Gość serwisu pisze:
Wasza Magnificencjo, co ze studiami magisterskimi zarządzanie w ochronie zdrowia? Nie zostaną jednak otwarte?
Odpowiedź

W przyszłym roku akademickim kierunek zarządzania w ochronie zdrowia, który chcemy zrealizować wspólnie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym niestety nie zostanie uruchomiony. Trwają jeszcze prace nad tym kierunkiem.  

Gość serwisu pisze:
Wasza Magnificencjo, W dniu 02.08.2024 rektor w odpowiedzi na zapytanie w kwestii rekrutacji na studia magisterskie niestacjonarne udzielił informacji "W nowej kadencji zmodyfikujemy zasady rekrutacji na studia niestacjonarne." Czy można zatem spodziewać się zmiany zasad w rekrutacji na studia...
Odpowiedź

W tym roku nie, ponieważ zasady rekrutacji na studia musiały być podane do 31.05.2024. Jeśli Senat SGH podejmie w maju br. stosowną uchwałę to zmiany w rekrutacji na studia niestacjonarne zostaną wprowadzone od roku akademickiego 2026/2027.

Gość serwisu pisze:
Szanowny Panie Rektorze, Czy podział na wykład i ćwiczenia na naszej uczelni jest jedynie umowny i służy papierologii/ rozliczeniom czy jest podziałem, który powinien obowiązywać? Na studiach magisterskich mimo podziału - 2h 15 minut wykładu i 45 ćwiczeń, odbywa się 3-godzinny wykład. Wykładowca...
Odpowiedź

Podział na wykład i ćwiczenia wynika z efektów uczenia związanych z danym przedmiotem. Podział ten umożliwia ich realizację. Wykładowca ma obowiązek przestrzegania tego podziału, który jest bardzo przemyślany.  

Gość serwisu pisze:
Chciałbym zapytać czy uczelnia ma jakąkolwiek kontrolę nad tym czy studenci chodzą na zajęcia, realnie zdobywają wiedzę itd.? Czy da się zaliczyć kilka semestrów nie przychodząc na żadne zajęcia i nie nabywając żadnej wiedzy, a jedynie zaznaczając na egzaminach te same odpowiedzi co studenci na...
Odpowiedź

Studentki i studenci mają obowiązek uczestniczyć w zajęciach. Nieobowiązkowe są wykłady, chociaż przy każdej okazji zachęcam do uczestnictwa w wykładach. Wykładowcy w sposób rzetelny sprawdzają efekty uczenia dotyczące danego przedmiotu.

Gość serwisu pisze:
Szanowny Panie Rektorze, w Wyborczej ukazał się artykuł "Skończyła SGH, pracuje w kawiarni. "Czy ja coś zrobiłam źle?". Nie ma pracy dla młodych". Co doradziłby Pan bohaterce (absolwentce SGH), która nie może znaleźć pracy? Czy faktycznie rynek pracy się zmienia i dyplom SGH już nie wystarcza?
Odpowiedź

Myślę, że jest to jednostkowy przypadek. SGH od kilku lat jest na pierwszym miejscu wśród polskich uczelni w podrankingu Absolwenci na rynku pracy w Rankingu Perspektyw. Studentkom i studentom mogę polecić kontakt z Centrum Kariery i Relacji z Absolwentami SGH.

Gość serwisu pisze:
Czy traktuje Pan SGH jak "własną firmę"?
Odpowiedź

Nie mogę traktować SGH jak „własnej firmy”. Nie jestem właścicielem SGH. SGH nie jest firmą tylko uczelnią wyższą, w której bardzo ważna jest cała społeczność. Rektor stoi na czele tej społeczności. Realizuję zadania zgodnie z Ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce oraz statutem SGH.

Gość serwisu pisze:
Szanowny Panie Rektorze, czy jeśli student do końca 5. semestru studiów licencjackich zrealizuje wszystkie przedmioty objęte programem studiów wraz z praktykami i napisze, wgra do systemu pracę dyplomową, to ma możliwość obrony i ukończenia studiów szybciej, już po 5. semestrze?
Odpowiedź

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu licencjackiego jest uzyskanie absolutorium oraz uregulowanie wszelkich należności finansowych wobec Uczelni.  Jeśli wymagania te zostaną spełnione, nie ma przeszkód, aby obrona odbyła się po V semestrze studiów.

Gość serwisu pisze:
Szanowny Panie Rektorze, mam problem z dostępem do subskrypcji Pulsu Biznesu, która rzekomo dla studentów naszej Alma Mater jest darmowa. Do kogo mógłbym zwrócić się o pomoc w tej sprawie? Z wyrazami szacunku.
Odpowiedź

Studenci i pracownicy SGH mogą bezpłatnie korzystać z zasobów Pulsu Biznesu.

Gość serwisu pisze:
Szanowna Magnificencjo, w męskiej toalecie w bibliotece, notorycznie zepsute są krany. Jakiś czas temu wypadały kurki i nie dało się do końca zakręcić wody, przez co cały czas kapała. Mimo, że problem wielokrotnie zgłaszałem na portierni (tam panowie odpowiadali mi, że inni też już o tym...
Odpowiedź

Bardzo dziękuję za informację i dbanie o środowisko i finanse. Taka sytuacje nie powinna mieć miejsca. Sprawę od razu zgłosiłem do Kanclerza SGH.

Gość serwisu pisze:
Z jakich narzędzie AI (np.Copilot) korzysta Pan w codziennej pracy?
Odpowiedź

Zdarza mi się korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji. Ze względu na integrację z ekosystemem Microsoft i zasady bezpieczeństwa danych, w pracy korzystam głównie z Copilota. Czasem eksperymentuję z innymi narzędziami AI (np. Chat GPT, czy Gemini), ale staram się to robić z rozwagą.

Rektor SGH Piotr Wachowiak
Zapytaj rektora