Każda ścieżka studiów jest przygotowywana przez pracowników określonej katedry, a certyfikat ukończenia podpisywany przez jej kierownika. Należę do osób, które w sposób odpowiedzialny podpisują się pod każdym dokumentem. Proszę mi odpowiedzieć na następujące pytanie:
Czy mogę podpisać się pod certyfikatem nie mając pewności, że wiedza, którą posiada student odpowiada wymaganiom określonym w ścieżce? Pragnę zauważyć, że program ścieżki jest programem autorskim, opartym o wiedzę i doświadczenie praktyczne jego autora. Ścieżka nie jest obowiązkowa i jeśli student nie chce spełnić wymagań wcale nie musi jej realizować.
Dziwi mnie fakt, że na tej uczelni studenci próbują wymusić decyzje mające bezpośrednie przełożenie na jakość studiów.
Mając obiekcje, co do wiedzy przekazywanej przez innych na ich wykładach trzeba to oprotestować w momencie tworzenia oferty dydaktycznej. To nie jest w porządku, by oferta zawarta w uchwalonym przez Senat „Informatorze” po fakcie była krytykowana. Każdy z pracowników ma możliwość ingerowania w program studiów w czasie jego opracowywania. Jeśli tytuły wykładów są jednakowe, jeśli syllabusy są porównywalne to nie ma podstaw do tego by podważać ich jakość PO uchwale Senatu.
A tak dla porządku, to nie studenci, lecz Senat przyjął tę zasadę, że oferta programowa ścieżki nie może zawierać tak zwanego rozszerzenia (tzn. ma zawierać jedynie cztery pierwsze cyfry numeru katalogowego przedmiotu) i że ścieżka nie może być wiązana z pracą dyplomową. Przypomnę, że praca dyplomowa jest związana ze specjalnością wpisywaną do dyplomu ukończenia studiów.