Studenci SGH mogą realizować praktyki w kraju i za granicą zgodnie z Regulaminem studenckich praktyk zawodowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Praktyki zagraniczne z dofinansowaniem programu Erasmus+ KA131
Studenci i absolwenci SGH, którzy chcą uzyskać dofinansowanie na praktykę zagraniczną z programu Erasmus+ KA131, muszą spełnić nie tylko wymagania “Regulaminu studenckich praktyk zawodowych w SGH”, ale także wymagania określone w:
Wyjazdy absolwentów na praktyki programu Erasmus+
Z dofinansowania na wyjazdy na praktyki skorzystać mogą również absolwenci, którzy mogą pojechać na praktykę w okresie 12 miesięcy od obrony swojej pracy (tzw. niedawni absolwenci).
UWAGA! Studenci, którzy będą chcieli wyjechać jako absolwenci, muszą zakwalifikować się do programu jeszcze przed ukończeniem studiów (komplet dokumentów aplikacyjnych ze wszystkimi wymaganymi podpisami musi być złożony w CWM przed obroną pracy dyplomowej). Dokumenty należy złożyć nie później niż miesiąc przed wyznaczonym terminem obrony. Po obronie pracy dyplomowej należy do CWM dostarczyć zaświadczenie o obronie pracy i dopiero po tym fakcie można rozpocząć realizację praktyk.
- Przed wyjazdem
1. ZNALEZIENIE PRACODAWCY – znalezienie instytucji przyjmującej leży w gestii studenta.
2. DOKUMENTY PRZEDWYJAZDOWE DO ZŁOŻENIA W CWM należy złożyć najpóźniej na 1 miesiąc przed rozpoczęciem praktyki oraz wypełniać komputerowo i drukować dwustronnie w przypadku plików zawierających więcej niż 1 stronę:
Документ- Confirmation form of accepting the student – wymagane podpisy: I. Student; II. Pracodawca (z pieczątką)
- Learning Agreement for Traineeships – ustalony program i termin praktyki, wymagane podpisy: I. Student; II. Pracodawca (z pieczątką)
- Wniosek-skierowanie na wyjazd – wymagane podpisy: I. CWM; II. Dziekan; III. Rektor – DOKUMENT NALEŻY WYDRUKOWAĆ DWUSTRONNIE!
- Oświadczenie o poprzednich wyjazdach
- Certyfikat językowy (minimum B2) – znajomość języka, w którym odbywa się praktyka, może być potwierdzona komercyjnym certyfikatem, dyplomem ukończenia szkoły średniej lub wyższej w języku obcym (takim samym jak język odbywania praktyki lub używany w instytucji przyjmującej), testem kompetencyjnym CNJO lub zaświadczeniem o wyniku egzaminu końcowego z obowiązkowego lektoratu wydanym przez CNJO na poziomie nie niższym niż B2. Jeżeli praktyka odbywa się w więcej niż jednym języku obcym na poziomie równoważnym, student powinien dostarczyć potwierdzenia znajomości również tych języków.
- Umowa finansowa (przesłana do studenta emailem, dwa egzemplarze wydrukowane dwustronnie)
- Kopia karty EKUZ
- Ubezpieczenie NNW i OC* – zapewniane przez SGH na okres 4 tygodni dla studentów FiR, dla pozostałych kierunków na okres 3 tygodni (ubezpieczenie jest zapewnianie studentom tylko na pierwszą praktykę na każdym toku studiów); na pozostały czas trwania praktyk student jest zobowiązany do samodzielnego wykupienia ubezpieczenia. Kopia ubezpieczenia musi być dostarczone razem z dokumentami aplikacyjnymi.
* UWAGA! Uczelnia nie zapewnia absolwentom wyjeżdżającym na praktyki w ramach programu Erasmus+ ubezpieczenia OC i NNW! Absolwenci są zobowiązani do wykupienia ubezpieczeń NNW i OC we własnym zakresie i dostarczenia ich kopii ( z oryginałem do wglądu ) do CWM razem z pozostałymi dokumentami.
Zakres ubezpieczenia OC musi obejmować szkody spowodowane przez uczestnika w miejscy realizacji praktyki.
Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i podpisać oświadczenie w Dziale Organizacji Dydaktyki lub w CWM. - DODATKOWY DOKUMENT DLA OSÓB APLIKUJĄCYCH O STYPENDIUM DLA ABSOLWENTÓW- zaświadczenie z Dziekanatu o pozytywnej obronie pracy dyplomowej (jedyny dokument aplikacyjny składany po obronie!)
Dokumenty dodatkowe:
- aneksy do Learning Agreement
- sylabusy praktyk zawodowych dla poszczególnych kierunków znajdują się w katalogu przedmiotów w USOSweb
Maksymalny czas praktyki, na który student może otrzymać dofinansowanie wynosi 6 miesięcy – minimalny okres trwania praktyki to 2 pełne miesiące (60 dni). W związku z tym we wszystkich dokumentach, czyli Learning Agreement for traineeships, Confirmation form of accepting the student oraz Wniosku-skierowaniu, muszą być jednakowe daty potwierdzające tylko okres finansowania (min. 2 miesięczny, maks. 6 miesięczny okres praktyki).
- Po powrocie
-
- wymagane podpisy: I. Student; II. Pracodawca (z pieczątką)
- Sylabus praktyki zawodowej – sylabusy praktyk zawodowych dla poszczególnych kierunków znajdują się w katalogu przedmiotów w USOSweb
- Ankieta studenta Erasmusa+ w Beneficiary Module (link do ankiety wysyłany automatycznie na adres email po zakończeniu praktyki)
- Raport opisowy przesłany do osoby kontaktowej w CWM
- Erasmus+ – informacje dla uczestników
Stawki stypendialne
Stawki stypendialne na wyjazdy na praktyki w ramach realizowanego projektu Erasmus+ KA131 2023 do firm/przedsiębiorstw:
- 820 EUR: Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja
- 820 EUR: Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy
- 750 EUR: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry
Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się o dodatkowe środki. Wnioski o dodatkowe fundusze będą składane przez uczestników mobilności do uczelnianego koordynatora programu Erasmus+. Dodatkowo przyznana kwota dofinansowania (przewyższająca stawki określone w tabelach powyżej) będzie rozliczana jako koszty rzeczywiste, czyli wymagające udokumentowania w postaci dowodów finansowych. Koszty powinny być dostosowane do realnych potrzeb związanych z typem niepełnosprawności i oszczędne.
Przed wyjazdem wypłacane jest 70% należnego stypendium, pozostałą kwotę (transzę wyrównującą) student otrzymuje po dokonaniu rozliczenia.
Mobilności osób z mniejszymi szansami w programie Erasmus+:
W programie Erasmus+ KA131 2023 „wsparcie indywidualne” jak i dodatkowe środki przyznane w związku trudną sytuacją materialną i/lub z niepełnosprawnością studentów wyjeżdżających na studia lub praktykę będą przyznawane ze środków programu Erasmus+.
Dofinansowanie w formie stawki ryczałtowej może być przyznane:
- studentom wyjeżdżającym na studia i/lub praktykę, posiadającym potwierdzone przez uczelnię prawo do otrzymania stypendium socjalnego, zgodnie z regulacjami uczelni;
- studentom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności wyjeżdżającym na studia i/lub praktykę; absolwentom wyjeżdżającym na praktykę, posiadającym potwierdzone przez uczelnię prawo do otrzymania stypendium socjalnego, zgodnie z regulacjami uczelni;
- absolwentom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności wyjeżdżającym na praktykę.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowego wsparcia z programu Erasmus+ proszone są o kontakt z pracownikami CWM odpowiedzialnymi za wyjazdy do konkretnych krajów zgodnie z poniższymi informacjami kontaktowymi (lista osób kontaktowych znajduje się w ostatniej zakładce).
Więcej informacji:
- WARUNKI PRZYZNANIA DOFINANSOWANIA DLA WYJAZDÓW OSÓB Z MNIEJSZYMI SZANSAMI (ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W TRUDNEJ SYTUACJI MATERIALNEJ ORAZ OSÓB Z ORZECZONĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ) ZAKWALIFIKOWANYCH NA WYJAZD W PROGRAMIE ERASMUS+ - UMOWA FINANSOWA KA131 (SZKOLNICTWO WYŻSZE)
- WNIOSEK O DOFINANSOWANIE UCZESTNIKA MOBILNOŚCI ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI. MOBILNOŚĆ STUDENTÓW/PRACOWNIKÓW W PROGRAMIE ERASMUS+ (KOSZTY RZECZYWISTE)
- KARTA ROZLICZENIA DOFINANSOWANIA UCZESTNIKA MOBILNOŚCI O MNIEJSZYCH SZANSACH, W PROGRAMIE ERASMUS+ - UMOWA FINANSOWA KA131 (KOSZTY RZECZYWISTE)
Dofinansowanie przyznawane jest przez uczelnię w ramach kwoty dofinansowania, którą dysponuje uczelnia na podstawie umowy finansowej na realizację działań, podpisanej z Narodową Agencją (NA).
Dofinansowanie w formie kosztów rzeczywistych (na podstawie osobnego wniosku składanego do NA) może być przyznane:
- studentom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności wyjeżdżającym na studia i/lub praktykę;
- absolwentom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności wyjeżdżającym na praktykę.
Green Travel – podróż z wykorzystaniem niskoemisyjnych środków transportu:
- Przydatne informacje
Centrum Współpracy Międzynarodowej – nowa siedziba
Budynek S, ul. Batorego 8,
III piętro
- zachęcamy do kontaktu z pracownikami CWM poprzez MS Teams
konsultacje fizyczne odbywają się w godzinach przyjęć po wcześniejszym umówieniu się z osobą kontaktową [co najmniej dzień wcześniej] i otrzymaniu potwierdzenia
- Karolina KULCZYCKA
Erasmus+ wyjazdy na studia i praktyki (Belgia, Chorwacja, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowenia, Szwecja)
tel.: 22 564 98 44
e-mail: kkulcz(at)sgh.waw.pl - Marta TYMIŃSKA
Erasmus+ wyjazdy na studia i praktyki (Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Macedonia Płn., Niemcy, Słowacja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy)
tel.: 22 564 78 23
e-mail: mtymin(at)sgh.waw.pl
Godziny obsługi interesantów:
PONIEDZIAŁEK: 9.30 – 13.00
WTOREK: 9.30 – 13.00
ŚRODA: 12.30 - 14.30
CZWARTEK: 9.30 – 13.00
PIĄTEK: brak konsultacji
W godzinach innych niż podane studenci przyjmowani są wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się (telefonicznym lub mailowym z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem).