KONFERENCJE 2024r.
- Opodatkowanie zysków dystrybuowanych – perspektywa krajowa i światowa- 9 grudnia 2024 r.
Link do strony konferencji:
- Wyzwania i szanse przed krajowym systemem Gospodark i Odpadami/Surowcami – w stronę gospodarki cyrkularnej (o obiegu zamkniętym - GOZ) 6.12.2024r
Webinarium organizowane przez Instytut Finansów Szkoły Głównej Handlowej w dniu 6 grudnia 2024 w Auli I w budynku S (ul Batorego 8, Warszawa) w godzinach 13.00 – 17.00
Krajowy system gospodarki odpadami zarówno przemysłowymi jak i komunalnymi przechodzi głęboką transformację. Odpady przemysłowe w ramach transformacji przedsiębiorstw w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym przestają być postrzegane jako odpady, a bardziej jako surowce do ponownego wykorzystania. Podobne traktuje się odpady komunalne.
Niestety nadal gospodarkę odpadami w Polsce „potyka się w gąszczu zmieniających się przepisów i rozwiązań. Bardzo powoli realizuje się cele ekologiczne na rzecz rozwiązań doraźnych:, np. rośnie liczba realizacji spalarni odpadów, uchodzących do tej pory za „nieeekologiczne”, sprzeczne z realizacją celów tzw. „piramidy UE”: odzysk, recykling, spalanie, składowanie,. Wiele gmin nie realizuje ciągle celów ekologicznych systemu gospodarki odpadami GOZ . Narasta rozziew między polityką Unii Europejskiej w obszarze GOZ, jej celami, środkami, a realiami gospodarki odpadami w kraju.
Nasila się spór o system kaucyjny i Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta (ROP) pomiędzy przedsiębiorstwami a JST o prawo do wdrażania systemu kaucyjnego. Ciągle nie wypracowano satysfakcjonującego dla mieszkańców modelu finansowania zbiórki i przetwarzania odpadów komunalnych. Gminy zaczynają płacić kary za braki w poziomie recyklingu. ROP nadal jest w stadium koncepcji. Rodzi się model gospodarki o obiegu zamkniętym (cyrkularnej) dla przedsiębiorstw.
Problemy gospodarki odpadami zbiegają się w kwestii efektywności ekonomicznej GOZ dla przedsiębiorstw a celami pełnej ochrony środowiska naturalnego. Powraca problem wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w danej JST, co wywołuje napięcia albo na linii: mieszkańcy - JST lub w dyskusji nad planem budżetu wymagającym dopłat do systemu kosztem innych zadań, pozbawionych mechanizmu samofinansowania. Płaszczyzny funkcjonowania Gospodarki Odpadami Komunalnymi w kraju:
Webinarium jest otwartą formą zgłoszenia przez ekspertów prowadzących swoje panele zarówno „wyzwań”, czyli dominujących problemów w ich sferze zainteresowania jak i próbą podzielenia się koncepcjami rozwojowymi w danym sektorze branży gospodarki odpadami. Podczas webinarium eksperci przedstawiają swoje prezentacje, wypowiedzi, zakończone wnioskami oraz propozycjami szans dla omawianych problemów i wyzwań. W podsumowaniu: prowadzący krótko rekapitulują zasadnicze problemy-wyzwania oraz szanse rozwojowe.
Organizacja Webinarium
Organizatorem Webinarium jest Instytut Finansów, Kolegium Zarządzania i Finansów SGH oraz działający w jego imieniu dr. hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH.Webinarium ma mieszaną postać: części ekspertów będzie znajdować się na Uczelni, a część uczestniczyć via łącze internetowe. Webinarium odbędzie się w dniu 09 grudnia 2024 w auli 1 w budynku S: ul. Batorego 8, 02-554 Warszawa. Instytut Finansów organizuje także studia podyplomowe: „menedżer gospodarki cyrkularnej w przedsiębiorstwie”: https://www.sgh.waw.pl/studia-podyplomowe-i-mba/menedzer-gospodarki-cyrkularnej-w-przedsiebiorstwie
Istnieje możliwość zadawania pytań podczas spotkania na czacie lub osobiście.
Link do spotkania w MS Teams: LINK
Plan webinarium:
13.00 – 13.30 – Rejestracja uczestników
13.30 - 13.40 – Przywitanie wszystkich uczestników przez przedstawiciela władz Kolegium Zarządzania i Finansów
13.40 -13.45 – Przywitanie gości przez Dyrektora Instytutu Finansów –
Prof. dr hab. Marcina Jamrożego
13.45 – 14.00 - Słowo wstępne (Zmiany środowisku naturalnym a model GOZ) – Zbigniew Grzymała – kierownik studiów podyplomowych: Menedżer Gospodarki Cyrkularnej w Przedsiębiorstwie
14.00 – 14.15 – Tomasz Uciński – Prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami: Punkt widzenia przedsiębiorstw gospodarki odpadami i głos komentujący inne obszary.
14.15 – 14.45 – Jacek Adamczak, Tomasz Nalewa, Jakub Nalewa: Praktyczne rozwiązania GOZ dla przedsiębiorstw, w tym LCA
14.45 – 15.00 – Iwona Dorota Kudaj: Gospodarka odpadami w miastach – w stronę GOZ
15.00 – 15.15 – Edwin Górnicki: były prezes polskiej Grupy Sulo: Dylematy wokół finansowania gospodarki odpadami
15.15 – 15.30 – Andrzej Bartoszkiewicz: Efektywność segregacji u źródła
15.30 – 16.00 – Mateusz Łajewski: Efektywność funkcjonowania gospodarki odpadami komunalnymi – ujęcie modelowe
16.00 – 16.45 - Dyskusja
16.45 – 17.00 – Podsumowanie i zakończenie spotkania- KONFERENCJA VAT IN THE DIGITAL AGE – MODERN AND DIGITAL VAT OR „NEW DEFINITIVE REGIME 12-13 września 2024 r.
KONFERENCJE 2023 r.
- Wyzwania i szanse przed krajowym systemem Gospodarki Odpadami Komunalnymi - webinar 06.06.2023r.
Krajowy system gospodarki odpadami komunalnymi (w skrócie GOK) przechodzi głęboki i wszechstronny kryzys we wszystkich obszarach tego działu gospodarki komunalnej:
odbioru, przetwarzania, finansowania: opłaty po maksymalnych stawkach nie wystarczają do sfinansowania systemu.
Zasadnym wydaje się próba skumulowania najpoważniejszych problemów branży: technologicznych prawnych i ekonomicznych w jednym miejscu i czasie i poddania ich ocenie ekspertów w formie zamkniętego seminarium
Webinarium jest otwartą formą zgłoszenia przez ekspertów prowadzących swoje panele zarówno „wyzwań”, czyli dominujących problemów w ich sferze zainteresowania jak i próbą podzielenia się koncepcjami rozwojowymi w danym sektorze branży gospodarki odpadami. Podczas webinarium eksperci przedstawiają swoje prezentacje, wypowiedzi, zakończone wnioskami oraz propozycjami szans dla omawianych problemów i wyzwań. W podsumowaniu: prowadzący krótko rekapitulują zasadnicze problemy-wyzwania oraz szanse rozwojowe.
- Samorządowa
- Przedsiębiorstwa
Objawy to: odchodzenie od celów ekologicznych GOK na rzecz rozwiązań doraźnych:, np. rośnie liczba realizacji spalarni odpadów, uchodzących do tej pory za „nieekologiczne”, sprzeczne z realizacją celów tzw. „piramidy UE”: odzysk, recykling, spalanie, składowanie,. Coraz więcej gmin nie realizuje celów ekologicznych systemu GOK. Narasta rozziew między polityką Unii Europejskiej w obszarze GOK, jej celami, środkami, a realiami gospodarki odpadami w kraju.
Nasila się spór pomiędzy przedsiębiorstwami prywatnymi a JST o prawo do realizacji GOK - coraz więcej gmin przyjmuje zasady in house eliminujące konkurencję prywatną na danym rynku. Generalnie słabnie zaufanie do gospodarki rynkowej, jako sposobu na zapewnienie realizacji zadań JST w dziedzinie GOK.
Narasta kryzys finansowania GOK z opłat wnoszonych przez mieszkańców - deficyt ogólnopolski GOK sięga ok. 1, 7 mld złotych. Zjawisko to wywiera to coraz silniejszy wpływ na budżety gmin. Narasta kryzys związany z brakiem udziału branży opakowań w ramach tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w kosztach finansowania segregacji i recyklingu odpadów. W Polsce producenci wnoszą opłaty na poziomie kilku euro od tony, w Europie ok. 500-600 euro/tony. Koszty te ponoszone są przez mieszkańców oraz JST. Narasta spór wokół systemu kaucyjnego.
Wszystkie problemy GOK zbiegają się w kwestii wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w danej JST, co wywołuje napięcia albo na linii: mieszkańcy - JST lub w dyskusji nad planem budżetu wymagającym dopłat do systemu kosztem innych zadań, pozbawionych mechanizmu samofinansowania. Płaszczyzny funkcjonowania Gospodarki Odpadami Komunalnymi w kraju:
I. Systemowa
II. Samorządowa
III. Przedsiębiorstwa
Zasadnym wydaje się próba skumulowania najpoważniejszych problemów branży: technologicznych prawnych i ekonomicznych w jednym miejscu i czasie i poddania ich ocenie ekspertów w formie zamkniętego seminariumWebinarium jest otwartą formą zgłoszenia przez ekspertów prowadzących swoje panele zarówno „wyzwań”, czyli dominujących problemów w ich sferze zainteresowania jak i próbą podzielenia się koncepcjami rozwojowymi w danym sektorze branży gospodarki odpadami. Podczas webinarium eksperci przedstawiają swoje prezentacje, wypowiedzi, zakończone wnioskami oraz propozycjami szans dla omawianych problemów i wyzwań. W podsumowaniu: prowadzący krótko rekapitulują zasadnicze problemy-wyzwania oraz szanse rozwojowe.
Organizacja Webinarium:
Organizatorem Webinarium jest Instytut Finansów, Kolegium Zarządzania i Finansów SGH oraz działający w jego imieniu dr. hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH.
Webinarium ma mieszaną postać:część ekspertów będzie znajdować się na Uczelni, a część uczestniczyć via łącze internetowe. Webinarium odbędzie się w dniu 06 czerwca 2023 w auli 1 w budynku C: al. Niepodległości 128, 02-554 Warszawa.
Kontakt do organizatora:dr hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH: zgrzym@sgh.waw.pl; tel. 601094391
PANELIŚCI:
I.Płaszczyzna Systemowa
- Maciej Kiełbus -Założenia do nowej ustawy o odpadach komunalnych
- Edwin Górnicki - Projekt modelu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w nowej ustawie o odpadach komunalnych;
- Piotr Szewczyk - System przetwarzania odpadów w świetle realizacji wymogów i ich energetyczne wykorzystanie
- Zbigniew Grzymała - Wpływ braku Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) na poziom kosztów GOK i opłat za gospodarowanie odpadami
II. Płaszczyzna samorządowa
- Michał Olszewski - Dylematy GOK w dużych aglomeracjach
- Dorota Kudaj - Wpływ ograniczeń na poziom opłaty od zużycia wody na efektywność systemu opłat GOK
III. Płaszczyzna przedsiębiorstwa GOK
- Tomasz Uciński - Punkt widzenia przedsiębiorstw gospodarki odpadami i głos komentujący inne obszary.
- Jacek Adamczak -Ekonomia cyrkularna w przedsiębiorstwie - audyt środowiskowy.
- Adam Pilecki - Rola spalarni odpadów w systemie GOK w świetle realizacji wymogów UE
Plan webinarium:
10.30 – 11.00 – Rejestracja uczestników
11.00 - 11.10 – Przywitanie wszystkich uczestników przez Dyrektora Instytutu Finansów –Prof. dr hab. Janusza Ostaszewskiego
11.10 – 11.15 - Słowo wstępne – Edwin Górnicki – były prezes polskiej Grupy Sulo
11.15 – 11.30 – Michał Olszewski – Wiceprezydent Warszawy: Dylematy GOK w dużych aglomeracjach
11.30 – 11.45 – Tomasz Uciński – Prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami: Punkt widzenia przedsiębiorstw gospodarki odpadami i głos komentujący inne obszary.
11.45 – 12.00 – Edwin Górnicki: Projekt modelu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w nowej ustawie o odpadach komunalnych
12.00 – 12.15 – Maciej Kiełbus : Założenia do nowej ustawy o odpadach komunalnych
12.15 – 12.30 – Piotr Szewczyk: System przetwarzania odpadów w świetle realizacji Wymogów i ich energetyczne wykorzystanie
12.30 – 12.45 – Dorota Kudaj: Wpływ ograniczeń na poziom opłaty od zużycia wody na efektywność systemu opłat GOK
12.45 – 13.00 – Adam Pilecki Rola spalarni odpadów w systemie GOK w świetle realizacji wymogów UE
13.00 – 13.15 – Jacek Adamczak: Ekonomia cyrkularna w przedsiębiorstwie - audyt środowiskowy.
13.15 – 13.30 – Zbigniew Grzymała: Wpływ braku Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) na poziom kosztów GOK i gospodarowanie dpadami
13.30 – 13.55 – Dyskusja
13.55 – 14.00 – Podsumowanie i zakończenie webinarium
- Uzdrawiamy Finanse Polski – rekomendacje dotyczące polityki pieniężnej, fiskalnej oraz nadzoru nad rynkiem finansowym 22-24 maja 2023r.
Call for Papers
Mam przyjemność poinformować, iż kolejna edycja konferencji z cyklu „Przedsiębiorczość”, organizowana przez Instytut Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
pt. „Uzdrawiamy Finanse Polski – rekomendacje dotyczące polityki pieniężnej, fiskalnej oraz nadzoru nad rynkiem finansowym”
odbędzie się w dniach 22-24 maja 2023 r. w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach
Dysputy naukowe będą prowadzone w trzech następujących blokach tematycznych:
1) Blok tematyczny I. Rekomendacje dotyczące polityki pieniężnej:
współpraca NBP z rządem, polityka kursowa, polityka stóp procentowych, finansowanie długu publicznego.
3) Blok tematyczny III. Rekomendacje dotyczące nadzoru nad rynkiem finansowym:
innowacyjne instrumenty finansowe, sztuczna inteligencja i cyfrowa transformacja, kluczowe bariery rozwoju rynku kapitałowego, wykrywanie i zapobieganie nadużyciom finansowym oraz ochrona inwestorów i konsumentów finansowych, krzewienie edukacji finansowej i racjonalności ekonomicznej.
2) Blok tematyczny II. Rekomendacje dotyczące polityki fiskalnej:
bezpośrednie inwestycje zagraniczne, finansowe narzędzia oddziaływania na rozwój gospodarczy i rozwój przedsiębiorczości, dług publiczny, wydatki publiczne, deficyt budżetowy, podatki.
RADA PROGRAMOWA
- Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska prof.SGH
- prof. dr hab. Janusz Ostaszewski
- dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, prof. SGH
- dr hab. Monika Czerwonka, prof. SGH
- dr hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH
- dr Czesław Martysz
- dr Magdalena Janiszewska
KOMITET STERUJĄCY
- prof. dr hab. Janusz Ostaszewski
- dr hab. Monika Czerwonka, prof.SGH
- dr Olga Mikołajczyk
- dr Mchał Matusewicz
- dr Aleksandra Staniszewska
- dr Agnieszka Tłaczała
- dr Magdalena Janiszewska
- Magdalena Walczak
- Katarzyna Wasilewska
- Alicja Ozga
PROGRAM KONFERENCJI
ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA
Termin zgłoszenia udziału w konferencji upływa z dniem 15.03.2023r. Abstrakty artykułów prosimy przesłać do Instytutu Finansów if@sgh.waw.pl do 15.03.2023r.
OPŁATY
Koszt udziału w konferencji (w tym zakwaterowanie, wyżywienie, transport oraz materiały konferencyjne łącznie z publikacją artykułu) wynosi 1600 zł. Kwotę tę należy wpłacić w nieprzekraczalnym terminie do 20 kwietnia 2023 r. na rachunek bankowy SGH o numerze:
09 1240 1040 1111 0010 7521 7593 z dopiskiem: Konferencja Uzdrawiamy Finanse Polski.
INFORMACJE DLA AUTORÓW
Artykuły opracowane na konferencję zostaną wydane w Zeszytach naukowych SGH „Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów”. Za publikację Autor otrzyma 40 punktów. Zeszyt ten indeksowany jest m.in. w następujących bazach: IC Journals Master List, BazEkon, PBN - Polska Bibliografia Naukowa. Stosowane są zasady etyki zgodne z wytycznymi COPE (Committee on Publication Ethics).
Przedmiot artykułu powinien mieścić się wyłącznie w jednym z podanych w programie konferencji bloków tematycznych i obejmować przedstawienie rekomendacji. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru zgłoszeń oraz tekstów przesłanych do druku.Artykuły powinny opisywać problematykę w sposób syntetyczny.
Proponujemy następujący układ artykułów:
1. Zgłaszam następującą rekomendację: „……………………..”
2. Krótki opis obecnego stanu zjawiska i regulacji prawnych
3. Studium literatury przedmiotu w zakresie poruszanej problematyki
4. Opis procedur związanych z realizacją rekomendacji
5. Spodziewane efekty i koszty wynikające z wdrożenia w życie rekomendacjiInformacje redakcyjne dla Autorów (link)
Pełne teksty artykułów prosimy dostarczyć do Instytutu Finansów w nieprzekraczalnym terminie do 15 kwietnia 2023 r. email: if@sgh.waw.plKONTAKT
Instytut Finansów
tel. 22 564 9320; 22 564 9295
if@sgh.waw.plOsoby kontaktowe:
Katarzyna Wasilewska
Alicja OzgaPATRONAT HONOROWY
ObrazPARTNER
ObrazSPONSOR
ObrazObraz
- System Podatkowy a rozwój przedsiębiorczości 14.03.2023 r.
Szanowni Państwo, zapraszamy na III Konferencję Podatkową organizowaną przez Instytut Finansów SGH we współpracy z Mazowieckim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych pt. ”System podatkowy a rozwój przedsiębiorczości”, która odbędzie się 14 marca 2023r. godz. 10.00-16.00
w aplikacji MS TEAMS on-linePrzedsiębiorczość jest ważną determinantą rozwoju gospodarczego. System podatkowy oddziałuje wielokierunkowo na przedsiębiorczość, jej rodzaj, lokalizację czy rozprzestrzenianie. Jednocześnie stanowi on o atrakcyjności inwestycyjnej państw. Kształt systemu podatkowego jest rezultatem zachodzących w danym państwie zmian politycznych, gospodarczych i społecznych skutkujących reformami podatkowymi czy działaniami dostosowawczymi realizowanymi często wycinkowo. Na zmiany zachodzące w systemach podatkowych ma również wpływ konkurencja podatkowa między państwami („race to the bottom”).
W wystąpieniach i dyskusji panelowej w centrum zainteresowania znajdzie się wpływ systemu podatkowego na rozwój przedsiębiorczości, przede wszystkim w kontekście atrakcyjności podatkowej Polski oraz narzędzi fiskalnych oddziałujących na przedsiębiorczość. Kształt wybranych rozwiązań, takich jak, np. fundacja rodzinna, polska spółka holdingowa, ulga na nowe technologie i robotyzację, ulga badawczo-rozwojowa czy, ulga IP-Box, będzie podlegać ocenie oraz rekomendacjom. Ważne będzie uwzględnienie porównawcze rozwiązań podatkowych funkcjonujących w innych państwach, w tym państwach członkowskich Unii Europejskiej, ale również w tzw. rajach podatkowych. Nawet dobre rozwiązania podatkowe nie muszą przynosić pożądanych rezultatów z powodu istnienia ryzyka podatkowego. Według różnych badań, przedsiębiorczości nie służą częste zmiany prawa podatkowego, a skomplikowane prawo podatkowe stanowi istotną barierę dla rozwoju przedsiębiorczości.
PROGRAM KONFERENCJI10:00 - 10:15 Otwarcie i powitanie JM Rektor SGH Piotr Wachowiak, prof. SGH,Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów, dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof.SGH
10:15 - 10:45 „Zamiast Wstępu” - prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, Dyrektor Instytutu Finansów
10:45 - 11:00 Anna Misiak, Przewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP
11:00 -11:45 Wystąpienia okolicznościowe:
- dr Joanna Węgrzyn,zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Podatkowej - w imieniu Ministra Finansów
- Paweł Chrupek, Dyrektor Wydziału Interwencyjno-Procesowego - w imieniu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
- Adam Bącal, Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego - w imieniu Prezesa NSA
11:45 -12:00 Przerwa
12:00 -13:50 Panel I: „Atrakcyjność podatkowa Polski i wyzwania na przyszłość”.Moderator: dr Joanna Szlęzak-Matusewicz, Instytut Finansów SGH
Głos wprowadzający (ok. 15 min):Dyskusja panelowa
- dr hab. Grzegorz Gołębiowski, ekonomista, prof. Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
- Kamil Jesionowski, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
- Krzysztof Komorniczak, Partner w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy
- Andrzej Sadowski, założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha
- dr Joanna Węgrzyn, zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów
13:50 - 14:00 Przerwa
14:00 - 15:50 Panel II: „Fiskalne narzędzia oddziaływania na rozwój przedsiębiorczości”. Moderator: Anna Misiak, Przewodnicząca Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Głos wprowadzający (ok. 15 min): Dyskusja panelowa
- Paweł Chrupek, Dyrektor Wydziału Interwencyjno – Procesowego, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
- Łukasz Kosonowski, Partner, Szef zespołu doradztwa transakcyjnego MDDP
- dr Filip Majdowski, Dyrektor w Departamencie Nadzoru I, Ministerstwo Aktywów Państwowych
- Przemysław Pruszyński, Dyrektor Departamentu Podatkowego, Sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan
- dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH, Katedra Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw
15:50 - 16:00 Podsumowanie konferencji
Komitet organizacyjny:- prof. dr hab. Janusz Ostaszewski
- Anna Misiak
- dr hab.Marcin Jamroży, prof. SGH
- dr Magdalena Janiszewska
- dr Joanna Szlęzak-Matusewicz
- Alicja Ozga
- Katarzyna Wasilewska
Instytut Finansów cyklicznie organizuje debaty, webinary oraz konferencje podatkowe, jak również organizuje studia w zakresie podatków:Podyplomowe Studia Podatkowe:
Podyplomowe Studia Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami:
Podyplomowe Studia Opodatkowanie Międzynarodowe:
KONFERENCJE 2022r.
- Webinar- wybrane zmiany podatkowe 26.10.2022r.
Szanowni Państwo, zapraszamy na webinar organizowany przez Instytut Finansów SGH pt. Webinar: „Wybrane zmiany w systemie podatkowym 2022 i 2023”, który odbędzie się 26 października 2022 r. godz. 16.00-19.30 (link do MS Teams( link do spotkania)
Webinar podatkowy dotyczy wybranych zmian podatkowych mających miejsce w latach 2022 i 2023 (w obszarze ryczałtu od dochodów spółek, cen transferowych oraz uproszczeń VAT), jak również budowaniu przykładowej strategii podatkowej. Webinar prowadzony jest przez pracowników Zakładu Podatków Instytutu Finansów (Kolegium Zarządzania i Finansów), mających również wieloletnie doświadczenia wyniesione z pracy w administracji podatkowej lub biznesie.
WEBINAR PODATKOWY: Wybrane zmiany w systemie podatkowym 2022 i 2023- 16.00 – 16.15 Powitanie Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów dr hab. Joanny Wielgórskiej-Leszczyńskiej, prof. SGH
- 16.15 – 17.00 Ryczałt od dochodów spółek (tzw. podatek estoński) Aleksander Łożykowski/Jan Sarnowski
- 17.00 – 17.45 SLIM VAT 3 dr Magdalena Janiszewska
- 17.45 – 18.30 Strategia podatkowa dr Joanna Szlęzak-Matusewicz
- 18.30 – 19.15 Ceny transferowe dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
W tym roku akademickim rozpoczynamy 35. edycję Podyplomowych Studiów Podatkowych, 8. edycję Podyplomowych Studiów Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami oraz 5. edycję Podyplomowych Studiów Opodatkowanie Międzynarodowe organizowanych przez Kolegium Zarządzania i Finansów SGH w Warszawie. Każde ze studiów podatkowych SGH wykazuje się własną specyfiką, zapraszamy zatem po więcej informacji na temat organizacji i programu Studiów do odwiedzenia stron:
Podyplomowe Studia Podatkowe:
Podyplomowe Studia Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami:
Podyplomowe Studia Opodatkowanie Międzynarodowe:
KONFERENCJE 2021 r.
- System z Bretton Woods i Jego Dziedzictwo cz. I 19.11.2021r cz. II 16-18.05.2022r
Monografia :
15 sierpnia 2021 r. minęła 50. rocznica zawieszenia wymienialności dolara na złoto. Zerwanie z ustanowionym w 1944 r. na konferencji w Bretton Woods kruszcowym pokryciem pieniądza było jednym z najważniejszych wydarzeń w polityce gospodarczej, finansach i historii pieniądza.
W związku z tą ważną rocznicą mamy przyjemność poinformować, iż Instytut Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej wspólnie z Instytutem Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz we współpracy z Obserwatorium Finansów w Genewie (Observatoire de la Finance) organizują konferencję pt. System z Bretton Woods i jego dziedzictwo.
Konferencja będzie składała się z dwóch części:- część I - 19 listopada 2021 r. (godz. 10:00 - 14:10) - konferencja w SGH (Aula Główna, budynek główny) oraz YouTube - konferencja w trybie hybrydowym (formuła otwarta - bez obowiązku zapisów)
- część II – 16-18 maja 2022 r. - konferencja wyjazdowa w ośrodku konferencyjnym – Hotel Gołębiewski w Mikołajkach (zgłoszenie uczestnictwa)
Część INa konferencji w dniu 19 listopada 2021 r. zostaną zaprezentowane wystąpienia prelegentów reprezentujących polskie i zagraniczne ośrodki akademickie, a także instytucje finansowe. Tematyka tych wystąpień obejmować będzie następujące grupy problemów:
- geneza powstania systemu z Bretton Woods oraz implikacje jego zasad dla polityki gospodarczej (monetarnej, fiskalnej, kursowej, kontroli przepływów kapitałowych),
- przyczyny, dla których prezydent R. Nixon podjął w sierpniu 1971 r. decyzję o zawieszeniu wymienialności dolara na złoto,
- krótkookresowe i długookresowe konsekwencje zawieszenia tej wymienialności,
- możliwości przywrócenia w polityce monetarnej wybranych elementów systemu z Bretton Woods - jeśli tak, to jakich i w jakiej formule?
Część IIDysputy naukowe rozpoczęte w dniu 19 listopada 2021 r. będą kontynuowane w dniach 16-18 maja 2022 r. podczas drugiej części konferencji, która odbędzie się w formie wyjazdowej (ośrodek konferencyjny – Hotel Gołębiewski w Mikołajkach).
Przewidujemy prezentacje napisanych specjalnie na to wydarzenie naukowe artykułów, które zostaną opublikowane w książce pokonferencyjnej. Wstępny harmonogram tej części konferencji jest następujący:
- 16 maja 2022 r. - pierwsza sesja (popołudniowa) - Geneza powstania systemu z Bretton Woods oraz implikacje jego zasad dla polityki monetarnej, kursowej, fiskalnej, kontroli przepływów kapitałowych, społecznej itp. - prezentacja artykułów.
- 17 maja 2022 r. - druga sesja (poranna) - Przyczyny uchylenia 15 sierpnia 1971 r. przez Prezydenta R. Nixona zasad polityki monetarnej z Bretton Woods. Konsekwencje gospodarcze, polityczne, społeczne zawieszenia wymienialności dolara na złoto - prezentacja artykułów.
- 17 maja 2022 r. - trzecia sesja (popołudniowa) - Możliwości przywrócenia w polityce monetarnej wybranych elementów systemu z Bretton Woods - jeśli tak, to jakich i w jakiej formule? - prezentacja artykułów i dyskusja panelowa.
- 18 maja 2022 r. - czwarta sesja (poranna) - Wnioski końcowe i podsumowanie konferencji.
Rada Programowa konferencji
Przewodniczący: JM Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr hab. Piotr Wachowiak, prof. uczelni
Członkowie:
- Dyrektor Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej SGH dr hab. Ryszard Bartkowiak, prof. uczelni
- Kierownik Zakładu Ekonomii Monetarnej SGH dr hab. Ireneusz Dąbrowski, prof. uczelni
- Dyrektor Obserwatorium Finansów w Genewie prof. Paul H. Dembiński, dhc SGH
- Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Adam Glapiński
- Dyrektor Instytutu Finansów SGH prof. dr hab. Janusz Ostaszewski
- Kierownik Katedry Polityki Gospodarczej i Teorii Pieniądza SGH prof. dr hab. Zbigniew Polański
- Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów SGH dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof. uczelni
Komitet sterujący konferencji
Współprzewodniczący:
- dr hab. Ryszard Bartkowiak, prof. uczelni
- prof. dr hab. Janusz Ostaszewski
- prof. dr hab. Zbigniew Polański
Członkowie:
- dr hab. Monika Czerwonka, prof. uczelni
- dr hab. Ireneusz Dąbrowski, prof. uczelni
- Magdalena Janiszewska
- dr Elżbieta Malinowska-Misiąg
- dr Czesław Martysz
- dr Michał Matusewicz
- Alicja Ozga
- dr Mikołaj Szadkowski
- Katarzyna Wasilewska
- dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof. uczelni
- Małgorzata Wojakowska-Żeglińska
Program Konferencji
Część I - 19 listopada 2021 r. (godz. 10:00 - 14:10) - konferencja w SGH (Aula Główna, budynek główny) oraz YouTube - konferencja w trybie hybrydowym (formuła otwarta - bez obowiązku zapisów)
- 10:00 - 10:10. Przywitanie gości przez dr. hab. Ryszarda Bartkowiaka, prof. uczelni (SGH) i prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego (SGH).
- 10:10 - 10:15. Wystąpienie J.M. Rektora SGH dr. hab. Piotra Wachowiaka, prof. uczelni.
- 10:15 - 10:20. Oficjalne otwarcie Konferencji przez Panią Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów dr hab. Joannę Wielgórską-Leszczyńską, prof. uczelni (SGH).
- 10:20 - 10:30. Wystąpienie Członka Zarządu NBP Pana Pawła Szałamachy.
- 10:30 - 10:40. Wystąpienie Piotra Bujaka Dyrektora Departamentu Obszaru Rynku Detalicznego i Przedsiębiorstw oraz Bankowości Międzynarodowej Banku PKO BP.
- 10:40 - 10:50. Wystąpienie Prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza, doktora h.c. SGH.
- 10:50 - 11:10. Polityczne uwarunkowania konferencji z Bretton Woods i polityczne jej dziedzictwo -prof. Paweł Dembiński, doktor h.c. SGH, Dyrektor Obserwatorium Finansów w Genewie, profesor na Uniwersytecie we Fryburgu (Szwajcaria).
- 11:10 - 11:30. Ustalenia konferencji z Bretton Woods i kierunki polityki gospodarczej przez nią implikowane -dr hab. Cecylia Leszczyńska (UW).
- 11:30 - 11:50. Przyczyny uchylenia w 1971 r. przez Prezydenta R. Nixona wymienialności dolara na złoto -dr Paweł Kowalewski (NBP).
- 11:50 - 12:10. Konsekwencje ekonomiczne zawieszenia wymienialności dolara na złoto - dr hab. Ryszard Kokoszczyński, prof. uczelni (UW).
- 12:10 - 12:30. Przerwa kawowa.
- 12:30 - 13:50. Dyskusja panelowa na temat możliwości przywrócenia w polityce monetarnej wybranych elementów systemu z Bretton Woods - jeśli tak, to jakich i w jakiej formule?
- Prowadzący panel prof. dr hab. Zbigniew Polański (SGH); uczestnicy dyskusji panelowej: dr hab. Marek A. Dąbrowski,
- prof. uczelni (UE w Krakowie), dr hab. Ireneusz Dąbrowski, prof. uczelni (SGH), dr hab. Paweł Marszałek, prof. uczelni (UE w Poznaniu), dr hab. Cezary Wójcik, prof. uczelni (SGH).
- 13:50 - 14:10. Podsumowanie konferencji przez dr. hab. Ryszarda Bartkowiaka, prof. uczelni (SGH) i prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego (SGH).
Część II - 16-18 maja 2022 r.
Program konferencji pt. System z Bretton Woods i jego dziedzictwo, część II 16-18 maja 2022r Hotel Gołębiewski w Mikołajkach
16 maja 2022 – poniedziałek (miejsce obrad: sala konferencyjna 5.2 poziom V)
08:00-08:30 Wyjazd autokaru z Warszawy (autokar odjeżdża z parkingu SGH przy bud. Głównym)
13:00 Przyjazd do Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach
13:30-14:00 Obiad - bufet szwedzki (Restauracja Czerwona)
14:00 Rejestracja uczestników konferencji (w lobby)
14:15-14:25 Otwarcie Konferencji przez JM Rektora SGH dr. hab. Piotra Wachowiaka, prof. uczelni (SGH)
14:25-14:35 Wystąpienie Pani Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów dr hab. Joanny Wielgórskiej-Leszczyńskiej, prof. uczelni (SGH)
14:35-14:45 Przywitanie gości przez dr. hab. Ryszarda Bartkowiaka, prof. uczelni (SGH)
i prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego (SGH)14:45-15:00 Wystąpienie członka Rady Polityki Pieniężnej dr. hab. Ireneusza Dąbrowskiego, prof. uczelni (SGH)
15:00-15:15 Wystąpienia przedstawicieli partnerów i sponsorów
15:15-15:45 Rola Banku Światowego w rozwoju społeczno-gospodarczym świata (jako jednej z instytucji finansowych powołanych w Bretton Woods)
dr Michał Rutkowski, Dyrektor Naczelny w Banku Światowym (Waszyngton) - keynote speaker15:45-16:15 Pytania i dyskusja
16:15-16:30 Przerwa kawowa
16:30-19:30 Obrady – I sesja pt. HISTORIA; konferencja w Bretton Woods - rys historyczny, analiza koncepcji oraz jej podstawowych założeń, skutki i konsekwencje, chybione wdrożenia,
prowadzący prof. dr hab. Janusz Ostaszewski (SGH)17:00-19:30 Prezentacja artykułów, pytania i dyskusja
- Zasady Bretton Woods a polityki walutowe państw zachodnich w latach 1945-1958dr hab. Cecylia Leszczyńska (UW)
- Funkcjonowanie mechanizmu walutowego z Bretton Woods na przykładzie wybranych państw europejskich dr hab. Henryk Bąk (profesor emerytowany SGH)
- Młynarski vs Triffin: Jeden czy dwa paradoksy? dr Małgorzata Korczyk (SGH)
- Strefa euro jako dziedzictwo i uwieńczenie chybionych koncepcji z Bretton Woods dr hab. Adam Koronowski, prof. uczelni (UKSW)
20:00-22:00 Uroczysta kolacja w Restauracji Zielonej
17 maja 2022 – wtorek (miejsce obrad: sala konferencyjna 5.2 poziom V)
07:00-09:30 Śniadanie - bufet szwedzki (Restauracja Czerwona)
10:00-13:30 Obrady – II sesja pt. WSPÓŁCZESNOŚĆ; 15 sierpnia 1971 – Nixon Shock, okres po upadku systemu z Bretton Woods, prowadzący dr hab. Ryszard Bartkowiak, prof. uczelni (SGH)
10:10-11:00 Prezentacja artykułów, pytania i dyskusja
- Zmiany w międzynarodowym systemie walutowym oraz ich implikacje dla wiarygodności i dyskrecjonalności reżimów monetarnych – od systemu z Bretton Woods do strategii celu inflacyjnego dr Joanna Niedźwiedzińska (NBP)
- Konsekwencje ekonomiczne zawieszenia wymienialności dolara na złoto: polityka pieniężna wciąż między regułami a dyskrecjonalnością
dr hab. Ryszard Kokoszczyński, prof. uczelni (UW) - Wpływ Systemu Rezerwy Federalnej i Bretton Woods na politykę monetarną i bilanse płatnicze w gospodarce światowej na przełomie
XX i XXIw. dr hab. Aneta Kosztowniak, prof. uczelni (SGH) - Konsekwencje zmienności w międzynarodowych przepływach kapitału i możliwe działania ograniczające ich negatywne skutki dr Jarosław Janecki (SGH)
- Stabilność sektora finansów publicznych w gospodarce otwartej wobec współczesnych zjawisk kryzysowych w świetle doświadczeń systemu z Bretton Woods dr hab. Krzysztof Jarosiński, prof. uczelni (SGH)
- Rola złota we współczesnym międzynarodowym systemie walutowym i perspektywy jej zwiększeniadr Dominik A. Skopiec (SGH)
- Aktualne wyzwania dla stabilności polskiego systemu finansowego jako długofalowy rezultat upadku systemu z Bretton Woods Maciej Zaleśkiewicz (NBP)
- Upadek systemu z Bretton Woods, carry trade i kredyty frankowe dr Stanisław J. Adamczyk (Akademia Sporu Finansowego)
11:00-11:15 Przerwa kawowa
11:15-13:30 Prezentacja artykułów, pytania i dyskusja c.d.
14:00-15:00 Obiad - bufet szwedzki (Restauracja Czerwona)
15:00-19:00 Obrady – III sesja pt. PRZYSZŁOŚĆ; wpływ konferencji w Bretton Woods na przyszłość rozwiązań monetarnych, prowadzący prof. dr hab. Zbigniew Polański (SGH)
15:20-15:40 Przyszłość międzynarodowej współpracy monetarnej - wishful thinking or absolute necessity?
prof. Paweł Dembiński, doktor h.c. SGH, Dyrektor Obserwatorium Finansów w Genewie, profesor na Uniwersytecie we Fryburgu (Szwajcaria)15:40-17:00 Prezentacja artykułów, pytania i dyskusja
- Od systemu z Bretton Woods do zdecentralizowanych finansów i stokenizowanej gospodarki dr Grzegorz Sobiecki (SGH)
- Od upadku systemu z Bretton Woods do pieniądza cyfrowego emitowanego przez banki centralne (CBDC)dr Paweł Kowalewski (NBP)
- Złoto jako element rezerw walutowych banków centralnych w obliczu zielonej i cyfrowej rewolucji dr hab. Kamilla Marchewka-Bartkowiak, prof. uczelni (UE w Poznaniu), dr hab. Paweł Marszałek, prof. uczelni (UE w Poznaniu)
- Waluta cyfrowa EBC jako instrument wspierania rozwoju energii odnawialnej Filip Kliber (UE w Poznaniu)
17:00-17:15 Przerwa kawowa
17:15-19:00 Prezentacja artykułów, pytania i dyskusja c.d.
19:00-20:00 Kolacja - bufet szwedzki (Restauracja Czerwona)
20:00 Koleżeńska integracja- indywidualne inicjatywy
18 maja 2022 – środa (miejsce obrad: sala konferencyjna 5.2 poziom V)
07:00-09:00 Śniadanie – bufet szwedzki (Restauracja Czerwona)
09:30-10:00 Spotkanie autorów artykułów z redaktorami książki pokonferencyjnej, prowadzący: prof. dr hab. Zbigniew Polański (SGH), dr. hab. Ryszard Bartkowiak, prof. uczelni (SGH) i prof. dr. hab. Janusz Ostaszewski (SGH)
10:00-11:00 Prezentacja wniosków podsumowujących konferencję, prowadzący dr hab. Henryk Bąk
(profesor emerytowany SGH)11:00-11:30 Zamknięcie konferencji przez dr. hab. Ryszarda Bartkowiaka, prof. uczelni (SGH)
i prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego (SGH)12:00 Wyjazd autokaru do Warszawy
ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA
formularzOPŁATY
Koszt konferencji wynosi 1600 zł. Opłatę za uczestnictwo w konferencji należy wnieść do 15.03.2022 r.
na rachunek 09 1240 1040 1111 0010 7521 7593.
W tytule przelewu prosimy o wpisanie imienia i nazwiska z dopiskiem Bretton Woods.
Cena obejmuje:
udział w konferencji,
publikację w monografii pokonferencyjnej,
2 noclegi w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach w pokoju dwuosobowym,
pełne wyżywienie,
dojazd autokarem z SGH do hotelu (Warszawa-Mikołajki-Warszawa).Zgłoszenie opracowania (call for papers)
Call for papers
15 sierpnia br. minęła 50. rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w polityce gospodarczej, finansach i historii pieniądza, jakim było zawieszenie – wprowadzonej przez konferencję z Bretton Woods w 1944 r. – wymienialności dolara amerykańskiego na złoto, a więc ostateczne zerwanie z kruszcowym pokryciem pieniądza. W związku z tym Instytut Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej oraz Instytut Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie organizują w dniach 16-18 maja 2022 r. drugą część konferencji pt.: „System z Bretton Woods i jego dziedzictwo”.
Uprzejmie zapraszamy do zgłaszania propozycji tekstów na konferencję. Sugerowana tematyka obejmuje następujące grupy problemów:
- geneza powstania systemu z Bretton Woods oraz implikacje jego zasad dla polityki gospodarczej (monetarnej, fiskalnej, kursowej, kontroli przepływów kapitałowych),
- przyczyny, dla których prezydent R. Nixon podjął w sierpniu 1971 r. decyzję o zawieszeniu wymienialności dolara na złoto,
- krótkookresowe i długookresowe konsekwencje zawieszenia tej wymienialności oraz upadku systemu z Bretton Woods,
- możliwość i zasadność przywrócenia elementów systemu z Bretton Woods (jeśli tak, to jakich i w jakiej formule?).
Konferencja będzie miała miejsce w ośrodku konferencyjnym (Hotel Gołębiewski w Mikołajkach). Najlepsze opracowania zostaną zamieszczone w książce pokonferencyjnej, którą opublikuje Oficyna Wydawnicza SGH do końca 2022 r.
Terminarz:
- do 9 stycznia 2022 r. prosimy o nadsyłanie tytułów i abstraktów proponowanych opracowań (lub całych tekstów),
- do 15 lutego 2022 r. organizatorzy przekażą informację o przyjęciu lub odrzuceniu zaproponowanego opracowania,
- 19 kwietnia 2022 r.: ostateczny termin nadesłania opracowań na konferencję.
Konferencja odbędzie się w języku polskim; teksty prosimy nadsyłać po polsku (w tym abstrakt i słowa kluczowe także w języku angielskim).
Wymagania techniczne w stosunku do nadsyłanych tekstów:
- teksty w programie Word,
- sugerowana objętość: 15-30 stron,
- struktura: abstrakt i słowa kluczowe (obydwie pozycje również w języku angielskim) – wstęp – część główna – podsumowanie – literatura,
- tekst podstawowy: czcionka Times New Roman, rozmiar 12, interlinia 1,5,
- wcięcia: z lewej 0 cm, z prawej 0 cm, specjalne – pierwszy wiersz akapitu 0,5 cm,
- wszystkie strony numerowane,
- rysunki w programie Excel,
- odnośniki: na dole strony, czcionka Times New Roman, rozmiar 11, interlinia 1,
- system cytowania oraz zapisu bibliografii APA,
- literatura: interlinia 1, pomiędzy poszczególnymi pozycjami bibliograficznymi interlinia 1,5.
Dodatkowe wymogi wydawnicze zostaną przekazane autorom tekstów wybranych do książki. Adres do korespondencji: konferencja_brettonwoods@sgh.waw.pl
Strona internetowa konferencji: http://www.sgh.waw.pl/konferencjabrettonwoods
- dr hab. Ryszard Bartkowiak, prof. uczelni (SGH)
- prof. dr hab. Janusz Ostaszewski (SGH)
- prof. dr hab. Zbigniew Polański (SGH)
KONTAKT
Wszelkie pytania związane z konferencją i opinie można przesyłać na poniższy adres mailowy: if@sgh.waw.pl
Instytut Ekonomii Politycznej,
Prawa i Polityki Gospodarczej
Szkoła Główna Handlowa w Warszawietel.: 22 564 98 57
Instytut Finansów
Szkoła Główna Handlowa w Warszawietel.: 22 564 93 20
22 564 92 95Patronat Honorowy
ObrazProjekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej
ObrazSponsor Główny
ObrazSponsor
Obraz- V edycja Edward Altman Lecture Series 10.05.2021r.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na
V edycje Edward Altman Lecture Series pt.
COVID19 and the Credit Cycle: 2020 Revisited and 2021 Outlook for the US and Poland w dniu 10 maja br. na godz. 17:00-19:30
za pomocą Microsoft Teams (online)
Zaproszeni prelegenci:
prof. Edward Altman (NYU Stern) i Prezes Mariusz Cholewa (BIK)
KONFERENCJE 2020 r.
- Młodzi Polscy Ekonomiści
Pracownicy Instytutu Finansów wspierają młodzież zainteresowaną ekonomią i finansami w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia.
Webinar „Dług publiczny i jego limity a pandemia” już 19 listopada!
ObrazPonad bilion złotych wciąż rosnącego długu publicznego dla większości z nas jest kwotą abstrakcyjną. Musimy jednak mieć świadomość, że to co się dzieje z długiem publicznym ma silny wpływ na naszą gospodarkę, a przez to także na nasz poziom życia.
Gościem wydarzenia będzie Rafał Trzeciakowski - ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich i doktorant w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Webinar wspierany jest przez Instytut Finansów. Został on objęty patronatem Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
Więcej informacji znajdziecie na https://www.facebook.com/events/402496377425862.
DokumentMłodzi Polscy Ekonomiści – bo ekonomia nie musi być trudna
Młodzi Polscy Ekonomiści 2020 to już trzecia odsłona konferencji MPE. Odbędzie się ona 31 stycznia br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wydarzenie tworzone przez młodych dla młodych, których interesuje świat ekonomii oraz wielkiego biznesu. Jest to jeden z bardzo nielicznych przykładów konferencji, której wszyscy organizatorzy to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych m.in. II LO im. Stefana Batorego, I SLO Bednarska i SLO nr 4 Hawajska.
Dwustu młodych, ambitnych uczestników wydarzenia będzie miało okazję wysłuchać sześciu prelekcji. Każdą z nich przeprowadzą zaproszeni eksperci. Organizatorzy na ten moment nie ujawniają kto wystąpi – goście konferencji regularnie ‘odsłaniają się’ na stronie internetowej wydarzenia (www.mpe.pl). Zdążyliśmy się jednak dowiedzieć, że jednym z gości będzie Marek Dietl – Prezes Giełdy Papierów Wartościowych. Opowie on o przyszłości giełdy. Głos zabierze również przedstawiciel FOR-u – dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista, przybliży uczestnikom temat przemian gospodarczych w Polsce.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Młodzi Polscy Ekonomiści poza organizacją wydarzeń prowadzą również stronę na Facebooku. Można tam znaleźć cotygodniowe wiadomości oraz prosto wytłumaczone pojęcia ekonomiczne. Wszystko to, bo ekonomia nie musi być trudna!
Rejestracja na konferencję trwa. Uczestnictwo jest bezpłatne. Nie zwlekaj, zapisz się na MPE 2020 już dziś na www.mpe.pl
Kontakt: www.facebook.pl/mpekon, www.mpe.pl, kontakt@mpe.pl
KONFERENCJE 2018r.
- PODATKI I RACHUNKOWOŚĆ. TEORIA I PRAKTYKA 28.09.2018r.
Mamy przyjemność poinformować, iż 28 września 2018 r. Instytut Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie organizuje konferencję naukową
z okazji uhonorowania dorobku naukowo-dydaktycznego prof. dr hab. Janiny Ickiewicz oraz prof. dr hab. Ireny Olchowicz pt. „PODATKI I RACHUNKOWOŚĆ. TEORIA I PRAKTYKA” (sala 1 B bud. C, Al. Niepodległości 128)kontakt: if@sgh.waw.pl
PROGRAM KONFERENCJI9.00-9.30 Rejestracja uczestników
9.30-10.30 Uroczyste otwarcie Konferencji: prof. dr hab. Janusz Ostaszewski,dyrektor Instytutu Finansów SGH
Wystąpienia:
- Prorektora ds. Dydaktyki i Studentów dr hab. Krzysztofa Kozłowskiego, prof. SGH
- Dziekana Kolegium Zarządzania i Finansów dr hab. Ryszarda Bartkowiaka, prof. SGH
Laudacje: prof. dr hab. Anna Karmańska, prof. dr hab. Jan Szczepański
10.30-11.00 Przerwa kawowa
11.00-12.30 Panel I Obciążenia fiskalne przedsiębiorstw. Prowadzący panel: dr hab. Paweł Felis, prof. SGH, dr Joanna Szlęzak-MatusewiczUczestnicy panelu:
- prof. dr hab. Jan Głuchowski, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu;
- dr hab. Feliks Grądalski, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie;
- dr hab. Marta Kluzek, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu;
- dr Irena Ożóg, doradca podatkowy;
- dr Tomasz Tratkiewicz, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Centrum Analiz Społeczno- Ekonomicznych CASE
12.30-12.45 Przerwa kawowa
12.45-14.15 Panel II Rachunkowość podatkowa. Prowadzący panel: dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH, dr Agnieszka Tłaczała
Uczestnicy panelu:
- dr hab. Grzegorz Gołębiowski, prof. Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie
- prof. dr hab. Hanna Litwińczuk, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
- prof. dr hab. Witold Modzelewski, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
- dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
14.15 Lunch
- Etyka, sprawiedliwość i racjonalność w dorobku nauki o finansach w latach 1918-2018 - 14/16.05.2018r.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Przedsiębiorczość” pt.: „Etyka, sprawiedliwość i racjonalność w dorobku nauki o finansach w latach 1918-2018”
ObrazKonferencję uroczyście otwartą przez Dyrektora Instytutu Finansów prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego zaszczycili swoim udziale :
- dr hab. prof. SGH Ryszard Bartkowiak, Dziekan KZiF SGH
- dhc SGH Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich,
- Katarzyna Zajdel-Kurowska, Członek Zarządu NBP oraz liczne grono prominentnych referentów i uczestników.
Specjalnym gościem honorowym konferencji był
prof. Paul H. Dembiński – dyrektor Obserwatorium Finansowego w Genewie.
Wykład inauguracyjny pt.: Wkład Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie do dorobku nauki o finansach wygłosił dr. hab. Ryszard Bartkowiak, prof. SGH. Kolejne dwie prezentacje prof. dr hab. Małgorzaty Iwanicz-Drozdowskiej oraz dr Elżbiety Malinowskiej-Misiąg dotyczyły ewolucji sieci bezpieczeństwa finansowego w Polsce oraz dyscypliny finansowej w jednostkach samorządu terytorialnego na przestrzeni ostatnich 100 lat. Pierwszy dzień konferencji zakończyły prezentacje prof. Paula H. Dembińskiego oraz prof. dr hab. Anny Karmańskiej i zaraz po nich ożywiona dyskusja w ramach panelu: Kategorie etyki, sprawiedliwości i racjonalności w historii myśli ekonomicznej w latach 1918-2018.W drugim dniu konferencji uczestnicy mieli okazję posłuchać wystąpień i wziąć udział w dyskusji panelowej w dwóch blokach tematycznych: Racjonalność a sprawiedliwość systemu podatkowego w Polsce w latach 1918-2018 oraz Dorobek laureatów Nagrody Nobla w postrzeganiu człowieka jako podmiotu gospodarującego.
Trzeci, ostatni dzień konferencji poświęcony był prezentacjom badań naukowych. W ramach panelu: Finanse jako obszar eksploracji naukowej, uczestnicy mieli okazje zaprezentować wyniki własnych badań naukowych i odpowiedzieć na pytania słuchaczy.
Wszystkie wystąpienia sprowokowały żywą dyskusję, bezpośrednio w trakcie obrad, jak i w kuluarach. Dały asumpt do żywych polemik, wymiany myśli i przedstawienia własnych poglądów i refleksji. Konferencja bez wątpienia pozostanie długo w pamięci jej uczestników. Warto podkreślić, że zaowocowała wydaniem monografii naukowej pod redakcją prof. dr. hab. Janusza Ostaszewskiego oraz dr. hab. prof. SGH Michała Wrzesińskiego pt. Etyka, sprawiedliwość i racjonalność w dorobku nauki o finansach w latach 1918-2018, która jest podsumowaniem treści prezentowanych podczas tegorocznego spotkania.
Projekt został zrealizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Sponsorami Konferencji byli: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Związek Banków Polskich.Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej
ObrazSponsorzy
ObrazObrazObrazPublikacja konferencyjna:
Obraz
KONFERENCJE 2017 r.
- Edward Altman Lecture Series 27.04.2017r.
Serdecznie zapraszamy do udziału w II edycji Edward Altman Lecture Series!27 kwietnia 2017 r., Aula I, bud. C, SGH, godzina 9:00-15:00
Temat przewodni tegorocznego wydarzenia:
„Szanse i zagrożenia dla rozwoju gospodarczego kraju związane z niskimi stopami procentowymi”
KONFERENCJE 2016 r.
- Przełamywanie dysonansów poznawczych jako czynnik stymulowania rozwoju nauk o finansach- 9/11.05.2016r.
Mam przyjemność poinformować, iż XII konferencja z cyklu „Przedsiębiorczość”, organizowana przez Instytut Finansów oraz Instytut Rachunkowości
Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pt. „Przełamywanie dysonansów poznawczych jako czynnik stymulowania rozwoju nauk o finansach”PROGRAM:
Uroczyste otwarcie Konferencji przez: dr hab. Katarzynę Kreczmańską-Gigol
Panel IV Nieporozumienia i kontrowersje dotyczące typologii w zakresie form i źródeł pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa
Prowadząca: dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol
Uczestnicy stołu panelowego: dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, dr hab. Jolanta Ciak, prof. WSB,
dr Agnieszka Tłaczała, dr Leszek Mosiejko, Dorota Strubel
Prezentacje:- dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, dr Piotr Russel, Szymon Gruszewski Kapitał, jego struktura w przedsiębiorstwie oraz źródła finansowania majątku – przełamywanie dysonansów poznawczych
- Dorota Strubel Istota należności w przedsiębiorstwie
- dr Agnieszka Tłaczała Koncepcja kapitału własnego w przepisach o rachunkowości stosowanych przez polskie jednostki oraz w nauce o finansach
Panel I Kontrowersje wokół zakresu i standardów sprawozdawczości przedsiębiorstw. Nowe wyzwania o charakterze interdyscyplinarnym dla przedstawicieli nauki i praktyki gospodarczej
Prowadzący:prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, prof. dr hab. Anna KarmańskaUczestnicy stołu panelowego: prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, prof. dr hab. Anna Karmańska, prof. dr hab. Zbigniew Luty,
dr hab. Jan Komorowski, prof. SGH, dr Marzanna LamentPrezentacje:
Panel III Zmiany w sieci bezpieczeństwa finansowego- większa stabilność czy też źródło nowych problemów?
Prowadzące: prof. dr hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, dr Elżbieta Malinowska-Misiąg
Uczestnicy stołu panelowego: prof. hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, dr Elżbieta Malinowska-Misiąg, dr hab. Rafał Tuzimek, dr Dorota Bem, dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, dr hab. Wiesława Ziółkowska, prof.WSB
Prezentacje:Panel II Efektywność, czy też nieefektywność informacyjna rynków finansowych?
Prowadzący: prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, dr hab. Michał Wrzesiński, prof. SGHUczestnicy stołu panelowego: prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, dr hab. Michał Wrzesiński, prof. SGH, dr hab. Jan Komorowski, prof. SGH, dr Monika Czerwonka, doc. dr Andrzej Łączak, dr inż. Stanisław Urbański
Prezentacje:
•dr hab. Michał Wrzesiński, prof. SGH Efektywność inwestycji w spółki przeprowadzające pierwszą ofertę publiczną, ze szczególnym uwzględnieniem spółek portfelowych funduszy Private Equity
•doc. dr Andrzej Łączak Pozaekonomiczne czynniki efektywności informacyjnej rynków finansowych
•dr Czesław Martysz Problem informacji cenotwórczych w kontekście nowych unijnych obowiązków informacyjnych spółek publicznych
•dr inż. Stanisław Urbański Efektywność informacyjna modelowanych stóp zwrotu w świetle modyfikacji modelu Famy-Frencha – na przykładzie akcji notowanych na GPW w WarszawiePartnerzy:
ObrazObrazObraz
KONFERENCJE 2015 r.
- O nowy ład finansowy w Polsce. Rekomendacje dla animatorów życia gospodarczego 11.13.05.2015r.
Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „O nowy ład finansowy w Polsce. Rekomendacje dla animatorów życia gospodarczego” odbyła się w dniach 11-13 maja 2015 r. w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach.
Panel I. Sektor bankowy – działania naprawcze i regulacyjne. Prowadząca: prof. zw. dr hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska
- prof. dr hab. Małgorzata Iwanicz- Drozdowska Restrukturyzacja banków w Unii Europejskiej
- Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz Problemy polskiej i europejskiej bankowości – newralgiczne regulacje systemowe
- dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH, Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Department Business Inteligence, Biuro Informacji Kredytowej S.A. Rynek kredytowy w Polsce
- dr Beata Domańska-Szaruga Regulowanie poza bankowego rynku pożyczkowego w Polsce
- dr Paweł Smaga Procykliczność – przyczyny i sposoby zapobiegania
- dr Marcin Liberadzki Obligacje hybrydowe w świetle nowych wymogów kapitałowych i dyrektywy BRRD
Panel II. W kierunku pożądanych zmian w analizie finansowej, zarządzaniu finansami i innowacyjności przedsiębiorstw.
Prowadzący: prof. zw. dr hab. Janusz Ostaszewski- prof. zw. dr hab. Janusz Ostaszewski Kapitał obrotowy netto w przedsiębiorstwie i metody jego pomiaru
- dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol Istota i uwarunkowania płynności strukturalnej
- doc. dr Andrzej Łączak Fundusze UE jako źródło finansowania innowacji w przedsiębiorstwach oraz efektywność ich wykorzystania w Polsce w latach 2004-2013
- dr Monika Pasternak-Malicka Niski poziom aktywności zawodowej oraz bezrobocie wśród młodych osób jako czynnik determinujący nieformalne zatrudnienie
- dr Piotr Russel Wpływ zmian przepisów prawnych na rozwój leasingu konsumenckiego w Polsce
Panel III. Rozwój nauki o finansach i praktyczne aspekty funkcjonowania rynków finansowych.
Prowadzący: dr hab. Michał Wrzesiński, prof. SGH- dr hab. Michał Wrzesiński, prof. SGH Strategie inwestycyjne oparte na mnożnikach rynkowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2010-2013
- prof. zw. dr hab. Anna Karmańska Standaryzacja wartości godziwej jako wyraz wprowadzenia ładu w języku ekonomii, finansów, zarzadzania i rachunkowości
- Magdalena Walczak Marketing mix w świetle neuroekonomii jako przykład praktycznego wykorzystania badań neuroekonomicznych
- dr hab. Eryk Łon, prof.UEP Cykl prezydencki w USA a zmiany indeksów giełdowych
- dr hab. Rafał Tuzimek Czynniki behawioralne a decyzje zarządcze i inwestycyjne na publicznym rynku kapitałowym
- dr Piotr Wiśniewski Inteligentna beta (ang. smart beta) jako nowa strategia inwestycyjna państwowych funduszy majątkowych (ang. sovereign wealth funds)
Panel IV. Dyscyplina fiskalna a stabilność finansowa.
Prowadząca: dr Elżbieta Malinowska-Misiąg
- dr Elżbieta Malinowska-Misiąg Kryzys a konsolidacja fiskalna w Polsce
- prof. dr hab. Wiesława Ziółkowska Kontrowersje wokół długu sektora General Government w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w kontekście ostatniego kryzysu
- dr hab. Magdalena Knapińska Problemy finansowania polityki rynku pracy w Polsce i krajach Unii Europejskiej
- dr hab. Jolanta Ciak O potrzebie powołania rady fiskalnej w Polsce
- dr Lech Jańczuk Planowanie budżetowe w jednostkach samorządu terytorialnego
- Barbara Pączek Czynniki demograficzne w analizie stabilności fiskalnej
Panel V. Kierunki zmian w zakresie opodatkowania przedsiębiorstwa.
Prowadzący: dr hab. Marcin Jamroży- dr hab. Marcin Jamroży Motywy podatkowe bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorców
- Piotr Kwapień Sukcesja firm rodzinnych i nieruchomości w świetle polskiego prawa podatkowego
- Anna Pączkowska/Magdalena Walczak Polski system podatkowy w kontekście zasad podatkowych Smitha
PARTNERZY KONFERENCJI:
ObrazObrazSPONORZY:
Obraz
KONFERENCJE 2014 R.
- Rozwój nauki o finansach. Stan obecny i pożądane kierunki jej ewolucji” 2014
I blok tematyczny Poszukiwanie mainstreamu w naukach o finansach-niepotrzebne błądzenie czy też ważny kierunek eksploracji naukowej
- dr Monika Czerwonka „W poszukiwaniu mainstreamu w dyscyplinie finanse”
- prof. dr hab. Anna Karmańska „W kierunku paradygmatu wartości ekonomicznej- wspólne wyzwanie dla nauk ekonomicznych?”
- mgr Magdalena Walczak „Neuroekonomia-w drodze do mainstreamu”
- prof. dr hab. Wiesława Ziółkowska- „Alokacyjna funkcja finansów publicznych a zrównoważony rozwój”
II blok tematyczny O jakość życia Polaków i ich bezpieczeństwo ekonomiczno- finansowe
- dr Elżbieta Malinowska-Misiąg „System emerytalny w Polsce a starzenie się ludności. Status quo i wyzwania na przyszłość”
- dr Marcin Jamroży „Oszczędzanie na emeryturę a zachęty podatkowe”
- prof. dr hab. Jan Głuchowski „Problem równości podatkowej w aktualnych realiach Polski”
- mgr Jakub Kerlin „Zabezpieczenie oszczędności gospodarstw domowych w polskim systemie finansowym”
- dr Piotr Russel „Zmiany w systemie emerytalnym a bezpieczeństwo finansowe Polaków”
- dr Agnieszka K. Nowak „Zmiany w strukturze oszczędności Polaków oraz w polityce depozytowej instytucji finansowych wywołane globalnym kryzysem finansowym”
III blok tematyczny Finansjalizacja relacji społeczno-ekonomicznych –mit czy rzeczywistość
- prof. dr hab. Pawel H. Dembinski – dyrektor Obserwatorium Finansów w Genewie „Finansjalizacja relacji społeczno-gospodarczych po kryzysie subprime”
- dr hab. Michał Wrzesiński, prof. SGH „Finansjalizacja gospodarki – fakty czy mity?”
- dr Paweł Smaga „Zbyt duży system finansowy jako zagrożenie dla wzrostu gospodarczego”
- dr Piotr Wiśniewski „Nowe miary finansjalizacji”
- dr Marcin Liberadzki „Efekt contagion-nadmierna transmisja szoków na zintegrowanych międzynarodowych rynkach finansowych”
- dr Kamil Liberadzki „Obligacje projektowe jako instrument powiązania sfery realnej ze sferą finansową”
IV blok tematyczny Podatki w nauce o finansach
- dr Paweł Felis „Przesłanki i kierunki zmian w polskim systemie podatkowym- wybrane zagadnienie”
Komisja wnioskowa:
Przewodniczący: dr Paweł Felis,
skład komisji: dr Elżbieta Malinowska-Misiąg, mgr Magdalena Walczak, mgr Anna Pączkowska, mgr Michał OstaszewskiPublikacja:
Obraz- International Risk Management Conference- 23/24.06.2014
Odbędzie się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w dniach 23-24 czerwca 2014 r. VII edycja tego wydarzenia jest organizowana przez New York University - Stern School of Business, University of Florence, The Risk, Banking and Finance Society (stali organizatorzy) oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie (organizator goszczący).
Konferencja skupia naukowców i praktyków z całego świata, stanowiąc platformę do prezentacji najnowszych wyników badań z zakresu zarządzania ryzykiem. Zgłoszenia referatów są przyjmowane do 31 marca 2014 r.
Szczegóły związane z call for papers dostępne są na stronie: www.irmc.euKluczowymi prelegentami konferencji są profesorowie: Franklin Allen (Wharton – Upenn), Edward I. Altman (NYU Stern), Bing Liang (University of Massachusetts Amherst), Menachem Brenner (NYU Stern), Sanjiv Das (Santa Clara University) oraz Santiago Carbo Valverde (Bangor Business School).
Przewidziane jest specjalne wydanie „Review of Finance” (Impact Factor: 1,44) pod wspólną redakcją: Franklina Allena (Managing Editor of the RoF), Menachema Brennera (Guest Editor) oraz Małgorzaty Iwanicz-Drozdowskiej i Oliviera Roggi (Coordinating Editors).
Artykuły zgłoszone do specjalnego wydania „RoF” zostaną poddane standardowej procedurze recenzyjnej.
Komitet lokalny konferencji na szczeblu SGH tworzą:
prof. dr hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska – przewodnicząca
prof. dr hab. Andrzej Sławiński – zastępca
dr hab. Anna Szelągowska, prof. SGH - menedżer ds. relacji
dr Piotr Bańbuła
dr Marcin Kawiński
dr Anna Matuszyk
dr Piotr Mielus
dr Aneta Ptak-Chmielewska
mgr Hanna RachońZapraszamy serdecznie do udziału i składania referatów!
- dr hab. Anna Szelągowska, prof. SGH - menedżer ds. relacji
- dr Piotr Bańbuła
- dr Marcin Kawiński
- dr Anna Matuszyk
- dr Piotr Mielus
- dr Aneta Ptak-Chmielewska
- mgr Hanna Rachoń