Student ma prawo do wykorzystania dwóch terminów egzaminacyjnych z przedmiotu. Prawo do dwóch terminów nie dotyczy studenta, który w pierwszym terminie otrzymał ocenę co najmniej dostateczną.
Wykładowca może zorganizować, przed terminem sesji egzaminacyjnej, nieobligatoryjny egzamin (egzamin zerowy). Przystąpienie studenta do takiego egzaminu stanowi wykorzystanie jednego z terminów przysługujących w sesji.
Dziekan na wniosek studenta, w uzasadnionych i udokumentowanych przypadkach może wyrazić zgodę na przedłużenie sesji.
Usprawiedliwienie nieobecności na egzaminie oraz otrzymanie prawa do przedłużenia sesji jest możliwe w następujących przypadkach:
- kolizja godzinowa egzaminów lub wyznaczenie w harmonogramie sesji więcej niż dwóch (trzech dla studiów sobotnio-niedzielnych) egzaminów jednego dnia,
- nieobecność studenta na egzaminie z powodu choroby poświadczonej zwolnieniem lekarskim,
- szczególne udokumentowane przypadki losowe.
Szczegółowe zasady postępowania oraz terminy usprawiedliwiania nieobecności regulują poniższe instrukcje Dziekana Studium Licencjackiego:
- Instrukcja Dziekana Studium Licencjackiego w sprawie trybu i terminów usprawiedliwiania nieobecności na egzaminie (obowiązuje od 27 września 2024 r.)
W nawiązaniu do § 23 ust. 5 Regulaminu Studiów obowiązującego od dnia 01.10.2021 r. umożliwiającego dziekanowi studium wyznaczenie dodatkowego terminu egzaminu w przypadku nieobecności studenta na jednym z terminów egzaminacyjnych (w przypadku jego niewykorzystania) w szczególnych, uzasadnionych i udokumentowanych przypadkach, wprowadzam następujące zasady dotyczące dodatkowych terminów egzaminów:
A. Przypadek choroby
1. W przypadku choroby, student potencjalnie chcący ubiegać się o dodatkowy termin egzaminu w przedłużonej sesji zobowiązany jest dostarczyć do DSL zwolnienie lekarskie w ciągu 3 dni, licząc od dnia następnego po wystawieniu zwolnienia (w przypadku zwolnień długoterminowych wystawionych na ponad 3 dni przed sesją, obowiązuje zgłoszenie do pierwszego dnia sesji włącznie). Stanowi to warunek konieczny skorzystania w przyszłości z ewentualnego dodatkowego terminu egzaminu.
2. Formą rekomendowaną dostarczenia zwolnienia do DSL jest przesłanie jego skanu (wyłącznie z adresu w domenie SGH) na adres asystentki/asystenta roku. Zwolnienie można także dostarczyć do DSL osobiście, z pomocą osób trzecich (do biura podawczego w godzinach obsługi studentów) lub pocztą. Każdorazowo należy dołączyć informacje o studencie, którego zwolnienie dotyczy – imię, nazwisko, numer indeksu, rok, tryb studiów, nazwisko asystentki/asystenta roku.
3. W przypadku braku zaliczenia przedmiotu po II terminie sesji, student, który dostarczył w terminie zwolnienie lekarskie (jak opisano w poprzednich punktach), może wystąpić do dziekana o wyznaczenie dodatkowego terminu egzaminu z przedmiotu, jeśli wyznaczony w harmonogramie sesji termin egzaminu pokrywał się z datą ważności zwolnienia lekarskiego.
4. O dodatkowy termin egzaminu należy wystąpić wypełniając podanie elektroniczne dostępne w systemie USOS lub na odpowiednim druku podania, przygotowanym i udostępnionym przez DSL. Podania złożone poprzez system USOS będą rozpatrywane w pierwszej kolejności. W przypadku złożenia podania przed upływem trzech dni od dnia następującego po dniu wystawienia zwolnienia lekarskiego, skan (czytelne zdjęcie) zwolnienia można dołączyć jako załącznik wypełniając podanie przez system USOS (nie ma konieczności wcześniejszego wysyłania zwolnienia e-mailem do asystentki/asystenta roku).
5. W przypadku podań elektronicznych wysyłanych przez system USOS nie ma konieczności dostarczenia do DSL oryginału zwolnienia w momencie składania podania. Student jest jednak zobowiązany do zachowania oryginału zwolnienia lekarskiego przez trzy miesiące po rozliczeniu danego semestru i do dostarczenia go do wglądu na żądanie dziekana. W przypadku podań składanych w formie papierowej, student ma obowiązek załączyć oryginał zwolnienia lub potwierdzoną kopię, jeśli wcześniej taki dokument nie został dostarczony (kopia może być potwierdzana w biurze podawczym DSL podczas składania podania – Student powinien mieć wtedy przy sobie oryginał dokumentu do wglądu).
6. Warunkiem koniecznym skorzystania z uprawnienia wynikającego z nieobecności usprawiedliwionej chorobą jest brak podejścia do jakiegokolwiek egzaminu w SGH w czasie obowiązywania prawidłowo zgłoszonego w DSL zwolnienia lekarskiego.B. Przypadki inne
Należy pamiętać, że w przypadku występowania o zgodę na dodatkowy termin egzaminu z powodów innych niż wymienione w pkt. A i B należy każdorazowo przedstawić wiarygodną dokumentację przyczyn podanych we wniosku. W podaniu elektronicznym wysyłanym przez system USOS należy załączyć skany (czytelne zdjęcia) dokumentów uzasadniających prośbę o przedłużenie sesji. Student jest jednak obowiązany do zachowania oryginałów ww. dokumentów przez trzy miesiące po rozliczeniu danego semestru i do dostarczenia ich oryginalnych wersji do wglądu na żądanie dziekana w ciągu roku od dnia złożenia podania. Dziekan każdorazowo dokonuje indywidualnej oceny pod kątem wagi przedstawionego powodu.Komentarz do instrukcji:
W przypadku choroby, aby skorzystać z możliwości wnioskowania o przedłużenie sesji, w okresie obowiązywania zwolnienia lekarskiego nie należy podchodzić do żadnych egzaminów. Innymi słowy, nie można traktować zwolnienia wybiórczo.
Fakt choroby należy zgłosić w terminie do trzech dni, licząc od dnia następnego od daty wystawienia zwolnienia. Jeśli zwolnienie wystawiono więc np. w dniu 22.01.2021, fakt ten należy zgłosić do dnia 25.01.2021 włącznie (jeśli pocztą – decyduje data stempla). Ważne: samo zgłoszenie posiadania zwolnienia do DSL do niczego nie zobowiązuje ani niczego nie uniemożliwia.Przykład: student poczuł się źle w dniu 24.01.2021 i dostał zwolnienie do dnia 29.01.2021. W dniu 28.01.2021 ma zaplanowany egzamin. W dniu wystawienia zwolnienia (a najpóźniej do 27.01.2021) przesyła jego skan do asystentki/asystenta roku w DSL. Jednak 28.01.2021 stwierdza, że czuje się na tyle dobrze, że nie ma przeszkód by pójść na egzamin. Samo zgłoszenie zwolnienia w niczym tu nie przeszkadza i nie ma potrzeby np. zgłaszania rezygnacji z jego wykorzystania – należy po prostu pójść na egzamin. Jeśli jednak ten sam student ma kolejny egzamin także w dn. 29.01.2021 (ostatni dzień obowiązywania zwolnienia) to obecność na egzaminie 28.01.2021 uniemożliwia wykorzystanie zwolnienia do wystąpienia o dodatkowy termin egzaminu za dzień 29.01.2021.
Podsumowując:
• należy pamiętać o zgłoszeniu i odpowiednim udokumentowaniu faktu choroby w terminie;
• nie należy korzystać ze zwolnienia w stosunku jedynie do wybranych egzaminów wyznaczonych w okresie obowiązywania zwolnienia lekarskiego.
Wszystkie inne zasady pisane i zwyczajowe pozostają bez zmian.
- Instrukcja Dziekana Studium Licencjackiego w sprawie ustalenia w jednym dniu sesji więcej niż dwóch egzaminów lub kolizji godzinowej egzaminów (obowiązuje od 27 września 2024 r.)
W nawiązaniu do § 23 ust. 6 i 8 Regulaminu Studiów obowiązującego od dnia 01.10.2021 r. umożliwiającego dziekanowi studium wyznaczenie dodatkowego terminu egzaminu w przypadku ustalenia w jednym dniu sesji więcej niż dwóch egzaminów dla danego studenta (więcej iż trzech egzaminów dla danego studenta studiów sobotnio-niedzielnych) lub wystąpienia kolizji godzinowej pomiędzy dwoma egzaminami, wprowadzam następujące zasady dotyczące dodatkowych terminów egzaminów:A. Przypadek kolizji godzinowej egzaminów lub wyznaczenia w harmonogramie sesji więcej niż dwóch (trzech dla studiów sobotnio-niedzielnych) egzaminów jednego dnia
1. Studenci mający kolizje godzinowe egzaminów lub tacy, którym w sesji wyznaczono egzaminy z co najmniej trzech (czterech na studiach sobotnio-niedzielnych) przedmiotów jednego dnia są uprawnieni do dodatkowego terminu egzaminu w przedłużonym terminie sesji. W przypadku pokrywających się terminów egzaminów przyjmuje się, że student powinien wykorzystać podejście do jednego spośród egzaminów kolidujących, zaś w odniesieniu do pozostałych może wnioskować o przedłużenie sesji. W przypadku więcej niż dwóch (trzech na studiach sobotnio-niedzielnych) egzaminów jednego dnia (bez kolizji godzin) przyjmuje się, że student powinien podejść do egzaminów z dwóch (trzech) spośród nich, zaś w odniesieniu do pozostałych przedmiotów może ubiegać się o dodatkowy termin egzaminu w przedłużonej sesji.
2. Warunkiem ewentualnego skorzystania z uprawnienia jest zgłoszenie przed pierwszym dniem sesji egzaminacyjnej (osobno dla pierwszego i dla drugiego terminu sesji) faktu kolizji lub wyznaczenia w harmonogramie sesji więcej niż dwóch (trzech na studiach sobotnio-niedzielnym) egzaminów jednego dnia. Zgłoszenia należy dokonać mailowo z adresu w domenie SGH na adres asystentki/asystenta roku właściwej/właściwego dla danego studenta lub pisemnie (w godzinach obsługi studentów) dostarczając odpowiednią informację do DSL.
3. O dodatkowy termin egzaminu należy wystąpić wypełniając podanie elektroniczne dostępne w systemie USOS lub na odpowiednim druku podania, przygotowanym i udostępnionym przez DSL, przy czym podania złożone poprzez system USOS będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.