Zakład Prawa Podatkowego i Celnego
- dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH Kierownik Zakładu
- Image
Aleksander Werner dr hab., prof. SGH Kierownik Zakładu Prawa Podatkowego i Celnego
Doktor nauk ekonomicznych, doktor habilitowany nauk prawnych, radca prawny, profesor nadzwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zdał egzamin i był wpisany na listę doradców podatkowych.
W Szkole Głównej Handlowej pełnił (lub odpowiednio nadal pełni) liczne funkcje (kierownik Zakładu Prawa Podatkowego i Celnego w Szkole Głównej Handlowej, rzecznik dyscyplinarny ds. studentów, przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej, członek komisji rekrutacyjnej szkoły doktorskiej, przewodniczący rady programowej kierunku podatki).
Zasiadał i brał udział w pracach organów i rad m.in. Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, (rada Izby, przewodniczący komisji rewizyjnej), rady do spraw przeciwdziałania unikaniu opodatkowania przy Ministerstwie Finansów, Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, prawa rynku kapitałowego oraz prawa pomocy publicznej, sądu giełdowego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie).
- dr hab. Ewa Gwardzińska, prof. SGH
- Image
Ewa Gwardzińska, Dr hab., Prof. SGH
Pracownik naukowo-dydaktycznyEwa Gwardzińska - dr habilitowany, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Jest agentem celnym, biegłym sądowym oraz konsultantem Polskiej Izby Logistyki i Spedycji Celnej. A także zastępcą redaktora naczelnego „Monitora Prawa Celnego i Podatkowego.”
W latach 2015-2016 była członkiem Rady Konsultacyjnej Służby Celnej.
Specjalizuje się w unijnym i międzynarodowym prawie celnym oraz prawie gospodarczym.
Jest autorką i współautorką około stu publikacji z zakresu prawa celnego, przedstawicielstwa celnego i prawa gospodarczego. Ponadto doradzała i doradza przy projektach z zakresu polskiego i unijnego prawa celnego.
- dr Piotr Karwat
- Image
Piotr Karwat, doktor
AdiunktMoje zainteresowania naukowe i dydaktyczne obejmują przede wszystkim problematykę opodatkowania obrotu gospodarczego. Posiadam długoletnie doświadczenie w pracy naukowo–dydaktycznej zdobyte najpierw w takcie zatrudnienia na Uniwersytecie Warszawskim a następnie na SGH.
Stopień naukowy doktora nauk prawnych uzyskałem, przedstawiając pracę z zakresu unikania opodatkowania („Obejście prawa podatkowego – istota i sposoby przeciwdziałania temu zjawisku”). Wskazane zagadnienie, a zwłaszcza wzajemne relacje między regulacjami przeciwko unikaniu opodatkowania, których liczba nieustannie rośnie, pozostaje nadal w sferze moich zainteresowań naukowych, o czym świadczy m.in. mój najnowszy dorobek publikacyjny.
Inny kierunek moich badań to system podatków pośrednich, w szczególności w kontekście obrotu międzynarodowego. Ten kierunek moich badań przejawia się zarówno w publikacjach jak i w sferze naukowo – dydaktycznej.
Prowadzona przeze mnie wieloletnia praktyka zawodowa w zakresie doradztwa podatkowego (w ramach wykonywania zawodu radcy prawnego) stanowi jednocześnie okazję do obserwacji praktycznych (ekonomicznych) skutków, jakie daniny publiczne wywierają na działalność przedsiębiorstw.
- dr Katarzyna Kimla-Walenda
- dr Anna Stępniak
Zakład Regulacji Przedsiębiorstw
- dr hab. Sylwia Morawska, prof. SGH KIerownik Zakładu
Dr hab. Sylwia Morawska, prof. SGH
Kierownik Zakładu Regulacji PrzedsiębiorstwPraca habilitacyjna mieściła się w ekonomii instytucjonalnej, a dotyczyła upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorców w kryzysie (monografia habilitacyjna pt. Przedsiębiorca w obliczu upadłości. Diagnoza o propozycje zmian systemu instytucjonalnego w Polsce, Warszawa: Oficyna Wydawnicza SGH, 2013).
W jej poszukiwaniach naukowych od lat zajmuje się ekonomiczną analizą prawa, w tym m. in. ekonomiczną analizą prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego i innych. W obszarze zainteresowań naukowych pozostaje także neoinstytucjonalizm i nowa ekonomia instytucjonalna w naukach o zarządzaniu. W polu zainteresowań pozostaje społeczna odpowiedzialność organizacji, raportowanie społeczne i sprawność organizacji publicznych.
Prowadzi wykłady z Prawnych uwarunkowań pracy menedżera, Prawa upadłościowego i Prawa karnego skarbowego.
Była kierownikiem projektu Doskonalenie zawodowe pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz projektu Edukacja w dziedzinie zarządzania czasem i kosztami postępowań „Case management. Projekty były współfinansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet V Dobre rządzenie, Działanie 5.3 Wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej W ramach drugiego projektu zrealizowano pilotaż efektywnych metod organizacji postępowań sądowych opartych na ekonomizacji postępowań i kształceniu umiejętności menedżerskich sędziów tak w zakresie samoorganizacji jak i współpracy z kadrą urzędniczą wspierającą orzeczników. Ponadto bierze także udział w projektach naukowo - badawczych, w tym o charakterze międzynarodowym: Ocena poziomu rzeczywistej ochrony praw wierzycieli w Polsce w latach 2004 /2012 - koszty transakcyjne dochodzenia praw z umów – grant Narodowe Centrum Nauki UMO-2013/09/B/HS4/03605, Budowa sprawności organizacyjnej jednostek wymiaru sprawiedliwości na rzecz rozwoju przedsiębiorczości Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoła Główna Handlowa NR 32771, Narastanie niestabilności w gospodarce globalnej i jej wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce. Część III. KNOP/S15/01/15. Rola wymiaru sprawiedliwości a ograniczania niestabilności w gospodarce.Kierownik studiów podyplomowych Kadry i Płace oraz Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w praktyce działu kadr i płac
- prof. dr hab. Włodzimierz Szpringer
- Image
Prof. dr hab. Włodzimierz Szpringer
Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie,
Kierownik Katedry
Wykładowca i ekspert z zakresu bankowości i prawa bankowego, polityki i prawa konkurencji, prawnych i ekonomicznych zagadnień e-biznesu, prawa nowych technologii (platform cyfrowych, datafikacji, tokenizacji, blockchain, sztucznej inteligencji) oraz ekonomicznej analizy prawa i oceny skutków regulacji.
Członek Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z European Association of Law and Economics, Visiting profesor na uniwersytetach niemieckich.
Kierował polską grupą badawczą European Network for Better Regulation (ENBR – VI Program Ramowy UE.).
Członek Rady Programowej kierunku „Ekonomiczna analiza prawa” w SGH.
Autor ok. 200 publikacji naukowych i licznych ekspertyz dla naczelnych organów państwa, m.in. Sejmu i Rządu RP, UOKiK, UKIE, ZBP, ZPF i SKEF.
Wybrane publikacje:
- „Nowe technologie a sektor finansowy. Fintech jako szansa i zagrożenie”, POLTEXT, Warszawa, 2017 r.
- „Blockchain jako innowacja systemowa. Od internetu informacji do internetu wartości. Wyzwania dla sektora finansowego ”, POLTEXT, Warszawa, 2019 r.
- „Zarządzanie przez algorytmy. Technologia – ekonomia – prawo”, POLTEXT, Warszawa, 2020 r.
- „Platformy cyfrowe i gospodarka współdzielenia ”, POLTEXT, Warszawa, 2020 r.
- „Smart Industries 5.0. Challenges for Regulation w: The Economics of Sustainable Transformation”, (A. Szelągowska, A. Pluta-Zaremba Eds.), Routledge, 2021 r.
- „Platformizacja gospodarki cyfrowej – nowe wyzwania dla regulacji”, POLTEXT, Warszawa, 2022 r.
- „Datafikacja. Gospodarka oparta na danych. Konkurencja a regulacja”, POLTEXT, Warszawa, 2022 r.
- „Metawersum– nowe wyzwania dla zarządzania w gospodarce cyfrowej”, POLTEXT 2023 r (w druku).
- dr Małgorzata Godlewska
- Image
dr Małgorzata Godlewska
AdiunktORCID
Researchgate
Google Scholar
Specjalizuje się w ekonomicznej analizie prawa zamówień publicznych, prawa finansowego czy prawa e-biznesu.
Prowadzi wykłady z Zamówień publicznych, Prawa e-biznesu, Prawa gospodarczego, czy Prawa dla pośredników w obrocie nieruchomościami.
Była kierownikiem działania naukowego pt. „Porównanie patologii instytucjonalnych sieci innowacji w Polsce i na Węgrzech” zrealizowanego w ramach konkursu Miniatura 3 i sfinansowanego ze środków NCN, nr grantu 2019/03/X/HS4/01020.
Ekspert ds. PPP w zrealizowanym już projekcie pt. „Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce” w ramach POWER 2014-2020.
Ma za sobą dwudziestoletnią praktykę zawodową w wiodących polskich firmach audytorskich i doradczych. Uczestniczyła w audytach i projektach doradczych dla takich podmiotów jak np.: Agora, NIK, PARP, m.st. Warszawa, CD-Projekt, PGZ, PWPW czy Metro Warszawskie.
Zainteresowania badawcze:- Zamówienia publiczne o obiegu zamkniętym
- Instytucjonalne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności
- Uwarunkowania prawne rozwoju sztucznej inteligencji i platform cyfrowych
- Uwarunkowania prawne gospodarki o obiegu zamkniętym;
- Raportowanie ESG
- dr Magdalena Marucha - Jaworska
- Image
Dr Magdalena Marucha - Jaworska, AdiunktMagdalena Marucha-Jaworska - doktor nauk prawnych WPIA Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw, Zakład Regulacji Przedsiębiorstw Szkoły Głównej Handlowej, wykładowca i ekspert prawa nowych technologii z ponad 20-letnim doświadczeniem.
Członek Zespołu ds. wykorzystania sztucznej inteligencji przy pisaniu prac dyplomowych SGH. Trener i wykładowca europejskich szkoleń z zakresu technologii blockchain, walut wirtualnych, komunikacji elektronicznej, identyfikacji i podpisów elektronicznych, biometrii w ramach programu „Prawo gospodarcze i cywilne dla kadr sądów powszechnych apelacji łódzkiej i warszawskiej”. Od 2018 r. wykładowca na pierwszych w Polsce studiach podyplomowych „Blockchain: biznes, prawo, technologia”. Członek-założyciel i członek pierwszego zarządu Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain.
Ekspert w zespole eIDAS przy Ministerstwie Cyfryzacji (2016), ekspert strony społecznej w Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w Podkomisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego i poselskiego projektu ustawy o podpisach elektronicznych (2011), ekspert Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, współautorka nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym przygotowanej w ramach prac Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo. Współautorka dokumentu „Założenia wdrażania eIDAS w Polsce” (2016), współautorka raportu „Przełom w usługach online. Rozwój usług zaufania w Polsce” (2017). Autorka trzech publikacji książkowych: „Podpis elektroniczny”, „Podpisy elektroniczne, biometria, identyfikacja elektroniczna. Elektroniczny obrót prawny w społeczeństwie cyfrowym” oraz „Rozporządzenie eIDAS. Zagadnienia prawne i techniczne”.
Prawnik wizytujący (Foreign Visiting Lawyer) w amerykańskiej kancelarii Hale and Dorr (WhilmerHale), uczęszczała na seminaria w Berkman Center na Harvard University oraz zajęcia Business Law na Tufts University (Boston).
- dr Jarosław Wierzbicki
- Image
Dr Jarosław Wierzbicki, adiunkt
dr Jarosław Wierzbicki, ukończył studia wyższe na WPiA UW (1998) oraz SGH-ScPo (1999). Doktorat w zakresie nauk o zarządzaniu obronił w Szkole Głównej Handlowej (2002).
W pracy zawodowej związany ze Szkołą Główną Handlową, jednocześnie zatrudniany w różnych okresach na stanowiskach specjalistycznych i eksperckich w administracji publicznej (Ministerstwo Finansów oraz Urząd Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych), jak również analitycznych (Biuro Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu).
Merytorycznie specjalizuje się w zagadnieniach prawa administracyjnego i finansowego, finansów publicznych (podatki, budżet, odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych), a także regulacji sektora usług finansowych (działalność ubezpieczeniowa ubezpieczenia), jak również w ekonomicznej analizie prawa.
Autor wielu publikacji i opracowań badawczych dotyczących powyższych zagadnień.
Wykładowca i prowadzący w ramach licznych szkoleń dla sektora prywatnego i publicznego. Współpraca dydaktyczna z Uniwersytetem Warszawskim (EUROREG i WNE) oraz Krajową Szkołą Administracji Publicznej (2010-2017).
Ekspert Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP IV i V, VII i VIII kadencji.