Student(-ka) pisze:
Panie Rektorze, Mam kilka pytań, które nasunęły mi się po lekturze nowego Informatora SGH 2001/2002:
1. Skąd w ogóle pomysł „specjalności” i czemu nikt nas, studentów, nie zapytał o zdanie zanim owe „specjalności” wprowadzono?
2. Dlaczego na FiBie nie ma żadnej specjalności typowo finansowej, za to jest Polityka Gospodarcza?
3. Znacznie poszerzona została oferta IV poziomu. Czy studenci wyższych lat (obecny II, III, IV rok), którzy wcześniej zrealizowali „hobbystycznie” przedmiot, którego nie było w ofercie programowej ich kierunku, a teraz przedmiot ten znalazł się na IV poziomie, mają ten przedmiot zaliczony do kierunkowych przedmiotów ograniczonego wyboru (IVK)?
4. W związku ze specjalnościami mam pytanie o ścieżki: skoro specjalność kończy się pracą dyplomową z danej dziedziny, to po co są ścieżki kończone „magisterką”? Czy celem ścieżek nie było umożliwienie studentom zdobycia wiedzy na konkretny temat, nie związany z ich kierunkiem studiów? Po to jest, moim zdaniem, ścieżka rachunkowości, żeby „nie-FiBowcy” zainteresowani rachunkowością mogli ukończyć wybrane przedmioty i dostać dokument potwierdzający, że się na tym znają. A nie kończyć od razu całą FiBę. Natomiast żeby ukończyć ścieżkę trzeba pisać pracę… W związku z tym mam postulat: niech żadna ścieżka nie kończy się pracą dyplomową!!! Od tego są przecież właśnie powstałe specjalności.
Odpowiedź:

Odpowiadam po kolei:
1. Pomysł specjalności stąd, że:
- w dyplomie ukończenia studiów miejsce określające w jakim zakresie ukończone są studia absolwenci SGH mają do tej pory puste,
- na liście specjalności oferowanych przez inne uczelnie ekonomiczne jest kilkadziesiąt propozycji, a w przypadku SGH zero,
- wpisanie pewnych specjalności do dyplomu znacząco podwyższa jego wartośc bo daje uprawnienia zawodowe (np. rachunkowość).
2. Oczywiście, że studenci byli pytani (odpowiedzieli pozytywnie), bo są członkami Komisji Programowej i Senatu. Trudno w takiej sprwie przeprowadzać plebiscyt.
3. Oferta specjalności pochodzi od kolegiów (katedr) i wynika z analizy dotychczasowych ofert wykładów.
4. Zgodnie z uchwałą Senatu „ścieżki” nie będą kończyć się pracą dyplomową. Dokładnie tak jak Pan (?) pisze ścieżka jest dla studentów innych kierunków, pragnących uzyskać dokument potwierdzający zaliczenie pewnego zestawu wykładów z innego kierunku.

Data odpowiedzi: