Student ma prawo do wykorzystania dwóch terminów egzaminacyjnych z przedmiotu. Prawo do dwóch terminów nie dotyczy studenta, który w pierwszym terminie otrzymał ocenę co najmniej dostateczną.
Wykładowca może zorganizować, przed terminem sesji egzaminacyjnej, nieobligatoryjny egzamin (egzamin zerowy). Przystąpienie studenta do takiego egzaminu stanowi wykorzystanie jednego z terminów przysługujących w sesji.
Dziekan na wniosek studenta, w uzasadnionych i udokumentowanych przypadkach może wyrazić zgodę na przedłużenie sesji.
Usprawiedliwienie nieobecności na egzaminie oraz otrzymanie prawa do przedłużenia sesji jest możliwe w następujących przypadkach:
- kolizja godzinowa egzaminów lub wyznaczenie w harmonogramie sesji więcej niż dwóch (trzech dla studiów sobotnio-niedzielnych) egzaminów jednego dnia,
- nieobecność studenta na egzaminie z powodu choroby poświadczonej zwolnieniem lekarskim,
- szczególne udokumentowane przypadki losowe.
Szczegółowe zasady postępowania oraz terminy usprawiedliwiania nieobecności regulują poniższe instrukcje Dziekana Studium Licencjackiego:
- Instrukcja Dziekana Studium Licencjackiego w sprawie trybu i terminów usprawiedliwiania nieobecności na egzaminie (obowiązuje od 20 grudnia 2024 r.)
W nawiązaniu do par. 23 ust. 5 Regulaminu studiów wprowadza się następujące zasady:
1. W przypadku nieobecności na egzaminie spowodowanej chorobą student chcący ubiegać się o wyznaczenie dodatkowego terminu w przedłużonej sesji zobowiązany jest dostarczyć zwolnienie lekarskie w ciągu trzech dni, licząc od dnia następnego po jego wystawieniu. W przypadku zwolnień długoterminowych wystawionych wcześniej niż trzy dni przed początkiem sesji egzaminacyjnej zwolnienie należy przedłożyć do pierwszego dnia sesji włącznie.
2. Zwolnienie można dostarczyć do DSL następującą drogą:
a) przesyłając jego skan (wyłącznie z adresu w domenie SGH) na adres asystenta roku,
b) osobiście lub z pomocą osób trzecich do biura podawczego w godzinach obsługi studentów,
c) za pośrednictwem platformy e-PUAP,
d) pocztą.
Do zwolnienia przesyłanego zgodnie z punktami b) – d) należy dołączyć imię, nazwisko, numer indeksu, rok oraz tryb studiów studenta oraz nazwisko asystenta roku.
3. W przypadku braku zaliczenia przedmiotu po zakończeniu II terminu sesji student, który dostarczył zwolnienie lekarskie zgodnie z pkt 1, może wnioskować o wyznaczenie dodatkowego terminu egzaminu, jeśli wyznaczony w harmonogramie sesji termin egzaminu pokrywał się z datą ważności zwolnienia lekarskiego. O dodatkowy termin egzaminu należy wystąpić, wypełniając właściwy formularz podania elektronicznego dostępnego w systemie USOS.
4. Warunkiem koniecznym skorzystania z prawa do wyznaczenia dodatkowego terminu jest brak podejścia do jakiegokolwiek egzaminu w SGH w czasie obowiązywania prawidłowo zgłoszonego w DSL zwolnienia lekarskiego.
5. W przypadku występowania o zgodę na dodatkowy termin egzaminu z powodów innych niż choroba należy przedstawić wiarygodną dokumentację, załączając do podania w systemie USOS skany lub czytelne zdjęcia dokumentów uzasadniających prośbę o przedłużenie sesji.Instrukcja wchodzi w życie z dniem 20.12.2024.
- Instrukcja Dziekana Studium Licencjackiego w sprawie ustalenia w jednym dniu sesji więcej niż dwóch egzaminów lub kolizji godzinowej egzaminów (obowiązuje od 27 września 2024 r.)
W nawiązaniu do § 23 ust. 6 i 8 Regulaminu Studiów obowiązującego od dnia 01.10.2021 r. umożliwiającego dziekanowi studium wyznaczenie dodatkowego terminu egzaminu w przypadku ustalenia w jednym dniu sesji więcej niż dwóch egzaminów dla danego studenta (więcej iż trzech egzaminów dla danego studenta studiów sobotnio-niedzielnych) lub wystąpienia kolizji godzinowej pomiędzy dwoma egzaminami, wprowadzam następujące zasady dotyczące dodatkowych terminów egzaminów:A. Przypadek kolizji godzinowej egzaminów lub wyznaczenia w harmonogramie sesji więcej niż dwóch (trzech dla studiów sobotnio-niedzielnych) egzaminów jednego dnia
1. Studenci mający kolizje godzinowe egzaminów lub tacy, którym w sesji wyznaczono egzaminy z co najmniej trzech (czterech na studiach sobotnio-niedzielnych) przedmiotów jednego dnia są uprawnieni do dodatkowego terminu egzaminu w przedłużonym terminie sesji. W przypadku pokrywających się terminów egzaminów przyjmuje się, że student powinien wykorzystać podejście do jednego spośród egzaminów kolidujących, zaś w odniesieniu do pozostałych może wnioskować o przedłużenie sesji. W przypadku więcej niż dwóch (trzech na studiach sobotnio-niedzielnych) egzaminów jednego dnia (bez kolizji godzin) przyjmuje się, że student powinien podejść do egzaminów z dwóch (trzech) spośród nich, zaś w odniesieniu do pozostałych przedmiotów może ubiegać się o dodatkowy termin egzaminu w przedłużonej sesji.
2. Warunkiem ewentualnego skorzystania z uprawnienia jest zgłoszenie przed pierwszym dniem sesji egzaminacyjnej (osobno dla pierwszego i dla drugiego terminu sesji) faktu kolizji lub wyznaczenia w harmonogramie sesji więcej niż dwóch (trzech na studiach sobotnio-niedzielnym) egzaminów jednego dnia. Zgłoszenia należy dokonać mailowo z adresu w domenie SGH na adres asystentki/asystenta roku właściwej/właściwego dla danego studenta lub pisemnie (w godzinach obsługi studentów) dostarczając odpowiednią informację do DSL.
3. O dodatkowy termin egzaminu należy wystąpić wypełniając podanie elektroniczne dostępne w systemie USOS lub na odpowiednim druku podania, przygotowanym i udostępnionym przez DSL, przy czym podania złożone poprzez system USOS będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.