Gość serwisu pisze:
Szanowny Panie Rektorze,
coraz częściej do prowadzących zajęcia zgłaszają się Studentki/Studenci z usprawiedliwieniem nieobecności wystawionym przez Pana Prorektora (np. ze względu na uczestnictwo w pewnym wydarzeniu). Jednocześnie w tych wiadomościach od Studentów padają żądania względem prowadzących, aby zrezygnowali z konieczności zaliczenia ćwiczeń/warsztatów, na których Studenci byli nieobecni. Przychylenie się do prośby Studentów oznacza rezygnację z konieczności wypełnienia części efektów kształcenia przewidzianych na danym przedmiocie. Do tej pory jakiekolwiek usprawiedliwienie nieobecności dawało Studentowi możliwość odrobienia zaległości w innym terminie. Czy istnieje jakikolwiek zapis regulaminu studiów umożliwiający rezygnację z realizacji części efektów kształcenia ze względu na usprawiedliwienie wystawione przez Pana Prorektora? Rozumiem cel wielu wydarzeń organizowanych na SGH, ale chyba misja dydaktyczna SGH nie powinna na tym w żaden sposób ucierpieć?
Odpowiedź:
Zgodnie § 22.4 Regulaminu Studiów „W przypadku usprawiedliwionej nieobecności studenta na zajęciach, na których obecność jest obowiązkowa, prowadzący zajęcia określa sposób i termin zaliczenia zajęć. Nieobecność studenta na zajęciach może zostać usprawiedliwiona w szczególności zaświadczeniem lekarskim o niezdolności do uczestniczenia w zajęciach lub zaświadczeniem wystawionym przez Rektora lub upoważnioną przez Rektora osobę”. Osobą upoważnioną do wydawania zaświadczeń jest prorektor ds. dydaktyki i studentów. Przepis służy odciążeniu wykładowców z konieczności weryfikacji zasadności usprawiedliwienia nieobecności.
Zaświadczenie dotyczy tylko usprawiedliwienia nieobecności. Wykładowca decyduje w jako sposób należy zaliczyć zajęcia, w których nie uczestniczył student.
Każdy student bez względu na obecność czy nieobecność na zajęciach musi osiągnąć efekty uczenia się związane z danym kierunkiem studiów i danym przedmiotem.