Student pisze:
Szanowny Panie Rektorze.
Pytań będzie kilka, jeśli nie kilkanaście i będą długie:
1. Czy nie sądzi Pan, że pozostawiając więcej czasu pomiędzy wprowadzeniem deklaracji a jej I korektą i umożliwiając w tym czasie ułożenie planu sal i zajęć DSD zyskaliby zarówno studenci jak i sam biedny Dziekan Marecki, który zawsze bardzo odczuwa ten jakże gorący i skumulowany okres w jego działalności?? (Studenci mogliby się wykreślić w I korekcie i już wtedy w miarę dopasować sobie plan a Dean miałby więcej czasu żeby wszystko ułożyć do początku semestru.)
2. Prowadzone są starania o uzyskanie akredytacji EQUIS dla kierunku ekonomia - szczytne to, ale czy nie lepiej byłoby się skupić na kierunkach, które są odrobinę bardziej oblegane - FiBa lub SM-y - to osoby z tych kierunków są bardziej skore do wyjeżdżania za granicę i pracowania.
3. Odpisując na mail 27.05.2003 Studenta z 4 roku napisał Pan, iż na wyższych poziomach wykłady różnią się zakresem mimo tej samej nazwy - prowadzi to moim zdaniem do różnicowanie jakości i treści przekazu poszczególnych wykładów - czy są ustalane jakieś ogólne wymagania i minima programowe, które musi zawierać każdy przedmiot o danej nazwie??? Jeśli tak, to kto je określa i czy później sprawdza się czy faktycznie przedmiot je spełnia?
4. A propos certyfikatów ścieżek - prof. Bień szef katedry finansów przedsiębiorstwa był już kilkakrotnie upominany to przez prof. Romanowską to również przez Dziekana Mareckiego i nadal ma w bardzo głębokim poważaniu uchwałę Senatu i twierdzi, że nie wyda certyfikatu ścieżki, jeśli ktoś nie napisze pracy magisterskiej. Czy można uznać, że utworzył on państwo w państwie i nikt nie ma na niego przełożenia w tej szkole?
5. Mam nadzieję, że nie myśli Pan poważnie o ESKK i studiach korespondencyjnych na SGH??? Jeśli tak to gratuluję …… (tu autor pominął słowo ze względu na powagę Adresata).
6. Prosi Pan o pomysły na pozyskanie pieniędzy przez szkołę - proszę bardzo:
a) wielki billboard do wynajęcia na ścianie bud. F - pomysł swego czasu forsowany przez Samorząd z przyczyn mi nieznanych ucięty;
b) dynamika płac w ostatnich 3 latach wyniosła na SGH 65% na ten rok planuje się kolejne 8% - w wyniku kilku prostych dodawań i odejmowań zmniejszenie jej o 1% do 7% przyniosłoby szkole właśnie 6 upragnionych milionów złotych.
Co Pan na takie rozwiązania?
7. Co do kół naukowych to dowiemy się wszystkiego od września - ale wypowiedzenia nikt im nie musi dawać na papierze - po prostu nie będą mieli gdzie organizować swoich konferencji - a to oznacza dokładnie to samo, tyle że bez oficjalnego zabronienia ze strony władz. Czy mam rację??
8. Na co są przeznaczane kary z opóźnień w oddawaniu książek - czy nie powinny być przeznaczane na zakup nowych pozycji i wydawnictw??
9. Ustawa o szkolnictwie wyższym mówi, że wpływy ze studiów płatnych mogą być przeznaczane tylko i wyłącznie na prowadzenie tychże. Jak szkoła chce w takim razie obejść ten przepis ustawy, aby móc wykorzystać pozyskane pieniądze na cele inne niż studia płatne np. łatanie dziur w budżecie? Popołudniówka ma przynieść 6 mln przychodu - a co z kosztami tych studiów - nie chce chyba Pan powiedzieć, że nie ma jeszcze kalkulacji w tej kwestii??
10. Czy w związku z Pana wypowiedzią, iż studenci zaoczni pracując nie aspirują aby wyjechać na stypendium za granicą, pytał się Pan chociaż jednego studenta zaocznego czy tak faktycznie jest?? Z moich informacji jest dokładnie odwrotnie - nie wyjeżdżają, bo nie mogą się o te stypendia starać.
11. Wg Państwowej Komisji Akredytacyjnej studiuje u nas 6000 dziennych i 5300 zaocznych - komisja ocenia: w te albo we w te?? I co teraz będzie z tym progiem 50:50??? Nasze wewnętrzne wyliczenia nic ich nie będą obchodzi, że niby część studentów jest zawieszona czy też są na urlopach.
12. W czacie z GW napisał Pan, iż maksymalne „obciążenie” na jednego samodzielnego profesora dopuszczone przez ustawę wynosi 180 osób, a u nas, że jest 160. Po szybkich wyliczeniach wynika, że możemy przyjąć tylko 1412 studentów więcej. Popołudniówka zakłada, że przyjmiemy 1600 osób w ciągu 2 lat - profesorowie się rozmnażają czy jak?? Bo z tego, co wiem to większość to raczej odchodzi niż przychodzi w ostatnich latach.
13. Ilu nowych profesorów (a nie poprzez promocję na stopień profesorski) zatrudniło SGH w ostatnich 3 latach?
14. Czy zmniejszenie kosztów poprzez obniżenie liczby studiujących na studiach dziennych - deficytowych jak zwykło się ostatnio mawiać o nas nawet wśród władz uczelni - nie byłby lepszym rozwiązaniem, jeśli faktycznie tak jak Pan twierdzi nie zbliżylibyśmy się nawet do progu 50:50? Ale wtedy trzeba by było zwolnić paru Profesorów z pracy. Przykre, ale recesja nie wybiera.
15. Czy ma Pan już plany na wakacje??
Odpowiedź:

Po kolei, ale krótko:
1. faktycznie, przekazuje do zastanowienia i ew. zastosowania,
2. EQUIS jest TYLKO dla „zarządzania”, nie ma mowy o innych kierunkach,
3. nie, nie ma wymagań ogólnych dla poszczególnych wykładów wyższych poziomów. Jest to twórczość autorska - stawiamy tylko wymagania, co do posiadania publikacji w zakresie proponowanego wykładu,
4. kropla drąży skałę, będziemy negocjować z prof. Bieniem,
5. nie, nie myślę poważnie o ESKK i dlatego uważam, że internet może tylko uzupełniać wykłady a nie je zastępować. Ale są takie uczelnie, które tak nauczają i nie jest to na Białorusi (przepraszam obywateli tego państwa - chodzi mi o możliwości technologiczne),
6. a) „wielki billboard do wynajęcia na ścianie bud. F - pomysł swego czasu forsowany przez Samorząd z przyczyn mi nie znanych ucięty”

- bo okazał się nieopłacalny,
b) „dynamika płac w ostatnich 3 latach wyniosła na SGH 65% na ten rok planuje się kolejne 8% - w wyniku kilku prostych dodawań i odejmowań zmniejszenie jej o 1% do 7% przyniosłoby szkole właśnie 6 upragnionych milionów złotych. Co Pan na takie rozwiązania?”
Chyba 6.5% a nie 65% (chociaż wolałbym to drugie). Wzrost wynagrodzeń myli Pan najwyraźniej ze wzrostem płac pojedynczych osób. Na konieczny wzrost wynagrodzeń składają się: nieodzowne moim zdaniem awanse osób, które uzyskały wyższe stopnie naukowe; niezbędne zatrudnienie nowych osób (narzucone ustawami działy kontroli wewnętrznej, zamówień publicznych, kancelaria tajna, itp.), wzrost wynagrodzeń wynikający z dodatku za staż pracy, nagrody jubileuszowe, itd.
7. nie wiem co będzie od 1 września, wiem że ogłaszanie iż wypowiedziano już pomieszczenia było nadużyciem, bo nie było takich wypowiedzeń,
8. na to właśnie mają być przeznaczone,
9. zna Pan jakąś inną Ustawę niż ja,
10. nic nie wiem o tym, że jest zakaz dla zaocznych,
11. zaocznych ma być 4400,
12. nieporozumienie: samodzielnych jest 160,
13. tzn. z zewnątrz? Z innych uczelni? Kilku,
14. celem istnienia uczelni jest kształcenie na możliwie wysokim poziomie, a nie obniżanie kosztów,
15. jeszcze nie.

Data odpowiedzi: