford Brookes University.

Autorka i współautorka ponad 70 publikacji, m.in. monografii „Teorie ładu korporacyjnego.

Władanie i kontrola w złożonym świecie”, „Własność i kontrola. Perspektywa akcjonariuszy spółek publicznych”, „Rola i zadania dyrektora finansowego” oraz „Marketing i finanse w przedsiębiorstwie. Od konfliktu do synergii”. Indeks Hirscha: 15 w Google Scholar i 4 w Web of Science (całkowity IF publikacji: 12,873).

Oprócz udziału w badaniach naukowych prowadzonych we współpracy z naukowcami z innych ośrodków akademickich i uczelni macierzystej realizuje projekty doradcze. Specjalizuje się w zagadnieniach ładu korporacyjnego, finansów przedsiębiorstw i rynku kapitałowego.

dr Anna Grygiel-Tomaszewska

 

prof. dr hab. Jacek Grzywacz

 

dr Ewa Jagodzińska-Komar

ewa.jagodz@sgh.waw.pl
ORCID 

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunkach Finanse i Bankowość oraz Stosunki Międzynarodowe Ekonomiczne. Doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie ekonomii. Zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Wykładowca na studiach podyplomowych „Zarządzanie  Finansami Przedsiębiorstwa”. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w sektorze bankowym.
Autorka ponad 50 recenzowanych publikacji naukowych z tematyki finansów i bankowości. Współautorka książki „Płynność finansowa przedsiębiorstwa” i „Faktoring w przedsiębiorstwie”. Prowadzi badania z dziedziny finansów przedsiębiorstwa.

dr Andrzej Sołdek

 

dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH - kierownik Zakładu Zarzadzania Ryzykiem

ORCID
GOOGLE SCHOLAR
LINKEDIN

dr hab. nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, profesor SGH, Wicedyrektor Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji SGH, Główny Analityk BIK oraz Główny Analityk Grupy BIK.

Praktyka biznesowa. Jako główny analityk Grupy BIK obserwuje trendy dotyczące zadłużenia kredytowego i pozakredytowego gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ekspert w zakresie ryzyka kredytowego, AI, BI, BIG DATA, Data Analytics, wyceny wartości projektów oraz firm. Często komentuje aktualną rzeczywistość gospodarczą dla mediów ogólnopolskich i lokalnych. W przeszłości m.in. Dyrektor Departamentów Ryzyka i Klientów Korporacyjnych wiodących instytucji finansowych w tym Banku PKO BP, ekspert Banku Światowego oraz konsultant Agendy ONZ ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO).

Praca naukowa. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, w tym w rachunku efektywności inwestycji i wycenie przedsiębiorstw, zarządzaniu ryzykiem, analizie finansowej, predykcji zagrożenia upadłością, ESG i zrównoważonych finansach. Na SGH pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji. Jest też kierownikiem Zakładu Zarządzania Ryzykiem. Jest autorem lub współautorem ponad 130 publikacji z dziedziny finansów przedsiębiorstwa publikowanych w renomowanych czasopismach polsko i anglojęzycznych.

Praca dydaktyczna. Wielokrotnie nagradzany m.in. dwa razy Inspiracja Roku Studentów Studiów Magisterskich i Licencjackich SGH, Nagrody dla najlepszych Wykładowców na studiach MBA, m.in. MBA SGH oraz MBA WUM SGH i MBA for Startups. Wykładowca kursów EMBA INE PAN oraz Politechniki Białostockiej.  Visiting Profesor Wydziału Prawa UJ.

Działalność na rzecz organizacji międzynarodowych. Ekspert UNIDO oraz konsultant Banku Światowego. 

dr hab. Zbigniew Krysiak, prof. SGH

 

dr Mariusz Lipski

 

dr Klaudia Martinek-Jaguszewska

ORCID
RESEARCHGATE
GOOGLE SCHOLAR
LINKEDIN
Strona www

Adiunktka w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wykładowczyni akademicka w zakresie oceny opłacalności projektów, budowania strategii automatyzacji i zarządzania zespołami IT.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja:
Autorka Automatyzacyjnego Modelu Dojrzałości i organizatorka badań eksperckich oraz ilościowych na jego podstawie. Autorka artykułów naukowych w dziedzinie zarządzania, automatyzacji procesów biznesowych i zastosowania sztucznej inteligencji w biznesie. W swojej pracy zawodowej i naukowej zajmuje się automatyzacją, a zwłaszcza budowaniem strategii rozwoju automatyzacji, odpowiedzialnym zarządzaniem automatyzacją i analizą opłacalności przedsięwzięć automatyzacyjnych.

Zrównoważony rozwój:
Badaczka roli technologii informacyjnych w zrównoważonym rozwoju, zwłaszcza pod kątem wspierania strategii ESG oraz możliwości automatyzacji raportowania ESG. Uczestniczka badań nad modelem dojrzałości jakości zarządzania aspektami ESG.

Praktyka biznesowa:
Prezeska zarządu spółki CogniBe, zajmującej się automatyzacją procesów w praktyce biznesowej. Menedżerka projektów, programów i usług IT opartych na technologiach automatyzacyjnych m. in. w branży telekomunikacyjnej, finansowej i farmaceutycznej. Leaderka zespołów automatyzacyjnych.
 

dr hab. Barbara Ocicka, prof. SGH

ORCID 

Profesor uczelni w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem
Prowadzi zajęcia dydaktyczne na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych w zakresie: logistyka, zakupy w biznesie, zarządzanie łańcuchem dostaw w językach polskim i angielskim. Jest wykładowcą Programu CEMS Master’s in International Management w SGH. Laureatka nagrody indywidualnej I stopnia JM Rektora SGH za ponadprzeciętne zaangażowanie w prace dydaktyczne na rzecz uczelni w 2023 r.

Specjalizuje się w strategicznym zarządzaniu zakupami w biznesie. Jest autorką modelu dojrzałości funkcji zakupowej zorientowanego na wpływ zakupów na wartość przedsiębiorstwa. Przedmiotem jej szczególnego zainteresowania jest zarządzanie łańcuchem dostaw oraz jego wpływ na wyniki finansowe i ryzyko w działalności przedsiębiorstw w świetle megatrendów, w tym zrównoważonego rozwoju w kontekście ESG.

Jest kierownikiem i badaczem w projektach naukowych, współpracując z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, m.in. w grantach NCBiR i UE. Uczestniczyła w konsorcjach badawczych, współpracując m.in. z Saïd Business School Oxford University, Coventry University, Chalmers University, Universität St. Gallen, Technische Universität Berlin, Simon Fraser University, Federal University of São Carlos. Jest członkiem International Purchasing and Supply Education and Research Association (IPSERA). W pracy naukowo-badawczej przywiązuje także wysoką wagę do pogłębionej współpracy ze środowiskiem biznesowym.   

dr Jolanta Turek

 

.