Konferencje i seminaria Instytutu Rachunkowości

Konferencje i seminaria Instytutu Rachunkowości

Tradycja organizowania przez Instytut Rachunkowości konferencji naukowych sięga 1953 roku i wiąże się z wydarzeniem naukowym, którego zaistnienie rzutowało na wiele kolejnych dziesięcioleci. Wówczas bowiem Katedra Rachunkowości SGPiS zorganizowała I. Zjazd Pracowników Katedr Rachunkowości z tematem wiodącym Rachunkowość jako nauka, który to Zjazd przerodził się w coroczne konferencje naukowe środowiska akademickiego związanego z rachunkowością: Ogólnopolskie Zjazdy Katedr Rachunkowości. Gospodarzami Zjazdów są kolejno polskie ośrodki akademickie. Tak to trwa od dziesięcioleci. Jubileuszowy 70. Zjazd Katedr Rachunkowości (w 2023 rok) organizował nasz Instytut Rachunkowości. 

Instytut Rachunkowości organizuje również wydarzenia naukowe i naukowo-biznesowe, które adresujemy do różnorodnych grup osób zainteresowanych współczesnymi problemami w nauce i praktyce rachunkowości oraz w jej biznesowym, społecznym, technologicznym i innym otoczeniu.
Wydarzenia te to:

  • Forum Rachunkowości w SGH, adresowane zarówno do środowiska naukowego jak i biznesowego,
  • Naukowe Panele Dyskusyjne, adresowane do środowiska naukowego i doktorantów,
  • Otwarte Seminaria Akademickie​, adresowane do środowiska akademickiego i studentów.

Ponadto organizujemy wydarzenia ad hoc, „spontaniczne”, wówczas, gdy z różnych powodów naukowych lub dydaktycznych jakieś „pojedyncze” inicjatywy nas interesują.

Więcej na temat tych różnych wydarzeń organizowanych w Instytucie Rachunkowości w SGH w Warszawie przeczytasz poniżej.

Forum Rachunkowości w SGH

Z inicjatywy Dyrektora Instytutu Rachunkowości SGH w Warszawie, Pani prof. dr hab. Anny Karmańskiej, 23. listopada 2015r. zainaugurowaliśmy cykl konferencji naukowych FORUM RACHUNKOWOŚCI w SGH.

FRwSGH to cykliczne dyskusje naukowo-biznesowe połączone z elementami poszerzania wiedzy, kształcenia, ważnymi dla szerokiego spektrum uczestników wywodzących się zarówno ze sfery praktyki, jak i nauki. FRwSGH jest bowiem platformą służącą wymianie wiedzy i doświadczeń odnoszących się do tematów naukowo ważkich, aktualnych w praktyce biznesowej i jednocześnie kluczowych dla nauki i praktyki rachunkowości. FRwSGH podejmuje zagadnienia ważne zarówno w skali mikro-, makroekonomicznej, jak i globalnej.​

 

Dotychczas odbyły się:

  • 22-11-2015 - Forum Rachunkowości w SGH Nr 1 - Wartość godziwa w świecie biznesu: pomiar - prezentacja - etyka​

    Celem tej naukowej debaty była wymiana poglądów i doświadczeń na temat postrzegania i wykorzystania wartości godziwej w teorii oraz praktyce rachunkowości i finansów. Temat wartości godziwej stał się dobrym przyczynkiem do szerszej dyskusji nad ewolucją teorii wartości oraz pomiaru wartości w rachunkowości, jak również jej perspektywami.
    Problematyka konferencji obejmowała w szczególności zagadnienia:
    1) Wartość godziwa w teorii rachunkowości.
    2) Pomiar wartości godziwej.
    3) Prezentacja i ujawnianie informacji na temat wartości godziwej.
    4) Badanie wartości godziwej.
    5) Diagnoza wykorzystania wartości godziwej przez rynek kapitałowy.
    6) Teoria wartości/pomiaru wartości w rachunkowości – geneza, ewolucja, perspektywy.​​ 

  • 18-04-2016 - Forum Rachunkowości w SGH Nr 2- Audyt śledczy a rachunkowość: obszary – techniki – konsekwencje

    Informacje gromadzone w systemie rachunkowości i przez ten system przetwarzane są ważnym źródłem wiedzy wykorzystywanej w podejmowaniu decyzji, w różnych kontekstach, skali i sytuacjach. Ze względu na to, w praktyce, system rachunkowości może być obszarem służącym do dokonywania różnych nadużyć. Zapobiegać im mogą specjalistyczne – poniekąd detektywistyczne – działania, które kryją się pod hasłami: audyt śledczy, dochodzenia gospodarcze, informatyka śledcza, doradztwo w zakresie compliance, zapobieganie praniu pieniędzy. Dzięki tym działaniom można identyfikować wczesne sygnały o nieprawidłowościach i zapobiegać zagrożeniom dla dalszej działalności jednostki gospodarczej. Można także – co tu jest istotne – chronić profesjonalizm i prestiż zawodowy w obszarze systemu informacyjnego rachunkowości.
    Celem konferencji była analiza zagadnień, problemów związanych z szeroko rozumianym pojęciem audytu śledczego, a przede wszystkim jego związków i relacji z rachunkowością. W szczególności dyskutowano na temat teorii oraz doświadczeń praktycznych dotyczących: specyfiki, skutków w ujęciu bezpośrednim i pośrednim oraz metod i technik wykrywania oszustw księgowych i innych działań, których celem jest sprzeniewierzanie zasobów jednostek.
    Zakres tematyczny Forum Nr 2 obejmował następujące zagadnienia:
    1) Specyfika oszustw księgowych oraz innych działań będących przedmiotem zainteresowania audytu śledczego.
    2) Granice pomiędzy oszustwami księgowymi a polityką bilansową oraz zarządzaniem wynikiem (earnings management).
    3) Koszty oszustw księgowych oraz innych działań ukierunkowanych na sprzeniewierzanie zasobów przedsiębiorstwa.
    4) Niefinansowe (w tym również etyczne) skutki oszustw w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości oraz innych działań ukierunkowanych na sprzeniewierzanie zasobów przedsiębiorstwa.
    5) Symptomy ryzyka oszustwa w sprawozdaniach finansowych.
    6) Metody zapobiegania oszustwom w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości oraz innym działaniom mającym na celu sprzeniewierzanie zasobów przedsiębiorstwa.
    7) Metody pracy wykorzystywane w ramach audytu śledczego.
    8) Zakres kompetencji determinujących prawidłowość wykonywania pracy w ramach audytu śledczego. 

  • 21-11-2016 - Forum Rachunkowości w SGH Nr 3 - Cyberprzestrzeń a rachunkowość

    Podczas  trzeciego Forum Rachunkowości w SGH rozważano zagadnienia oraz  problemy związane z wpływem cyfryzacji na rachunkowość. W szczególności przedmiotem dyskusji były - wynikające z transformacji technologicznych - zmiany w obszarze gromadzenia i przetwarzania informacji finansowych i niefinansowych w systemie rachunkowości, obszary ryzyka dla systemu informacyjnego rachunkowości podmiotów gospodarczych funkcjonujących w otoczeniu cyberprzestrzeni, przykłady zamierzonych i niezamierzonych nagannych działań związanych z wykorzystywaniem, modyfikacją i ujawnianiem danych w cyberprzestrzeni oraz ich mikro i makroekonomicznych konsekwencji.
    Celem konferencji była również prezentacja obszarów badań oraz diagnoza wyzwań naukowych związanych z cyberprzestrzenią i systemami informacji finansowych stojących przed naukowcami zajmującymi się ekonomią, zarządzaniem, finansami i rachunkowością.​  

  • 20-11-2017 - Forum Rachunkowości w SGH Nr 4 - Narracja w sprawozdawczości - wyzwania i obawy 

    Problemem wiodącym dla FRwSGH nr 4 była narracja w sprawozdawczości i związane z nią wyzwania oraz obawy. Poruszane podczas Forum Rachunkowości w SGH Nr 4 tematy to:
    1) Badania naukowe prowadzone w naukach ekonomicznych związane z systemami informacji niefinansowych.
    2) Nowe rozwiązania w obszarze sprawozdawczości informacji niefinansowych i dynamika zmian w zakresie wykorzystywania narracji w raportowaniu.
    3) Standaryzacja raportowania niefinansowego i jej granice.
    4) Zakres raportowania niefinansowego. Próby integrowania dwóch nurtów sprawozdawczości: finansowej i niefinansowej – wyzwania, korzyści, czynniki ryzyka.
    5) Raporty bazujące na narracji – dylematy związane z ich tworzeniem, weryfikowaniem i wykorzystywaniem w praktyce gospodarczej. 

  • 26-11-2018 - Forum Rachunkowości w SGH Nr 5 - W kierunku przyszłości technologia blockchain i sztuczna inteligencja w rachunkowości

    Podczas 5. Forum Rachunkowości dyskutowano zagadnienia związane z technologią blockchain i sztuczną inteligencją oraz dyskutowano nad konsekwencjami wykorzystania tych rozwiązań w praktyce rachunkowości. W świetle lawinowego rozwoju tych narzędzi niezbędne staje się bowiem podjęcie badań oraz rzetelnej naukowej dysputy nad możliwymi kierunkami ich zastosowań praktycznych. Zarówno technologia blockchain, jak i sztuczna inteligencja mogą wywołać zmiany o kardynalnym znaczeniu dla zawodów związanych z rachunkowością. Konieczne staje się zatem wskazanie nowych warunków środowiskowych rachunkowości i nowych obszarów kompetencyjnych osób związanych zawodowo z rachunkowością, którym w najbliższej przyszłości przyjdzie zmierzyć się z wszechobecną cyfryzacją i dominacją rozwiązań IT.
    Szczegółowo zwrócono uwag na:
    1) Bieżący status badań naukowych prowadzonych w dziedzinie ekonomii, zarządzania, finansów i rachunkowości, związanych z technologią blockchain i sztuczną inteligencją.
    2) Bieżący status rozwiązań technologicznych z obszaru blockchain i sztucznej inteligencji dotyczacych praktyki rachunkowości, audytu i podatków.
    3) Perspektywy dla nauki i dydaktyki rachunkowości związane z postępującym rozwojem technologii blockchain i sztucznej inteligencji.
    4) Perspektywy dla praktyki rachunkowości związane z postępującym rozwojem technologii blockchain i sztucznej inteligencji.​ 

  • 25-11-2019 - Forum Rachunkowości w SGH Nr 6 - Kryptoaktywa - nowe dobro?

    Celem 6. Forum była diagnoza sytuacji w zakresie obecnej i antycypowanej roli kryptoaktywów w obrocie gospodarczym i rachunkowości oraz refleksja nad potencjałem Polski, jako inkubatora nowych technologii w obszarze kryptografii.
    Podczas 6. Forum Rachunkowości w SGH prowadzono naukowe rozważania dotyczące:
    1) Bieżącego statusu badań naukowych prowadzonych w dziedzinie ekonomii, zarządzania, finansów i rachunkowości, związanych z kryptoaktywami.
    2) Bieżącego statusu rozwiązań technologicznych z obszaru kryptoaktywów, w kontekście praktyki rachunkowości, audytu, prawa i podatków.
    3) Perspektyw dla nauki i dydaktyki rachunkowości związanych z postępującym rozwojem nowych technologii w obszarze kryptografii.
    4) Perspektyw dla praktyki biznesu i rachunkowości związanych z postępującym rozwojem kryptoaktywów.​ 

  • 26-04-2021 - Forum Rachunkowości w SGH Nr 7 - Piramida kompetencji w biznesie a rachunkowość

    Celem Forum Rachunkowości Nr 7 było podjęcie refleksji nad aktualnym oraz przyszłym modelem pozyskiwania kompetencji z zakresu rachunkowości, zarówno z perspektywy edukacji akademickiej, jak i certyfikacji uprawnień zawodowych, w świetle potrzeb biznesu i ewolucji modeli biznesowych w dobie gospodarki 4.0 opartej o globalizację oraz digitalizację procesu wytwórczego.
    Zagadnienia poruszane podczas tego Forum to:
    1) Piramida kompetencji niezbędnych do wykonywania zawodów związanych z rachunkowością dziś i w niedalekiej przyszłości.
    2) Sytuacja zastana oraz perspektywy ewolucji w odniesieniu do procesu zdobywania kompetencji z zakresu rachunkowości w kontekście: metody edukacji, etapów kształcenia oraz miejsca pozyskiwania wiedzy i umiejętności.
    3) Potencjał i ograniczenia ludzkiego mózgu w kontekście modelu edukacji w Polsce i na świecie
    4) Rekomendacje dla nauki i biznesu w odniesieniu do optymalizacji procesu dydaktycznego z zakresu rachunkowości.
     
  • 18-05-2023 - Forum Rachunkowości w SGH Nr 8 - Taksonomia … i co dalej?

    Celem Forum Nr 8 była dyskusja w środowisku naukowców i praktyków na temat taksonomii w sprawozdawczości finansowej i niefinansowej.
    Z naukowego punktu widzenia taksonomia to nauka o zasadach i metodach klasyfikowania, w szczególności o tworzeniu i opisywaniu jednostek systematycznych (taksonów) i włączaniu ich w układ kategorii taksonomicznych.
    W ostatnim czasie hasło „taksonomia” coraz częściej występuje w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw:
    a) w kontekście  sprawozdawczości finansowej taksonomia związana jest z nałożonym przez Dyrektywę o Przejrzystości obowiązkiem znakowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych znacznikami XBRL począwszy od lat obrotowych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 r. lub później (obowiązek raportowania w formacie ESEF);
    b) w kontekście sprawozdawczości niefinansowej taksonomia związana jest z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, a szerzej: z polityką Zielonego Ładu UE.
    W ramach pierwszego panelu dyskutowano z praktykami na temat dotychczasowych doświadczeń w zakresie taksonomii w sprawozdawczości finansowej oraz określić perspektywy dla nauki i dydaktyki rachunkowości związane nowymi obowiązkami raportowymi wynikającymi z regulacji ESEF. Spróbujemy także określić perspektywy praktyki sprawozdawczości finansowej w tym zakresie.
    W związku z nowymi regulacjami UE związanymi ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju (przyjęcie Dyrektywy CSRD i projekty nowych Europejskich Standardów Zrównoważonego Rozwoju) podjęto rozważania na temat perspektyw nauki, praktyki i dydaktyki rachunkowości w obszarze zrównoważonego rozwoju.
    Podsumowanie Forum stanowiła dyskusja z udziałem uczestników zarejestrowanych na Forum.
  • 10-05-2024 - Forum Rachunkowości w SGH Nr 9 - E-commerce i inne „e” a rachunkowość
    https://forum9.syskonf.pl/
     
Naukowe Panele Dyskusyjne

Naukowe Panele Dyskusyjne (NPD) pomyślane są jako spotkania naukowe, służące zgłębianiu zagadnień z filozofii i metodologii nauk oraz innych, ważnych dla rozwijania nauki o rachunkowości. Adresowane są generalnie do osób zainteresowanych badaniami naukowymi w obszarze rachunkowości lub prowadzeniem interdyscyplinarnych studiów naukowych, w których nauka o rachunkowości może być ważna. W każdym NPD,  w roli głównej występuje moderator problemu naukowego, uprzednio ustalony przez prof. dr hab. Annę Karmańską, Dyrektora Instytutu Rachunkowości.  Naświetlenie problemu naukowego przez moderatora stanowi punkt wyjścia do prawdziwie pasjonujących dyskusji i rozważań. W NPD uczestniczą chętni: doktoranci w Kolegium Zarządzania i Finansów, goście z krajowych ośrodków akademickich oraz wszyscy pracownicy Instytutu Rachunkowości.

Serdecznie zapraszamy.

Kontakt: ir@sgh.waw.pl  

Dotychczas odbyły się poniższe Naukowe Panele Dyskusyjne:

Nr 4211.06.2024Myślenie twórcze w procesie naukowymModerator: dr Ewa Tokarczyk
Nr 4122.05.2024Szanse i zagrożenia wynikające z zastosowania AI w audycie sprawozdań finansowychModerator: dr Agnieszka Baklarz
Nr 4008.05.2024Behawioralne cechy menedżerskie a efektywność nadzoru korporacyjnego: w poszukiwaniu równowagiModerator: prof. Edward Podolski
Nr 3929.01.2024Inteligentna automatyzacja badań naukowychModerator: dr hab. Monika Łada, prof. SGH
Nr 3822.02.2023Tworzenie obrazu dokonań operatorów giełdowych - aspekty metodologiczneModerator: Dorota Wiśniewska, Doktorantka KZiF, SGH
Nr 3718.01.2023Problemy klimatyczne a transparentność raportowania ESGModerator: Zbigniew Bohdanowicz, Doktorant WNE, UW
Nr 3607.12.2022WCOA 2023 - nowe stare idee? REMINISCENCJEModeratorzy: Zespół Instytutu Rachunkowości
Nr 3510.05.2022Profesjonalizm w rachunkowości w świetle regulowania zawodów związanych z rachunkowością. Głos w dyskusji krajowej.Moderatorzy: prof. dr hab. Anna Karmańska, dr hab. Ewa Hellich, prof. SGH
Nr 3408.03.2022„Nowy Ład”. Rozpoznanie oddziaływania rozwiązań fiskalnych na system informacyjny rachunkowościModerator: dr Małgorzata Mierzejewska
Nr 3328.01.2022Innowacyjność metodyczna w dydaktyce rachunkowościModeratorzy: dr hab. Monika Łada, prof. SGH, dr Katarzyna Bareja, dr Magdalena Giedroyć, dr Małgorzata Mierzejewska
Nr 3212.01.2022O pracy naukowejModerator: dr Edyta Łazarowicz
Nr 3127.10.2021Rozwarstwienie instytucjonalne w badaniach praktyk rachunkowościModerator: dr hab. Monika Łada, prof. SGH
Nr 3008.06.2021Covid 19 a ponadczasowość koncepcji ekonomicznychModerator: dr hab. Ryszard Bartkowiak, prof. SGH
Nr 2919.01.2021Utrata wartości aktywów w obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 – perspektywa rachunkowości i audytuModeratorzy: dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof. SGH, dr Katarzyna Bareja
Nr 2815.12.2020Identyfikacja nieciągłości i tworzenie ciągłości w wirtualnych zespołach finansowo- księgowych w świetle Organizational Discontinuity TheoryModeratorzy: dr Katarzyna Klimczak, dr Edyta Łazarowicz
Nr 2703.11.2020Działalność naukowa w trybie zdalnymModerator: dr hab. Monika Łada, prof. SGH
Nr 2619.05.2020Badanie ilościowe w rachunkowości na przykładzie oceny predykcyjnej wyniku całościowegoModeratorzy: dr Katarzyna Bareja, dr Magdalena Giedroyć
Nr 2507.04.2020Robotic Process Automation (RPA) w procesach biznesowych oraz rachunkowościModerator: dr Michał Kaczmarski
Nr 2407.05.2019 Oryginalność dorobku naukowego prof. Tadeusza Marii Pechego w 30 rocznicę śmierciModeratorzy: dr hab. Ewa Hellich, prof. SGH, dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof. SGH, prof. dr hab. Anna Karmańska
Nr 2316.04.2019Cyfryzacja informacji finansowych – cele, koszty i korzyściModerator: dr Katarzyna Kobiela-Pionier
Nr 2212.03.2019Przegląd badań naukowych z zastosowaniem narzędzi statystycznychModerator: dr Iwona Schab
Nr 2105.03.2019 Obszary badań doktoranckich - tezy, hipotezy, pytania badawczeModeratorzy: prof. dr hab. Anna Karmańska,  dr hab. Ewa Hellich, prof. SGH, dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof. SGH
Nr 2017.01.2019Nowe technologie IT jako obszar badań naukowych z perspektywy rachunkowościModeratorzy: dr Jacek Wytrębowicz, dr Michał Kaczmarski
Nr 1913.12.2018Dyskusja wokół przydatności wybranych narzędzi technicznych w badaniach naukowych w obszarze rachunkowościModerator: dr Katarzyna Bareja
Nr 1822.112.018Koncepcja hipokryzji zorganizowanej w badaniach z zakresu rachunkowościModerator: dr hab. Monika Łada, prof. AGH
Nr 1718.10.2018Proces badawczy w naukach ekonomicznychModerator: dr Renata Wojciechowska
Nr 1612.01.2018Wnioskowanie statystyczne w badaniach naukowychModerator: dr Iwona Schab
Nr 1501.12.2017Statystyka opisowa w badaniach naukowych: systematykaModerator: dr Iwona Schab
Nr 1424.11.2017 Statystyka opisowa w badaniach naukowych: asymetria rozkładuModerator: dr Iwona Schab
Nr 1317.11.2017Statystyka opisowa w badaniach naukowych: miary poziomu przeciętności i zmiennościModerator: dr Iwona Schab
Nr 1220.10.2017Statystyczne metody badawcze - przydatność w nauce rachunkowościModerator: dr Iwona Schab
Nr 1119.04.2017Funkcja regresjiModerator: dr Rafał Grabowski
Nr 1029.03.2017Wartość firmy w kontekście Idiosyncratic Return VolatilityModerator: dr Hanna Bystrzycka
Nr 917.11.2016Metoda analizy morfologicznejModeratorzy: dr Hanna Bystrzycka, dr Małgorzata Paszula
Nr 822.06.2016Teoria ugruntowanaModerator: mgr Katarzyna Petelska
Nr 716.03.2016Przeciw metodzie – anarchizm epistemologiczny Paula FeyerabendaModerator: dr Anna Wachowicz
Nr 613.01.2016Metodologia naukowych programów badawczych Imre Lakatos’aModerator: dr Magdalena Giedroyć
Nr 525.11.2015 Pozytywna teoria rachunkowości w świetle poglądów: K. Poppera, T.S. Kuhna, I. Lakatos’aModeratorzy: dr Edyta Łazarowicz, mgr Katarzyna Kobiela-Pionnier
Nr 407.10.2015Pitching research. Koncepcja prof. Roberta W. FaffaModeratorzy: dr Katarzyna Bareja, mgr Katarzyna Petelska
Nr 330.06.2015Cechy dyscypliny naukowej. Na przykładzie rachunkowościModeratorzy: prof. dr hab. Anna Karmańska, dr hab. Ewa Hellich, prof. SGH, dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, prof. SGH
Nr 220.05.2015Case study – metoda badań naukowych w rachunkowościModeratorzy: dr Katarzyna Klimczak, dr Anna Wachowicz
Nr 109-04-2015Wkład do teorii dyscypliny naukowejModerator: dr Anna Wachowicz

  

Otwarte Seminaria Akademickie

Otwarte Seminaria Akademickie (OSY w Instytucie Rachunkowości), adresowane są generalnie do naszych studentów. Mają formułę kameralnych spotkań przy kawie w Instytucie Rachunkowości. Odbywają się z inicjatywy Dyrektora Instytutu Rachunkowości, prof. zw. dr hab. Anny Karmańskiej, która zaprasza na nie Gości ważnych w biznesie, środowisku zawodowym rachunkowości finansowej i zarządczej oraz działających w swoim zawodzie z prawdziwą pasją. To spotkania cykliczne,  tematycznie bardzo różnorodne, w których uczestniczą zaproszeni goście, studenci SKN „Rachunkowości”, inni zainteresowani studenci, w tym także studenci zagraniczni z kierunku Finance and Accounting oraz pracownicy Instytutu.

Pierwsze spotkanie odbyło się 22. maja 2013 r. Jego gościem honorowym był Pan Adam Kęsik - Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w latach 2007-2011. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali opowieści „Po czym i jak biegają biegli?”.

Kolejne spotkania miały miejsce 24. lutego 2014 r. oraz 28. kwietnia 2014 r. Kawą i ciastkami częstowaliśmy wówczas Pana dr. Zdzisława Fedaka oraz Panią Katarzynę Krawczyk. Tematem przewodnim spotkania z dr. Z. Fedakiem, nestorem polskiej rachunkowości, była odpowiedź na pytanie: „Panie doktorze, czy wąż ma ogon? Tak, wyłącznie”.  Z kolei Pani Katarzyna Krawczyk, dyrektor finansowy w Unilever Polska objaśniała problem „Jakie są granice wzrostu wzrostu?”.

Czwarte z rzędu spotkanie przy kawie miało miejsce 24. listopada 2014 r. a jego tematem przewodnim było: Mergers or acquisitions? That is the question! To zagadnienie referowała Pani Katarzyna Ostap-Tomann, Dyrektor Finansów i Kontrolingu Cyfrowy Polsat SA.

Wraz z przekształceniem się Katedry Rachunkowości w Instytut Rachunkowości spotkania przy kawie przybrały formę Otwartych Seminariów Akademickich w Instytucie Rachunkowości SGH. Pierwsze seminarium, w nowej odsłonie, odbyło się 16 kwietnia 2015 roku. Zaproszony na nie Gość – Pan Dung Anh Tran,  Senior Consultant in Fraud Investigation & Dispute Services of Ernst&Young Warsaw, rozważał problem: „Is ethics in business not enough? Why is forensics necessary?”
Pan Dung Anh Tran, jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, kierunek Zarządzanie i Marketing, członkiem Instytutu Audytorów Wewnętrznych oraz Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Prelegent posiada szerokie doświadczenie w obszarze badań nad oszustwami finansowymi, jak również w audycie zewnętrznym i audycie wewnętrznym.
Po teoretycznym wprowadzeniu w tematykę oszustw finansowych, uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z ciekawymi przykładami, z którymi Pan Tran spotkał się w swojej pracy w podczas prowadzenia audytu śledczego. Szczególnie ta część spotkania zainspirowała słuchaczy do zadawania licznych pytań i było przyczyną przedłużenia się miłego spotkania poza zaplanowany czas.

20. października 2015 r. odbyło się kolejne Otwarte Seminarium Akademickie. Tym razem gościem spotkania był Pan Shane Balzan - Head of Syllabus Development, CIMA. Nasz gość dzielił się refleksjami na temat:  “Career – yes. But reasonable and with the best”.

Na 7. Otwarte Seminarium Akademickie w Instytucie Rachunkowości, w dniu 26 kwietnia 2016 roku, został zaproszony Pan Mirosław Mirosławski, Wiceprezes ABB. Hasło przewodnie seminarium brzmiało: „Plug-In w ABB”.

Z kolei 8. Otwarte Seminarium Akademickie w Instytucie Rachunkowości, odbyło się w dniu 24 października 2016 roku. Gościem spotkania była Pani Urszula Gąsior - An Independent Certified Coach, Teacher and Speaker, The John Maxwell Team. Pani Gasior warsztatowo przedstawiała problem, który symbolicznie określiliśmy jako: „Miękkie vesus twarde”.

9. Otwarte Seminarium Akademickiego w Instytucie Rachunkowości odbyło się w dniu 24 kwietnia 2017 roku. Gościliśmy na nim  profesora Shailenda Kumar Rai, Chair Professor of The Indian Council for Cultural Relations, który odkrywał temat: „Indian business and accounting”.

10. Otwarte Seminarium Akademickie – po dłuższej przerwie – odbyło się w dniu 29. listopada 2022 roku, z udziałem prof. Stefana Brunnhubera. Dyskusja przeprowadzona w jego trakcie toczyła się wokół problemów objętych tematem „ESG reporting in the context of professional competencies”.

Kolejne 11. Otwarte seminarium Akademickie odbyło się 01. marca 2023 r. Gościliśmy wówczas Panią Caitriona Allis, Head of ACCA Europe. Tematem wiodącym spotkania to: „Paradigms in accounting education in the 21st century”

 

Kontakt: ir@sgh.waw.pl
Koordynator i sprawozdawca OSA: dr Hanna Bystrzycka

Inne wydarzenia organizowane w Instytucie Rachunkowości

W PRZESZŁOŚCI BYLIŚMY ORGANIZATOREM I GOSPODARZEM

  • 70. Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Rachunkowości „Kolonizacja rachunkowości: obszary-narzędzia-perspektywy”, Warszawa 27-29.09.2023 

70. Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości

WSPÓŁUCZESTNICZYLIŚMY W ORGANIZACJI

  • Międzynarodowego wydarzenia naukowego z cyklu: FINANCE, INNOVATIONS AND INDUSTRIAL MANAGEMENT – FIIM 201​7, któremu w 2017 roku przyświecało hasło: Finance and Accounting for the Future Economic World’s Development​ - 16.05.2017​ 

  • One-Day „Pitching Research” Workshop
    One-Day „Pitching Research” Workshop pomyślany był jako seminarium poprzedzające The 10th International Accounting and Finance Doctoral Symposium, które odbyło się w naszej Uczelni w czerwcu 2017 r., a którego współorganizatorem był nasz Instytut. Warsztat ten służył przede wszystkim naszym doktorantom, którzy pragnęli zweryfikować swoje pomysły naukowe na międzynarodowym forum. Wydarzenie to miało miejsce w dniu 23 marca 2016 r. i  wiązało się ze specjalną wizytą w Instytucie Rachunkowości znamienitych profesorów z uczelni australijskich: Georga Tanewskiego (Deakin University), Roberta Faffa i Allana Hodgsona (obaj w UQ Business School, University of Queensland). 

    Kolejne warsztaty naukowe „Pitching Research … to an academic expert - a difficult task made easier” z udziałem prof. Roberta Faffa z University of Queensland w Australii odbyły się dnia 12 czerwca 2017 roku w Auli I w budynku C. 

  • Konferencji poświęconej pamięci prof. zw. dra hab. Stanisława Skrzywana dla uczczenia  100 rocznicy urodzin i Osoby Profesora - 23.05.2003, SGH – Katedra Rachunkowości i Zarząd Główny SKWP​​
  • Konferencji organizowanej przez SKWP Oddział Okręgowy w Warszawie i Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości przy Katedrze Rachunkowości SGH w Warszawie na temat: „Sprawozdanie finansowe i ich ocena przez biegłych rewidentów”.



 

.