Certyfikowanie przez ACCA następuje według określonych standardów, które nas obowiązują. FiR ma moduł akredytowany przez ACCA. Inne kierunki dostarczają innych możliwości w zakresie „certyfikatów”. Jeśli jednak student innego kierunku pragnie zdobyć kompetencje (certyfikat) w obszarze rachunkowości, a nie jest mu dostępny certyfikat ACCA, może realizować program specjalności międzykierunkowej CIMA. Rozpoznawalność tych certyfikatów w Polsce i świecie jest tak samo duża. Wszystko jest w rękach studenta. Uczelnia przedstawia mu szereg możliwości. Przygotowanie każdego z nich wymaga specjalnego podejścia i dlatego wiąże się ze specyficznymi rozwiązaniami. Proszę wierzyć lub nie: rozwiązaniami - najlepiej jak tylko można - ustalonymi dla Was, naszych studentów.
Gość serwisu pisze:
Szanowny Panie Rektorze,
Pragnę zgłosić pewien problem oraz uprzejmie proszę o jego rozwiązanie.
Cytuję JE z jednego z poniższych postów: „Studia na kierunku FIR w naszej Uczelni objęte są akredytacją CIMA i ACCA. Uzyskanie (dodatkowo, przy okazji tych studiów) kompetencji rozpoznawanych międzynarodowo, daje doskonałe perspektywy zawodowe zaraz po studiach licencjackich oraz jest dobrym fundamentem do ich poszerzania w ramach studiów magisterskich.”
Obecnie studenci innych kierunków niż Finanse i Rachunkowość nie mogą skorzystać z akredytacji ACCA, ponieważ tą akredytacją objęty jest tylko kierunek FiR. Oznacza to, że student innego kierunku (np. powstałego w ubiegłym roku akademickim Zarządzania Finansami Przedsiębiorstw, którego sylabus jest bardzo zbliżony do FiR) pomimo, że uczęszczał na akredytowany przedmiot, zdobył identyczną wiedzę, napisał ten sam egzamin, nie uzyska zwolnienia z egzaminu ACCA, ponieważ kierunek nie jest objęty akredytacją. Osobiście znam przypadek studenta, który przeniósł się z ZFP na FiR tylko z powodu akredytacji ACCA.
Zwracam uwagę JE, że studenci decydując o wyborze kierunku biorą pod uwagę możliwość zdobycia certyfikatów podnoszących kwalifikacje zawodowe w trakcie studiów.
Proszę o informację, czy możliwe jest poszerzenie listy kierunków objętych akredytacją ACCA, co przyczyniłoby się do podniesienia konkurencyjności nowo powstałych kierunków oraz prestiżu Uczelni.
Z wyrazami szacunku,
Odpowiedź:
Data odpowiedzi: