Warsztaty: Restrukturyzacja biznesowa a ceny transferowe

Instytut Finansów we współpracy z CRIDO zaprasza na warsztaty w dniu 12 marca 2025r. nt.: 

Restrukturyzacja biznesowa a ceny transferowe 

 

Warsztaty odbędą się w formule online w aplikacji MS Teams.

Restrukturyzacja w rozumieniu przepisów o cenach transferowych obejmuje w szczególności istotną zmianę relacji handlowych lub finansowych. Dotyczy to m.in. zakończenia obowiązujących umów lub zmiany ich istotnych warunków. Jednocześnie wiąże się to z przeniesieniem pomiędzy podmiotami powiązanymi funkcji, aktywów lub kategorii ryzyka. 


Restrukturyzacja biznesowa stanowi jeden z najbardziej złożonych i problematycznych obszarów cen transferowych. Problemy dotyczą nie tylko samej definicji restrukturyzacji czy identyfikacji transakcji kontrolowanych, ale także oceny przeniesienia potencjału do generowania zysków oraz zasadności i wyceny wynagrodzenia (tzw. exit fee). Trudności również sprawiają kwestie związane z uzasadnieniem przyjętych założeń i parametrów do wyceny wynagrodzenia (exit fee), szczególnie w przypadku metod dochodowych opartych o przyszłe przepływy pieniężne.  


W ramach warsztatu przeprowadzanego w formie studium przypadku zostanie zaprezentowana m.in. metodyka wyceny exit fee z wykorzystaniem metody dochodowej. Analiza zostanie przedstawiona z perspektywy dwóch stron transakcji oraz uwzględni analizę wrażliwości wyników wyceny w zależności od przyjętych założeń. Wprowadzeniem do studium przypadku będzie przegląd polskich i międzynarodowych regulacji w zakresie reorganizacji biznesowej. 


Prezentacji zagadnień towarzyszyć będzie dyskusja. Przewidziano możliwość zadawania pytań na czacie. Warsztaty prowadzone będą przez pracowników naukowych SGH i praktyków z wieloletnim doświadczeniem w zakresie cen transferowych i wycen z firmy doradczej CRIDO.  

Program warsztatów

13.00-13.45  Wprowadzenie merytoryczne do Studium Przypadku

  • Przegląd regulacji i orzecznictwa w obszarze restrukturyzacji biznesowej
    Ewelina Stamblewska-Urbaniak, Partner CRIDO / Adam Zbroiński, Starszy Menedżer CRIDO
  • Deficyty regulacyjne i wyzwania w obszarze restrukturyzacji biznesowej                             dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH  

13.45-14.00 Przerwa 
14.00-16.00 Studium Przypadku-                                                                       Wycena restrukturyzacji biznesowej na przykładzie synergii działalności produkcyjno-dystrybucyjnej po transakcji M&A

  • Prowadzący: Leszek Bogucki, Partner CRIDO
  • Moderator: dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH

Paneliści:  

  • Ewelina Stamblewska-Urbaniak, Partner CRIDO
  • Adam Zbroiński, Starszy Menedżer CRIDO
  • dr hab. Rafał Tuzimek, prof. SGH
Komitet Organizacyjny
  • dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
  • mgr Katarzyna Wasilewska


Paneliści

dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH

dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH –profesor uczelni w Instytucie Finansów SGH, dyrektor Instytutu Finansów od 2024r., kierownik Zakładu Podatków, doktor habilitowany nauk ekonomicznych (SGH, 2015), doktor nauk prawnych (Uniwersytet Adama Mickiewicza, 2004), doktor nauk ekonomicznych (Europa-Universität Viadrina, 2001), kierownik Podyplomowych Studiów Międzynarodowe Opodatkowanie oraz Podyplomowych Studiów Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami. Członek Rady Programowej Kierunku Finanse i Rachunkowość oraz Rady Programowej Kierunku International Master Program in Management Accounting.

Marcin Jamroży
Ewelina Stamblewska-Urbaniak

Ewelina jest partnerem odpowiedzialnym za zespół cen transferowych (TP). Od ponad 20 lat zajmuje się planowaniem rozliczeń grupowych, wycenami transakcji towarowych i usługowych (w tym finansowych oraz wartości niematerialnych i prawnych), opracowywaniem oraz implementacją polityk cen transferowych, planowaniem i przeprowadzaniem restrukturyzacji biznesowych, w tym wycenie ewentualnego odszkodowania z tego tytułu (exit fee). Realizuje również projekty obejmujące m.in.

Ewelina Stamblewska-Urbaniak
Leszek Bogucki

Leszek jest partnerem w Dziale Modelowania Finansowego i Wycen w CRIDO. Specjalizuje się w wycenach spółek, znaków towarowych, baz klientów, kontraktów i innych wartości niematerialnych i prawnych oraz zorganizowanych części przedsiębiorstw. Ponadto, Leszek zajmuje się modelowaniem finansowym na potrzeby transakcji (M&A), pozyskiwania finansowania, decyzji zarządczych oraz project finance. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w dziedzinie wycen przedsiębiorstw, finansów przedsiębiorstw oraz usług doradczych.

Leszek Bogucki
dr hab. Rafał Tuzimek, prof. SGH

Dr hab. Rafał Tuzimek, prof. SGH, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i IESE Business School – University of Navarra, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny w Kolegium Zarządzania i Finansów w Instytucie Ryzyka i Rynków Finansowych SGH, prowadzi wykłady z zakresu Finansów Przedsiębiorstwa i Rynków Kapitałowych, współpracuje m.in.

Rafał Tuzimek
Adam Zbroiński

Adam specjalizuje się we wszelkich procedurach związanych z zagadnieniem cen transferowych. Z sukcesem wspiera klientów w postępowaniach zmierzających do zawarcia uprzednich porozumień cenowych APA. Reprezentuje podatników w kontrolach podatkowych i celno – skarbowych jak i postępowaniach podatkowych ukierunkowanych na zagadnienie zgodności warunków transakcji z zasadą ceny rynkowej. Jego aktywność zawodowa obejmuje  także wsparcie w procedurach wzajemnego porozumiewania się (MAP).

Adam Zbroiński

Kontakt:

Współorganizatorzy
Formularz rejestracyjny

Zapraszamy do udziału w warsztatach.

.