Sytuację tę reguluje paragraf 39.1 Regulaminu Studiów, zgodnie z którym student powinien być dopuszczony do obrony w ciągu 3 miesięcy od momentu, gdy spełnione zostaną wymagania warunkujące jej przeprowadzenie. Należy zauważyć, że po złożeniu pracy obrona staje się możliwa dopiero po jej akceptacji przez promotora i pozytywnej recenzji, a dodatkowo na początku września co do zasady wykładowcy są na urlopach, dlatego większość recenzji wykonywana jest dopiero po ich zakończeniu. Nigdy nie opóźniamy celowo przeprowadzenia obrony, trzeba jednak pamiętać, że jesienią trudniej znaleźć wspólny termin odpowiadający wszystkim członkom Komisji egzaminacyjnej z uwagi na odbywające się zajęcia, zaś rozliczanie absolutoriów trwa dłużej niż w przypadku prac złożonych w lipcu, ponieważ pracownicy Dziekanatu mają w tym czasie znacznie więcej pracy.
Gość serwisu pisze:
Szanowny Panie Rektorze,
pragnę zwrócić uwagę na problem rozległości czasowej obron. Moja praca licencjacka została złożona na początku września br. Od tego czasu minęły prawie 2 miesiące, a termin obrony nadal nie został ustalony, ani promotor, ani pracownicy dziekanatu nie są w stanie mi powiedzieć kiedy można się spodziewać tego terminu. Na większości polskich uczelni obrona pracy musi nastąpić w przeciągu 30 dni od jej złożenia. W naszej Alma Mater istnieje jedynie zasada, iż student o terminie obrony musi zostać poinformowany 7 dni wcześniej. Sytuacja ta jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia studentów, od 2 miesięcy codziennie w niepewności sprawdzam maila, nie mogę nic zaplanować, jestem zmuszona odmawiać udziału w szkoleniach w pracy, wyjazdach służbowych itp. co negatywnie wpływa na rozwój mojej kariery.
Uważam, iż na tak renomowanej Uczelni taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, obrony powinny odbywać się regularnie, bez zbędnej zwłoki.
Odpowiedź:
Data odpowiedzi: