O Katedrze Rynku Nieruchomości i Miasta Innowacyjnego

Profil naukowy Katedry obejmuje zagadnienia dotyczące rynku nieruchomości, w tym: zarządzanie nieruchomościami, obrót (w szczególności - obrót nieruchomościami mieszkaniowymi), finansowanie rynku nieruchomości, inwestowanie w nieruchomości, w tym również kwestie partnerstwa publiczno-prywatnego, politykę mieszkaniową i jej oddziaływanie na rynek nieruchomości, rewitalizację i zrównoważony rozwój miast, zielone i inteligentne miasta, urban banking, finanse i politykę rozwoju miast.

Historia Katedry

Katedra wyłoniła się z Katedry Ekonomiki Budownictwa i Inwestycji, powołanej decyzją Senatu SGPiS w 1964r. Przekształcano ją wielokrotnie, jednak zachowała profil poświęcony budownictwu, szczególnie mieszkaniowemu oraz inwestycjom rzeczowym. Jednostka funkcjonowała pod następującymi nazwami:

  • Katedra Ekonomiki Budownictwa i Inwestycji (1964-1978)
  • Zakład Ekonomiki Budownictwa i Inwestycji w Instytucie Ekonomiki i Organizacji Przemysłu i Budownictwa (1978-1982)
  • Katedra Ekonomiki Budownictwa i Inwestycji (1982-1992)
  • Katedra Analizy Inwestycji (1992-1994)
  • Katedra Inwestycji i Nieruchomości (1994-2013).

Od 1 stycznia 2014r., po połączeniu z Katedrą Finansów Przedsiębiorstwa Katedra utworzyła Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji. W ramach Instytutu powstał Zakład Inwestycji i Nieruchomości, który od lutego 2014r. nosił nazwę Zakład Miasta Innowacyjnego. Z dniem 1 października 2016r. Zakład Miasta Innowacyjnego został przekształcony w Katedrę Miasta Innowacyjnego, która stała się samodzielną jednostką wyodrębnioną z Instytutu. Z dniem 1 listopada 2024 r. nazwa Katedry została zmieniona na Katedra Rynku Nieruchomości i Miasta Innowacyjnego.  

Kierownikami Katedry byli kolejno:

  • prof. dr hab. Juliusz Goryński (1964-1974)
  • prof. dr hab. Urszula Wojciechowska (1974-1978)
  • prof. dr hab. Witold Bień (1978-1984)
  • prof. dr hab. Henryk Hajduk (1984-1997)
  • prof. dr hab. Witold Bień (1997-1999).
  • prof. dr hab. Marek Bryx (1999-2023)

Od 2023 r. kierownikiem Katedry jest prof. dr hab. Anna Szelągowska.

Misja Katedry

Katedra Rynku Nieruchomości i Miasta Innowacyjnego dąży do utworzenia Europejskiego Centrum Miejskiego Ładu, mającego na celu wspieranie transformacji miast europejskich i formułowanie ich strategii rozwojowych tak, by stawały się przyjazne, zielone, sprawiedliwe, zdrowe, odporne, harmonijne, bezpieczne, zrównoważone, inteligentne, włączające i solidarne.
Strategie rozwoju miasta powinny być odpowiedzią na złożone i wielowymiarowe wyzwania globalne. W szczególności  powinny zmierzać do zapewnienia wszystkim mieszkańcom, a zwłaszcza grupom szczególnie wrażliwym, w tym kobietom, dzieciom, osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym:
•    dostępu do odpowiednich, energooszczędnych, bezpiecznych i przystępnych cenowo mieszkań́ oraz podstawowych usług
•    dostępu do bezpiecznych, przystępnych cenowo, zrównoważonych i łatwo dostępnych systemów transportu publicznego
•    łatwego i powszechnego dostępu do bezpiecznych terenów zielonych sprzyjających integracji społecznej i takiej samej przestrzeni publicznej
 
oraz do osiągnięcia zrównoważonej urbanizacji sprzyjającej włączeniu społecznemu i możliwości partycypacji w zintegrowanym i zrównoważonym planowaniu oraz zagospodarowaniu ludzkich osiedli.
Dążąc do realizacji tego celu KMI będzie podejmować zadania badawcze i doradcze oraz tworzyć partnerstwa strategiczne z innymi ośrodkami badawczymi i edukacyjnymi, krajowymi i zagranicznymi.

.