Przedsiębiorstwo wobec nowych wyzwań
XV ogólnopolska konferencja naukowa „Przedsiębiorstwo w globalnej gospodarce” zorganizowana przez Instytut Rynków i Konkurencji, odbyła się pod hasłem „Konkurencja – rewolucja cyfrowa – zrównoważony rozwój. Przedsiębiorstwo wobec nowych wyzwań”. Uczestnicy dyskutowali o wpływie Zielonego Ładu na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, zmianach w regulacjach europejskich oraz o konieczności wdrażania innowacji technologicznych w firmach.
Konferencję otworzyli dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH, Prorektor ds. rozwoju wraz z dr hab. Gabrielem Główką, prof. SGH, Dziekanem Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie oraz dr hab. Jerzym W. Pietrewiczem, prof. SGH, Dyrektorem Instytutu Rynków i Konkurencji.
W trakcie pierwszego panelu, moderowanego przez dr Joannę Waszczuk, skupino się na wyzwaniach związanych z realizacją strategii Zielonego Ładu. Omówiono trudności związane z implementacją regulacji oraz zmieniającymi się wymaganiami unijnymi. W szczególności podkreślono, że w obliczu planów deregulacji i wzmocnienia konkurencyjności europejskich firm, przedsiębiorstwa już teraz muszą ponosić wysokie koszty związane z wdrażaniem zielonych rozwiązań. Kluczowe dla sukcesu miało być włączanie firm w procesy przygotowawcze oraz zapewnienie im odpowiedniego wsparcia w zakresie edukacji i doradztwa.
Tematyka drugiego panelu, moderowanego przez dr hab. Romana Sobieckiego, prof. SGH, dotyczyła zrównoważonego rozwoju i roli regulacji w kształtowaniu polityki przedsiębiorstw. Dyskutowano o potrzebie tworzenia rozwiązań, które będą wspierać przedsiębiorstwa już zaangażowane w działania na rzecz CSR. Podkreślono również, że polityka państw członkowskich powinna sprzyjać współpracy międzynarodowej, a polskie placówki dyplomatyczne muszą efektywnie wspierać krajowe firmy w nawiązywaniu kontaktów zagranicznych.
Podczas trzeciego panelu, moderowanego przez dr hab. Stanisława Łobejko, prof. SGH, skoncentrowano się na aspektach konkurencyjności firm w dobie cyfryzacji. Wskazano na potrzebę adaptacji przedsiębiorstw do dynamicznych zmian technologicznych oraz poszukiwania nowych modeli biznesowych, w tym hybrydowych, które łączą tradycyjny model biznesowy z innowacjami cyfrowymi. Przedstawiono również ryzyko związane z byciem pionierem w zakresie innowacji, co wiąże się z większymi inwestycjami oraz koniecznością szybszego dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych.
W toku konferencji naukowej, uczestnicy wskazywali i bardzo mocno podkreślali potrzebę pogłębionych badań naukowych nad zagadnieniami będącymi przedmiotem dyskusji. Szczególnie w warunkach wysokiej niepewności nauka może obniżać koszty rozwoju firm i gospodarki.
dr Weronika Daniłowska





Instytut Rynków i Konkurencji,
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie,
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ
na ogólnopolską konferencję
z cyklu „Przedsiębiorstwo w globalnej gospodarce”
pt. „Konkurencja – rewolucja cyfrowa – zrównoważony rozwój.
Przedsiębiorstwo wobec nowych wyzwań”
Termin: 20 Marzec 2025 r., godz. 10.00-15.25.
Miejsce: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Al. Niepodległości 128, budynek „C”, aula I oraz MS Teams
Problematyka konferencji
Wiek XXI przynosi wiele nowych wyzwań dla przedsiębiorstw, gospodarek oraz rynków. Liczne konflikty zbrojne oraz nawiedzające świat kataklizmy sprawiają, że przedsiębiorstwa dotyka słabnąca stabilność geopolityczna oraz rosnącą niepewność, co do przyszłości gospodarki światowej i perspektyw rynkowych. Do tego jesteśmy świadkami szybkiego tempa postępu technologicznego wpływającego istotnie na metody wytwarzania oraz konkurencyjność przedsiębiorstw. Konkurencyjność jest obecnie dla UE priorytetem. W raporcie „The future of European competitiveness, Part A | A competitiveness strategy for Europe” wskazuje się, że wzrost konkurencyjności UE jest warunkiem koniecznym dla zwiększenia produktywności, która jest ważnym czynnikiem długoterminowego i zrównoważonego rozwoju. Firmy UE borykają się ze słabnącym popytem zagranicznym oraz rosnącą presją konkurencyjną ze strony chińskich firm. Rozwiązaniem może być oparta na sztucznej inteligencji transformacja cyfrowa, która może przyczynić się do wzrostu produktywności i konkurencyjności firm europejskich. Przewidywanie przyszłości konkurencji rynkowej jest zadaniem trudnym i obarczonym dużym stopniem niepewności. Opierając się na dotychczasowej wiedzy w tym zakresie z dużą dozą pewności można przyjąć, iż w XXI wieku siłą napędową konkurencji przedsiębiorstw będą nowoczesne technologie cyfrowe, takie jak sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML), blockchain czy Internet rzeczy (IoT) wykorzystujących duże zbiory danych (Big Data) dostępnych w czasie rzeczywistym.
Nowe wyzwania w zakresie konkurencji, transformacji cyfrowej oraz zrównoważonego rozwoju w warunkach dużej niepewności rynkowej zachęcają do refleksji oraz podjęcia dyskusji na te tematy.
Główne cele konferencji to:
1. Ocena nowych wyzwań w zakresie konkurencji rynkowej stojących przed przedsiębiorstwami u progu czwartej dekady XXI wieku.
2. Identyfikacja nowych uwarunkowań konkurencji rynkowej oraz możliwości ich kształtowania przez przedsiębiorstwa oraz instytucje.
3. Ocena perspektyw konkurencyjności przedsiębiorstw UE w warunkach wdrażania strategii Zielonego Ładu.
4. Ocena, czy zachowanie i wzmocnienie witalności współczesnego rynku wymaga więcej swobody czy większej ochrony instytucjonalnej działalności przedsiębiorstw.
5. Wskazanie nowych trendów i zagrożeń dla konkurencji rynkowej w warunkach transformacji cyfrowej opartej na sztucznej inteligencji oraz szybkiego rozwoju e-handlu i platform cyfrowych.
Kierunkowe pytania:
Sesja 1. W kierunku witalnego i zrównoważonego rynku
Pytania do dyskusji
1. Zielony Ład - zagrożenie czy szansa dla zrównoważonego i witalnego rynku?
2. Czy unijna Nowa Strategia Przemysłowa oraz Plan Działań Dotyczących Gospodarki Obiegu Zamkniętego to dobry kierunek w dążeniu do witalnego i zrównoważonego rynku?
3. Jakie są najmocniejsze monopolizacyjne zagrożenia witalności współczesnego rynku?
4. Jakie działania instytucjonalne mogą stanowić wsparcie dla witalnego i zrównoważonego rozwoju?
5. Czy postępująca cyfryzacja może być katalizatorem dla rozwoju witalnego i zrównoważonego rynku?
Sesja 2. Współczesna konkurencja – potrzeba ochrony czy swobody
Pytania do dyskusji:
1. Czy w Polsce firmy działają na rynkach, na których dominuje wolna i uczciwa konkurencja? Jaki charakter ma konkurencja, w której uczestniczy Państwa Firma?
2. Jakie i czyje regulacje sprzyjają, a jakie utrudniają efektywną i uczciwą konkurencję? Czy regulacje powinny być takie same dla wszystkich, niezależnie od wielkości i stadium rozwoju firm, w których one działają? Jakie są doświadczenia Państwa Firmy w tym zakresie?
3. Czy w Polsce/UE istnieje klarowna i skuteczna polityka konkurencji sprzyjająca konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku unijnym i na rynkach pozaunijnych (azjatyckim, amerykańskim)?
4. Jaki wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce mają relacje organizacji pracodawców, pracowników i Rządu?
5. Czy upowszechnianie nowych technologii cyfrowych zrewolucjonizuje zasady funkcjonowania rynku i charakter konkurencji?
6. Czy współczesna konkurencja sprzyja efektywności wykorzystania zasobów, ocenianej w punktu widzenia zarówno lokalnego (krajowego, regionalnego) jak i globalnego? Jakie są doświadczenia Państwa Firmy w tym zakresie?
7. Jakie korzyści i zagrożenia dla konkurencyjności firm zlokalizowanych w Polsce może przynieść zwiększanie ochrony własnego rynku, a jakie jego otwieranie?
Sesja 3. Konkurencja przedsiębiorstw – nowe trendy i zagrożenia
Pytania do dyskusji:
1. Czy w warunkach postępującej cyfryzacji i wirtualizacji rynków nadal będzie możliwa swobodna konkurencja czy też grozi nam technologiczna monopolizacja rynków?
2. Jaką rolę w tworzeniu nowej teorii konkurencji efektywnej odgrywają dobra współproduktywne?
3. Jaki wpływ na konkurencyjność rynkową przedsiębiorstw będą miały nowe technologie cyfrowe oraz tworzące się usługi i przemysł i 4.0 oraz 5.0?
4. Jaki wpływ na konkurencyjność rynkową przedsiębiorstw usługowych może mieć szybko rozwijająca się sztuczna inteligencja?
5. Jaki wpływ będzie miała cyfrowa transformacja procesów biznesowych w przedsiębiorstwach na konkurencję rynkową?
6. W jaki sposób rozwijająca się cyfryzacja umożliwiająca ewolucję modeli biznesowych wpłynie na konkurencyjność?
7. Czy w erze cyfryzacji innowacje nadal będą ważnym czynnikiem konkurencyjności?
8. Jaki wpływ na konkurencyjność rynkową przy postępującej cyfryzacji będzie miała asymetria wiedzy i informacji?
HARMONOGRAM KONFERENCJI
Godz. 10.00-10.20 – Otwarcie Konferencji
Prorektor ds. rozwoju dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH
dr hab. Gabriel Główka, prof. SGH, dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
dr hab. Jerzy W. Pietrewicz, prof. SGH, dyrektor Instytutu Rynków i Konkurencji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, SGH
WYSTĄPIENIE WPROWADZAJĄCE - KONKURENCYJNE WYZWANIA POLSKIEJ GOSPODARKI - JAKUB JAWOROWSKI, MINISTER AKTYWÓW PAŃSTWOWYCH
Godz. 10.35-11.55 – Sesja I: W kierunku witalnego i zrównoważonego rynku
Moderator: dr Joanna Waszczuk, adiunkt w Zakładzie Analizy Rynków, Instytut Rynków i Konkurencji, KNoP, SGH
Uczestnicy:
dr Judyta Cabańska – adiunkt w Katedrze Europeistyki, Instytut Gospodarki Międzynarodowej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
dr Arkadiusz Derkacz – adiunkt w Instytucie Nauk o Zarządzaniu i Jakości, Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
dr inż. Damian Dziembek – adiunkt w Katedrze Informacyjnych Systemów Zarządzania, Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej
dr Jolanta Turek – adiunkt w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem, Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji, KNoP, SGH
Godz. 11.55-12.15 – Przerwa kawowa
Godz. 12.15-13.35 – Sesja 2. Współczesna konkurencja – potrzeba ochrony czy swobody?
Moderator: dr hab. Roman Sobiecki, prof. SGH – Instytut Rynków i Konkurencji, b. prorektor SGH, b. dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie i dyrektor IRiK
Uczestnicy:
Zenon Daniłowski – prezes zarządu firmy „Makarony Polskie S.A., przewodniczący Rady Nadzorczej firmy „Praska Giełda Spożywcza S.A.” w Ząbkach
Paweł Dziekoński – wiceprezes zarządu firmy „FAKRO”, b. wiceprezes w spółce KAZAR – b. wiceprezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
prof. dr hab. Jan Klimek – prezes Związku Rzemiosła Polskiego, właściciel firmy „Ciastkarnia Jan Klimek” w Chełmie Śląskim, Instytut Przedsiębiorstwa SGH
Janusz Piechociński – prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, b. wicepremier i Minister Gospodarki,
Godz.13.35-13.45 – Przerwa kawowa
Godz. 13.45-15.05 – Sesja 3. Konkurencja przedsiębiorstw – nowe trendy i zagrożenia
Moderator: dr hab. Stanisław Łobejko, prof. SGH – Zakład Analizy Rynków, Instytut Rynków i Konkurencji, KNoP SGH
Uczestnicy:
dr hab. Arkadiusz Michał Kowalski, prof. SGH – Kierownik Katedry Badań Gospodarek Azji Wschodniej, Zastępca Dyrektora Instytutu Gospodarki Światowej
dr hab. Magdalena Majchrzak, prof. uczelni – Politechnika Warszawska, Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Płocku
prof. dr hab. Adam Noga – Kierownik Katedry Ekonomii, Akademia Leona Koźmińskiego, b. prorektor Uczelni, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej grupy Asseco
dr hab. inż. Piotr Sliż, prof. UG – Pełnomocnik Rektora ds. Projektów Strategicznych, Katedra Zachowań Organizacyjnych, Wydział Zarządzania UG
.
Godz. 15.05-15.25 – Podsumowanie Konferencji – dr hab. Jerzy W. Pietrewicz, prof. SGH
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Rejestracja na Konferencję:
Bardzo prosimy, by zgłoszenia uczestnictwa były realizowane poprzez wypełnienie i przesłanie załączonego formularza rejestracyjnego
Publikacja:
Organizatorzy przewidują możliwość publikacji zaakceptowanych tekstów w pokonferencyjnej monografii. Organizatorzy Konferencji rekomendują publikację w Kwartalniku Nauk o Przedsiębiorstwie (40 p.) zgodnie z wymogami wydawcy ze strony https://econjournals.sgh.waw.pl/KNoP/about/submissions
Udział w konferencji jest bezpłatny
prof. Gabriel Główka
Dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
prof. Jerzy W. Pietrewicz
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji
prof. Stanisław Łobejko
Menedżer Konferencji
Komitet Organizacyjny Konferencji:
dr hab. Jerzy Pietrewicz, prof. SGH – przewodniczący,
dr hab. Gabriel Główka, prof. SGH
dr hab. Małgorzata Poniatowska-Jaksch, prof. SGH
dr hab. Roman Sobiecki, prof. SGH
prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk, SGH
dr hab. Maria Johann, prof. SGH
dr hab. Jacek Łaszek, prof. SGH
dr hab. Stanisław Łobejko, prof. SGH
dr Marek Błaszczyk
dr Marcin Kołtuniak
dr Małgorzata Skrzek-Lubasińska
dr Joanna Waszczuk
mgr Weronika Daniłowska
Ilona Jastrzębska - sekretarz - ijastrz@sgh.waw.pl