- dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH - Kierownik Katedry
- Obraz
dr hab. DOROTA NIEDZIÓŁKA, prof. SGH
Kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej
Dziekan Studium Magisterskiego
ORCID
LinkedIn
ResearchGate
Google ScholarAbsolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. Doktor nauk w dyscyplinie ekonomia.
Posiada ponad 20-to letnie doświadczenie w pracy zawodowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wcześniej kilkuletnie w Urzędzie celnym i uczelniach prywatnych. Jako specjalista rynku energii uczestniczyła w wielu inicjatywach, projektach radach towarzyszących zmianom dokonującym się na rynku energii.
Zainteresowania naukowe obejmują szeroko rozumiane funkcjonowanie rynków energii, ze szczególnym uwzględnieniem ich przestrzennego wymiaru. Badania naukowe i publikacje koncentrują się na takich obszarach jak: uwarunkowania rozwoju rynków energii w kontekście zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa energetycznego lub transformacji energetycznej.
- dr hab. Jacek Brdulak, prof. SGH
- dr hab. Dariusz Kotlewski, prof. SGH
- Obraz
dr hab. DARIUSZ KOTLEWSKI, prof. SGH
Adiunkt w Katedrze Geografii EkonomicznejORCID
LinkedIn
ResearchGate
Google ScholarAbsolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Stosunki Międzynarodowe. Doktorat obronił w 2014 r. w dyscyplinie ekonomia i finanse. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w lutym 2024 r.
Pracował przez ponad 5 lat w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich (SEP) zajmując się sprawami międzynarodowymi. Obecnie od ponad 10 lat pracuje w Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS), w Departamencie Studiów Makroekonomicznych i Finansów, gdzie zajmuje się badaniami makroekonomicznymi gospodarki, w tym szczególnie rachunkowością wzrostu gospodarczego. Jego najważniejszym osiągnięciem jest opracowanie metodologii oraz implementacja rachunku produktywności KLEMS w polskiej statystyce.
Zainteresowania naukowe obejmują głównie zagadnienia związane z rachunkowością wzrostu gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem jej przestrzennego wymiaru, tj. dystrybucji regionalnej wzrostu gospodarczego, w tym jego dekompozycji czynnikowej i sektorowej. Oprócz studiów czysto makroekonomicznych, badania naukowe wiążą się z szeroko rozumianą regionalistyką, obejmującą sektor elektroenergetyczny, infrastrukturę transportową, rynek nieruchomości, rozwój miast i regionów, funkcjonowanie przestrzenne sektorów PKD w świetle rachunku KLEMS.
- dr Ewelina Florczak
dr EWELINA FLORCZAK
Adiunkt w Katedrze Geografii Ekonomicznej
Doktor nauk ekonomicznych – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 2015r., na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Przedsiębiorstwo społeczne w środowisku lokalnym.Posiada ponad 10-cio letnie doświadczenie w pracy akademickiej (dydaktycznej i naukowej). Poprzednie stanowisko - adiunkt w Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Zainteresowania naukowe obejmują szeroko rozumiane społeczne uwarunkowania działalności gospodarczej, przedsiębiorczości społecznej, infrastruktury społecznej, w tym w ujęciu ich przestrzennej perspektywy.
Promotor ok. 150 prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich). Autorka ponad 40 publikacji naukowych.Doświadczenie dydaktyczne w zakresie analizy finansowej, zarządzania projektami, polityki społeczno-gospodarczej.
Badania naukowe koncentrują się na takich obszarach jak: rozwój zrównoważony, ekonomia i przedsiębiorczość społeczna, społeczny wpływ działalności gospodarczej.- dr Marcin Molenda
dr MARCIN MOLENDA
adiunkt w Katedrze Geografii Ekonomicznej
Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS) w Warszawie obecnie Szkoła Główna Handlowa (SGH) Wydziału Ekonomika Produkcji obecnie Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie (KNoP).W latach 1993- 1998 pracownik naukowy w Katedrze Analizy Działalności Przedsiębiorstwa (KNoP), gdzie zajmował się zarządzaniem zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach.
Od 1 października 1998 roku pracownik naukowy w Katedrze Geografii Ekonomicznej (KNoP).
W latach 2012-2013 pracownik naukowy w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie na Wydziale Turystyka i Rekreacja, Zakład Rozwoju Lokalnego i Regionalnego.Zainteresowania naukowe: bezpieczeństwo ekonomiczne przedsiębiorstw, marketing usług turystycznych, zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie turystycznym, geografia turystyki, rozwój lokalny.
Specjalizacja badawcza: bezpieczeństwo ekonomiczne przedsiębiorstw turystycznych, zrównoważony rozwój przedsiębiorstw turystycznych, zarządzanie zasobami ludzkimi, marketing w turystyce.
Pracę naukową łączy z praktyką w biznesie turystycznym (doradca w procesie rekrutacji pracowników w przedsiębiorstwach turystycznych w Polsce) oraz licznymi podróżami po świecie (zwiedził 46 krajów na 4 kontynentach).W SGH prowadzi zajęcia od roku akademickiego 1993/1994: Marketing personalny (w latach 1998-2008), Polityka personalna (w roku akademickim 1994/1995), Zarządzanie zasobami ludzkimi, Geografia ekonomiczna, Geografia turystyki, Marketing usług turystycznych i rekreacyjnych oraz seminarium licencjackie i seminarium magisterskie.
Dwa razy nominowany przez Studentów SGH w konkursie Inspiracja Roku za działalność dydaktyczną.- dr Maciej Gurbała
- Obraz
dr MACIEJ GURBAŁA
Adiunkt w Katedrze Geografii EkonomicznejAbsolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne, studiów podyplomowych w zakresie doskonalenia pedagogicznego nauczycieli akademickich oraz studiów podyplomowych Samorządowy Menedżer Energii (w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie). Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia, specjalność: geografia ekonomiczna (rozprawa doktorska przygotowana pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Kazimierza Kucińskiego pt. „Strukturalne uwarunkowania rozwoju zaawansowanej technologicznie działalności gospodarczej”). Promotor prac dyplomowych (w jęz. polskim i angielskim) na studiach I i II stopnia w SGH.
W 2022 roku nominowany przez Studentów SGH za działalność dydaktyczną w konkursie „Inspiracja Roku”.
Doświadczenie zawodowe zdobywał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (w której pod kierunkiem prof. Antoniego Kuklińskiego działał na rzecz popularyzowania i rozwoju gospodarki opartej na wiedzy w Polsce), Mazowieckim Biurze Planowania Regionalnego w Warszawie (Oddział Terenowy Siedlce) oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej (Wydział Zamiejscowy w Płońsku), a także w Wyższej Szkole Cła i Logistyki w Warszawie. W latach 2010-2015 był ekspertem przy: Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” z Poznania; Instytucie Finansów i Bankowości im. Mirosława Dzielskiego w Krakowie; oraz Instytucie Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono.
Zainteresowania naukowe obejmują lokalizację działalności high-tech; geopolityczne i instytucjonalne uwarunkowania rozwoju; rozwój lokalny i regionalny. Badania naukowe dotyczą takich obszarów badawczych, jak: działalność innowacyjna i bezpieczeństwo ekonomiczne przedsiębiorstw.
Odznaczony przez Ministra Zdrowia RP odznaką Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Popularyzator gry w backgammona.
- dr Maciej Mróz
- Obraz
dr MACIEJ MRÓZ Adiunkt w Katedrze Geografii Ekonomicznej
ORCID
ResearchGate
Google Scholar
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse.Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie eksperckie i menadżerskie, zdobyte w największych instytucjach rynku finansowego, takich jak BNP Paribas i Citibank Europe, oraz w instytucjach infrastruktury rynku finansowego, takich jak Krajowa Izba Rozliczeniowa czy też Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Zainteresowania naukowe obejmują szeroko rozumiane funkcjonowanie rynków finansowych oraz rynków energii. Autor licznych publikacji poświęconych problematyce bezpieczeństwa energetycznego, funkcjonowania rynków energii, kształtowania się cen surowców energetycznych, jak również kwestii dekarbonizacji i transformacji energetycznej.
- dr Paweł Węgrzyn
- Obraz
dr PAWEŁ WĘGRZYN
Adiunkt w Katedrze Geografii EkonomicznejAbsolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) na kierunku Finanse i Rachunkowość oraz studiów podyplomowych z Metod Ilościowych w Analizie Rynków Finansowych. Doktor nauk w dyscyplinie ekonomia i finanse. Laureat konkursu o nagrodę Prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na najlepszą pracę doktorską nt. rynku kapitałowego w 2023 roku (II miejsce). W 2024 roku zajął II miejsce w konkursie „Inspiracja Roku”, na najbardziej inspirującego wykładowcę SGH.
Posiada ponad 10-cio letnie doświadczenie w pracy zawodowej w kluczowych instytucjach infrastruktury rynku finansowego w Polsce, w tym w: Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW), Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).
Zainteresowania naukowe obejmują szeroko rozumiane funkcjonowanie systemów finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich przestrzennego wymiaru (tj. geografia finansowa). Badania naukowe koncentrują się na takich obszarach jak: znaczenie rynków finansowych w kontekście funkcjonowanie gospodarki, stabilność finansowa oraz zrównoważone finanse.
Skip filters
Biogramy pracowników Katedry Geografii Ekonomicznej
.