Instytut Finansów we współpracy z EY zaprasza na konferencję w dniu 08 kwietnia 2025r.
nt. „Opodatkowanie wyrównawcze - stan obecny i perspektywy „
System globalnego podatku minimalnego (tzw. GloBE), stanowiący istotę Filaru II projektu BEPS 2.0, ma przede wszystkim na celu przeciwdziałanie erozji podstawy opodatkowania polegającej na przenoszeniu miejsca opodatkowania do jurysdykcji o niskiej efektywnej stawce podatkowej, czyli unikania opodatkowania w miejscu tworzenia wartości.
W Polsce system GloBE jest oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:
• globalny podatek wyrównawczy opłacany przez jednostkę dominującą najwyższego szczebla w grupie (w dyrektywie Rady (UE) 2022/2523 z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej: jako zasada włączenia dochodu do opodatkowania);
• krajowy podatek wyrównawczy pobierany w Polsce jako w państwie, w którym znajdują się nisko opodatkowane jednostki składowe grupy;
• podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków płacony przez inne jednostki z grupy, w sytuacji gdy jednostka dominująca działa w jurysdykcji, w której nie wdrożono zasady włączenia dochodu do opodatkowania (tzw. zasada niedostatecznie opodatkowanych zysków).
Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego może wpłynąć w istotny sposób na zmniejszenie konkurencyjności podatkowej, a tym samym atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju. Wbudowane mechanizmy preferencji, w szczególności tzw. wyłączenie związane z substratem majątkowo-osobowym dotyczące kosztów pracowniczych i nakładów inwestycyjnych na środki trwałe, mogą okazać się niewystarczające, aby zachować konkurencyjność inwestycyjną. Z punktu widzenia teorii gier wprowadzenie globalnego podatku minimalnego nie stanowi scenariusza typu win-win, w którym korzyści zyska wiele państw-graczy, lecz ze względu na niezależne decyzje poszczególnych państw wydaje się, że mamy do czynienia z grą o sumie zerowej, w której zyski jednego państwa powiązane są ze stratami innych państw.
Wiele państw dostosowało konstrukcję ulg podatkowych do nowego otoczenia regulacyjnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w Polsce skorzystać z tych doświadczeń.
W Polsce ochrona dotychczasowego systemu wsparcia ulgami inwestycyjnymi, w kontekście nowych zasad GloBE, może wymagać rewizji konstrukcji obowiązujących ulg podatkowych (np. ulgi badawczo-rozwojowej, ulg inwestycyjnych w Polskiej Strefie Inwestycyjnej) poprzez dostosowanie ich do nowych globalnych reguł opodatkowania grup kapitałowych.
- Program konferencji
14.00-14.15 Otwarcie konferencji
dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH dyrektor Instytutu Finansów, dr Filip Majdowski dyrektor EY
14.15-15.45
Blok I Polska implementacja opodatkowania wyrównawczego (globalnego podatku minimalnego
Wystąpienie
Łukasz Kuśmierz, zastępca dyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich MF
Panel dyskusyjny
moderator dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
15.45-16.15 przerwa kawowa
16.15-17.50
Blok II Mechanizmy łagodzące opodatkowanie wyrównawcze, z uwzględnieniem ulg podatkowych
Wystąpienie
SGH w Warszawie
Panel dyskusyjny
moderator dr Filip Majdowski, dyrektor EY
17.50-18.00 Podsumowanie konferencji
- Komitet organizacyjny
- dr hab. Marcin Jamroży, prof.SGH
- mgr Katarzyna Wasilewska
PANELIŚCI
KONTAKT