Studentka pisze:
Szanowny Panie Rektorze!
Jestem studentem piątego roku SGH i jednocześnie uczestnikiem tzw. programu Doppeldiplom, który został zorganizowany pomiędzy SGH i Uniwersytetem w Mainz (Niemcy). Pierwszy cykl tego programu rozpoczął się półtora roku temu jako kontynuacja wieloletniej współpracy obu uczelni w ramach Polsko-Niemieckiego Forum Akademickiego. Na początku programu wszyscy uczestnicy, jak sama nazwa programu wskazuje, zostali zapewnieni, iż uzyskają wspólny dyplom obu uczelni. O ile mi wiadomo, w maju zeszłego roku została podpisana oficjalna umowa, która to potwierdza. Po ukończeniu naszych trzysemestralnych studiów w Mainz, i notabene wcześniej trzysemestralnego Forum na SGH, dochodzą do nas jednak niepokojące informacje, iż przyznanie tytułów i dyplomu obu uczelni stoi pod znakiem zapytania. Dlatego też chciałbym się zwrócić z prośbą o wyjaśnienie obecnej sytuacji, w jakiej się program podwójnego dyplomu znajduje i jakie są szanse na jego całkowitą realizacje. Program podwójnego dyplomu nie jest nowością. Nie orientuje się, czy w Polsce istnieją już analogiczne programy, lecz w innych krajach europejskich można je znaleźć, chociażby pomiędzy uczelnia w Mainz i francuskim Université Paris X Nanterre lub ogólnoeuropejski program ESCP-EAP.
Odpowiedź:

Oto odpowiedź, jaką otrzymałem w tej sprawie:

Szanowny Panie Rektorze,
w związku z przesłaną kopią pytania uczestnika programu Polsko-Niemieckiego Forum Akademickiego (Doppeldiplom) uprzejmie informuję:
1. Program ten od początku zakładał, że uczestniczący w nim studenci otrzymają na zakończenie certyfikat, będący potwierdzeniem udziału w projekcie. Nikt w SGH, a z pewnością również w Mainz, nie powiadamiał studentów o tym, że otrzymają wspólny dyplom. Nazwa projektu Doppeldiplom jest nieco myląca, na co zwracałem uwagę studentom, podkreślając, że zgodnie z polskim prawodawstwem nie jest możliwe wystawienie dyplomu ukończenia wyższej uczelni podpisanego przez rektorów dwóch szkół wyższych. Projekt takiego certyfikatu zostanie uzgodniony podczas pobytu niemieckiego opiekuna programu, prof. Eulera w Warszawie w kwietniu i przedstawiony do akceptacji władzom obu uczelni. W podpisanej przez Pana Rektora i Prezydenta Uniwersytetu w Mainz w maju ub. roku umowie nie ma stwierdzenia o wspólnym dyplomie ukończenia studiów, ale o certyfikacie.
2. Doświadczenia wspomnianych w mailu uczelni niemieckich i francuskich są niemożliwe do wykorzystania z uwagi na odmienne regulacje prawne i fakt, że Polska nie jest (jeszcze) członkiem UE.
3. Ważną kwestią, nie podniesioną w mailu, ale wartą zasygnalizowania, jest przygotowanie pracy dyplomowej (magisterskiej) w jednej z uczelni. Ostateczne decyzje w tej sprawie będą mogły być podjęte po podjęciu przez Senat stosownej uchwały.
Z poważaniem
Piotr Błędowski
PS. Od siebie dodam, że 7 kwietnia Senat wraził zgodę na program dwu-dyplomowy z Science Po z Paryża.

Data odpowiedzi: