Gość serwisu pisze:
Szanowny Panie Rektorze, jako studentka mieszkająca w DS i chcąca na 2 roku dostać pokój 1os, zwracam się z prośbą o unormowanie procesu przydzielania pokoi w akademiku. Kiedy już otrzyma się miejsce to te lepsze pokoje, np. jedynki lub większe dwójki przydziela Komisja ds. Akademików, biorąc pod uwagę podobno: "średnią ocen z toku, liczbę lat spędzonych w DS i zaangażowanie w życie uczelni". Niestety proces ten jest absolutnie nietransparentny, nie ma jasnych reguł, ponadto część pokoi podobno dostają osoby z samorządu poza rankingiem.
Czy byłaby możliwość wprowadzenia jednolitych zasad i usunięcia tych patologii? Po prostu wystarczy ustalić regulamin, konkretne przeliczniki punktowe tych elementów i zebrać od mieszkańców preferencje co do pokoi (tak jak to jest przy rekrutacji na wymianę).
Proszę o interwencję, bo nie powinno tak być, że jedynki dostają "znajomi królika", szczególnie mając na uwadze naprawdę udany remont i podniesienie standardu DS. Elementy brane pod uwagę są dobre (średnia, liczba lat, punkty za działalność), ale należy ustalić z góry wagi i zasady. Ranking powinien być zanonimizowany ale publiczny aby była możliwość jego weryfikacji.
Odpowiedź:
Komisja ds. Akademików, mając na uwadze interes mieszkańców, przydziela pokoje studentom w oparciu o następujące kryteria:
średnia ocen podawana z USOSweb;
liczba lat spędzonych w akademiku oraz rok studiów;
punkty z tytułu działalności na rzecz społeczności SGH i akademika - tj. punkty wykorzystywane przy rekrutacji na wymiany międzynarodowe. Obecny zarząd Komisji zmienił ten punkt w trakcie ostatniej rekrutacji, wcześniej liczyły się wyłącznie zasługi na rzecz domu studenta, co w ocenie Komisji ds. Akademików było niesprawiedliwe wobec wszystkich aktywnych studentów.
Te kryteria stanowią przede wszystkim podstawę przydziału miejsc. Co roku, studenci wypełniają formularz preferencji zamieszkania, w którym mogą zaznaczyć, gdzie i/lub z kim chcieliby mieszkać. Formularz jest dla Komisji wyznacznikiem jak rozdzielać pokoje, jego wypełnienie nie gwarantuje w 100% pewności przydziału do wybranego miejsca. Niemniej jednak, Komisja dokłada wszelkich starań, aby znaleźć kompromis i przydzielić pokoje zgodnie z preferencjami mieszkańców.