Zgodnie z zasadami programu Erasmus+, jak również ustaleniami zawartymi w umowach z uczelniami partnerskimi, w procesie rekrutacji nie jest brana pod uwagę ocena z języka obcego tylko poziom znajomości języka (np. B2, B2+, C1, C2 itd.). Ponieważ lektoraty oferowane w SGH odbywają się na różnych poziomach, to tylko CNJO może potwierdzić poziom znajomości języka i w tym właśnie celu wystawia certyfikaty (zaświadczenia), w których ten poziom (a nie ocena) jest wskazany. Poziom znajomości języka nie jest zaznaczony w systemie dziekanatowym. Są w nim jedynie oceny z lektoratu bez wskazania, na jakim poziomie lektorat się odbywał. Z tego powodu system obsługujący rekrutację do programów wymiany nie może opierać się o oceny zaciągane z systemu dziekanatowego. Po ukończeniu lektoratu, każdy student ma prawo wystąpić do CNJO z wnioskiem o wystawienie certyfikatu, potwierdzającego poziom znajomości języka, który jest równoważny z certyfikatami komercyjnymi. Co do okresu, po którym wciąż można uzyskać certyfikat, o który jak rozumiem nie zawnioskował Pan w 2017 r., jest on ustalony przez CNJO dla wszystkich studentów i wynika z faktu, że po dłuższym czasie, jaki upłynął od ukończenia lektoratu CNJO nie może potwierdzić kompetencji językowych.
Gość serwisu pisze:
Dzień dobry,
Zastanawia mnie dlaczego dla absolwentów studiów licencjackich na SGH, system rekrutacyjny na programy międzynarodowe (CPM) nie może zaciągać automatycznie ostatecznych ocen z lektoratów?
Postanowiłem nagle wziąć udział w rekrutacji dodatkowej na wymianę, ale nie mogę jechać wszędzie w Niemczech, ponieważ nie zdawałem ostatniego egzaminu rekrutacyjnego z niemieckiego (CNJO) - mam j.ang na mgr, żadnych komercyjnych kursów nie robiłem, a CNJO wydaje certyfikaty za lektoraty tylko 2 lata wstecz (lektoraty na licencjacie zaliczyłem w lipcu 2017). Czuję się jak kot Schrödingera - jednocześnie znam i nie znam języka niemieckiego. Jedna część uczelni uważa tak a inna inaczej :(
Odpowiedź:
Data odpowiedzi: