Student pisze:
Szanowny Panie Rektorze!
Chciałbym poruszyć sprawę przedmiotu „Polityka teleinformatyczna” (4433), który prowadzi dr Krzysztof Piech. Nie wiem, czy traktować to jako przypadek, żart, czy tragiczne nieporozumienia, że znalazł się on pośród przedmiotów obowiązkowych dla specjalności „Finanse i rachunkowość przedsiębiorstwa” na kierunku FiBa. Przede wszystkim - tematyka nie ma żadnego związku z charakterem specjalności, a przynajmniej nie większy niż 95% przedmiotów prowadzonych na naszej uczelni. Poza tym forma prowadzenia zajęć woła o pomstę do nieba. Dr Piech uważa za wystarczające umieszczenie wykładów w Internecie (na dodatek w formie nieściągalnej, tzn. zmuszającej do oglądania on-line, płacąc za każdą minutę połączenia) i ustalenie 1 godziny konsultacji tygodniowo, na dodatek - na internetowym czacie. Nasuwa się tu pytanie, czy dr Piech słyszał kiedyś o bezpośrednim kontakcie ze studentem? Nawet, jeśli słyszał, to najwyraźniej nie przejęło go to zbytnio. I jak taka forma zajęć ma się do mocno akcentowanej ostatnio obecności na wykładach, przejawiającej się w niemożliwości wyboru przedmiotów „pokrywających się”? Czym różnią się wykłady z sieci od odkserowanych notatek kolegi? Chyba tylko mniejszą dostępnością, ale to świadczy na ich niekorzyść.
Nie wiem już, czemu przypisać tę skandaliczną sytuację. Dlatego proszę Pana Rektora o interwencję i wyjaśnienie tej bulwersującej studentów sprawy.
Odpowiedź:

Są tu dwie sprawy. Po pierwsze merytoryczne uzasadnienie tego wykładu na tej specjalności - problem jest przedmiotem uwagi Komisji Programowej i będzie rozwiązany zgodnie z duchem tego listu.
Druga sprawa to tak zwany e-learning. Narzędzie popularyzowane i coraz bardziej obecne w dydaktyce. Na Politechnice Warszawskiej uruchomiono pełne studia realizowane w ten sposób. Osobiście uważam, że nauczanie na odległość możliwe jest tylko jako uzupełnienie toku studiów dziennych lub zaocznych. Traktuję wykład dr K.Piecha jako eksperyment. Podobnie eksperymentalnie prowadzony jest - w prawie identyczny sposób - kurs przygotowawczy na studia uzupełniające magisterskie.

Data odpowiedzi: