Studentka pisze:
Szanowny Panie Rektorze,
uprzejmie prosze o podpowiedz w znalezieniu odpowiednich przepisow dotyczacych studentow, ktorzy chcieliby skonczyc dwa kierunki. Kraza rozne opinie na temat mozliwosci pisania pracy magisterskiej i ilosci przyslugujacych semestrow ale nie potrafie znalezc nic wiarygodnego w regulaminie studiow. Czy istnieje mozliwosc pisania jednej pracy magisterskiej obejmujacej tematyke obu kierunkow (stosunki miedzynarodowe+finanse i bankowosc) i czy w zwiazku z konczeniem dwoch kierunkow bezplatny czas studiow moze byc przedluzony? Jednoczesnie interesuje mnie co powinnam zrobic jesli otrzymalam stypendium z zagranicznej uczelni na pisanie pracy magisterskiej na tamtejszym uniwersytecie i chcialabym bronic ja w jezyku niemieckim ale zalezy mi na uznaniu mojej pracy przez SGH i uzyskania tutaj dyplomu. Czy mozliwe jest porozumienie na zasadzie posiadania dwoch promotorow - z uniwersytetu w Niemczech i profesora Naszej Uczelni?
Odpowiedź:

Wszystko jest w Regulaminie. Planowy czas studiów SGH wynosi dziesięć semestrów i pisanie kilku prac magisterskich lub kończenie kilku kierunków tego nie zmienia. Uznanie pracy dyplomowej nie wchodzi w grę, chyba, że na zasadach nostryfikacji dyplomu. Nostryfikacja oznacza, że uznaliśmy uzyskany za granicą dyplom za równoważny z wydawanymi w SGH. Ale nie jest to dyplom SGH.
Pisanie jednej pracy na dwu kierunkach formalnie nie jest zakazane (przepisy nic o tym nie mówią), ale zalecałbym pisanie dwu prac. Każda z nich powinna być związana z określonym kierunkiem. Oczywiście możliwe byłoby wykonanie pracy „podwójnej” ze wskazaniem, które rozdziały dotyczą którego kierunku. Prace są recenzowane i musi być jasne, co jest oceniane. Jeśli ma Pani możliwość wyjazdu za granicę: jechać, albo biorąc urlop, albo deklarując przerwę w studiach, albo na zasadach oddelegowania (inaczej mówiąc: deklarując realizację określonej sekwencji przedmiotów w innej uczelni).

Data odpowiedzi: