Zakład Przedsiębiorstwa Rodzinnego

Zakład Przedsiębiorstwa Rodzinnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie koncentruje się wokół tematyki przedsiębiorczości rodzinnej, ale również przedsiębiorczości w ogólnym jej wymiarze oraz kapitału ludzkiego.

Współpracujemy z przedsiębiorstwami oraz organizacjami/instytucjami działającymi na ich rzecz,  zarówno krajowymi, europejskimi, jak i pozaeuropejskimi, dlatego prowadzone przez nas badania mają charakter aplikacyjny.

Zakład Przedsiębiorstwa Rodzinnego powstał w 2013 r. z przekształcenia Zakładu Analizy Przedsiębiorstwa. Pierwszym kierownikiem Zakładu był prof. dr hab. Jan Klimek.

 

dr hab. Katarzyna Sobiech-Grabka, prof. SGH - Kierowniczka ZPR
Obraz
Katarzyna Sobiech-Grabka

dr hab. Katarzyna Sobiech-Grabka, prof. SGH

katarzyna.sobiech-grabka@sgh.waw.pl

Kierowniczka Zakładu Przedsiębiorstwa Rodzinnego

Kieruje studiami podyplomowymi „Przygotowanie i Zarządzanie Projektami Partnerstwa Publiczno-Prywatnego”.

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie: Uniwersytet Ekonomiczny) i i Szkoły Tutorów Akademickich (Collegium Wratislaviense). Certyfikowana menedżerka projektów zgodnie z metodyką PM2 Komisji Europejskiej.

Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i ekspertyz poświęconych zarządzaniu miastami, rewitalizacji, innowacjom w świadczeniu usług publicznych oraz partnerstwu publiczno-prywatnemu. Obecnie prowadzi badania dotyczące transformacji energetycznej, zrównoważonego rozwoju miast i odpowiedzialności międzypokoleniowej. Zaangażowana w prace uczelnianego zespołu ds. akredytacji międzynarodowych. Koordynatorka w projekcie „GOSPOSTRATEG III Mazowsze akceleratorem globalnych przedsiębiorstw”.

Pracę naukowo-badawczą łączy z działalnością ekspercką, doradczą i społeczną. W latach 2016-2018 wiceprezeska Zarządu Fundacji Centrum PPP, gdzie kierowała m.in. projektem „Rozwój PPP w Polsce” (w konsorcjum ze ZMP, Konferedacją Lewiatan i MFiPR). Wykładowczyni na seminariach, szkoleniach i studiach podyplomowych z zakresu PPP, audytu i rozwoju miast; ekspertka współpracująca m.in. z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i PARP, członkini grupy roboczej ds. PPP przy Ministerstwie Rozwoju i Zespołu międzyresortowego ds. PPP (2017-2018). Od 2019r. członkini Komitetu Prognoz Polskiej Akademii Nauk (obecnie druga kadencja). W 2023r. wybrana do rady nadzorczej innowacyjnej spółki z sektora OZE. Od 2019r. we władzach (jako skarbniczka) Samodzielnego Koła Terenowego nr 69 Społecznego Towarzystwa Oświatowego – organu prowadzącego Zespół Szkół nr 24 Społecznego Towarzystwa Oświatowego na warszawskim Bemowie.

Staże zagraniczne:

  • Sheffield Hallam University (Wielka Brytania)
  • University of Barcelona (Hiszpania)
prof. dr hab. Jan Klimek
Jan Klimek

prof. dr hab. Jan Klimek

jan.klimek@sgh.waw.pl

Profesor w dziedzinie nauk o zarządzaniu i jakości, Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Badacz przedsiębiorczości rodzinnej, aktywny członek sieci FaBeRNET przedsiębiorca. Twórca i wieloletni kierownik Zakładu Przedsiębiorstwa Rodzinnego w Instytucie Przedsiębiorczości SGH. Jego aktywność naukowa, dydaktyczna i ekspercka wiąże się z tematyką zarządzania małym i średnim przedsiębiorstwem oraz rynku pracy i kształcenia zawodowego.

Dotychczas pełnił wiele funkcji, m.in. Członka Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego XII kadencji, Przewodniczącego Rady Naukowej przy Rzeczniku MŚP, Członka Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli, Członka Rady Dialogu Społecznego, Wiceprezesa Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Członka Rady Nadzorczej ZUS.

Laureat wielu nagród za działalność naukową, osiągnięcia w zakresie zarządzania organizacjami, wkład w rozwój edukacji zawodowej oraz rozwój sektora przedsiębiorstw w Polsce.

dr hab. Marzena Fryczyńska, prof. SGH​
Marzena Fryczyńska

dr hab. Marzena Fryczyńska, prof. SGH​

marzena.fryczynska@sgh.waw.pl

Specjalizuje się w zarządzaniu kapitałem ludzkim, koncentrując się na ocenie i rozwoju kompetencji, w tym kompetencji kierowniczych, oraz zarządzaniu karierami. Bada, rozwija i promuje koncepcję zrównoważonej pracy. Pełni funkcje Przewodniczącej Rady Programowej Kierunku Menedżerskiego oraz Kierowniczki Studiów Podyplomowych Zarządzanie Kapitałem Ludzkim. Otrzymała nagrody i wyróżnienia Rektora SGH, w tym w latach 2021, 2020, 2015, 2013 oraz podziękowania z Northeastern Illinois University w 2015 roku.
Jej międzynarodowe doświadczenie obejmuje staże i wizyty na renomowanych uczelniach, takich jak Northeastern Illinois University, University of Minnesota, Kyungpook National University, ISCTE Business School, Stockholm School of Economics, University of Eastern Finland, The American University of Cairo, Lebanese American University oraz Mykolas Romeris University.

Kierowała i uczestniczyła w projektach badań naukowych finansowanych przez NCN, EQUAL, PARP, IBE, PO KL oraz MNiSzW. Jest autorką licznych opracowań naukowych, w tym monografii publikowanych zarówno w wydawnictwach krajowych, jak i międzynarodowych, takich jak Routledge. Jej artykuły naukowe ukazują się w czasopismach o wysokich walorach jakościowych i parametrycznych. Regularnie prezentuje wyniki swoich badań na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

W swojej pracy dydaktycznej rozszerza zakres i narzędzia nauczania oraz inspirując studentów do poszerzania i pogłębiania kompetencji osobistych i profesjonalnych.

dr hab. inż. Jacek Lipiec, prof. SGH
Jacek Lipiec

dr hab. inż. Jacek Lipiec, prof. SGH

jacek.lipiec@sgh.waw.pl

  • Założył pierwszy portal poświęcony wynagrodzeniom w Polsce - www.placa.pl.
  • Współorganizował pierwszą konferencję o firmach rodzinnych (2005 r.).
  • Współtworzył koncepcję ładu w firmie rodzinnej Roleski (Konstytucja firmy rodzinnej Roleski, 2010) oraz w Grupie Łapaj (Statut dziedzictwa rodzinnej Grupy Łapaj, 2011).
  • Brał udział jako ekspert w (1) pracach Komitetu Ekonomiczno-Społecznego nad opinią w sprawie przedsiębiorstw rodzinnych oraz (2) nad ustawą o fundacji rodzinnej.
  • Certyfikowany doradca firm rodzinnych (“Certificate in family business advising” wydany przez Family Firm Institute, USA)

Zajmowane stanowiska

  • Członek, Komisja Dyscyplinarna ds. Doktorantów

Szczególne osiągnięcia

  • Stypendium krajowe dla młodych naukowców w dziedzinie zarządzania przyznane przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej.
  • Stypendium De Visscher, Family Firm Institute.

Wykształcenie

  • Politechnika Gdańska (dr)
  • Szkoła Główna Handlowa (dr hab.)
DR HAB. INŻ. ANNA STANKOWSKA, PROF. SGH
Obraz
Anna Stankowska

dr hab. inż. Anna Stankowska, prof. SGH

astanko@sgh.waw.pl

Autorka i współautorka licznych publikacji i opracowań dotyczących zagadnień związanych z energetyką, rozwojem infrastruktury i zrównoważonym rozwojem. Wykładowca akademicki na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. 

Pełnione funkcje i realizowane projekty:

  • od 2024 - ekspert w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA)
  • od 2023 - członek zespołu ds. akredytacji EQUiS, BSiS, AACSB
  • od 2019 - ekspert w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)
  • 2019-2023 Kierownik projektu: „Zrównoważony rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury publicznej” finansowanego ze środków NFOŚiGW
  • 2023: Koordynator w projekcie GOSPOSTRATEG-III/0060/2020-00 „Mazowsze akceleratorem globalnych przedsiębiorstw
  • 2021 - 2022: Kierownik projektu ze strony SGH - projekt badawczy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „Transgresyjne i ochronne zachowania ludzi oraz preferencje mieszkaniowe w kontekście doświadczania pandemii COVID-19”.
  • 2019-2021: Członek zespołu badawczego - badania statutowe: pt. „Urbanizacja w obliczu wymagań UR, Lider tematu: Nowoczesne technologie w strategiach zrównoważonego rozwoju miast.
  • 2019-2021: Członek zespołu badawczego - badania statutowe: pt. Struktura i dynamika rynku energii jako determinanty zrównoważonego rozwoju, Organizator zespołu: Prof. SGH dr hab. Dorota Niedziółka - uczestniczka projektu A. Stankowska
  • 2015-2016. Członek zespołu badawczego - projekt badawczy „Innowacyjne miasta”
  • 2013-2015 Członek zespołu - projekt dydaktyczny „Ekoinnowacje w mieście” finansowany przez NCBiR nr  POKL.04.03.00-00-249/12-00. Projekt realizowany był w ramach Priorytetu IV, Działanie 4.3. „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni w obszarach kluczowych w kontekście celów Strategii Europa 2020”. Przyznana kwota dofinansowania: 2,5 mln zł.
  • 2013-2015: Międzynarodowa Grupa robocza C3 – System Environmental Performance działająca w International Council on Large Electric Systems; rola: Ekspert reprezentujący Polskę w pracach Komitetu Studiów;
  • 2013 – 2015: Członek zwyczajny w Polskim Komitecie Wielkich Sieci Elektrycznych Cigre Polska

Certyfikat w zakresie: Zarządzania projektami wg. metodologii PM2 Komisji Europejskiej (2024) 

  dr Beata Chmielewiec
Beata Chmielewiec

 dr Beata Chmielewiec

beata.chmielewiec@sgh.waw.pl

Nauczyciel akademicki specjalizujący się w zagadnieniach rynku pracy i zarządzania kapitałem ludzkim.

  • 2001-2007 - asystent w Wyższej Szkole Promocji w Warszawie\
  • 1996-2000 - Specjalista ds. Rozliczeniowo-Handlowych w Biurze Rachunkowym, a od roku
  • 2001 - Specjalista ds. Personalnych i Płac
  • 2007-2008 - doradca dla beneficjentów Fundacji Archidiecezji Warszawskiej Pomocy Bezrobotnym i Biednym „Nadzieja” w Warszawie
  • 2011 - Kanclerz Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie

Zajmowane stanowiska

  • Adiunkt w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
  • Kierownik Studiów Podyplomowych Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji
  • Członek Kolegialnej Komisji Programowo-Dydaktycznej
  • Przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego w Radzie Naukowej dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości w SGH

Szczególne osiągnięcia

  • Honorowa Odznaka Rzemiosła - Rzemiosło - za Zasługi wraz z legitymacją Związku Rzemiosła Polskiego

Wykształcenie

  • Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Podyplomowych Studiów Zarządzania Potencjałem Społecznym i Doradztwa Personalnego 
dr Marek Laszuk
Marek Laszuk

dr Marek Laszuk

marek.laszuk@sgh.waw.pl

Jego zainteresowania naukowe obejmują problematykę kreowania przedsiębiorczości. Od ponad 25 lat związany jest z tym tematem. W SGH prowadzi Trening przedsiębiorczości oraz Inkubator przedsiębiorczości, na którym dzięki praktycznemu zastosowaniu takich metod jak: BMC, Customer Development, Lean Startup i Design Thinking, jego studenci poprzez rzeczywisty kontakt z rynkiem testują swoje pomysły biznesowe.

Równolegle utrzymuje stały kontakt z praktyką gospodarczą. Posiada doświadczenie zawodowe w zarządzaniu przedsiębiorstwem, finansami i controllingiem oraz związane z zarządzaniem strategicznym, budowaniem systemów motywacyjnych, jak i wdrażaniem zmian.

Szczególne osiągnięcia

  • 2007, 2011, 2013, 2014, Nagrody indywidualne i zbiorowe Rektora SGH drugiego stopnia
  • 2011, Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (nr 125809)
  • 2020, Inspiracja roku 2020 (w kat. studium licencjackie) - Nagroda przyznawana przez Niezależny Magazyn Studencki Magiel
     

Wybrane kursy

  • 2008, Entrepreneurship Education Colloquium on Participant-Centred Learning, Harvard Business School oraz European Foundation for Entrepreneurship Research,
  • 2011–2012, The Strategic Leadership Academy, ICAN Institute and Harvard Business Publishing.

Doktoranci i osoby współpracujące

  • mgr Marcin Kawko
  • mgr Weronika Muszyńska​
  • mgr Andrzej Nowakowski
  • mgr Franciszek Sobiecki
  • mgr inż. Arkadiusz Zalewski
.