1) czy to prawda??
Poza tym uważam, ze bardzo dobrze ze ta zmiana nastąpiła. Jednak sposób informowania o niej jest skandaliczny. W dziekanacie wisza informacje, tak jakby tak było od zawsze. Zrozumiałbym, gdyby nagle wszystko się zmieniło. Ale gdy zaloguje sie do WD, to za stare przedmioty mam stare punkty.. za przedmioty ktore właśnie realizuje, nie mam punktow wcale, wiec nie wiem ile za nie dostane! na stronie sgh wciąż jest napisane, 1 punkt to 15 godzin, a na magistra wciaz trzeba 226 punktow.
Wiec, jeśli się nie informuje o żadnych zmianach, tzn. ze obowiązuje stan jaki jest teraz. A teraz trzeba 226 punktow na magistra, a zarazem obowiązują punkty ECTS, czy tak jest??
I na końcu, mam jeszcze pytanie: ile teraz trzeba punktow ma magistra, a ile na licencjat?
Dla wyjaśnienia „puszczam” to, co będzie opublikowane w „Informatorze”:
SYSTEM PUNKTOWY
Studia dzienne w SGH realizowane są według ECTS (European Credit Transfer System).
W SGH system ten opiera się na następujących założeniach:
- Semestralne obciążenie studenta zajęciami dydaktycznymi i związaną z nimi jego pracą własną wynosi 30 punktów (tj. 60 punktów w skali roku).
- Punktacja obejmuje wszystkie przedmioty (zajęcia) ze Studium Podstawowego i Studium Dyplomowego.
- Przyjmuje się, że 1 punkt ECTS odpowiada z reguły 10 godzinom zajęć dydaktycznych w uczelni i 20 godzinom nauki własnej (poza niektórymi przedmiotami ze Studium Podstawowego i lektoratami z języków obcych).
- Za każdy przedmiot z grupy swobodnego wyboru (V poziom) można uzyskać´ do 3 punktów.
- Przedmioty prowadzone w języku obcym (poza lektoratami) premiowane są dodatkowym punktem (w stosunku do punktacji tych przedmiotów prowadzonych w języku polskim).
- Warunkiem uzyskania przez studenta punktu(ów) za dany przedmiot jest zaliczenie tego przedmiotu.
Wysokość oceny nie ma wpływu na uzyskaną liczbę punktów.
- Za seminarium licencjackie przyznaje się 13,5 punktów, a za seminarium magisterskie 25 punktów (w tym za kolejne jego semestry: 3 pkt, 9 pkt i 13 pkt), uwzględniając szczególny nakład pracy studenta na przygotowanie i obronę pracy dyplomowej.
- W trakcie całego toku studiów można uzyskać: za zaliczenie zajęć z wychowania fizycznego 4 pkt w przypadku udziału w sekcjach sportowych i/lub w chórze i/lub Zespole Pieśni i Tańca „Wisła” 6 pkt.
- Za praktykę zawodową można uzyskać do 3 punktów.
- Punkty można zdobyć także przez zaliczenie przedmiotów u wykładowców zagranicznych oraz innych prowadzących zajęcia dydaktyczne w ramach współpracy z SGH, a także transferować punkty uzyskane w innych uczelniach krajowych i zagranicznych (decyzje w sprawach ustalenia odpowiednika danego przedmiotu i należnej mu liczby punktów podejmuje dziekan, ewentualnie koordynator przedmiotu, kierownik odpowiedniej katedry).
- Punkty zdobyte w trakcie studiów są kumulowane.
- Liczba punktów niezbędnych do uzyskania dyplomu magistra (bądź dyplomu licencjata) jest jednakowa dla wszystkich kierunków studiów w SGH.
- Liczba punktów niezbędnych do uzyskania dyplomu licencjata wynosi 210 punktów (co odpowiada 3,5-letnim studiom licencjackim); a dyplomu magistra 300 punktów (studia pięcioletnie).
I na koniec komentarz na temat terminów: nie można tego było wcześniej „puszczać” bo uchwała Senatu jest podjęta parę tygodni temu, a zwyczajowo publikuje się zatwierdzony protokół posiedzenia Senatu.