Publikacja jest pokłosiem trwającego ponad rok projektu badawczego oraz dwuczęściowej konferencji „System z Bretton Woods i jego dziedzictwo”, która zorganizowana została przez Instytut Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej oraz Instytut Finansów.
W pierwszej części tomu autorzy poruszają zagadnienia dotyczące powstania i funkcjonowania systemu z Bretton Woods, jego fundamentalnej słabości znanej w literaturze jako tzw. dylemat Triffina, przedstawionej w kontekście międzywojennego dorobku polskiego ekonomisty F. Młynarskiego, oraz wpływu załamania się systemu z Bretton Woods na monetarną integrację Europy.
Druga część książki obejmuje okres sięgający od upadku systemu z Bretton Woods do dnia dzisiejszego i przedstawia zagadnienia polityki pieniężnej związane z załamaniem się omawianego systemu, szeroko rozumianych skutków tego wydarzenia w kontekście międzynarodowych przepływów kapitałowych, rozwiązań fiskalnych oraz gospodarki złotem w układzie międzynarodowym, a także kwestie stabilności polskiego systemu finansowego na tle problematyki kredytów walutowych, denominowanych przede wszystkim we frankach szwajcarskich.
W trzeciej części tomu poruszono kilka istotnych już teraz zagadnień, takich jak rozwój globalnego systemu finansowego z perspektywy powstawania kryptoaktywów oraz zdecentralizowanych finansów, pieniądz cyfrowy emitowany przez banki centralne (central bank digital currency, CBDC) w aspekcie ich działalności operacyjnej, a także kwestie z zakresu tzw. zielonej i cyfrowej rewolucji widziane z perspektywy banków centralnych oraz potencjalnej roli waluty cyfrowej Europejskiego Banku Centralnego we wspieraniu rozwoju energii odnawialnej.
Książkę zamyka postscriptum, w którym zawarto cztery materiały ściśle związane z projektem.
Monografię można pobrać poniżej.