Biogramy pracowników Katedry Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw

Zakład Prawa Podatkowego i Celnego

dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH Kierownik Zakładu
Obraz
Aleksander Werner zdjecie

Aleksander Werner dr hab., prof. SGH Kierownik Zakładu Prawa Podatkowego i Celnego

Doktor nauk ekonomicznych, doktor habilitowany nauk prawnych, radca prawny, profesor nadzwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zdał egzamin i był wpisany na listę doradców podatkowych.

W Szkole Głównej Handlowej pełnił (lub odpowiednio nadal pełni) liczne funkcje (kierownik Zakładu Prawa Podatkowego i Celnego w Szkole Głównej Handlowej, rzecznik dyscyplinarny ds. studentów, przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej, członek komisji rekrutacyjnej szkoły doktorskiej, przewodniczący rady programowej kierunku podatki).

Zasiadał i brał udział w pracach organów i rad m.in. Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, (rada Izby, przewodniczący komisji rewizyjnej), rady do spraw przeciwdziałania unikaniu opodatkowania przy Ministerstwie Finansów, Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, prawa rynku kapitałowego oraz prawa pomocy publicznej, sądu giełdowego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie).
 

dr hab. Ewa Gwardzińska, prof. SGH
Obraz
Zdjęcie dr hab. Ewy Gwardzińskiej, prof. SGH

Ewa Gwardzińska, Dr hab., Prof. SGH
Pracownik naukowo-dydaktyczny

Ewa Gwardzińska - dr habilitowany, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 
Jest agentem celnym, biegłym sądowym oraz konsultantem Polskiej Izby Logistyki i Spedycji Celnej. A także zastępcą redaktora naczelnego „Monitora Prawa Celnego i Podatkowego.” 
W latach 2015-2016 była członkiem Rady Konsultacyjnej Służby Celnej. 
Specjalizuje się w unijnym i międzynarodowym prawie celnym oraz prawie gospodarczym. 
Jest autorką i współautorką około stu publikacji z zakresu prawa celnego, przedstawicielstwa celnego i prawa gospodarczego. Ponadto doradzała i doradza przy projektach z zakresu polskiego i unijnego prawa celnego.

dr Piotr Karwat
Obraz
Zdjęcie dr. Piotra Karwata

Piotr Karwat, doktor
Adiunkt

Moje zainteresowania naukowe i dydaktyczne obejmują przede wszystkim problematykę opodatkowania obrotu gospodarczego. Posiadam długoletnie doświadczenie w pracy naukowo–dydaktycznej zdobyte najpierw w takcie zatrudnienia na Uniwersytecie Warszawskim a następnie na SGH. 

Stopień naukowy doktora nauk prawnych uzyskałem, przedstawiając pracę z zakresu unikania opodatkowania („Obejście prawa podatkowego – istota i sposoby przeciwdziałania temu zjawisku”). Wskazane zagadnienie, a zwłaszcza wzajemne relacje między regulacjami przeciwko unikaniu opodatkowania, których liczba nieustannie rośnie, pozostaje nadal w sferze moich zainteresowań naukowych, o czym świadczy m.in. mój najnowszy dorobek publikacyjny. 

Inny kierunek moich badań to system podatków pośrednich, w szczególności w kontekście obrotu międzynarodowego. Ten kierunek moich badań przejawia się zarówno w publikacjach jak i w sferze naukowo – dydaktycznej. 

Prowadzona przeze mnie wieloletnia praktyka zawodowa w zakresie doradztwa podatkowego (w ramach wykonywania zawodu radcy prawnego) stanowi jednocześnie okazję do obserwacji praktycznych (ekonomicznych) skutków, jakie daniny publiczne wywierają na działalność przedsiębiorstw.
 

dr Katarzyna Kimla-Walenda

 

dr Anna Stępniak

 


Zakład Regulacji Przedsiębiorstw

dr hab. Sylwia Morawska, prof. SGH KIerownik Zakładu

Dr hab. Sylwia Morawska, prof. SGH 
Kierownik Zakładu Regulacji Przedsiębiorstw 

Praca habilitacyjna mieściła się w ekonomii instytucjonalnej, a dotyczyła upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorców w kryzysie (monografia habilitacyjna pt. Przedsiębiorca w obliczu upadłości. Diagnoza o propozycje zmian systemu instytucjonalnego w Polsce, Warszawa: Oficyna Wydawnicza SGH, 2013). 

W jej poszukiwaniach naukowych od lat zajmuje się ekonomiczną analizą prawa, w tym m. in. ekonomiczną analizą prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego i innych. W obszarze zainteresowań naukowych pozostaje także neoinstytucjonalizm i nowa ekonomia instytucjonalna w naukach o zarządzaniu. W polu zainteresowań pozostaje społeczna odpowiedzialność organizacji, raportowanie społeczne i sprawność organizacji publicznych.
Prowadzi wykłady z Prawnych uwarunkowań pracy menedżera, Prawa upadłościowego i Prawa karnego skarbowego.

Była kierownikiem projektu Doskonalenie zawodowe pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz projektu Edukacja w dziedzinie zarządzania czasem i kosztami postępowań „Case management. Projekty  były  współfinansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet V Dobre rządzenie, Działanie 5.3 Wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej W ramach drugiego projektu zrealizowano pilotaż efektywnych metod organizacji postępowań sądowych opartych na ekonomizacji postępowań i kształceniu umiejętności menedżerskich sędziów tak w zakresie samoorganizacji jak i współpracy z kadrą urzędniczą wspierającą orzeczników. Ponadto bierze także udział w projektach naukowo - badawczych, w tym o charakterze międzynarodowym: Ocena poziomu rzeczywistej ochrony praw wierzycieli w Polsce w latach 2004 /2012 - koszty transakcyjne dochodzenia praw z umów – grant Narodowe Centrum Nauki UMO-2013/09/B/HS4/03605, Budowa sprawności organizacyjnej jednostek wymiaru sprawiedliwości na rzecz rozwoju przedsiębiorczości Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoła Główna Handlowa NR 32771, Narastanie niestabilności w gospodarce globalnej i jej wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce. Część III. KNOP/S15/01/15. Rola wymiaru sprawiedliwości a ograniczania niestabilności w gospodarce.

Kierownik studiów podyplomowych Kadry i Płace oraz Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w praktyce działu kadr i płac

 

prof. dr hab. Włodzimierz Szpringer
Obraz
Zdjęcie prof. Włodzimierza Szpringera

Prof. dr hab. Włodzimierz Szpringer 
Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, 
Kierownik Katedry 
 

Wykładowca i ekspert z zakresu bankowości i prawa bankowego, polityki i prawa konkurencji, prawnych i ekonomicznych zagadnień e-biznesu, prawa nowych technologii (platform cyfrowych, datafikacji, tokenizacji, blockchain, sztucznej inteligencji) oraz ekonomicznej analizy prawa i oceny skutków regulacji. 
Członek Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z  European Association of Law and Economics, Visiting profesor na uniwersytetach niemieckich. 
Kierował polską grupą badawczą European Network for Better Regulation (ENBR – VI Program Ramowy UE.). 
Członek Rady Programowej kierunku „Ekonomiczna analiza prawa” w SGH. 
Autor ok. 200 publikacji naukowych i licznych ekspertyz dla naczelnych organów państwa, m.in. Sejmu i Rządu RP, UOKiK, UKIE, ZBP, ZPF i SKEF. 
 

Wybrane publikacje:

  • „Nowe technologie a sektor finansowy. Fintech jako szansa i zagrożenie”, POLTEXT, Warszawa, 2017 r.
  • „Blockchain jako innowacja systemowa. Od internetu informacji do internetu wartości. Wyzwania dla sektora finansowego ”, POLTEXT, Warszawa, 2019 r.
  • „Zarządzanie przez algorytmy. Technologia – ekonomia – prawo”, POLTEXT, Warszawa, 2020 r.
  • „Platformy cyfrowe i gospodarka współdzielenia ”, POLTEXT, Warszawa, 2020 r.
  • „Smart Industries 5.0. Challenges for Regulation w: The Economics of Sustainable Transformation”, (A. Szelągowska, A. Pluta-Zaremba Eds.), Routledge, 2021 r.
  • „Platformizacja gospodarki cyfrowej – nowe wyzwania dla regulacji”, POLTEXT, Warszawa, 2022 r.
  • „Datafikacja. Gospodarka oparta na danych. Konkurencja a regulacja”, POLTEXT, Warszawa, 2022 r.
  • „Metawersum– nowe wyzwania dla zarządzania w gospodarce cyfrowej”, POLTEXT 2023 r (w druku).
dr Małgorzata Godlewska 
Obraz
Zdjęcie dr Małgorzaty Godlewskiej

dr Małgorzata Godlewska 
Adiunkt 


Specjalizuje się w ekonomicznej analizie prawa zamówień publicznych, prawa finansowego czy prawa e-biznesu.
Prowadzi wykłady z Zamówień publicznych, Prawa e-biznesu, Prawa gospodarczego, czy Prawa dla pośredników w obrocie nieruchomościami.
Była kierownikiem działania naukowego pt. „Porównanie patologii instytucjonalnych sieci innowacji w Polsce i na Węgrzech” zrealizowanego w ramach konkursu Miniatura 3 i sfinansowanego ze środków NCN, nr grantu 2019/03/X/HS4/01020. 
Ekspert ds. PPP w zrealizowanym już projekcie pt. „Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce” w ramach POWER 2014-2020.
Ma za sobą dwudziestoletnią praktykę zawodową w wiodących polskich firmach audytorskich i doradczych. Uczestniczyła w audytach i projektach doradczych dla takich podmiotów jak np.: Agora, NIK, PARP, m.st. Warszawa, CD-Projekt, PGZ, PWPW czy Metro Warszawskie. 

Zainteresowania badawcze:

  • Zamówienia publiczne o obiegu zamkniętym
  • Instytucjonalne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności
  • Uwarunkowania prawne rozwoju sztucznej inteligencji i platform cyfrowych
  • Uwarunkowania prawne gospodarki o obiegu zamkniętym;
  • Raportowanie ESG
     
dr Magdalena Marucha - Jaworska 
Obraz
Zdjęcie dr Magdaleny Maruchy - Jaworskiej


Dr Magdalena Marucha - Jaworska, Adiunkt

Magdalena Marucha-Jaworska - doktor nauk prawnych WPIA Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw, Zakład Regulacji Przedsiębiorstw Szkoły Głównej Handlowej, wykładowca i ekspert prawa nowych technologii z ponad 20-letnim doświadczeniem. 

Członek Zespołu ds. wykorzystania sztucznej inteligencji przy pisaniu prac dyplomowych SGH.  Trener i wykładowca europejskich szkoleń z zakresu technologii blockchain, walut wirtualnych, komunikacji elektronicznej, identyfikacji i podpisów elektronicznych, biometrii w ramach programu „Prawo gospodarcze i cywilne dla kadr sądów powszechnych apelacji łódzkiej i warszawskiej”.  Od 2018  r. wykładowca na pierwszych w Polsce studiach podyplomowych „Blockchain: biznes, prawo, technologia”. Członek-założyciel i członek pierwszego zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain. 

Ekspert w zespole eIDAS przy Ministerstwie Cyfryzacji (2016), ekspert strony społecznej w Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w Podkomisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego i poselskiego projektu ustawy o podpisach elektronicznych (2011), ekspert Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, współautorka nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym przygotowanej w ramach prac Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo. Współautorka dokumentu „Założenia wdrażania eIDAS w Polsce” (2016), współautorka raportu „Przełom w usługach online. Rozwój usług zaufania w Polsce” (2017). Autorka trzech publikacji książkowych: „Podpis elektroniczny”, „Podpisy elektroniczne, biometria, identyfikacja elektroniczna. Elektroniczny obrót prawny w społeczeństwie cyfrowym” oraz „Rozporządzenie eIDAS. Zagadnienia prawne i techniczne”. 

Prawnik wizytujący (Foreign Visiting Lawyer) w amerykańskiej kancelarii Hale and Dorr (WhilmerHale), uczęszczała na seminaria w Berkman Center na Harvard University oraz zajęcia Business Law na Tufts University (Boston).

 

dr Jarosław Wierzbicki
Obraz
Zdjęcie dr. Jarosława Wierzbickiego

Dr Jarosław Wierzbicki, adiunkt

dr Jarosław Wierzbicki, ukończył studia wyższe na WPiA UW (1998) oraz SGH-ScPo (1999). Doktorat w zakresie nauk o zarządzaniu obronił w Szkole Głównej Handlowej (2002). 

W pracy zawodowej związany ze Szkołą Główną Handlową, jednocześnie zatrudniany w różnych okresach na stanowiskach specjalistycznych i eksperckich w administracji publicznej (Ministerstwo Finansów oraz Urząd Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych), jak również analitycznych (Biuro Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu). 

Merytorycznie specjalizuje się w zagadnieniach prawa administracyjnego i finansowego, finansów publicznych (podatki, budżet, odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych), a także regulacji sektora usług finansowych (działalność ubezpieczeniowa ubezpieczenia), jak również w ekonomicznej analizie prawa. 

Autor wielu publikacji i opracowań badawczych dotyczących powyższych zagadnień. 

Wykładowca i prowadzący w ramach licznych szkoleń dla sektora prywatnego i publicznego. Współpraca dydaktyczna z Uniwersytetem Warszawskim (EUROREG i WNE) oraz Krajową Szkołą Administracji Publicznej (2010-2017). 

Ekspert Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP IV i V, VII i VIII kadencji. 

.