Co roku Dział Współpracy z Zagranicą w SGH otrzymuje środki z Programu Socratesa na doraźne wydatki związane z Programem. Środki te powinny być przeznaczane na: wydawanie publikacji, obsługę rekrutacji studentów SGH chcących uczestniczyć w wymianie oraz studentów obcokrajowców odbywających stypendium w ramach ww. programu w naszym kraju. Niestety jako studenci SGH nie jesteśmy informowani jaka jest wielkość tych środków oraz ich struktura wydatków. Jakiekolwiek ustalenie powyższych kwestii jest niemożliwe.
Czy istniałaby możliwość aby Pan Rektor zarządził opublikowanie powyższego budżetu na jednej z podstron internetowych SGH tak aby wszyscy studenci mogliby być pewni, że środki UE przekazane w ramach programu Socrates Erasmus są rozporządzane zgodnie z zasadami racjonalności ekonomicznej. Miałbym prośbę aby w tej kalkulacji było określone na jakie cele środki te zostały wydatkowane. Jeżeli były to honoraria to chciałbym żeby zostało określone jakie prace zostały wykonane i w jakim wymiarze godzin.
Zamieszczam odpowiedź jaką otrzymałem z DWZ:
Uprzejmie informuję, że poza środkami przyznanymi na stypendia studenckie, w ramach programu Socrates-Erasmus przyznawane są środki na organizacje programu tzw. OMS, przekazywane bezpośrednio z Brukseli. Na koniec każdego roku akademickiego koordynator Socratesa przygotowuje dla biura w Brukseli sprawozdanie z wydania tych środków. OMS przeznaczone są na sfinansowanie prac administracyjno-organizacyjnych związanych z realizacją projektu, opłaty bankowe, selekcję i monitoring studentów, wizyty przygotowawcze i wizyty monitoringowe.
Struktura wydatków jest ściśle określona i zakłada, że koszty organizacyjne nie mogą być wyższe niż 20% przyznanego grantu, koszty wizyt przygotowawczych - do 10% (wizyty przygotowawcze do podpisania kontraktu z nową uczelnią).
Ponieważ rozliczenie kosztów za rok bieżący nie zostało jeszcze zakończone przedstawiam poniżej rozliczenie za rok ubiegły.
Na konto SGH wpłynęło 17963 EUR
z tego :
wizyty monitoringowe
wizyty przygotowawcze
wycieczka po Warszawie dla studentów zagranicznych
materiały dla studentów zagranicznych
kurs jęz. polskiego i książki do kursu dla studentów
materiały biurowe (głównie papier i toner) zakupione na potrzeby selekcji
druk informatora ECTS
opłaty bankowe za przelane stypendia
wpłata dla samorządu studenckiego na monitorowanie studentów zagranicznych
koszty organizacyjne
(w tym 750 EUR przekazano kwesturze za obsługę finansowa, 400EUR do Studium Dyplomowego za prace prowadzone na rzecz programu).
Pozostała kwota (włączając w to podatek i ZUS pracowników) wypłacona została pracownikom DWZ obsługującym program.
Korzystając z okazji pozwalam sobie zaznaczyć, że pomimo znaczącego wzrostu obowiązków związanych z realizacją programu Socrates (selekcja, w czasie której przeprowadzane są rozmowy z ponad 300 studentami, a w komisjach uczestniczą na zmianę dwaj pracownicy DWZ, liczba studentów przyjeżdżających, która zwiększa się znacząco każdego roku - w roku 1999, 10 studentów z wymiany, w semestrze zimowym 2002/2003 prawie 60 studentów itp.) DWZ nie otrzymał żadnych dodatkowych wynagrodzeń za tę pracę poza środkami, niezbyt imponującymi, z Socratesa.
Kwota wypłacona na konto Samorządu zarządzana była przez członków ESAP
(Exchange Student Association Poland) organizacji studenckiej , która powstała przy DWZ i zajmuje się programem buddy, organizuje imprezy kulturalne dla studentów zagranicznych. w bieżącym roku ESAP stał się częścią międzynarodowej organizacji ESN (Erasmus Student Network) działającej od tego roku w nasze szkole, z którą to organizacją zarówno DWZ jak Samorząd współpracuje. Podobnie jak w poprzednim roku poprosiliśmy studentów o określenie wysokości środków jakie, ich zdaniem, są potrzebne na ich działalność na rzecz studentów SOCRATES-a, ale jeszcze nie otrzymaliśmy tej informacji.
Uważamy, że uwaga dotycząca większego udziału studentów w rozdziale środków jest jak najbardziej zasadna i mamy nadzieje wprowadzić ją w życie w stopniu wyższym niż dotychczas w bieżącym roku akademickim, gdy jest już organizacja, z którą możemy rozmawiać - ESN. Uważam jednak, że to z przedstawicielami tej organizacji, jak również z Prorektorem ds. studenckich i ds. współpracy z zagranica oraz dziekanem SD powinniśmy te sprawy dyskutować a nie z ogółem studentów.
Należy podkreślić, że środki te nie mogą być wydane w najmniejszym nawet zakresie na dofinansowanie wyjazdów i przyjazdów oraz kosztów pobytu studentów na uczelniach partnerskich.
Jeśli chodzi o rok 2001/2002, ze środków Socratesa sfinansowany został dodatkowo kurs jęz. szwedzkiego uruchomiony w SGH dla studentów wyjeżdżających w ramach programu do Szwecji i Finlandii oraz zakupione książki do nauki tego języka.
Z powazaniem,
Elzbieta Stokluska