Stypendia rektora są nierozerwalnie związane ze stypendiami socjalnymi. W tym systemie naczyń połączonych należy uwzględnić wiele czynników. U podstaw przeznaczonej kwoty na stypendia rektora stoi ustawowa proporcja podziału wypłaty środków stypendium socjalnego i dla osób z niepełnosprawnością do stypendium rektora (40/60). Na SGH jest stosunkowo mała liczba studentów pobierających stypendia o charakterze socjalnym. Komisja Stypendialna musi uwzględnić takie zmienne jak rezygnacje, skreślenia bądź obrony. W aktualnej sytuacji niższa średnia stypendialna przełoży się bezpośrednio na zwiększenie liczby osób uprawnionych do otrzymania stypendium rektora, a tym samym na jeszcze większe obniżenie jego wartości. Bez zmiany odpowiednich zapisów w ustawie, nie możemy działać w jej sprzeczności. W odpowiedzi na pytanie nadmienię, iż toczą się rozmowy nad zmianami tych przepisów, aby można było w bardziej elastyczny sposób przyznawać środki na stypendia rektora z Funduszu Stypendialnego.
W drugiej kolejności warto zwrócić uwagę na fakt, iż pomysłodawcą zmian w regulaminie m.in. średniej stypendialnej jest Samorząd Studentów, przedstawione koncepcje studentów, administracja pomaga jedynie wdrożyć w życie jako obowiązujące regulacje wewnątrzuczelniane.
Ostatnią kwestią są również dodatkowe stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego, które wspierają najzdolniejszych studentów. Zaznaczałem już, iż pracujemy nad nowymi zasadami przyznawania tych świadczeń, żeby były jeszcze bardziej sprawiedliwe i obowiązywały od tego roku akademickiego. Kiedy tylko podejmiemy wiążące ustalenia z Przedstawicielami Samorządu Studentów, niezwłocznie Państwa o tym poinformujemy